Koronavīruss ļauj zelt konspirācijas teorijām – kāpēc tā ir nopietna problēma 06. Mar (2020)

Pasaulē turpina izplatīties koronavīruss Covid-19, un katru dienu saņemam ziņas par jauniem inficēšanās gadījumiem. Tikpat strauji gan izplatās arī sazvērestības teorijas, starp kurām populārs ir viedoklis, ka vīruss ir daļa no pasaules bagātnieku vērienīgas sazvērestības.

Vietnē The Conversation publicētajā pētījumā tiek spriests, ka konspirācijas runas par vīrusu sabiedrībai sagādā lielāku postu, nekā vīruss pats.

Dezinformācija pēc definīcijas ir cilvēku maldināšana ar nepatiesu ziņu un/vai informācijas palīdzību. Sevišķi digitālajā laikmetā pieaugušais ziņu un arī dezinformācijas fenomens ir kļuvis par kopīgu problēmu kā Latvijai, tā Eiropai un pasaulei. Iedzīvotāju nespēja atšķirt patiesu informāciju no maldinošas ieved maldos un ietekmē politiskos procesus, bet līdz ar tiem – arī mūsu kopējo nākotni.

Arī ManaBalss projekts SMARTeD sadarbībā ar citiem partneriem Eiropā veltī sevišķu uzmanību tam, kā nepieļaut neuzticamas informācijas izplatīšanos. Ar galvenajiem šā projekta secinājumiem, ieskaitot idejas par faktu uzticamības pārbaudi, var iepazīties šeit.


Sazvērestības teoriju izplatība

Pašas populārākās sazvērestības teorijas par koronavīrusu ir šādas: Covid-19 ir bioloģiskais ierocis, lai cīnītos ar pēdējā laikā tik straujo Ķīnas attīstību; dažas valstis speciāli izplata Covid-19, lai gūtu peļņu no vakcīnu tirdzniecības. Lai arī dažas no sazvērestības teorijām šķiet pārāk nereālistiskas, tās tomēr plaši izplatās dažādās sabiedrībās.

Pieminētajā pētījumā ir arī secināts, ka sazvērestības teoriju rašanās notiek pēc zināma parauga, kas atkārtojas. Proti, tās sabiedrībās rodas asu krīžu laikā, lai tie būtu terora akti vai krasas politiskās pārmaiņas, vai ekonomiski satricinājumi.

2015, un 2016. gadā līdzīgi apstākļi bija Zika vīrusa laikā. Arī sazvērestības teorijās par to tika apgalvots, ka šis vīruss ir bioloģiskais ierocis, nevis radies vīrusam dabiskos apstākļos. The Conversation publikācijas tapšanas laikā tika analizēti ieraksti platformā Reddit Zika vīrusa uzliesmojuma laikā. Rezultāti liecina, ka platformas lietotāji ļoti aktīvi ir piedalījušies diskusijās par sazvērestību tēmu, lai tā tiktu galā ar sevišķo nenoteiktību, kāda valdīja šā vīrusa sakarā.


Neuzticība maksā dārgi

Pētnieki apgalvo, ka līdzīgas sazvērestības teorijas par medicīnas tēmām spēj sabiedrībās pacelt neuzticēšanās līmeni pret medicīnu vispār tik augstu, ka tas iznākumā var negatīvi ietekmēt cilvēku gribu un spēju sevi aizsargāt. Tie, kuri aizstāv sazvērestības teorijas, visbiežāk atsakās no vakcinācijām un medikamentu lietošanas, dodot priekšroku tautas medicīnai un vitamīniem. Turklāt šie cilvēki ir arī pakļauti medicīnas amatieru ietekmei, kādi var būt, piemēram, draugi un radinieki.

Tai pašā laikā tiek secināts, ka sazvērestības teoriju izplatību, proti, to samazināšanu, ietekmēt vai kontrolēt nav iespējams. Pētījumā tomēr ir arī norāde, ka sociālās kampaņas, kas atmasko sazvērestības teorijas, pozitīvi ietekmē sabiedrības viedokli.

Sazvērestības teorijas sabiedrībai var kaitēt, jo tās ne tikai ietekmē cilvēku uzskatus par viņu pašu veselību, bet var arī ietekmēt to, kā viena sabiedrības daļa sāk attiekties pret citu sabiedrības daļu. Tas savukārt var radīt konflikta situācijas, tai skaitā arī attiecībā pret sazvērestības teoriju piekritējiem. Tāpēc valdībām ir ne vien jācīnās ar koronavīrusa izplatību, bet arī ir jācenšas apstādināt nepatiesas informācijas izplatību un sazvērestības teoriju veidošanos.

Avots: portāls The Conversation; ManaBalss