Līdz eitanāzijai vēl tāls ceļš 11. Mar (2021)

Ikvienam ir tiesības uz dzīvību, nevis nāvi, tādēļ Saeimas atbildīgā komisija, uzklausot ārstus un arī garīdzniekus, ir noraidījusi vairāk nekā 10’505 Latvijas pilsoņu parakstīto iniciatīvu par eitanāzijas legalizāciju, ziņo laikraksts "Diena".

Parakstus par iniciatīvu "Par labu nāvi – eitanāzijas legalizēšana" un par ierosinājumu atļaut eitanāziju – ar nolūku izraisītu cilvēka nāvi, lai atvieglotu nenovēršamas un neatgriezeniskas sāpes un ciešanas, – platformā ManaBalss sāka vākt jau 2017. gada martā. Bija vajadzīgi teju četri gadi, lai savāktu vajadzīgo apjomu un nodotu iniciatīvu izskatīšanai parlamentā.

Patlaban brīvprātīga eitanāzija ir atļauta tādās Eiropas valstīs kā Beļģija, Luksemburga un Nīderlande. Savukārt ārsta asistēta pašnāvība ir legāla Šveicē un tādos ASV štatos kā Kalifornija, Oregona, Vašingtona, Montana un Vermonta.

Tieši sāpes tiek minētas kā galvenais iemesls, kāpēc cilvēki atbalsta ideju paātrināt aiziešanu no dzīves. Praktizējošie ārsti nenoliedz, ka daudziem pacientiem slimības gaita norit dramatiski. Latvijā īpaši daudz ir onkoloģijas slimnieku, kuru ārstēšana notiek novēloti. Pandēmijas laikā mirstība tikai pieaug, taču mediķi ir vienisprātis, ka medicīna nav arī gluži bezspēcīga.

Onkologs, ķīmijterapeits, algologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs Vilnis Sosārs norādīja, ka ir pieejami jauni medikamenti – garās darbības atsāpinātāji, kas daudziem atvieglo ciešanas un ļauj turpināt cīņu ar slimību. "Runas par eitanāziju atkārtojas tikai tad, ja cilvēki ir depresīvi noskaņoti saistībā ar sociāliem apstākļiem, kad vēlas nomirt, nevis dzīvot tālāk. Protams, depresija arī ir grūti ārstējama, bet izārstējoties var dzīvot vēl 20, 30 un vairāk gadu," stāstīja Sosārs. Ārsts uzskata, ka ir jāuzlabo paliatīvā aprūpe, kas ir sāpju, sociālo, psiholoģisko un garīgo problēmu apzināšana un kontrole. Tātad jāuzlabo veselības sistēma kopumā, lai novārtā nepaliktu arī Latvijas iedzīvotāju garīgā veselība un uzlabotos viņu dzīves kvalitāte.

Tam, ka ir jāatvieglo fiziskās, emocionālās un sociālās ciešanas, piekrita arī Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas prezidente Iveta Golubovska: "Valdes locekļi ir par cilvēka pašnoteikšanos, ieskaitot eitanāziju, bet ar ļoti daudziem priekšnoteikumiem. Piemēram, jānodrošina speciāli sagatavotu ārstu psiholoģiska rakstura konsultācijas, nepieciešamības gadījumā iesaistot arī tiesību speciālistus." Tomēr, viņasprāt, līdz lēmuma pieņemšanai par eitanāzijas atļaušanu vēl ejams tāls ceļš.

Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē deputātu un pieaicināto vidū radās arī šaubas par tuvinieku morāles un ētikas izpratni, dažkārt uzspiežot savu gribu, jo nevēlas par pacientu rūpēties. Bīstami, ja arī valsts līmenī kā slogu uztver vecu un slimu cilvēku aprūpi, kas nav humānas sabiedrības pazīme.

Savukārt dažādu garīgo konfesiju pārstāvji atbalstīja Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskapa – metropolīta Zbigņeva Stankeviča pausto, ka cilvēks pats sev nepiešķir dzīvību, tāpēc nav tiesību to vardarbīgi atņemt. Eitanāzija ir "nāves civilizācija" un nav pieņemama no Dieva autoritātes viedokļa, uzsvēra Z. Stankevičs. Viņaprāt, nav atbalstāma arī vardarbīga jeb forsēta terapija, taču tas nenozīmē cilvēku atslēgt no dzīvības uzturēšanas funkcijām. "Ārsta misija ir glābt dzīvību, nevis to iznīcināt. Eitanāzija pārkāpj sarkanās līnijas un ir pretrunā ar šo misiju. Cilvēki nevēlas izbēgt no dzīves, bet gan no sāpēm. Liekulīgi ir apgalvot, ka tā (eitanāzija) palīdzēs no sāpēm atbrīvoties," teica arhibīskaps.

Avots: laikraksts "Diena"


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Seko mums Facebook un arī Intagram!