Lielie koki – vienīgā ticamā alternatīva veselīgai pilsētvidei 28. Apr (2020)

Lielie simtgadīgie koki pilsētā ir vienīgā iespēja gūt tīru, svaigu gaisu pilsētvidē, to attīrot no putekļiem, vīrusiem un baktērijām.

  Jau gandrīz 1000 atbalstītāju parakstījuši pirms nepilna gada uzsākto iniciatīvu "PAR APDRAUDĒTAS EKOSISTĒMAS SAGLABĀŠANU PILSĒTVIDĒ". Tā aicina ieviest ekoloģisko tīklu Latvijas pilsētvidē, sākot ar vairāku desmitu konkrētu koku saglabāšanu, kurus būvniecības vajadzībām plāno nozāģēt.

  "Svaigais gaiss vajadzīgs mums visiem, bet it īpaši tiem, kuri slimo un kuri jau pārslimojuši Covid-19 infekciju un mokās ar elpas trūkumu," norāda iniciatīvas autore, Ingrīda Ērenpreiss.

  Iniciatīvas autore uzsver, ka lielo koku nozīme gaisa attīrīšanas procesā ir neaizvietojama, kā arī to saglabāšanai ir ekonomisks pamatojums.

  "Lai aizstātu vienu iznīcinātu lielo koku, tā vietā ir jāiestāda 2000 mazie kociņi – tikai tā no vīrusiem, putekļiem un baktērijām var attīrīt to gaisa daudzumu, kuru attīrīja lielais koks. Arī lielajam kokam ir vajadzīga bioloģiskā daudzveidība. Proti, ap to labā zemē ir jāaug krūmiem, puķēm un zālei, kuras sēklām ļauj ienākties," pilsētvides ekoloģiskā tīkla nepieciešamību pamato iniciatīvas autore.

  Iniciatīvas autores un atbalstītāju aktivitāte ir noturīga. Tomēr gan konkrētie koki pie Botāniskā dārza, gan principā arī citi, kas nav aizsargāti kā pilsētas ekosistēmas daļa, ir apdraudēti. Līdz ar to cieš arī gaisa kvalitāte – sevišķi Rīgā, tomēr tas sakāms par Latvijas pilsētvidi vispār.

  "Rīgā uz ciršanas konveijera ir uzlikta virkne vēsturisko pilsētas koku stādījumu. Par tiem, par kuriem notiek apspriešana, cilvēki var izteikt viedokli "eRiga" interneta vietnē, kura gan ir izcili neērta. Ir jābūt ļoti lielai pacietībai, un cilvēki arī cenšas. Bet mazās protesta balstiņas vārgi izgaist ripzāģu kaukšanā," tā "Latvijas Avīzes" publikācijā raksta Rita Našaniece.

  "Mums visiem ir vajadzīgas ekoloģiskās sistēmas salas pilsētvidē, lai glābtu savu un mūsu bērnu veselību vai pat dzīvību. Vislētākais veids, kā to darīt, ir ļaut dabai saglabāt mums tik nepieciešamo tīro gaisu – ar koku lapām, kuras patlaban plaukst," saka I. Ērenpreiss un aicina atbalstīt koku saglabāšanu un ekosistēmu ieviešanu Latvijas pilsētvidē.

  Avots: ManaBalss; Latvijas Avīze