Lodžiju stiklošana un Rīgas būvvaldes plānotā kontrole nonāk diskusijas fokusā 31. Mar (2021)

Šim attēlam ir ilustratīva nozīme.

Parakstus vākt var par visu ko, tomēr pašlaik atkāpju nav, un būvvalde pagaidām izturēsies neiecietīgi – tā Latvijas radio raidījumā konkrēti par dzīvokļu logu un lodžiju aizrestošanu komentē Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis.

LR1 raidījumā "Kā labāk dzīvot" par šovasar plānoto fasāžu apsekošanu Rīgas centrā un izraudzītās tipveida ēkās vairākas reizes izskanēja arī platformas ManaBalss vārds.

Marta otrajā pusē publicētajā iniciatīvā "Par 10 gadu pārejas periodu lodžiju iestiklošanas saskaņošanai" tās autors prasa noteikt moratoriju uz jebkādām klātienes pārbaudēm mājokļos pandēmijas laikā, un dzīvokļu īpašniekiem, kuri vēl nav paspējuši saskaņot lodžiju iestiklošanu, dot iespēju to sakārtot 10 gadu pārejas periodā.

Raidījuma klausītāji uzdeva jautājumus tostarp par logu aizrestošanu, lai izvairītos no zagļiem. Kāda klausītāja šo problēmu apvienoja ar ManaBalss autora iniciatīvas prasību, lai gan konkrētajā iniciatīvā par aizrestošanu nav runas. Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns norādīja, likumdevējs, protams, var noteikt arī izņēmumus, tomēr pagaidām tādu nav – lodžiju un logu režģi ir pret ugunsdrošības noteikumiem, un būvvalde šādos gadījumos prasīs to demontāžu.

Tika arī uzsvērts, ka mūsdienās ir pieejami signalizācijas risinājumi gan ar vienkāršu skaņas signālu, gan savienojot to ar apsardzes firmām. Tāpēc primāra tomēr ir ugunsdrošība, un aizsardzība pret zagļiem var tikt risināta bez logu režģiem.

Rīgas pilsētas būvvalde no šā gada 1. jūlija veiks fasāžu apsekošanu Rīgas vēsturiskajā centrā un 40 izraudzītās tipveida ēkās, kas tiks apsekotas pilnībā, raidījumā sacīja E. Butāns. Sākotnēji tiks apzināta problemātika – cik izplatīta faktiski ir neatbilstīga logu montāža, nesaskaņoti satelītu šķīvji un kondicionieri pie fasādēm un balkonu un lodžiju aizstiklošana.

40 tipveida ēkas tiks apsekotas pilnībā, ieskaitot apmēram 1500 dzīvokļus. Pret šo ieceri vēršas arī ManaBalss autora iniciatīva, prasot to nedarīt vismaz Covid-19 pandēmijas laikā.

Būvvaldes mērķis ir pilsētas centrā un izraudzītajās mājās noteikt, kāda tipa pārbūve tieši tajās ir veikta un kā tas ietekmē ēku konstruktīvo noturību. Lai iegūtu vispārināmus datus, no tipveida projektiem tiks apsekotas pa desmit mājām no 119., 464. 467. un 602. sērijas, sacīja E. Butāns.

Šīs sērijas izraudzītas tāpēc, ka tām tuvojas ekspluatācijas termiņa beigas, un ir nepieciešams objektīvi izvērtēt to stāvokli. Ja šo māju būvētāji savulaik tām ir devuši 50 vai 70 gadu ekspluatācijas garantiju, tad, uzturot tās labā stāvoklī, praktiski tās varētu ekspluatēt arī ilgāk. Tomēr patiesā stāvokļa noteikšanai ir nepieciešama to pilnīga apskate, ieskaitot pagrabus, bēniņus un arī dzīvokļus.

Par katru plānoto apsekošanu tiks sastādīts apsekošanas akts un veikta salīdzināšana, vai pretī konstatētajām pārbūvēm ir būvniecības dokumentācija. Ja tādas nebūs, tad būvvalde ar īpašniekiem saskaņos termiņus un veidus konstatēto pārkāpumu novēršanai.

"Noteikti nebūs tā, ka sāksim ar sodīšanu. Iziesim uz konstruktīvu dialogu un paskaidrosim, kā konkrēto lietu saskaņot un novērst," raidījumā teica E. Butāns. "Tikai kardinālos gadījumos, ja tiks ignorētas būvvaldes prasības, varam apsvērt arī sodus. Katrā ziņā tas nav būvvaldes pašmērķis."

Viņš arī norādīja, ka apsekošanas gaitā jau padomju laikā veikto pārbūvju tiesiskums netiks pārvērtēts. Kad reāli ir notikusi pārbūve, būvvalde vērtēs pēc lietotajiem materiāliem. Jebkurā gadījumā – ja tehniskais stāvoklis būs neatbilstīgs un nesavienojams ar drošu ekspluatāciju, tiks uzdots novērst šo bīstamību.

Runājot tieši par plaši izplatīto lodžiju aizstiklošanu, būvvaldes pārstāvis ziņoja, ka turpmāk katrai daudzdzīvokļu mājai būs nepieciešama vienota aizstiklošanas skice ar vienotu standartu visai fasādei. Lai tādu izveidotu, būs nepieciešams kopīpašnieku lēmums.

Vieglāk šai ziņā īrniekiem un īpašniekiem būs ar jaunajiem dzīvojamo ēku projektiem, jo tie jau ietver arī vienoto skici, skaidroja otrs raidījuma dalībnieks – "Civinity" grupas Dzīvojamo ēku pārvaldīšanas nodaļas vadītājs Gatis Roze. Attiecīgi šīm jaunajām mājām vienotās skices jau ir, tomēr katrā atsevišķajā gadījumā plānotā iestiklošana aizvien ir jāsaskaņo ar būvvaldi.

Avots: LR1


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!