Mērķis masku neobligātuma rosināšanai sākumskolā – zem 270 jaunu saslimšanas gadījumu dienā 14. Apr (2021)

Masku valkāšana 1.-4. klašu skolēniem nerada apdraudējumu veselībai un kopā ar citiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem pasargā no saslimšanas un tālākas Covid-19 vīrusa izplatīšanās.

Tā secinājuši veselības nozares eksperti, atkārtoti izvērtējot masku lietošanas nepieciešamību izglītības iestādēs, ziņo "Delfi".

Valdība otrdien, 13. aprīlī, lēma negrozīt jau iepriekš pieņemto lēmumu, jo Covid-19 izplatība Latvijā joprojām saglabājas augsta un masku valkāšana skolās ir nepieciešamība, lai novērstu vīrusa izplatīšanos, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijā.

Masku lietošanas nepieciešamība 1.-4. klašu skolēniem atkārtoti izvērtēta pēc 10'129 Latvijas pilsoņu kolektīvā iesnieguma "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot". Analizējot epidemioloģisko situāciju Latvijā pirms un pēc attālināto mācību ieviešanas, ir secināts, ka tieši izglītības iestādes ir biežākais inficēšanās avots ar Covid-19, jo saslimstība samazinājās līdz ar attālināto mācību ieviešanu.

Ņemot vērā, ka bērni lielākoties ir infekcijas pārnēsātāji kam nav simptomu, sejas masku nēsāšana, atsākot klātienes mācības, ir nepieciešama, lai novērstu Covid-19 infekcijas izplatīšanos ne tikai skolēnu, bet arī skolotāju un plašāk – vecāku, ģimeņu un citu sabiedrības locekļu vidū.

Veselības ministrija uzsver, ka skolēnu un skolotāju tuvais kontakts mācību procesā (stundas, starpbrīži u.c.) rada paaugstinātu vīrusa pārnešanas un inficēšanās risku. Izglītības iestādes darbinieki, inficējoties no skolēniem, var apdraudēt gan kolēģu, gan ģimenes locekļu veselību.

Pasaules Veselības Organizācija (PVO) Covid-19 pandēmijas apstākļos atbalsta prasību 6-11 gadus veciem bērniem skolā valkāt sejas masku, kas ir daļa no visaptverošiem profilakses un kontroles pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai. SPKC epidemiologi uzsver, ka tikai kompleksa piesardzības pasākumu īstenošana – fiziskā distancēšanās, sejas masku valkāšana, higiēnas prasību ievērošana, telpu regulāra vēdināšana, darbinieku laboratoriskais skrīnings – ļauj cerēt, ka situāciju izglītības iestādēs un valstī kopumā izdosies stabilizēt.

Analizējot citu Eiropas Savienības valstu pieredzi Covid-19 izplatības ierobežošanā, sejas masku valkāšana skolēniem ir obligāta 72% valstu, un vairāk nekā pusē no tām maskas sāk lietot no sešu gadu vai pat agrāka vecuma. Sejas maskas, ieejot skolas telpās, 11 valstīs jāvalkā no 1. klases. No tām masku valkāšana skolās arī mācību procesa laikā vecuma posmā no sešiem gadiem ir obligāta Čehijā, Spānijā, Francijā, Itālijā, Rumānijā, Luksemburgā, Grieķijā (no 4 gadu vecuma) un Latvijā.

Tā, piemēram, Francijā pienākums lietot sejas maskas skolās, tostarp mācību procesa laikā, pastāv visās vecuma grupās. Taču Francija "otrā viļņa" periodā nav veikusi nekādus klātienes izglītības ierobežojumus nevienai vecuma grupai. Līdz ar to sejas masku nēsāšanai ir būtisks pamatojums – izglītības procesa visaptveroša nepārtrauktība ārkārtas pasākumu laikā.

Vērtējot epidemioloģisko situāciju valstī, šobrīd Latvija joprojām atrodas augsta riska Covid-19 izplatības posmā, un epidemioloģiskā situācija ir ļoti nestabila. Nepietiekamas epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanas gadījumā, kā arī straujāk izplatoties jaunajam koronavīrusa paveidam, kas ir ievērojami lipīgāks, var strauji pieaugt Covid-19 saslimstība.

Lai varētu runāt par epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, kas vienlaikus ļautu salīdzinoši droši mazināt valstī noteiktos drošības pasākumus, 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājam jābūt mazākam par 200 Covid-19 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju (12. aprīļa rādītājs ir 346,5) jeb ne vairāk kā 270 jaunatklātu gadījumu dienā. Ja šie rādītāji būtiski samazinātos, tad masku valkāšanas lietderība bērniem būtu jāpārskata, un viens no pirmajiem pasākumiem būtu masku valkāšanas atcelšana bērniem līdz 11 gadiem, skaidro Veselības ministrijā.

Jānorāda, ka šis ir jau otrais kolektīvais iesniegums ar to pašu prasību. Iniciatīva ar no jauna savāktajiem vairāk nekā 10'000 parakstiem 2021. gada 1. februārī Saeimā tika iesniegta atkārtoti. Pašlaik platformā ManaBalss kopumā par to ir vairāk par 29 tūkstošiem parakstu.

Dažkārt ManaBalss saņem mūsu kopienas dalībnieku jautājumu – "vai gan tā ir demokrātija, kurā neņem vērā desmit vai 20 tūkstošus un vairāk parakstu"? Atbilde ir – jā, šī pilnīgi noteikti ir demokrātija.

Pirmām kārtās šī ir demokrātija, jo paraksti ne vien tika savākti, kas arī ir demokrātijas iezīme, bet arī to atbalstītais jautājums ir izskatīts visaugstākajā politiskajā un ekspertu līmenī – turklāt izskatīts divreiz.

Otrām kārtām demokrātija ļoti bieži nozīmē arī argumentēta "nē" saņemšanu un politisku izvēli lēmumu pieņēmēju pusē. Demokrātijā zināms vilšanās apjoms ir garantēts. Tomēr, protams, tam ir jānotiek samērīgi. Demokrātija labi darbojas tad, ja vairumu būtiskāko vēlmju savā valstī tautai izdodas īstenot.

Kolektīvie iesniegumi ir tikai viens veids, kā tautas griba tiek darīta zināma un nonāk lēmumu pieņēmēju dienaskārtībā. Kopš 2011. gada 36 ManaBalss.lv autoru iniciatīvas no 65 Saeimā un ministrijās izskatītajām ir panākušas savu un mainījušas likumdošanu. Šis 55% digitālās līdzdalības efektivitātes rādītājs ir unikāli augsts visā pasaulē.

Tāpēc ne tikai nav šaubu par Latvijas demokrātijas efektivitāti, bet mēs kā valsts un sabiedrība tieši digitālās līdzdalības jomā esam arī paraugs pārējai pasaulei.

Noslēgumā vēl neliels uzsvars uz konkrēto gadījumu. Cita starpā iniciatīva "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" ir panākusi ļoti skaidru izpildvaras saziņu ar sabiedrību – kamēr jaunie saslimšanas gadījumi nebūs zem 270 dienā, masku valkāšanas atcelšana bērniem līdz 11 gadiem netiks apspriesta. Lūk, skaidrs mērķis, kura sasniegšanai ir vērts mobilizēties tiem, kuri ir iestājušies par iniciatīvas prasību.

Avots: Delfi; ManaBalss.lv


Abonē ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!