Ministrijas plāni var apdraudēt topošās mātes 14. Sep (2020)

"Kopš Saldū ir slēgta dzemdību nodaļa, sievietes ved uz Dobeles vai Kuldīgas slimnīcām. Tie ir vēl papildu 50 kilometri," portālam "Januns" stāsta ārsta palīgu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā un iniciatīvas "Nelikvidēt dzemdību nodaļas Kuldīgas un Dobeles slimnīcās" autors Sandis Miļauskis.

Veselības ministrija, optimizējot slimnīcu tīklu un pakalpojumus, plāno slēgt dzemdību nodaļas Kuldīgas un Dobeles slimnīcās. Ja tas notiks, tad dzemdētājas līdz slimnīcai būs jāved vēl krietni tālāk un ilgāk – uz Jelgavu, Liepāju, Rīgu vai Ventspili, sarunā ar "Jauns" norāda S. Miļauskis.

"Nav reti gadījumi, kad jau pie esošās kārtības nepagūstam līdz slimnīcai un bērns piedzimst neatliekamās palīdzības mašīnā," stāsta autors. "Nesen mazulis nāca pasaulē, kad bija atlikuši tikai pieci kilometri līdz Kuldīgai. Labi, ka viss beidzās laimīgi."

"Atmiņā ir gadījumi, kad esam maksimālā ātrumā traukušies uz slimnīcām Kuldīgā un Dobelē, un tikai mirkļi ir izšķīruši to, vai dzemdības nepārvērtīsies traģēdijā. Turklāt, piemēram, no Nīgrandes uz Liepāju un Kuldīgu ir slikti ceļi. Patlaban dzemdētāju vai grūtnieci līdz slimnīcai varam aizraut pusstundā. Un ne vienmēr tas ir brauciens tikai pa labu šoseju, nākas traukties arī pa zemes ceļiem, kas ne vienmēr ir labā stāvoklī. Pēc paredzētās reformas ceļš uz slimnīcu var prasīt pat stundu un divdesmit minūtes."

Tikmēr Veselības ministrija kā efektivitātes kritēriju izvēlējusies gadā pieņemto dzemdību skaitu – ja mazāk par 500, tad nodaļa ir slēdzama.

Pērn Kuldīgas slimnīcā pieņemtas 493 dzemdības, un tajās pasaulē nākuši 496 bērniņi – līdz ministrijas noteiktajam slieksnim pietrūkst pavisam maz. Šā gada astoņos mēnešos Kuldīgā dzimuši 347 mazuļi.

Dobeles slimnīcā pērn pieņemtas 502 dzemdības. Tātad ministrijas plāns tomēr ir izpildīts. Kopumā Latvijā papildus Stradiņa slimnīcai un Rīgas Dzemdību namam šo pakalpojumu piedāvā 15 slimnīcās novados. Ar 1677 dzemdībām pērn priekšgalā bija Jūrmalas slimnīca, seko Vidzemes slimnīca Valmierā (1122), Siguldas (1052) un Liepājas slimnīcas (1043), ziņo portāls.

Mazāk par 500 dzemdībām ir bijis Rēzeknē, Ogrē, Preiļos, Madonā, pati pēdējā ir Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība ar 242 dzemdībām.

Veselības inspekcijā norāda, ka par drošu uzskatāma dzemdību nodaļa, kurā ir vismaz 1000 dzemdību gadā. Līdzīgi uzskata daudzi ginekologi, argumentējot, ka citādi mediķiem zūd prakse. Tomēr, kā norāda iniciatīvas autors līdz slimnīcai ir arī jāpaspēj.

Viņš aicina paraudzīties arī uz realitāti, nevis tikai sausiem aprēķiniem: "Cik maksā mātes dzīvība, cik maksā jaundzimušā dzīvība, un vai šādas ģimenes traģēdijas ir aprēķināmas naudā? Kurš uzņemsies atbildību? Domāju, ka Saeimas deputātiem vajadzētu vairāk domāt par iedzīvotāju labklājību, kas veicinātu arī demogrāfisko stāvokli, un ieguldīt Latvijas medicīnā."

Veselības ministre Ilze Viņķele (JV) ir paudusi, ka vēl nekas nav izlemts, un vērtēšot arī, cik ilgs laiks paiet līdz nokļūšanai slimnīcā.

Avots: portāls "Jauns"


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!