Ne krievi, bet bailes šķeļ sabiedrību 19. May (2022)

Iniciatīvu popularitātei un Fortūnai ir kopīga iezīme – untumi. Pat ManaBalss komanda ar visu savu pieredzi nespēj paredzēt, vai viena vai otra ideja "aizies". Godīgi – nē, mēs to nespējam, un tas ir pierādījies vairākkārt.

Tāpēc mūsu komunikācijas klasiskais "piedziedājums" saziņā ar iniciatīvu autoriem ir – "neuztver to savu iniciatīvu personīgi". Zema popularitāte nenozīmē, ka ideja ir slikta, vai arī ka tu, šīs idejas autors/-e, esi lūzeris. Tomēr iniciatīvas "Krieviem: ja esi pret karu Ukrainā un pret Putina valdību – neklusē!" zemā popularitāte liek bažīties un par to runāt. Jo gan mēs paši, gan šīs iniciatīvas autore, gan vairāki cilvēki soctīklos tās sakarā ir ievērojuši tiešām bīstamu tendenci – bailes.

Bailes par savu viedokli, par vārda brīvību – tas nav pieņemami. Tas grauj mūsu, Rietumu, sabiedrības pašu pamatu.

Tāpēc mēs atkārtoti apliecinām, ka pirmām kārtām Tavi personas dati par ManaBalss.lv balsojumiem ir drošībā. Konkrēti Tavu balsojumu neredz neviens. Pēc iesniegšanas Saeimā personu dati, ieskaitot Tavējos, tiek izmantoti tikai depersonalizētai analīzei iedzīvotāju reģistrā, lai konstatētu, cik balsu atbilst Saeimas kārtības ruļļa prasībām – ka balsotājs ir vismaz 16 gadus vecs Latvijas pilsonis.

Konkrētā iniciatīva ir nestandarta gadījums – tā ir autores iniciēts simbolisks žests un Latvijas krievu atbalsts nešaubīgi lojālajiem parlamentāriešiem. Šī iniciatīva nerosina nekādus likumu grozījumus. Tāpēc mēs, ManaBalss komanda, pieļaujam, ka šai gadījumā Saeima iedzīvotāju reģistrā parakstiem neveiks pat ierasto, depersonalizēto un pilnībā drošo analīzi, bet tikai pieņems šos parakstus zināšanai.

Jebkurā gadījumā runas par kāda ManaBalss.lv iniciatīvas parakstītāja vārda nonākšanu kaut kādā "sarakstā" ir absurdas. Tomēr cieņas dēļ pret Latvijas iebiedēto iedzīvotāju sajūtām mēs nesakām, ka viņu bailes ir absurdas. Tās acīmredzot ir īstas. Tomēr lūdzam ikvienu šaubīgo ņemt vērā, ka šādas bailes pamatojas nevis Latvijas realitātē un faktos – Tavā realitātē, bet gan Krievijas draudos un melos.

Šajās dienās mēs, Latvijas sabiedrība, sākam tiešām apzināties šo melu, draudu un no tiem izrietošo baiļu apmēru un ietekmi. Protams, labāk ir vēlāk nekā nekad, un par šo ir jārunā atklāti un mērķtiecīgi. Kā par sevi un Latviju pārliecinātajiem, tā šaubīgajiem ir jāsaprot gan šādu draudu ļaunums un absurdums, gan Latvijas spēks un drošums.

Arī ManaBalss saziņā ar iniciatīvas autori viņa saka, ka būs nepieciešams laiks to "sagremot". "Man tagad pašai ir nepieciešams laiks, lai visu apdomātu. Kopš uzrakstīju iniciatīvu, esmu saņēmusi tik daudz dažādu viedokļu, ka man ir nepieciešams laiks to visu "sagremot"."

"Esmu arī redzējusi viedokli Twitter par Krievijas vēstniecības sarakstiem, kas it ka tiek veidoti ar ManaBalss.lv palīdzību. Ko lai saka – amizanti. Manuprāt, noderētu kāda sociologa vai psihologa komentārs, jo šķiet, ka ar šo iniciatīvu mēs par savu sabiedrību esam uzzinājuši kaut ko jaunu," secina autore.

Viņa arī secina un piekrīt, ka daudzus no parakstīšanas acīmredzot attur bailes. "Jā, tās ir bailes. Bet, ja ir bailes par nokļūšanu Krievijas vēstniecības "sarakstos", tātad šie cilvēki tomēr uzskata, ka Krievijas vēstniecība ir ļaunums – ja jau nokļūt tās sarakstos nav labi?" viņa argumentē. "Tātad cilvēks izvēlas neko publiski neteikt un nedarīt, lai gan šādu simbolisku balsojumu ir grūti nosaukt par lielu publisku izpausmi. Tas ir paradokss: uzskatīt kaut ko par ļaunumu un pilnīgi neko nedarīt un neizteikties pret to. Un laikam "vienā maisā" ar viņiem var likt tos, kas atbild, ka iniciatīvai nav jēgas, jo tā taču neko nemainīs."

Autore ir saskārusies arī ar viedokļiem, ka par iniciatīvu nav jābalso, jo cilvēkiem nav jādalās pēc tautībām. "Es pati šādam viedoklim piekrītu – ka nav jādalās, tomēr situācijā, kad cilvēki Pārdaugavā šai laikā slavina Krieviju, manī ir radījusi jautājumus. Nevienam neko neuzspiedīšu. Lai parakstās tikai tie, kas to grib un jūt tādu nepieciešamību."

"Es gribēju lai iniciatīva ir pēc iespējas vienkārša, un nerakstīju tur vairāk pamatojumu," saka autore. "Bet ja mani kā krievieti kaut kas arī saista ar Krieviju, tad tie ir Krievijas cilvēki, kam ir morālie orientieri un kas, neskatoties uz neizsakāmu bīstamību to darīt Krievijā, izsakās pret karu publiski. Es nekā šobrīd nevaru viņiem palīdzēt. Man tas sāp. Vienīgais, ko viņu labā un viņiem par godu varu darīt un to uzskatu arī par savu morālo pienākumu, ir – izteikt savu viedokli kā krieviete Latvijā publiski un aicināt to darīt arī citus."

No ManaBalss puses jāpiebilst, ka bailes #katikkāduneaizvainot, sevišķi austrumu virzienā, bet tāpat arī pašiem savā valstī, ir līdzvērtīgi neveselīgas. Bet nupat jau laikam mēs esam sapratuši arī to. Nelāgi gan ir apzināties, ka latviešu līdzšinējās bailes un nepareizi motivētais atturīgums ir balstījis baiļu rašanos un nostiprināšanos Latvijas krievos. Bet šeit nu mēs esam. Izdarām secinājumus un rīkojamies apņēmīgi un mierīgi.


_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!