Nepilngadīgie jaunieši ir nobalsojuši digitālajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās! 09. May (2019)

Jaunieši vecumā no 16 līdz 17 gadiem 8. maijā brīvprātīgi atdeva savu balsi digitālajās Eiroparlamenta pirmsvēlēšanās. Viņiem bija iespēja pirmo reizi dzīvē gūt vēlēšanu pieredzi, no 16 sarakstiem izvēloties sev tuvāko, ievelkot krustiņus vai veicot svītrojumus par kandidātiem.

Jauniešu pirmsvēlēšanu rezultāti daļēji atspoguļo nākotnes elektorāta viedokli par dažādām partijām. Jauniešu lielāko atbalstu ir guvušas partijas "Attīstībai/Par!", "Pogresīvie" un "Jaunā Vienotība".

Runājot ar jauniešiem skolās, atklājās, ka liela daļa pirmo reizi bija ar saviem skolotājiem padziļināti runājuši par vēlēšanām. Tāpat arī jaunieši atzīmēja, ka viņiem šī pieredze patiesi bija interesanta un noderīga, un šādas zināšanas un prasmes par pilsonisko līdzdalību skolās vajadzētu izvērst vēl vairāk.

Skolēnu starpā lielākās diskusijas un pārdomas izraisīja pieņēmumi, ka partijas tikai sola un dažādi cenšas iespaidot savus vēlētājus ar reklāmām. Tomēr tikai daļa jauniešu varēja nosaukt avotus, kur pēc iespējas labāk iegūt neitrālu informāciju, kas ļautu izdarīt izvēli vēlēšanās.

Sarunā ar jauniešiem, kuriem jau ir 18 gadi, tika noskaidrots, ka viņi būtu vēlējušies jau agrāk gūt pirmsvēlēšanu pieredzi, lai šogad 25. maijā zinātu, kā kritiski analizēt piedāvāto informāciju un kā vispār piedalīties vēlēšanās.

Arī Ziemeļvalstu pieredze rāda, ka šādas simulāciju vēlēšanas ir nepieciešamas, lai, sasniedzot balstiesīgo vecumu, pilsoņi būtu gatavi iesaistīties vēlēšanās. Statistikas dati liecina, ka vidēji vēlēšanās Somijā piedalās 70% balstiesīgo iedzīvotāju, kamēr Latvijā pēdējās Saeimas vēlēšanās tie bija nedaudz virs 50%, bet Eiropas Parlamenta vēlēšanās ‒ virs 30%.

Pirmsvēlēšanās piedalījās vairāk nekā 400 jauniešu no sešām skolām, kas vienas dienas laikā, izmantojot organizācijas ManaBalss izveidoto digitālās balsošanas rīku Lēmējs.lv, veica digitālos balsojums. Šo pirmsvēlēšanu pilotprojektu finansiāli atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā.

Jauniešiem bija nepieciešama iepriekšēja reģistrācija, lai katra balss būtu ar stingru autorizāciju, bet paši balsojumi notika anonīmi ‒ tieši tāpat, kā īstajās vēlēšanās. Lai izstrādātu vēlēšanu sistēmu analogu valstī pieņemtajai vēlēšanu sistēmai, notika arī konsultācijas ar Centrālo vēlēšanu komisiju (CVK). Visa datu apstrādes sistēma ir izstrādāta precīzi pēc CVK instrukcijām.

Izmantojot digitālās pirmsvēlēšanas iespējas, jauniešiem, neatkarīgi no vietas, kur viņi attiecīgajā brīdī atrodas, bija iespēja savās mobilajās viedierīcēs veikt balsojumus.

Eiropas Parlamenta digitālo priekšvēlēšanu rezultāti sešās Latvijas pilotskolās 16-17 gadus veco skolēnu vidū
Attīstībai/Par!: 22.37%
"PROGRESĪVIE": 16.44%
Jaunā VIENOTĪBA: 13.93%
Zaļo un Zemnieku savienība: 9.82%
Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK": 9.36%
"Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija: 6.16%
Politiskā partija "KPV LV": 6.16%
Jaunā konservatīvā partija: 5.71%
"Latviešu Nacionālisti": 2.05%
Latvijas Reģionu Apvienība: 2.05%
"Latvijas Krievu savienība": 1.6%
Jaunā Saskaņa: 1.6%
Atmoda: 1.37%
Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija: 0.68%
"Centra partija": 0.46%
Rīcības partija: 0.23%

Avots: ManaBalss.lv