Paldies autoram – no Saeimas tribīnes 12. May (2022)
Attēlā: Uģis Polis 2019. gada martā pirms iniciatīvas iesniegšanas Saeimā.
Pirms Saeimas balsojuma par grozījumiem likumā "Par 1994. gada 30. aprīlī Maskavā parakstītajiem Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līgumiem", Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols (NA) no parlamenta tribīnes pateicās personīgi ManaBalss.lv iniciatīvas autoram Uģim Polim.
Šis ir unikāls gadījums, kad pilsoniskās iniciatīvas virzītājam personīgi izrāda tādu atzinību.
2017. gada septembrī izveidoto iniciatīvu tās autors Saeimā iesniedza 2019. gada martā. Gan publiski, gan "aizkulisēs" šajos četrarpus gados autors kopā ar ManaBalss.lv komandu Saeimā savu prasību ir aktualizējis vairākkārt un noturīgi prasījis tās izskatīšanu līdz noteiktam lēmumam.
Ceturtdien, 12. maijā, galīgajā lasījumā Saeima pieņēma jau Ārlietu komisijas virzītos likuma grozījumus, ar ko tiek atcelti juridiskie šķēršļi Pārdaugavā, Uzvaras parkā, esošā padomju pieminekļa nojaukšanai, raksta ziņu portāls "Jauns".
"Par" nobalsoja 68 deputāti, bet "pret" 18. Trīs deputāti nenobalsoja vispār. Balsojums tika uzņemts ar aplausiem, bet pēc tam nolasīts visu deputātu balsojums.
Likumā noteikts, ka tiek apturēta "Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības vienošanās par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas Federācijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību" 13. panta darbību. 13. pants līdz šim noteica, ka Latvija nodrošina memoriālo būvju saglabāšanu Latvijā.
13. panta darbība tiks apturēta no 2022. gada 16. maija līdz brīdim, kad Krievija izbeidz starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu, tajā skaitā izved savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjauno Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti atbilstoši starptautisko tiesību prasībām, un pilnībā atlīdzina Ukrainai par jau izdarītājiem starptautisko tiesību pārkāpumiem.
Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (NA) iepriekš akcentēja, ka pēc šī lēmuma pieņemšanu "okupācijas stabu varēs gāzt". Reizē TV3 Kols pauda viedokli, ka paralēli nacionālā līmenī vajadzētu pieņemt likumu, kas paredzētu padomju piemiņas objektu aizvākšanu, nosakot termiņus un nepieciešamības gadījumā paredzot arī valsts finansējuma pieejamību novākšanai.
Arī Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (PP) Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" norādījis, ka Saeimā vēl vajadzēs pieņemt īpašu likumu, lai šo pieminekli varētu nojaukt pēc iespējas ātrāk. Politiķis arī apliecinājis, ka Rīgas domē būs nepieciešamais atbalsts Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai.
Kā ziņots, koalīcija vienojusies par atbalstu likuma grozījumiem, ar kuriem paredzēts atcelt juridiskos šķēršļus Pārdaugavā, Uzvaras parkā, esošā pieminekļa nojaukšanai.
To iepriekš pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes žurnālistiem pavēstīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), NA priekšsēdētājs, Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars, A/P Saeimas frakcijas vadītājs Juris Pūce un satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).
"Minētais risinājums ir juridiski korekts. Tas gan nodrošina Latviju, lai tā turpinātu rīkoties atbilstoši tiesiskai valstij un mūsu kā tiesiskas valsts un starptautisko tiesību subjekta saistībām, vienlaikus tas arī atbilst Latvijas šī brīža politiskajai situācijai un mūsu politiskajam pienākumam atbalstīt Ukrainu, un mūsu sabiedrības vienotai reakcijai pret Krievijas īstenoto agresiju," pauda J. Pūce.
R. Dzintars norādīja, ka šī līguma spēku var atcelt tikai parlaments, ņemot vērā, ka tas iepriekš līgumu ratificējis. "Tas nozīmē ļoti būtiskas iespējas tālāk rīkoties pašvaldībām, tai skaitā Rīgas domei attiecībā uz to objektu, kuru ļoti pamatoti liela daļa Latvijas iedzīvotāju šodien sauc par okupācijas simbolu, par okupācijas pieminekli un par kauna traipu attiecībā pret politiski represētiem cilvēkiem, kas no šī padomju okupācijas režīma savulaik ir cietuši," sacīja NA līderis.
T. Linkaits pozitīvi novērtēja, ka cits dokuments – JKP iesniegtais lēmumprojekts par šo pašu jautājumu – ir devis paātrinājumu, lai Saeima lemtu par okupācijas pieminekļa, gan citu līdzīgu objektu novākšanu no publiskās telpas. Svarīgi, ka arī pašvaldību līmenī ir izpratne par to, kā ātri un juridiski precīzi to paveikt, uzsvēra politiķis.
K. Kariņš atgādināja, ka jau iepriekš norādījis, ka nospiedošs sabiedrības vairākums ir pret šādu okupāciju slavinošo pieminekļu pastāvēšanu. "Nav jautājums "Vai?", ir tikai jautājums, "Kad un kā?"," akcentēja valdības vadītājs.
Jautājums par Rīgā, Uzvaras parkā, esošā pieminekļa demontāžas iespēju ir aktualizējies saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā. Marta sākumā ar vēstuli Saeimas Ārlietu komisijai iniciatīvas par Uzvaras pieminekļa demontāžu Rīgā autors aicināja atjaunot tās izskatīšanas procesu un paātrināt galējā lēmuma pieņemšanu.
Pēc balsojuma 12. maijā Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) klātesošajiem demonstrēja Ukrainas parlamenta – Verhovnas Radas – vicespīkeres Olenas Kondratjukas Saeimai dāvāto Ukrainas pasta pastmarku ar Čūskas salas aizstāvju slaveno atbildi Krievijas kara kuģa izteiktajam ultimātam. Pieklājīgi pārfrazējot, tā ir – "Ej ellē!", un, pēc I. Mūrnieces vārdiem, Saeima ar attiecīgo balsojumu ir vienā garā ar Ukrainas patriotiem pret Krievijas agresiju jebkādās tās izpausmēs.
Avots: ziņu portāls "Jauns"; LETA; ManaBalss.lv
_______________________________________
Lūgums no ManaBalss komandas:
Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.
Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.
Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.
Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!