Paredzams, ka deputāti varēs balsot tikai "par" vai "pret" 20. Feb (2020)

Foto: Ieva Ābele, Saeimas Preses dienests

Kolektīvā iesnieguma "Likvidēsim iespēju Saeimas deputātiem balsojumos atturēties" prasība pēc būtības ir tikusi uzklausīta un apmierināta Juridiskajā komisijā un kopā ar citiem Saeimas kārtības ruļļa grozījumiem tiek virzīta otrajam lasījumam, ziņo LETA.

Neatkarīgo deputātu Artusa Kaimiņa un Alda Gobzema iesniegtie grozījumi gan tika apstiprināti ar nelielu balsu pārsvaru, un nav zināms, kāds šajā jautājumā būs gala lēmums Saeimā, kad parlamenta skatīšanā nonāks grozījumi kārtības rullī.

2017. gada februārī sāktā iniciatīva "Likvidēsim iespēju Saeimas deputātiem balsojumos atturēties" ar 10’989 pilsoņu parakstiem kā kolektīvais iesniegums Saeimā nonāca 2017. gada septembrī. Mainoties parlamenta sasaukumam, bija bažas, vai 13. Saeima šo jautājumu vispār pārņems savā dienaskārtībā.

Ar diviem grozījumu priekšlikumiem Saeimas kārtības rullī iniciatīvas prasību tomēr ierosināja pašlaik neatkarīgie deputāti A. Kaimiņš un A. Gobzems.

Tiek argumentēts, ka pašlaik "atturas" balsojums praktiski tiek pieskaitīts balojumam "pret", un šāda kārtība maldina sabiedrību par deputāta patieso nostāju pret balsojamo priekšlikumu. Ja deputāts kādu iemeslu dēļ nevēlas paust skaidru nostāju "par" vai "pret" attiecīgo priekšlikumu, tad ir iespēja arī nepiedalīties balsošanā, tāpēc iespēja atturēties ir jāatceļ.

Otrs arguments ir, ka sabiedrība ievēl deputātu ar mērķi, lai Saeimas loceklis pieņemtu lēmumus, bet atturēšanās no balsošanas faktiski ir pretrunā šim pamatuzdevumam – pieņemt lēmumus. Un atturēšanās balsojumā faktiski nozīmē slēptu balsojumu "pret".

Avots: LETA; ManaBalss