"Pelnīt uz nodokļu atmaksas rēķina - mežonība". Sieviete, kura iestājās par visiem 20. Aug (2020)

Foto: Jānis Škapars, TVNET

“Es neteiktu, ka “degu” par nodokļiem, vairāk es “degu” par demokrātiju - mani vienmēr aizskar, ja citiem tiek darīts pāri. Mani dzīves principi ir “Tāpēc, ka es varu” un “Kāpēc ne es?” stāsta Ludmila, kura 2017. gadā aizsāka iniciatīvu "Pārmaksāto nodokļu automātiska izmaksāšana". Ludmila uzskata, ka cilvēku pārmaksātos nodokļus un attaisnotos izdevumus valstij viņiem būtu jāatmaksā bez īpašiem šo cilvēku pūliņiem.

Turpinās TVNET rakstu sēriju par platformas ManaBalss iniciatīvu autoriem un viņu stāstiem.

Pirmsskolas skolotāja, kura necieš netaisnīgumu

Ludmilas nodarbošanās nekādā veidā nav saistīta ar viņas sāktās iniciatīvas tēmu - pēc izglītības viņa ir psiholoģijas pasniedzēja, kura laika gaitā nomainījusi kvalifikāciju uz pirmsskolas skolotāju. Pirmsskolas iestādē viņa ir nostrādājusi astoņus gadus. Tur viņa strādāja arī brīdī, kad sāka iniciatīvu.

Ludmila norāda, ka iniciatīva skar visus, bet tās būtība ir absolūti humāna.

Sanāk apjomīga netaisnība: tie, kas nodarbojas ar nodokļiem, nodarbojas tikai ar nodokļiem, viņiem nav jāzina, kā pareizi jāmūrē, kā jāintervē un kā izvietot preces veikalā, bet tie, kas nodarbojas ar savu lietu, - viņiem jāzina ne tikai tā, bet jāiedziļinās arī nodokļos,” sašutusi ir Ludmila.

Elektroniski nenozīmē vienkārši. Visiem tas nav vienkārši

Ludmila nepiekrīt tam, ka tehnoloģijas visu ir atrisinājušas mūsu vietā un mums atliek vien nospiest pāris podziņas.

“Es patiešām nesaprotu, kāpēc mēs no cilvēkiem prasām tik daudz? Jauniem cilvēkiem tas, protams, šķiet vienkārši - pāris pogas, kaut ko nofotografēju, viņiem telefonā ir 800 aplikāciju, ir arī tādas kā “Attaisnotie izdevumi” - nofotografēju un aizvācu. Vecāki cilvēki gan dzīvo citādi - krāj čekus kaudzītēs, bet čeki mēdz izbalēt un, kad ir pienācis laiks iesniegt deklarāciju, neko vairs nevar redzēt. Viņi mēģina fotografēt, bet telefons nomainās un fotogrāfijas pazūd. Tas nav tik vienkārši, kā to mēģina pasniegt,” uzskata sieviete.

“Nonivelējas deklarācijas iesniegšanas procesa sarežģītība un tiek likts uzsvars uz to, ka sabiedrība kopumā un katrs tās loceklis atsevišķi ir pietiekami informēti un izglītoti, lai patstāvīgi iesniegtu deklarāciju. Savādāk nemaz nevar būt. Tomēr tas tā nav,” viņa piebilst.

Ludmila uzskata, ka demokrātiskai sabiedrībai, par kādu Latvija sevi uzskata, ir jāiekļauj visi tās dalībnieki. Automātiska nodokļu atmaksa, iespējams, vissvarīgākā ir tiem, kas saņem mazākās algas, - kādam šī summa tiešām ir svarīga, tomēr šie cilvēki bieži vien neorientējas nedz datoros, nedz nodokļos.

Visu publikāciju ""Pelnīt uz nodokļu atmaksas rēķina - mežonība". Sieviete, kura iestājās par visiem" lasiet portālā TVNET!

Avots: TVNET


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!