Pensijas mantošanas iespēja nav izdevīga visiem 30. Jun (2020)

Cilvēkiem ar lieliem ienākumiem un bērniem nav izdevīgi novēlēt pensijas 2. līmeņa uzkrājumus bērniem – tā aprēķinājis LTV Ziņu dienests.

Šī ziņa sasaucas ar ManaBalss autoru iniciatīvu "Par mantojamu 2. pensiju līmeņa uzkrājumu", kas ir apstiprināta Saeimā un kopš šā gada sākuma ir spēkā kā likums. Iniciatīvas autoru panāktā pārmaiņa gan risina uzstādīto pamatproblēmu – iedzīvotāju lielākās daļas 2. līmeņa uzkrājumi līdz šim tiešām ir aizgājuši valsts "kopējā katlā", un līdz ar iespēju atstāt savu uzkrājumu mantojumā šī problēma ir novērsta.

Arī LTV ziņo, ka vēl pērn, kad iniciatīvas panāktā pārmaiņa vēl nebija spēkā, līdz pensijas vecumam Latvijā nenodzīvoja vairāk par 5000 otrā pensiju līmeņa dalībnieku, un viņu uzkrātais 2. pensiju līmeņa kapitāls 11 miljonu eiro apmērā tika ieskaitīts valsts budžetā.

Iespēju pensiju 2. līmenī uzkrāto novēlēt citiem kopš gada sākuma ir izmantojuši jau 64’500 otrā pensiju līmeņa dalībnieku.

Tomēr cilvēkiem ar lieliem ienākumiem un maziem bērniem izdevīgāk ir pāragras nāves gadījumā paredzēt, ka 2. līmeņa uzkrājums tiek ieskaitīts kopējā pensiju budžetā. Iemesls tam ir vienkāršs – palikušajam bērnam vai bērniem šādā situācijā vēlāk ilgstoši tiek nodrošināts daudz lielāks pielikumu pie apgādnieka zaudējuma pensijas. Tā LTV norāda Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pensiju metodiskās daļas vadītāja Baiba Felsberga.

Ja bērns turpina mācīties, apgādnieka zaudējuma pensiju var maksāt pat līdz 24 gadu vecumam, bet bērnam ar invaliditāti – pat visu mūžu. Tāpēc var izrādīties, ka izdevīgāk ir atstāt uzkrāto 2. pensiju līmeņa kapitālu valstij.

Piemēram, ja mirst 28 gadus jauns cilvēks, kuram ir viens bērns un 2. pensiju līmenī ir uzkrāti 1000 eiro, tad mantinieks no tiem saņem 800 eiro plus 151 eiro apgādnieka zaudējuma pensiju mēnesī. Savukārt, atstājot uzkrājumu valstij, apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs pieaug līdz 176 eiro mēnesī.

Lielas algas saņēmējam ar vairākiem bērniem atstāt 2. līmeņa uzkrājumu valstij, nevis novēlēt mantiniekam vai pievienot citas personas 2. līmenī uzkrātajam, ir vēl izdevīgāk, lēš LTV Ziņu dienesta veiktais aprēķins.

Tāpēc, izvēloties iespēju atstāt savu 2. līmeņa pensijas uzkrājumu mantojumā vai nāves gadījumā pievienot to citas personas pensijas uzkrājumam, iedzīvotājiem ir ieteicams vadīties pēc šiem apsvērumiem.

Avots: LTV Ziņu dienests


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā esi ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk - iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

ManaBalss.lv komanda