Pensiju uzkrājumu mantošanas iespēja nav pietiekami aptverta 06. Jan (2020)

Tā "Neatkarīgās Rīta Avīzes" komentārā par janvārī spēkā stājušos normu spriež Baiba Lulle.

Šā gada pirmajās darba dienās 2. līmeņa uzkrājuma mantošanai bija pieteikušies vien 800 cilvēku no apmēram miljona, un ko šī iespēja attiecas. Arī ManaBalss pievienojas aicinājumam pilnvērtīgi izmantot doto iespēju, ko ar pilsoņu plašu atbalstu un likumdevēju politisko gribu ir panākusi ieguldījumu pārvaldes sabiedrība Indexo.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) lēš, ka vidēji ik gadu pirms pensijas vecuma nomirst vairāk nekā 5000 pensiju 2. līmeņa dalībnieku. Tālredzīgi jau laikus noformējot mantojuma tiesības, viņu 2. pensiju līmeņa uzkrājumus varētu mantot tie, kam tas ticis novēlēts.

Lai gan runa ir par pensijām, uzkrājumu mantošanas jautājumā pamatā ir iesaistīti strādājošie – ap 1,3 miljoniem cilvēku, no kuru algas 6% ienākumu tiek novirzīti 2. pensiju līmenī. Grozījumus Valsts fondēto pensiju likumā par šīs pensijas daļas mantošanu, tā uzkrājējam nomirstot pirms pensijas vecuma sasniegšanas, pašā pilnvaru termiņa izskaņā 2018. gada 11. oktobrī vienbalsīgi pieņēma iepriekšējā, 12. Saeima.

Iniciatīva Saeimā nonāca caur sabiedrības iniciatīvu platformu ManaBalss, kur to ierosināja IPAS Indexo. NRA komentārā norāda, ka pensiju mantošanas iniciatīvai būtiski palīdzēja arī tās izskatīšana priekšvēlēšanu laikā. Lai arī balsojums Saeimā bija vienbalsīgs, iepriekš pret to asi iebilda toreizējais labklājības, tagadējais finanšu ministrs Jānis Reirs (V). "Tas nav iespējams, neizpostot sociālo budžetu," pēc attiecīgā balsojuma 2. lasījumā ministrs teica intervijā NRA.

Lai arī ministrs šo iniciatīvu norakstīja uz priekšvēlēšanu populismu, NRA norāda, ka jau tobrīd Latvija pensiju uzkrājumu mantošanas ziņā bija atpalikusi, jo šāda kārtība jau labu laiku darbojās virknē Eiropas valstu, tostarp Lietuvā un Igaunijā. Jāpiebilst, ka nav runa par visas pensijas mantošanu, bet tikai par 2. līmeņa uzkrājumu, kas, saskaņā ar VSAA datiem, 49% uzkrājumu ir līdz 2000 eiro, 29% – 2000 līdz 5000 eiro, 16% – 5000 līdz 10 000 eiro, 6% – vairāk nekā 10 000 eiro.

Aizdomāties par šādu uzkrājumu veidošanas nepieciešamību un to izmantošanas godīgumu liek arī statistika, saskaņā ar kuru pensijas vecumu nesasniedz apmēram trešdaļa vīriešu un 15% sieviešu. Ja vien aizgājēja radinieki nebija statusā bez iztikas līdzekļiem līdz 18 gadiem, tad šo aizgājēju uzkrājumi līdz šim aizgāja kopējā pensiju "katlā". Tagad tos ir iespējams novēlēt mantiniekiem, bet jāņem vērā, ka tas pensiju uzkrājuma konta turētājam ir jādara proaktīvi un pašam. To var izdarīt, piemēram, šeit.

Apsver savu atbalstu jaunajām iniciatīvām platformā ManaBalss!

Avots: NRA