Pilnīgākas amatpersonu deklarācijas – sabiedrības atbalsts nepieciešams, lai situācija ar interešu izsekojamību nekļūtu vēl sliktāka 22. Jul (2021)

Sabiedrības atbalsts iniciatīvai par pilnīgākām amatpersonu deklarācijām vēlēto amatpersonu kandidātu līmenī ir nepieciešams arī tāpēc, lai jau pašlaik ne spožā situācija ar interešu izsekojamību nekļūtu vēl sliktāka.

Tā Latvijas Radio 1 raidījumā par iniciatīvu "Deputātu kandidātiem jāiesniedz deklarācijas" esošo situāciju komentē "Sabiedrības par atklātību – Delna" pētnieks Olafs Grigus.

Iniciatīvas autors Aivis Brutāns no publiski pieejamo datu kopām pats ir veicis apjomīgu analīzi un aprēķinus konkrēti par neseno pašvaldību vēlēšanu sarakstos iekļauto deputātu kandidātu deklarācijām. Secinājums ir, ka vismaz 17% deputātu kandidātu nav norādījuši pilnvērtīgu informāciju par savām komerciālajām interesēm.

Šajos gadījumos amatpersonu kandidātiem vai nu pieder īpašums, uzņēmums, vai arī tās ir amatpersonas kāda uzņēmuma vai biedrības valdē. Tā pēc publiski pieejamajiem, tomēr sarežģīti analizējamajiem, datiem secina iniciatīvas autors.

Viņa un iniciatīvas atbalstītāju ieskatā ir svarīgi ar precīzāk atrunātām deklarācijām dot sabiedrībai iespēju sīkāk analizēt uzņēmumus, kuros kandidātiem ir komerciāla interese, piemēram, lai redzētu, vai tiem ir nodokļu parādi.

"Vēlētājam tas ir svarīgi – zināt par šādiem parādiem un uzņēmumu saistību ar kandidātiem, vēl pirms šāds kandidāts iekļūst pašvaldībā vai Saeimā," argumentē A. Brutāns. Tas ir nepieciešams, "lai pēc tam varētu analizēt, vai, piemēram, viņu pārstāvētie uzņēmumi pēkšņi nesāk uzvarēt pašvaldību publiskajos iepirkumos."

Uz jautājumu, ka tieši pašvaldībās cilvēki tomēr viens otru pazīst un spēj izvērtēt, vai kādam kandidātam ir arī iespējams interešu konflikts, autors atbild, ka – jā, mazākās pašvaldībās tā tas var būt. Tomēr, "tiklīdz tā ir lielāka pašvaldība, sevišķi Rīgā, tā kandidātu saraksts ir ļoti liels, daudzi no šiem cilvēkiem sabiedrībai nav zināmi, un var šķist – par šo jauno un daudzsološo nu gan ir vērts balsot. Un, kad tu sāc iedziļināties šajos kandidātos, tu varbūt sāc arī saprast, ka varbūt ir arī informācija, ko viņi vēlas noslēpt."

Iniciatīva prasa detalizētākas kandidātu deklarācijas gan pašvaldību, gan Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Raidījumā arī O. Grigus piekrita, ka vēlēšanu likumos iesniedzamās ziņas pašlaik nav īsti pietiekamas. Piemēram, nav paredzēts iesniegt arī informāciju par partejisko piederību – kandidāti var būt gan bezpartejiski, gan citu partiju biedri, un vēlēšanu saraksti vēlētājiem pašlaik var radīt maldīgu priekšstatu par to, par ko viņi balso. "Tāpēc iniciatīvas raisītā diskusija varētu būt vēl plašāka un ar jaunām idejām," saka "Delna" pētnieks.

Tāpat O. Grigus norāda, ka jau esošajās amatpersonu deklarācijās ir nepieciešamas pilnīgākas ziņas par deklarāciju iesniedzēju ģimenes locekļiem. "Būtu pat jāveic izvērtējums, vai arī jau esošo amatpersonu, ne tikai kandidātu, deklarācijas nebūtu jāpapildina sniedzamās informācijas apjoms, lai novērstu tās problēmas, uz kurām autors norāda."

Šai iniciatīvai nonākot politiskajā diskusijā, paredzami problemātisks būs jautājums par sniegto ziņu patiesuma uzraudzību un par to, kādas sankcijas būtu izmantojamas pret kandidātiem, kas sniedz nepilnīgu informāciju, vērtē gan O. Grigus, gan citi pirms iniciatīvas publicēšanas ManaBalss.lv konsultētie eksperti.

"Šis būtu svarīgs jautājums pat tad, ja sniedzamās informācijas apjoms amatpersonām un kandidātiem netiktu palielināts, jo nav skaidrs, vai jau esošās deklarācijas tiek tiešām sistemātiski pārbaudītas," saka O. Grigus. "Zināmas bažas rada tas, ka politiskajā telpā retorika ir tāda, ka publiskojamās informācijas daudzumu tieši tās izvērtēšanas spējas dēļ varētu pat mazināt. Atsevišķi koalīcijas deputāti pat izteicās, ka sabiedrības iesaiste nekādu lielo pienesumu nesniedz un ka dažām amatpersonu grupām sniedzamās informācijas apjomu vajadzētu pat samazināt."

Tāpēc ir bažas, ka politiskajā līmenī šādai iniciatīvai pašlaik varētu nebūt politiskā atbalsta, "jo politiķu ieskatā mums vajadzētu virzīties pat pretējā virzienā. Tomēr šīs iniciatīvas autors un tai saņemtais atbalsts pierāda pretējo – interese ir, un ir cilvēki, kas tam seko līdzi."

Jāņem vērā, ka deklarāciju informāciju pēta un analizē ne tikai elektorāts, bet arī žurnālisti. Ja šī informācija nav pieejama, tad arī žurnālistiem un izrietoši – sabiedrībai nav iespējas deputātu kandidātus pilnvērtīgi vērtēt, sarunas gaitā komentēja raidījuma vadītāja.

Uz viņas jautājumu, vai pilnvērtīgāku deklarāciju panākšanā lietderīgi nebūtu iet citu ceļu, nevis sabiedrības iniciatīvas virzību, kas turklāt atbalstu gūst salīdzinoši lēni, O. Grigus atbild: "Es ceru, ka paraksti tiks savākti, jo tas būtu labs pretarguments politiķu argumentiem, ka sabiedrība amatpersonu uzraudzību neveic. Liels parakstu skaits šādā un līdzīgās iniciatīvās būtu spēcīgs signāls par pretējo. Tas būtu apsveicami un vēlams."

Avots: Latvijas Radio 1


Ja Tevi interesē šī tēma, tad pievērs uzmanību arī tematiski līdzīgajām iniciatīvām:

PAR PUBLISKĀM PASŪTĪJUMU TĀMĒM

VALSTS UN PAŠVALDĪBU AUTOTRANSPORTU APRĪKOT AR GSM GPS IZSEKOŠANAS IERĪCĒM

PAR VALSTS UN PAŠVALDĪBAS LĪDZEKĻU IZLIETOJUMA ATKLĀTUMU

PAR ATKLĀTU ALGU VALSTS PĀRVALDĒ


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.