Politologs: «Deputātiem nav nepieciešamas nekādas īpašas kompensācijas» 13. Nov (2018)

Iniciatīva par kompensāciju atcelšanu atkārtoti neievēlētiem Saeimas deputātiem pirmajās divās darbadienās pēc tās publicēšanas ManaBalss.lv platformā ir guvusi ļoti lielu atsaucību. Šīs ziņas tapšanas laikā to ar saviem parakstiem ir atbalstījuši vairāk kā 5400 Latvijas iedzīvotāji.
«Deputātiem nav nepieciešamas nekādas īpašas kompensācijas, bet gan tādi paši noteikumi, kā jebkuram cilvēkam, kurš pārtrauc darba attiecības,» iniciatīvas izvirzīto jautājumu ManaBalss.lv komentē Latvijas Universitātes asociētais profesors un politologs Ivars Ījabs. Viņš gan vienlaikus brīdina, ka konsekventa ideja par «visa apgriešanu» deputātiem nav veselīga. «Varam jau deputātiem nogriezt pilnīgi jebko. Tomēr ir skaidrs, ka, ja mēs maksimāli tā griezīsim un teiksim, ka viņiem nepienākas nekas, tad dabūsim zemas raudzes deputātus. Bet tīri pati morālā ideja man ir skaidra – pats vainīgs, ka nav pārvēlēts.»
«Var jau teikt vienkārši – ja tev nav cita darba pēc Saeimas, tad stājies bezdarbniekos,» turpina I. Ījabs. «Ja es pārtrauktu darba attiecības ar universitāti, tad man izmaksātu iekrājušos atvaļinājuma naudu, bet zelta izpletni jau man nedotu. Es nedomāju, ka zelta izpletnis deputātiem ir vajadzīga lieta. Jo kāds varētu teikt – kāpēc tad visur citur sabiedriskajā sektorā neizsniedz tādu zelta izpletni?»
Politologs no vienas puses brīdina no radikalizēšanās un populisma, bet no otras – atzīst dilemmu, ka ar naudu vien Saeimas darba kvalitāte arī nav ceļama. «Kā jau teicu, apgriezt mēs varam jebko, bet tad ir jārēķinās, ka mēs tam darbam dabūsim attiecīgus cilvēkus. Viens no veidiem, kā celt cilvēku kapitāla lielumu mūsu Saeimā, protams, ir arī atalgojuma celšana. Skaidrs, ka tam nevajadzētu pārsniegt saprātīgu lielumu, un šis ir itin komplicēts jautājums visās valstīs. Būsim godīgi – deputātu algas mums Latvijā ir zemākās Baltijas valstīs. Protams, tā ir spekulācija, vai tad, ja Saeimā būtu divreiz lielākas algas, mēs dabūtu arī divreiz labākus cilvēkus. Visdrīzāk, ka ne. Bet dažiem tas varētu būt svarīgs faktors.»
Latvijas parlamentārieši tiešām ir zemāk apmaksātie Baltijas valstīs, liecina Euronews dati par 2010. gadu. Latvijā deputāti togad vidēji pelnīja gandrīz 27,5 tūkstošus eiro gadā, kamēr Lietuvā šī summa bija ap 30,4 tūkstošiem, bet Igaunijā – virs 41,3 tūkstošiem eiro. Igaunijas parlamentā jeb Riigikogu deputāta pamatalga ir 3481 eiro, lasāms parlamenta mājaslapā. Vadošs Igaunijas žurnālists ManaBalss.lv komentē, ka nepārvēlētajiem Riigikogu deputātiem tiek maksāta kompensācija algas apmērā līdz sešiem mēnešiem vai arī līdz laikam, kad tiek atrasts jauns darbs.
Arī Lietuvā kompensācijas nepārvēlētie Seima deputāti saņem līdz sešu mēnešu ilgumā, ManaBalss.lv komentē vadoša Lietuvas žurnāliste. Vidēji Seimā atkārtoti neiekļuvušie saņem kompensāciju par četriem mēnešiem. Pēc pēdējām Seima vēlēšanām 2016. gadā arī Lietuvā ir bijusi iniciatīva, ka kompensāciju prakse ir jāpārtrauc, tomēr tā nav ne ar ko beigusies.
Runājot par Latvijā sagaidāmo, «pat tad, ja iniciatīva savāks atbalstu un aizies līdz Saeimai, kas visdrīzāk tā arī būs, tas jau attieksies tikai uz nākamo Saeimas sasaukumu,» norāda I. Ījabs. «Bet kā iniciatīva šī ir pilnīgi OK – ka ManaBalss tāda ir, un cilvēki var izteikties. Ja tas pārvērtīsies konkrētā likumprojektā, nu, labi – lai iet bezdarbniekos.»
«Ir skaidrs, ka liela daļa no cilvēkiem, kas ir ievēlēti Saeimā, badu necieš,» saka politologs. «Viņiem tas nav izdzīvošanas jautājums, un, ja viņiem nesamaksās to zelta izpletni, viņi nestāvēs stacijas tunelī. Deputāti ir dažādi – gan miljonāri, gan krietni trūcīgāki, tomēr nav tā, ka līdz ar kompensāciju atcelšanu viņi masveidā zaudēs jebkādus ienākumus.»