Saeima vienprātīgi apstiprina divu iniciatīvu tālāko virzību komisijās 13. Jan (2019)

Iniciatīvu par publisko revīziju Saeimas budžetam Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā turpinās skatīs kopsēdē šo trešdien, 16. janvārī. Pārējās divas ManaBalss.lv autoru novembra beigās iesniegtās likumdošanas grozījumu iniciatīvas tika vienbalsīgi atbalstītas Saeimas plenārsēdē ceturtdien, 10. janvārī.

Plenārsēdē tālākai izvērtēšanai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā ir nodota iniciatīva par kompensāciju atcelšanu nepārvēlētiem parlamenta deputātiem. Atbalstu šādam ierosinājumam sabiedrības iniciatīvu platformā ManaBalss.lv ir pauduši vairāk nekā 14 000 Latvijas iedzīvotāju. Parakstu idejas autore Jana Kukaine skaidroja, ka kompensācijas trīs mēnešalgu apmērā ir nesamērīgas, jo deputāti ievēlēšanas brīdī zina, ka darbs būs tikai četriem gadiem.

Līdzīgi iniciatīvai par nepārvēlēto deputātu kompensācijām arī iniciatīva par azartspēļu zāļu aizliegšanu Latvijā Saeimas plenārsēdē tālākai izskatīšanai tika atbalstīta vienbalsīgi. Azartspēļu zāļu jautājums tālāk nodots parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai. Iniciatīvu „Azartspēļu zāļu aizliegšana visā Latvijas teritorijā” portālā Manabalss.lv parakstīja 10 945 Latvijas pilsoņi.

Trešā pērnā gada beigās Saeimā iesniegtā iniciatīva „Publisku revīziju Saeimas budžetam!”, ko virza „Sabiedrība par atklātību – Delna”, decembrī Mandātu komisijā tika konceptuāli pieņemta izskatīšanai Saeimā, tomēr pirms tās tālākas nodošanas balsojumam plenārsēdē tika nolemts veikt papildus konsultācijas, piemēram, ar Valsts kontroli. Saeimas dienaskārtībā šīs iniciatīvas apspriešana Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā ir ieplānota trešdien, 16. janvārī, liecina ieraksts parlamenta darba kalendārā.

Pēc sākotnējās Mandātu , ētikas un iesniegumu komisijas sēdes decembrī, kas iniciatīvu par publisko revīziju Saeimas budžetam pieņēma konceptuāli, varēja spriest, ka šo konsultāciju mērķis nebūs biedrības «Sabiedrība par atklātību ‒ Delna» virzītās iniciatīvas skatīšana pēc būtības, bet jau fokusēšanās uz efektīvāko tās ceļu likumprojekta tapšanai un eventuālajai iedzīvināšanai. Tai skaitā uz sarunu aicinot arī Valsts kontroli, kuras revīzijai Saeimas budžetu aicina nodot «Delna».

«Delnas» pārstāvis jurists Roberts Matulis komisijas decembra sēdē atkārtoja iniciatīvā izskanējušo argumentu – ka Saeima budžeta revīzijā sevi praktiski kontrolē pati sevi. Saeimas ikgadējā apmēram 20 miljonus eiro lielā budžeta izlietojuma lietderību patlaban vērtē vien izlases kārtībā, un to veic caur publisko iepirkumu piesaistīts privātais auditors.

Avots: Saeima.lv; ManaBalss.lv