Singapūra jau nosaka apzināti nevakcinēto līdzmaksājumus; Latvijā šo jautājumu varētu sākt skatīt ceturtdien 10. Nov (2021)

Singapūrā, kuras veselības aprūpes sistēma tiek uzskatīta par vienu no labākajām pasaulē, tās valdība nevakcinēto Covi-19 pacientu aprūpes izmaksas ir pārlikusi uz pašiem attiecīgajiem pacientiem, ja vien tie ir "nevakcinēti pēc savas izvēles", ziņo The New Zealand Herald (NZH).

Balstoties iniciatīvā "Neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem" kolektīvais iesniegums ar identisku prasību ir iesniegts Saeimā. Pirms nedēļas tas noslogotās plenārsēdes darba kārtības dēļ ir pārcelts uz ceturtdienu, 11. novembri.

Aicinām ar balsojumu platformā Open2Vote izteikt savu viedokli par vai pret priekšlikumu, ka neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem, pirms par to spriež Saeima!

Šai Saeimas plenārsēdē attiecīgais ierosinājums paredzami tiks nodots tālāk izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijai.

Līdzīgi kā citās valstīs, Latviju ieskaitot, arī Singapūrā jauno smago Covid-19 saslimšanu skaits un attiecīgā veselības aprūpes sistēmas noslodze ir tieši dēļ nevakcinētajiem iedzīvotājiem.

Jānorāda, ka Singapūrā vakcinācijas aptvere gan ir visai plaša. 85% iedzīvotāju, uz kuriem vakcinācija ir attiecināma.

Jaunā kārtība Singapūrā stāsies spēkā no 8. decembra, kad no valsts budžeta vairs neapmaksās pilnībā nevakcinēto ārstēšanu no Covid-19, raksta portāls Daily Beast. Savukārt daļēji nevakcinēto aprūpe – to, kas nav saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu – netiks valdības finansēta no 31. decembra.

Publikācijā NZH norāda, ka Singapūras veselības sistēma balstās uz privāto medicīnas aprūpi, bet tās izmaksas sedz obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas, ko veido gan darba ņēmēja, gan darba devēja iemaksas no darba algas. Attiecīgi arī apzināti nevakcinētajiem saslimšanas gadījumos ar Covid-19 varētu būt apdrošināšanas segums, pieļauj medijs.

Austrālijas medijs 9News skaidro, ka līdz šim singapūrieši par ārstēšanu no Covid-19 rēķinus no slimnīcām nesaņēma, "lai novērstu finanšu apsvērumus no jau tā esošās sabiedrības neskaidrības, kad Covid-19 bija jauna un nepazīstama kaite," teikts Singapūras Veselības ministrijas paziņojumā. Proti, šos rēķinus sedza uzreiz no valdības budžeta.

Singapūriešu sociālajai un veselības apdrošināšanai gan ir dažādi līmeņi, kuros attiecīgi ir atšķirīgas iemaksas un pretī saņemto pakalpojumu apjoms, raksta The New York Times. Tāpēc lielu daļu rēķinu arī par Covid-19 ārstēšanu arī nevakcinēto pacientu gadījumos aizvien segs esošās apdrošināšanas shēmas – tā var noprast no virknes publikāciju angļu valodā rakstošajos medijos.

Avots: The New Zealand Herald; Daily Beast; 9News; The New York Times


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.