Sistēmiska seksuālā vardarbība un spīdzināšana uiguru "pāraudzināšanas" nometnēs Ķīnā – vai Latvijai būtu jānosoda komunistisko režīmu noziegumus bez izņēmumiem? 05. Feb (2021)

Rietumvalstu valdības kļūst aizvien skeptiskākas par Ķīnas un tajā valdošās kompartijas miermīlīgajiem nodomiem starptautiski un par tās iekšpolitiku sevišķi pret nacionālajām un reliģiskajām minoritātēm. Šiem nereti briesmīgajiem faktiem un atklājumiem, kas eventuāli prasītu politisku attieksmi, seko arī mediji.

Tā BBC nesenā publikācijā atklāj sistēmisku, mērķtiecīgu izvarošanas, seksuālas varmācības un spīdzināšanas praksi Ķīnā uiguru "pāraudzināšanas" nometnēs.

Šīs ziņas sasaucas ar ManaBalss autora iniciatīvas "Latvija nosoda komunistisko režīmu noziegumus. Bez izņēmumiem" prasību.

Britu raidkompānija publikācijā raksta, ka vairāk nekā miljons vīriešu un sieviešu ir apcietinājumā sazarotā ieslodzījuma nometņu sistēmā Siņdzjanas provincē Ķīnas ziemeļrietumos. Pēc pašas valdības definīcijas tās ir "pāraudzināšanas" nometnes, kas domātas uiguriem un citām minoritātēm.

Pēc cilvēktiesību organizāciju novērojumiem, Ķīnas valdība ir pakāpeniski atņēmusi tradicionāli islāmticīgajiem uiguriem reliģiskās un citas brīvības. Tam sekoja visaptveroša novērošanas, represiju un ieslodzījuma sistēma, ieskaitot arī pret šo tautu vērstu piespiedu sterilizāciju.

Šī politika sekoja Ķīnas prezidenta un kompartijas vadītāja Sji Dziņpina vizītei provincē 2014. gadā, kad uiguru separātisti bija veikuši teroraktu. Neilgi pēc tam The New York Times tika nopludināti dokumenti ar prezidenta rīkojumu vietējiem ierēdņiem uz uiguru separātismu atbildēt "bez kādas žēlastības".

Sekojošo Ķīnas politiku attiecībā pret uiguriem ASV valdība šā gada janvāra vidū ir nosaukusi par genocīdu. Ķīnas atbilde uz to ir, ka ziņas par masveida ieslodzīšanu un piespiedu sterilizāciju ir meli un absurdi pārmetumi.

Par sistēmisku seksuālo vardarbību un spīdzināšanu Siņdzjanas nometnēs liecina pārbēdzēji. BBC citē kādu sievieti, kura no Ķīnas sākumā bija nokļuvusi tuvējā Kazahstānā un vēlāk – ASV.

Lai gan konkrētās sievietes liecības nav iespējams pilnībā verificēt žurnālistiem Ķīnā uzlikto darbības ierobežojumu dēļ, BBC pēc viņas ceļošanas dokumentu un imigrācijas dienestu ierakstiem spriež, ka to dati atbilst viņas stāsta hronoloģijai. Viņas sniegtie Siņdzjanas nometnes apraksti savukārt atbilst BBC analizētajiem satelīta uzņēmumiem, un sievietas stāstītais par nometnes ikdienu sasaucas ar citu bijuši ieslodzīto pārbēdzēju liecībām.

Avots: BBC

Ja atbalsti iniciatīvu "Latvija nosoda komunistisko režīmu noziegumus. Bez izņēmumiem", tad dalies ar šo ziņu Facebook , Twitter un citās platformās!


Seko mums Facebook un arī Intagram!