Spānija legalizē eitanāziju; galējā teikšana būs ārstiem 19. Mar (2021)

Spānijas parlaments ceturtdien, 18. martā, ir nobalsojis par eitanāzijas legalizāciju, kļūstot par vienu no pirmajām valstīm, kas uz nāvi slimiem un smagi savainotiem pacientiem ļauj izbeigt savas ciešanas, ziņo LETA/AFP.

No parlamenta 350 deputātiem 202 balsoja "par", 141 "pret", bet divi atturējās, Spānijai kļūstot par ceturto Eiropas valsti līdzās Nīderlandei, Beļģijai un Luksemburgai, kur asistēta pašnāvība ir dekriminalizēta.

Portugāles parlaments līdzīgu likumu pieņēma janvārī, tomēr šonedēļ tur to nobloķējusi Konstitucionālā tiesa.

Spānijas likums ļauj veikt eitanāziju, kad medicīniskais personāls tīši beidz dzīvību, lai apturētu ciešanas, un asistēto pašnāvību, kad pacients procedūru veic pats.

Kreiso un centra partiju atbalstītais likums ļauj visiem, kas sirgst ar "nopietnām un nedziedinām slimībām", pieprasīt palīdzību nomirt, lai izbeigtu "nepanesamas ciešanas".

Pacientam ir jābūt Spānijas pilsonim vai legālam iedzīvotājam, jābūt pie pilnas apziņas brīdī, kad tiek izteikts lūgums, kas jāiesniedz rakstiski divas reizes, otrajam iesniegumam sekojot 15 dienas pēc pirmā.

Tiesa gan, ārsts lūgumu var noraidīt, ja viņam šķiet, ka atbilstošie kritēriji nav ievēroti.

Tas ir jāapstiprina arī otram ārstam un izvērtējuma komisijai.

Jebkurš mediķis sirdsapziņas apsvērumu dēļ var atteikties piedalīties procedūrā, kas tiks veikta Spānijas nacionālā veselības dienesta struktūrā.

Parlamenta lēmumu atzinīgi novērtējuši pacienti un eitanāzijas tiesību aktīvisti.

Katoļu baznīca, labējā un galēji labējā opozīcija šo parlamenta lēmumu ir nosodījusi, savukārt vairāki mediķi pauduši bažas par tā īstenošanas kārtību.

Avots: LETA/AFP


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām!

Seko mums Facebook un arī Intagram!


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!