Spānijas parlaments atbalsta likumprojektu par eitanāzijas legalizāciju 22. Dec (2020)

Spānijas parlaments ir apstiprinājis likumprojektu, kas atļaus eitanāziju un asistētās pašnāvības cilvēkiem ar nedziedināmām slimībām vai saslimšanām, kas rada pastāvīgas smagas ciešanas, raksta TVNET.

Šī ziņa sasaucas ar ManaBalss autora iniciatīvu "Par labu nāvi – eitanāzijas legalizēšana".

Likumprojekts, ko atbalsta Spānijas kreisā spārna koalīcijas valdība un vairākas citas partijas, parlamentā tika apstiprināts ar 198 balsīm, pret balsojot 138 deputātiem. Konservatīvā Tautas partija un galēji labējā partija "Vox" balsoja pret.

Gaidāms, ka likumprojekts tiks apstiprināts arī balsojumā Senātā.

Saskaņā ar apakšpalātas apstiprināto likumprojekta tekstu likums stāsies spēkā trīs mēnešus pēc publicēšanas oficiālajā valdības vēstnesī.

Spānija seko Portugāles pēdās, kuras parlaments februārī apstiprināja līdzīgus likumprojektus, kas atļaus eitanāziju un asistētās pašnāvības. Bet šie likumprojekti vēl nav ieguvuši likumu spēku un var saskarties ar Portugāles prezidenta pretestību.

Eitanāzija, kad ārsts ievada pacientam letālu medikamentu devu, ir atļauta Beļģijā, Kanādā, Kolumbijā, Luksemburgā, Nīderlandē un Šveicē.

Asistētās pašnāvības, kad pacienti paši sev ievada letālos medikamentus ārsta uzraudzībā, ir atļautas vairākos ASV štatos.

Spānijas parlamenta apstiprinātais likumprojekts ļaus veselības aprūpes nozares profesionāļiem – gan valsts, gan privātajā sektorā strādājošajiem – palīdzēt pacientiem, kas izteikuši vēlmi mirt, nevis turpināt ciest no nopietnas un neārstējamas slimības vai hroniskas, degradējošas slimības, ko pacients uzskata par neizturamu.

Saskaņā ar likumprojektu pacientam būs četros atsevišķos gadījumos jāizsaka vēlme mirt. Process ceļā uz asistēto pašnāvību vai eitanāziju varēs ilgt vairāk nekā mēnesi.

Pirmie divi lūgumi pacientam būs jāizsaka rakstiski un jāiesniedz ar divu nedēļu starplaiku. Pēc tam pacientam trešo reizi jāapstiprina savs lūgums pēc konsultēšanās ar ārstu un ceturto reizi – īsi pirms letālo zāļu ievadīšanas.

Procesu uzraudzīs mediķu komanda, kas ietvers arī ekspertu no ārpuses. Pacientu lūgumi būs jāapstiprina reģionālajai valdei, kas uzraudzīs šādas lietas.

Pacientam būs jābūt pieaugušam Spānijas pilsonim vai iedzīvotājam, kas spējīgs pats pieņemt racionālus lēmumus.

Likumprojekts paredz mediķiem tiesības atteikties piedalīties šajā procesā savas ticības dēļ.

Ja atbalsti šo iniciatīvu, dalies at to sociālajos tīklos!

Avots: TVNET


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!