Elektroauto subsidēšana – jau tuvākajos gados, ja vien būs nauda 04. Feb (2020)

Daļu izmaksu iedzīvotājiem par elektrisko automobiļu iegādi Latvijā varētu segt jau tuvāko gadu laikā. Šāds punkts iekļauts Latvijas Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā, ko šonedēļ apstiprināja valdība, ziņo LSM.

Šī ziņa sasaucas ar iniciatīvu "Par valsts atbalstu elektrotransporta iegādes veicināšanai". Tās autors Facebook komentārā norāda, ka paredzētais atbalsts patlaban tiek pieļauts 2000 eiro apmērā, kamēr iniciatīvas prasība ir 5000 eiro subsīdija par katru jaunu elektroauto.

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV) gan norāda, ka atbalsta pasākums būs atkarīgs no pieejamā finansējuma. Intervijā LSM arī VARAM ministra Juris Pūce (A/P) norāda uz ekonomiskajiem nosacījumiem, pirms ķerties pie elektroauto subsidēšanas, proti, ka tiem ir jākļūst lētākiem. J. Pūce arī uzskata, ka subsīdijas nevajadzētu piešķirt par pašu auto iegādi, bet gan, piemēram, atvieglojot līzinga nosacījumus.

Sekojot Eiropas Savienības piemēram, arī Latvija izstrādājusi stratēģiju, kā līdz 2050. gadam valsts saimniecību padarīt klimatneitrālu. Valdības apstiprinātajā plānā tuvākajai desmitgadei ir virs 100 pasākumiem, kā samazināt siltumnīcefektu radošo gāzu emisijas, tai skaitā atbalstot elektrisko transportu.

Pašlaik visvairāk izmešu Latvijā rada enerģijas ražošana, taču otrs lielākais piesārņotājs ir transports, it sevišķi novecojušās automašīnas. Tāpēc viens no uzdevumiem ir līdz 2022. gada beigām izstrādāt noteikumus, kā valstij finansiāli atbalstīt gan uzņēmumus, gan privātpersonas, kas vēlēsies iegādāties elektriskos vai cita veida dabai nekaitīgus auto. Šim mērķim plānā ierakstīti 30 miljoni eiro, ar ko desmit gadu laikā atbalstīt 15 tūkstošu jaunu transportlīdzekļu iegādi.

Tematiskais portāls "Uzlādēts" raksta, ka Igaunijā atbalsts jauna elektriskā transportlīdzekļa iegādei ir 5000 EUR, ja tā cena nepārsniedz 50 tūkstošus EUR bez PVN.

Avots: LSM