Tas ir ļoti apsveicami, ka sabiedrība iesaistījās laikus 05. Nov (2020)

Iniciatīvas "Nelikvidēt dzemdību nodaļas Kuldīgas un Dobeles slimnīcās" prasība paredzami tiks izpildīta.

Pēc izvērstas diskusijas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē iniciatīva "Nelikvidēt dzemdību nodaļas Kuldīgas un Dobeles slimnīcās" ir nodota tālāk tuvākās plenārsēdes balsojumam, paredzot detalizētāku izskatīšanu jau Sociālo un darba lietu komisijā.

Spriežot pēc sēdē izskanējušajiem Veselības ministrijas (VM) pārstāvja komentāriem, iniciatīvas prasība paredzami tiks izpildīta, un dzemdību nodaļas Kuldīgas un Dobeles slimnīcās tiks saglabātas. Detalizētā iniciatīvas vērtēšana ietvers jau daudz plašāku aspektu – arī par to, kas skar terapiju un ķirurģiju, komentēja Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (A/P).

Gan deputāts Ēriks Pucens (KPV), kurš sēdē pārstāvēja kuldīdznieku viedokli, gan Mandātu komisijas vadītāja Janīna Kursīte-Pakule (NA) kā izskatāmās iniciatīvas pozitīvo pienesumu uzsvēra to, ka sabiedrība šādi ir iesaistījusies laikus un pat preventīvi.

Sēdē klātesošais VM parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (A/P) norādīja, ka pašlaik konkrēto dzemdību nodaļu slēgšanas jautājuma ministrijas dienaskārtībā nemaz nav. Deputāts Atis Zakatistovs (KPV) savukārt norādīja, ka jautājums tomēr "ir par plānošanu vispār un cik tālu mēs plānojam. VM saka, ka pašlaik slēgt šīs nodaļas neplāno, tomēr tas skaitlis – 500 – "karājas gaisā". Kurā brīdī un cik tālu pēc šiem parametriem kaut kas varētu notikt? Būtu labi, ja VM uztaisītu, teiksim, piecu gadu plānošanas grafiku un noteiktu, ka, piemēram, ja trijos gados no pieciem dzemdību skaits ir zem noteiktā, tad mēs to izvērtējam, un izvērtēšana nozīmē konkrēti to un to. Šādā gadījumā tas būtu arī saprotami sabiedrībai. Šobrīd mums ir tikai ziņa, ka VM nav vēlmes slēgt. Bet tas jau nenozīmē, ka rīt viņiem tāda vēlme neparādīsies."

Arī Ē. Pucens polemizēja, ka šis ir "klasisks gadījums, kad ministrija sāk "airēties atpakaļ". Kad tika dots uzdevums reformēt slimnīcu tīklu Latvijā, tad jau bija signāli, ka katrai slimnīcai kaut kas tiks samazināts. Jau esam pieredzējuši, ka reformu gaitā tieši mazās slimnīcas tiek apdalītas. Tāpēc es pateicos cilvēkam, kurš sāka šo iniciatīvu jau laikus un parādīja ministrijai un ierēdņiem skaidri, ka cilvēki ar to nebūs mierā. Tas ir ļoti apsveicami, ka sabiedrība iesaistījās laikus."

"Kad es šo jautājumu ar vēstuli biju aktualizējis Sociālo un darba lietu komisijā, tā atteicās šo jautājumu izskatīt, jo tas ir ministrijas jautājums," sacīja Ē. Pucens. "Šis jautājums nebūtu tā aktualizējies sabiedrībā, ja paši deputāti, kas pārstāv ministriju, jau tad būtu skaidri pateikuši – nē, nekāda slēgšanas riska nav. Kā kuldīdznieks es, protams, esmu un būšu par Kuldīgas slimnīcu, bet es pastāvēšu arī par citām slimnīcām un cilvēkiem, kas ir no reģioniem. Cilvēkiem reģionos ir vajadzīgi pakalpojumi tur, kur viņi dzīvo, nevis ka ir jābrauc uz Ventspili vai Liepāju. Tas ir arī sociāls jautājums, jo ne katram ir tāda rocība, lai brauktu laist pasaulē savu bērnu uz citu pilsētu."

Saeimas balsojums par iniciatīvas turpmāko izskatīšanu ir gaidāms tuvākajā plenārsēdē. Spriežot pēc politiķu un amatpersonu retorikas, par konkrētajām nodaļām Kuldīgas un Dobeles slimnīcā ir itin droša pārliecība, ka tās netiks slēgtas.

Lai turpmāk šādi iedzīvotājiem būtiski jautājumi nebūtu retorikas līmenī, iniciatīvas aktualizētā problēma tiks analizēta Sociālo un darba lietu komisijā ar jau daudz plašāku tvērumu, kā to apsolīja komisijas vadītājs A. Skride.

Apsver savu atbalstu autoru jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Sevišķi aicinām balsot par iniciatīvu "Atveram pašvaldības!", kas iestājas par pilnvērtīgu sabiedrības līdzdalību pašvaldību dzīvē.