Tautas un zinātniskā medicīna vienmēr pastāvēs līdzās 28. Feb (2020)

Pārrunājot jauno iniciatīvu "Par medicīnu bez šarlatāniem" Latvijas Radio 4 raidījumā "Doma laukums", ārsts Anatolijs Danilāns piekrīt, ka ir jāpārskata dažādie ārstniecības reģistri, metodes un klasifikatori.

Gastroenterologs un Rīgas Stradiņa universitātes profesors Anatolijs Danilāns norāda, ka visu medicīnu var sadalīt divās daļās. Viena ir mūsdienu zinātniskā un ļoti attīstītā medicīna, kurā visas ārstēšanas metodes un preparāti tiek pārbaudīti. Otra ir tautas medicīna.

Pēc viņa teiktā, šīs divas daļas pastāv līdzās visā pasaulē – ASV, Vācijā, Anglijā u.c. A. Danilāns norāda, ka tautas medicīna ir kaitīga gadījumos, kad cilvēks ar smagu slimību vispirms meklē palīdzību pie dziedniekiem, un varbūt viņam pat kļūst labāk, tomēr slimība turpina progresēt.

Kāpēc tad cilvēki vēršas pēc palīdzības pie dziedniekiem un tautas medicīnas? A. Danilāns ir pārliecināts, ka pacienti sagaida kaut ko neparastu, brīnumainu un ātru izdziedināšanu. Tāpēc viņš ir arī pārliecināts, ka abas ārstēšanas daļas – zinātniskā un tautas – pastāvēs līdzās vienmēr. Ārsts gan arī piekrīt, ka ir jāpārskata dažādie ārstniecības reģistri, metodes un klasifikatori.

Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere uzsver, ka homeopātiskos preparātus Latvijā valsts nemaksā. Turklāt ES normatīvi nosaka, kā šādi preparāti ir jāgatavo. Latvijas reģistrā iekļautie homeopātiskie preparāti atbilst visām ES prasībām.

I. Kaupere komentē arī ierosināto ārstniecības, medicīnas profesiju un metožu reģistru un klasifikatoru pārskatīšanu. Pēc viņas teiktā, šis jautājums nav bijis un arī nav politikas veidošanas dienaskārtībā.

Tas arī ir iemesls ierosinātai iniciatīvai, kas prasa pārskatīt ārstniecības personu reģistru, ārstniecības personu klasifikatoru, ārstniecisko un diagnostisko metožu klasifikatoru, medicīnas profesiju mācību standartus un valsts un pašvaldību ārstniecības iestāžu sniegto pakalpojumu un preparātu sarakstus, lai nodrošinātu, ka tajos ir tikai pierādījumos balstītās medicīnas specialitātes, metodes un preparāti.

Avots: LSM