Uzvara iniciatīvai – depozīta sistēma būs! 24. Oct (2019)

Kopš 2017. gada marta Saeimā skatītais kolektīvais iesniegums "Par iespēju saņemt atlīdzību par PET pudeļu un citu dzērienu iepakojumu nodošanu" beidzot ir saņēmis pozitīvu lēmumu!

Dzērienu iepakojuma depozīta sistēma sāks darbu no 2022. gada februāra, ziņo sabiedriskā raidsabiedrība LSM.

To paredz Saeimas galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Iepakojuma likumā. Pirmās diskusijas par taras depozītu Saeimā sākās pirms 19 gadiem.

Likums nosaka, ka patērētājs, pērkot preci depozīta iepakojumā, samaksās preces cenu un depozīta maksu, kas atsevišķi norādīta. Savukārt iepakojuma pieņēmējs depozīta maksu patērētājam atmaksās vai izsniegs čeku, par kuru varēs iegādāties preces veikalā.

Depozīta sistēmā otrreizējai pārstrādei varēs nodot alus, bezalkoholisko dzērienu, sidru un kokteiļu dažāda tilpuma plastmasas vai stikla pudeles, kā arī skārdenes. Tāpat varēs nodot arī dzēriena iepakojumu, kas iegādāts ārpus Latvijas robežas un marķēts ar depozīta sistēmas zīmi.

Deputāti paralēli šim lēmumam ir norādījuši, ka nākotnē depozīta sistēmā varētu iekļaut jaunus iepakojuma veidus. Attiecīgi ManaBalss platforma norāda, ka nav korekts plašsaziņā vietām izskanējušais formulējums, ka Saeima paplašinātas depozīta sistēmas ieviešanu nav atbalstījusi. Jo attiecīgais kolektīvais iesniegums ("Par iespēju pret atlīdzību pārstrādei nodot dažādus iepakojuma veidus") ceturtdien parlamentā nemaz netika skatīts.

Iepriekšējā dienā, 23. oktobrī, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā notika iesnieguma par paplašināto depozītu sākotnējās izvērtēšanas sēdes turpinājums. Balsojums par priekšlikuma tālāko virzību notiks tikai nākamajā sēdē, lasāms komisijas uzturētajā datu vietnē par kolektīvajiem iesniegumiem.

Opozīcijas deputāti patlaban ieviešamo sistēmu raksturoja kā nepilnīgu, šauru un novecojušu jau pirms ieviešanas. Piemēram, Didzis Šmits norādīja, ka sistēma nolasīs svītru kodu uz etiķetēm, tādējādi netiks savāktas mežā izmestās pudeles, atreferē LSM.

Tomēr par depozīta sistēmas ieviešanu nobalsoja kopumā 79 deputāti, arī no opozīcijas. Nebalsoja pieci no atnākušajiem deputātiem.

Avots: LSM; ManaBalss