Vai homeopātija ir jāmāca valsts augstskolā? Eiropa pret to ir aizvien noraidošāka 22. Jul (2020)

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) mēģinājums pamatot savu plānu par rezidentūras studiju programmu homeopātijā kā Eiropas praksi neiztur kritiku. Tā pēc faktu analīzes raksta pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica savā rubrikā Re:Check.

Šī ziņa sasaucas ar iniciatīvas "Par medicīnu bez šarlatāniem" prasību pārtraukt valsts dažāda veida atbalstu homeopātijai un valsts praktizētajā medicīnā un tās izglītībā turēties tikai pie pierādījumos balstītās medicīnas standartiem.

Savu lēmumu RSU pamato, nosaucot sešas konkrētas universitātes. Re:Check pārbaudīja, ka tā gluži nav – vismaz četrās no sešām nosauktajām universitātēm homeopātijas programmas pēdējos gados ir slēgtas.

Kad iepriekš Latvijas Radio interesējās par to, kādēļ RSU šāda programma tiek veidota, universitātes Rezidentūras studiju fakultātes dekāne Ilze Grope atbildēja, ka tādu iespēju pieļauj Ministru kabineta noteikumi, turklāt šāda prakse esot izplatīta daudzviet Eiropā, piemēram, Vācijā Spānijā un Itālijā. Jau Re:Check ar zināmām grūtībām, tomēr no I. Gropes noskaidroja, par kurām universitātēm tieši ir runa.

Tālāk jau sazinoties ar šīm universitātēm, kļuva skaidrs, ka trijās no šīm universitātēm – Vircburgas universitāte Vācijā, Strasbūras universitāte Francijā un Sjēnas universitāte Itālijā – šādas programmas vai lekciju kursa vairs nav. Homeopātijas kurss 2018. gadā ir slēgts vēl vienā no sešām nosauktajām universitātēm – Vīnes medicīnas universitātē Austrijā. Par to atrodami arī ziņu raksti. Pēc tam, kad par šādu kursu sūdzējās studenti, universitātes rektors paziņoja, ka vēlas "distancēties no šarlatānisma".

Pārējās divas I. Gropes nosauktās universitātes – Bernes universitāte Šveicē un Marseļas Francijā – uz Re:Check jautājumu neatbildēja.

Ir pieejama informācija arī par citām valstīm un universitātēm, kas vēršas pret homeopātiju. Nesen no maģistra studiju programmas homeopātijā pēc asām diskusijām mediķu vidū atteikusies Lilles universitāte Francijā. Arī Barselonas universitāte Spānijā, jo pieeja ir nezinātniska, un šādu grādu homeopātijā vairs neakceptē Spānijas Veselības ministrija. Francijas valdība nesen arī pārtraukusi kompensēt homeopātisku medikamentu iegādi, jo tiem nav pierādītas iedarbības.

Jānorāda, ka arī Latvijā homeopātiskos līdzekļus kompensējamo zāļu sarakstā neiekļauj. ManaBalss autora iniciatīvā gan ir prasība tos tirdzniecības vietās arī skaidri nodalīt no konvencionālo medikamentu tirdzniecības, lai nemaldinātu pircējus.

Avots: Re:Check; ManaBalss


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!