Vai ManaBalss iniciatīvas tiek cenzētas? Skaties diskusiju "Lampā"! 02. Sep (2020)

Ar diskusiju "Cenzētie" festivālā "Lapmpa" turpinām pērn iesākto – ieskatu ManaBalss platformas darba "aizkulisēs", analizējot atsevišķas nepublicētās iniciatīvas.

Sestdien, 5. septembrī, no 18.30 līdz 19.30 skaties diskusijas tiešraidi no "Delfi" studijas!

Īsā atbilde uz jautājumu par cenzūru ir – nē, pilsoņu iniciatīvām izvirzītās idejas netiek cenzētas. Tās netiek dalītas "pareizajās" un "nepareizajās" ideoloģisku apsvērumu dēļ.

Tomēr pirms publicēšanas un nodošanas sabiedrības balsojumam iniciatīvas piesaistītie eksperti ManaBalss komanda vērtē saskaņā ar noteiktajiem kvalitātes kritērijiem. Šie kritēriji un dažādu jomu piesaistīto ekspertu konsultācijas palīdz pilsoņu idejas formulēt precīzi, kā arī juridiski un faktoloģiski korekti, lai, nonākot publiskajā telpā un tālāk jau izskatīšanā Saeimā un valsts un pašvaldību iestādēs, tām būtu maksimāli lielas izredzes tikt uzklausītām un īstenotām.

Šāda pieeja nepārprotami ir pareiza, jo Latvijas digitālā līdzdalība ir pati sekmīgākā pasaulē. Kopš 2011. gada jau 36 pilsoņu virzītās iniciatīvas ir mainījušas likumdošanu.

Sestdien, 5. septembrī, 18:30 "Delfi" tiešraidē skatieties diskusiju starp pieaicinātajiem ekspertiem un divu nepublicēto iniciatīvu autoriem par viņu izvirzītajām problēmām un piedāvātajiem risinājumiem. Kopā mēs meklēsim kopsaucējus un kompromisus, lai radītu atbalstošu vidi gan jaunām idejām, gan konstruktīvam dialogam.

Arī ar šiem dažādajiem viedokļiem mēs visi tomēr dzīvojam kopā, un ir svarīgi par tiem diskutēt. Jo arī pretrunīgos viedokļos ir patiesības graudi, leģitīmas bažas un iespējamie risinājumu virzieni. Un pilsoņu iniciatīvu platforma ManaBalss ir viens veids, kā šos jautājumus risināt.

Šoreiz runa būs par divām nepublicētām iniciatīvām, kuru uzstādītās problēmas ir leģitīmas, tomēr piedāvātie risinājumi vērtēšanas gaitā nav tikuši uzskatīti par piemērotiem.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis diskutēs ar Pēteri Buku par Mājokļu fonda izveidi, finansējumu tam rodot no Latvijā dzīvojošo trešo valstu pilsoņu ikmēneša iemaksām.

Autora argumenti:

Latvijā šobrīd ir ieradušies vairāk kā 75’000 trešo valstu pilsoņi. Ārzemnieku skaits turpina palielināties. Tā rezultātā aug īres un mājokļu cenas. Vietējiem iedzīvotājiem dzīvokļi kļūst nepieejami, jāmaksā lielāks NĪN. Palielinās visu veidu infrastruktūras noslogojums. Līdztekus tam nepietiek līdzekļu uzturēt un attīstīt dzīvojamo fondu, citu infrastruktūru. Infrastruktūra Latvijā ir ievērojami sliktākā stāvoklī kā citur Baltijā un Eiropā. Ir izveidojusies mājokļu krīze.

Visiem trešo valstu pavalstniekam piemērot 143 eur (1/3 no minimālās algas) ikmēneša dalībmaksu jaunizveidotā "Mājokļu fondā" infrastruktūras uzturēšanai un attīstībai. Ieguvums būtu vairāk kā 128 milj. eiro gadā. Par iegūtajiem līdzekļiem celt ekonomiskus, cenas ziņā pieejamus mājokļus. Dalībmaksa tiek administrēta līdzīgi kā "tūrisma nodoklis", kas eksistē visās lielākajās Eiropas pilsētās un tika ieviests ar līdzīgu mērķi. Šī dalībmaksa var būt nodoklis, līdzmaksājums, apdrošināšana vai karnete, kas tiek piesaistīta "Ārzemnieka kartei". Šāda karte tās turētājam automātiski iedotu arī minimālu veselības apdrošināšanu un tiesības uz juridisko un informatīvo palīdzību. Šāda "ārzemnieka maksa" nav nekas jauns. Autobraucējiem ir jāpērk tiesības izmatot svešu valstu ceļus, ārzemniekiem ir augstāki nekustamā īpašuma pirkšanas un pārdošanas nodokļi, augstāks ienākumu nodoklis, ir arī tūrisma nodoklis utt.

Savukārt TV raidījuma "Zebra" vadītājs, auto un satiksmes drošības eksperts Pauls Timrots diskutēs ar Stellu Utāni par lietoto automašīnu pircēju tiesībām. Proti, autore rosina, lai juridiskās personas samērīgā laika periodā ir atbildīgas par to pārdotajām lietotajām automašīnām.

Autores argumenti:

Ir jāgroza likumdošana par labu pircēju tiesību aizsardzībai. Praktiski tas nozīmētu, ka pārdevējs – SIA – ir atbildīgs par to, lai iegādātajai precei neparādās būtiski defekti jau iegādāšanās dienā, kuru dēļ šī prece nav lietojama. Šādos gadījumos pārdevējam ir jāsedz izdevumus par remontu.

Tiekamies jau ēterā sestdien, 5. septembrī, no 18.30 līdz 19.30!