Valsts turpmāk apmaksās ārstēšanu VISIEM melanomas pacientiem 19. Jan (2020)

No pirmdienas, 20. janvāra, VISIEM melanomas pacientiem tiks nodrošināta valsts apmaksātu ārstēšanu ar imūnterapiju, informē Nacionālais veselības dienests (NVD).

Iniciatīvas "Valstij atbalstīt smagās slimības melanomas slimniekus, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā" un pacientu biedrības "Soli priekšā melanomai" pārstāve Olga Valciņa platformai ManaBalss apstiprināja, ka līdz ar šo iniciatīva ir uzskatāma par atbalstītu, jo visas tās prasības ir izpildītas.

2018. gada vasarā NVD proaktīvi iekļāva kompensējamo medikamentu sarakstā jaunus, inovatīvus medikamentus melanomas ārstēšanai, tomēr daļa melanomas pacientu aizvien paliek ārpus valsts kompensētās ārstēšanas. Tāpēc 2017. gada aprīlī sāktajai iniciatīvai tomēr tika savākti papildus paraksti, un to 2019. gada septembrī iesniedza Saeimā.

Līdz ar uzvarēto iniciatīvu metastātiskas melanomas ārstēšana Latvijā, tāpat kā pārējās Baltijas valstīs, tiks nodrošināta atbilstoši starptautiskajām melanomas ārstēšanas vadlīnijām, norāda NVD.

Latvijā metastātiskās melanomas pacientiem līdz šim apmaksāja viena veida zāles, bet, ja tās nelīdzēja un bija nepieciešamas nākamās pakāpes imūnterapija, valsts to neapmaksāja. Šīs zāles ir ļoti dārgas – viena deva maksā 3000–4000 eiro, un kurss varēja sastāvēt no vairākām devām, izmaksām sasniedzot desmitiem tūkstošu eiro, tāpēc pacientiem bija nepieciešams vākt ziedojumus. Ir arī gadījums, kad cilvēks nomiris, nesagaidījis, kamēr savāks ziedojumus.

Latvijā 2017. gadā bija reģistrēti 11,8 melanomas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kas ir vidējs Eiropas rādītājs. Gada laikā tie vidēji ir 200 jauni melanomas gadījumi, un aptuveni 80 no šiem cilvēkiem līdz šim no šīs slimības mira.

Avots: LSM; ManaBalss

Apsver savu atbalstu jaunajām iniciatīvām platformā ManaBalss!