"Zaļais koridors" var spēji aprauties. Onkoloģijas pacienti prasa plānu, kas arī darbotos 10. Aug (2021)

Veselības ministrija sabiedriskajai apspriešanai ir nodevusi Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānu 2022.-2024. gadam, kas paredz definēt onkoloģijas pacientu vajadzības, tomēr nepieciešamais finansējums, lai tas tiešām darbotos, lielā mērā ir tikai "uz papīra".

Tā ziņu portālam "Jauns" komentē Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Onkonet" valdes locekle Agnese Lielā-Kārkliņa.

Šī publikācija sasaucas ar iniciatīvu "Par lielāku finansējumu vēža ārstēšanai", kas aicina Saeimu 2022. gada veselības budžetā piešķirt papildus 28 miljonus eiro mūsdienīgiem un efektīviem medikamentiem onkoloģisko slimību pacientu ārstēšanai. Uz to aicina arī biedrība "Onkonet".

Plānā ir paredzēts mazināt onkoloģisko slimību riska faktoru izplatību sabiedrībā, ik gadu palielināt vēža skrīninga aptveri, uzlabot onkoloģisko pacientu ārstniecību un spert citus soļus onkoloģijas pacientu stāvokļa uzlabošanai un saslimstības mazināšanai.

"Plāns varbūt ir uzrakstīts labi un pareizi, taču no praktiskā izpildījuma, kad pacients tiek "ielikts" reālajā situācijā, diemžēl krasi atšķiras," saka A. Lielā-Kārkliņa.

"Tā, piemēram, "zaļais koridors" darbojas tikai līdz pašam pirmajam posmam – kamēr pacients tiek pie onkologa. Pēc tam pie visiem pārējiem speciālistiem, kuru slēdzieni ir nepieciešami, lai turpinātu izmeklējumus un nonāktu pie problēmas risinājuma, jāgaida garās rindās. Uz šķietami vienkāršu ultrasonogrāfisko izmeklējumu klātienē jāgaida 40 cilvēku garā rindā, lai gan arī te un daudz kur citur būtu jādarbojas "zaļajam koridoram"," turpina A. Lielā-Kārkliņa.

Papildu finansējums šīs sistēmas efektivizēšanai šobrīd nav piešķirts; vien atsevišķas pacientu grupas pēdējos gados ir saņēmušas papildu finansējumu un agrīno ārstēšanu, raksta portāls "Jauns". "Protams, var priecāties, ka vispār kaut kāds finansējums tika piešķirts – trešdaļa (ap 15 miljoni) no medikamentiem nepieciešamajiem 42 miljoniem, komentē A. Lielā-Kārkliņa.

Kā zināms, vēzis ir tāda slimība, kurai izšķirīga ir agrīna diagnosticēšana un ārstēšana. Tādēļ finansējums vispirmām kārtām ir jānovirza agrīnai slimības identificēšanai un ārstēšanai. Jo vēlāk nauda tiek ieguldīta, jo mazāka efektivitāte un jēga no tās.

Avots: ziņu portāls "Jauns"

Ja atbalsti iniciatīvu "Par lielāku finansējumu vēža ārstēšanai", dalies ar to sociālajos tīklos!


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.