Pārstāvis: Diana ŠalgūnaPublicēta: 15. Sep (2016)

SKOLAS BEZ UZSPIESTĀM SKOLĒNU FORMĀM!
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
363
Jau parakstījuši 363
9'637

Arvien vairāk starp izglītības iestādēm ir vērojama modes tendence – ieviest skolas formas, kuras turklāt pretrunīgi tiek uzspiestas par obligātām. No malas skatoties, liekas, kas gan var būt piemīlīgāks par vienādi skaistiem bērniem – realitāte ir pavisam cita! Formu ieviešanas procedūra nav oficiāli reglamentēta, jo skolas forma likumdošanā nemaz nav paredzēta, kā rezultātā šis process vairumā gadījumos ir negodīgs, vērojama necieņa pret bērniem, diskriminācija, bērnu viedoklis šajā jautājumā bieži vien netiek uzklausīts un ņemts vērā, tiek pārkāpts tiesiskās paļāvības princips. Turklāt LR Satversmē noteikts, ka valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību, taču izglītības iestādes padomes pieņemtais lēmums par skolas formām nevajadzīgi, un dažkārt pat būtiski, palielina vecāku izmaksas, nemaz nerunājot par ģimenēm, kur ir vairāk par diviem bērniem. Skolas formas vairumā gadījumu ir nekvalitatīvas, nesimpātiskas vai dārgas, kā arī ar ierobežotu izvēli. Vairumā izglītības iestādēs valda haoss, bet neviens neatļaujas skaļi par to runāt - vecāki ir neapmierināti, taču pašiem cīnīties ar skolu ir praktiski bezjēdzīgi.

Ir jānovērš pārpratumi starp izglītības iestādēm un vecākiem, tāpēc ar šo iniciatīvu vēlos ierosināt: Izglītības likumā ietvert regulējumu, paredzot, ka izglītības iestāde un izglītības iestādes padome nav tiesīga uzlikt pienākumu izglītojamiem nēsāt skolas formas.

Ieviešot piedāvātos likuma grozījumus, tiks sakārtota likumdošana un līdz ar to tiks izbeigta izglītības iestādes padomes visatļautība, tiks novērsti pārpratumi starp vecākiem un izglītības iestādēm, neuzklausītie vecāki nejutīsies necienīti, nebūs papildus un piespiedu kārtā jāveido “robs” ģimenes budžetā, nebūs jābaidās, ka pret bērnu būs atšķirīga attieksme. Savukārt bērni ģērbjoties paši pēc savas gaumes (pieklājības robežās, protams), mācās dzīvei noderīgas lietas – sagatavoties patstāvīgai dzīvei, mācās izdarīt izvēli, arī disciplinē, ļauj būt radošam, mācās izkopt savu ģērbšanās stilu un attīsta savu gaumi, bērns saglabā savu individualitāti, mācās prasmi pieņemt citus bērnus kā dažādus – tādus, kādi viņi ir.

Pievienots dokuments

gala_var_formu_iniciativa.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Seko, atbalsti, dalies!01. Sep (2020)

Lasi Tavam balsojumam tematiski atbilstīgo Facebook publikāciju un apsver savu atbalstu citām šīs jomas iniciatīvām!

Piesekojies mūsu Facebook lapai un dalies ar ManaBalss jaunumiem sociālajos tīklos!

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā esi saņēmis/-usi šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

SKOLAS FORMAS LATVIJAS SKOLĀS: PAR UN PRET04. Oct (2016)

Skolai ir pienākums noteikt, kādā apģērbā skolēnam jāierodas skolā. Nav neviena vārda par skolas formām, bet skolai ir šis jautājums jāregulē, raidījumā Ģimenes studija skaidro Tiesībsarga biroja pārstāve Laila Grāvere.

Klausies diskusiju ar iniciatīvas autori šeit: http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/gimenes-studija/skolas-formas-latvijas-skolas-par-un-pret.a74802/

Grāvere norāda, ka Izglītības likumā noteikts, ka skolēnam skolā jāatrodas skolas iekšējās kartības noteikumos noteiktajā apģērbā. Skolai ir tiesības ieviest regulējumu, ka skolā jāierodas formā, ja to vēlas skolēni un vecāki. Tam nevajadzētu būt uzspiestam.

Par un pret skolas formām, šajā jautājumā atšķiras gan vecāku, gan skolēnu, arī skolotāju viedokļi. Aicinu izbeigt tiranizēt un spīdzināt gan bērnus, gan vecākus ar skolas formām, tā raksta iniciatīvas „Skola bez uzspiestām skolēnu formām” autore, divu bērnu mamma Diana Šalgūna portālā Manabalss.lv. Kādi tad ir skolas formu noliedzēju un kādi atbalstītāju argumenti, skaidrojam Ģimenes studijā. Diskusijā studijā piedalās divu bērnu māmiņa Diāna Šalgūna, trīs bērnu māmiņa, projekta skolasforma.lv veidotāja Gunda Benefelde un Rīgas Franču liceja skolotāja Diāna Ķezbere. Ierakstos un telefona sarunās uzklausām skolēnu un skolotāju domas par skolas formas nepieciešamību un valkāšanu Latvijas skolās.

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Platformā jauna iespēja - piedalies diskusijā par iniciatīvu!23. Sep (2016)

Jau sen mūsu lietotāji izteikuši vēlmi pēc diskusiju iespējām platformā! Mēs esam atraduši tam risinājumu!

Spied "PIEDALIES DISKUSIJĀ" un izsaki savu viedokli par iniciatīvu!

Runā, vērtē, diskutē un dalies!

AUTORS: ANNIJA EMERSONE