Bisfenola A iniciatīvas jautājumu iestrādās Saeimas jau esošajā darbakārtībā pirms 4 gadiem

Pēc gandrīz divu gadu ilgās kolektīvā iesnieguma izskatīšanas dažādās instancēs par bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizliegšanu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija ir nolēmusi šo jautājumu rekomendēt iekļaut Tautsaimniecības komisijas jau esošajā darbā pie Iepakojuma likuma grozījumiem.

Pēc vairāku institūciju veiktajiem priekšdarbiem un šā jautājuma analīzes, kas ietvēra arī Ekonomikas, Zemkopības un Tieslietu ministriju, komisijas sēdē 13. janvārī šis lēmums tika pieņemts kā sava veida kompromiss attiecībā pret radikālāku soli – eventuālu bisfenola A aizliegumu Latvijā, riskējot ar ES sankcijām par šādu vienpusēju regulējumu.

Arī šāds variants komisijas sēdē tika izskatīts, un Tieslietu ministrijas vērtējumā, ja šādu lēmumu pavadītu savlaicīga konsultēšanās ar Eiropas Komisiju (EK), tas nenozīmētu automātisku pārkāpuma procedūras uzsākšanu pret Latviju un paredzamas sankcijas. Tika minēts Francijas gadījums, kur šādam vienpusējam nacionālajam lēmumam sankcijas nav sekojušas. Attālinātajā sēdē klātesošs eksperts gan norādīja, ka Francija ir "tikusi cauri" pārpratuma dēļ. Proti, pēc "iekšpusnieku" informācijas var spriest, ka pārkāpuma procedūra pret Franciju netika sākta ES institūciju sliktās savstarpējās koordinācijas dēļ, un ar tā atkārtošanos Latvija nevar spekulēt.

Politiķi, ierēdņi un industrijas pārstāve arī norādīja, ka Latvijas vienpusējs lēmums aizliegt bisfenolu A iepakojumos vispār negatīvi ietekmētu Latvijas ražotājus. Nebūtu arī skaidrs, kā šo regulējumu attiecināt uz ārvalstu ražotājiem. Kopumā Latvijas biznesa pozīcija šai jautājumā ES kopējā tirgū paredzami būtu vājināta.

Tika aicināts ņemt vērā arī to, ka bisfenola A lietojums iepakojumos ir stingri reglamentēts, tas pastāvīgi tiek kontrolēts, un tendence ir tā izmantošanu pastāvīgi samazināt. Tā no 2002. līdz 2018. gadam bisfenola A pieļaujamais daudzums iepakojumā ES tirgus apritē ir samazināts 50 reizes. Latvijā veiktā uzraudzība liecina, ka bisfenola A klātbūtne iepakojumos dažkārt ir pat zemāka par ES regulējuma noteikto zemāko slieksni. Industrija pašlaik arī brīvprātīgi veic atzīmes uz iepakojumiem, informējot pircējus par bisfenola A klātbūtni.

Tieši šis noteikums, tikai jau kā obligāts, visdrīzāk tad arī tiks iestrādāts Iepakojuma likuma grozījumos.

Deputāti vienojās arī par interpretāciju attiecībā uz izskatāmā kolektīvā iesnieguma statusu. Proti, ka iesnieguma galējais mērķis ir rūpes par sabiedrības veselību. Tāpēc var uzskatīt, ka šā iesnieguma un tam pamatā esošās iniciatīvas prasība ir ņemta vērā un tiek iestrādāta likumdošanā.


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!




Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 66 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!