Iniciatīvas prasība ir noraidīta

Pārstāvis: Toms LūsisPublicēta: 05. Jan (2023)

BRĪVU IZVĒLI PILNGADĪGIEM CILVĒKIEM! PAR E-CIGAREŠU AROMĀTU SAGLABĀŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
10'564
Jau parakstījuši 10'564

Saeimā diskutētās izmaiņas Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā ir domātas kā regulējums, nevis aizliegums. Tomēr likumprojektā iekļautais aromātu aizliegums elektroniskajām cigaretēm, manuprāt, apdraudētu visu šo nozari. Jo šiem pastiprināti regulētajiem produktiem paredzami nebūtu pieprasījuma, un to pašreizējie lietotāji vai nu turpinās iegūt produktus, bet jau melnajā tirgū, vai arī iegādāsies tos citās valstīs, vai arī atgriezīsies pie daudz kaitīgākajām tradicionālajām cigaretēm. Igaunijā jau atzīst, ka iepriekš pieņemtais aromātu aizliegums nav sasniedzis mērķi (1).

Pretēji populāram uzskatam, e-cigarešu nozare nav ieinteresēta, ka tās produktus patērē nepilngadīgie. Arguments, ka produkti ar savu izskatu un garšām tiek mērķēti uz bērniem, neiztur kritiku, jo varam atrast daudz citu produktu, kas paredzēti pieaugušajiem, bet ir krāsaini un ar dažādiem aromātiem vai garšām. Atbildīgajai Saeimas komisijai jau iepriekš ir arī piedāvāts paaugstināt vecuma ierobežojumu līdz 21 gadam, taču tas tika ignorēts. Norādu, ka patlaban viens no veidiem, kā nepilngadīgie piekļūst e-cigaretēm, ir ar 18 gadus sasniegušo vecāko klašu skolēnu starpniecību; augstāks vecuma ierobežojums šo konkrēto problēmu varētu risināt. Otrs populārs veids, kā šie produkti nokļūst nepilngadīgo rokās, ir internets; konkrēti – nelegālā tirdzniecība tādās saziņas vietnēs kā "Telegram". Medijos regulāri redzams, ka policija ar suņiem "trenkā" skolēnus, taču nav nācies lasīt, ka būtu noķerts kāds no šiem nelegālajiem tirgotājiem. Šie tirgotāji pircējiem dokumentus neprasa, un bieži tiek tirgoti ES nesertificēti un veselībai potenciāli bīstami un kaitīgi produkti, kuriem nav Latvijas akcīzes markas. Aizlieguma gadījumā šis tirgus pilnīgi noteikti palielināsies. Mediju telpā arī nekritiski tiek tiražētas puspatiesības, nepatiesības un melīgi apgalvojumi par e-cigaretēm. Piemēram, ka tabakas aizvietotājprodukti šobrīd netiekot regulēti. Patiesībā to tirdzniecība jau šobrīd tiek regulēta gan lokāli, gan ES līmenī. Tāpat medijos regulāri tiek apgalvots, ka tabakas aizstājējprodukti ir tikpat vai pat vēl kaitīgāki par cigaretēm. 2022. gada septembrī Lielbritānijas valsts veselības organizācija Public Health England publicēja savu atjaunoto ziņojumu par e-cigaretēm, kurā pieturās pie iepriekš izteiktās aplēses, ka elektroniskās cigaretes ir VISMAZ par 95% mazāk kaitīgas, kā tradicionālās cigaretes (2). Vēl ir izskanējis, ka e-cigaretes nepalīdzot atmest smēķēšanu. 78 dažādu pētījumu apkopojums ar 22'000 dalībnieku liecina par pretējo: "Ir augstas ticamības pierādījumi, ka e-cigaretes ar nikotīnu palīdz atmest tradicionālo cigarešu smēķēšanu, salīdzinājumā ar nikotīna aizvietošanas terapijas produktiem (plāksteri, košļājamās gumijas)" (3). Zviedrijas parlaments šovasar noraidīja līdzīgu aizliegumu Latvijā plānotajam, argumentējot, ka tas būtu pretproduktīvi sabiedrības veselībai (4). Kā zināms, Zviedrijā ir zemākie rādītāji ES tabakas smēķētāju un plaušu vēža izplatībā. Tiek uzskatīts, ka tas vismaz daļēji ir saistīts Zviedrijā jau vēsturiski pieejamo legālo tabakas cigarešu alternatīvu – tabakas spilventiņiem "snuss" (ES legāli – tikai Zviedrijā).

Ņemot to visu vērā, aicinām Saeimu neaizliegt aromātus e-cigaretēm, bet tā vietā ieviest mērķtiecīgus risinājumus cīņai ar nelegālajiem produktiem un izglītot sabiedrību. Primāri – nepilngadīgo sabiedrības daļu par veselību un veselīgām dzīves izvēlēm. Šeit – lūdzu, skatīt atsauces: (1) https://news.err.ee/1608779536/minister-mulls-banning-single-use-flavored-e-cigarettes; (2) https://www.gov.uk/government/publications/nicotine-vaping-in-england-2022-evidence-update/nicotine-vaping-in-england-2022-evidence-update-summary; (3) https://www.cochrane.org/news/latest-cochrane-review-finds-high-certainty-evidence-nicotine-e-cigarettes-are-more-effective; (4) https://snusforumet.se/en/sweden-set-to-reject-controversial-e-cigarette-flavour-ban/.

Iniciatīvas jaunumi

Par e-cigarešu aromātu saglabāšanu – aktivizējam papildus parakstu vākšanu22. May (2023)

Šī iniciatīva tuvojas iesniegšanas statusam Saeimā. Vēršam jūsu uzmanību, ka drošībai par likumā noteikto nepieciešamo parakstu skaitu ManaBalss vienmēr lūdz papildus parakstus – lai kopumā to būtu vismaz 10’300.

Šāda piesardzība izriet no fakta, ka pēc Saeimas veiktās kolektīvo iesniegumu parakstu pārbaudes iedzīvotāju reģistrā vienmēr zināma daļa "atbirst", jo neatbilst likumā (Saeimas kārtības rullī) atrunātajam noteikumam – ka kolektīvo iesniegumu var iesniegt "10’000 Latvijas pilsoņu, kuri iesnieguma iesniegšanas dienā ir sasnieguši 16 gadu vecumu".

Attiecīgi – atkrīt tie, kas nav sasnieguši 16 gadu vecumu, kā arī Latvijas nepilsoņi un ārvalstnieki, kuriem ir Latvijas digitālās autorizēšanās iespējas, bet kuri nav pilsoņi. Tāpat netiek ieskaitīti to cilvēku paraksti, kuri starplaikā pirms iesniegšanas ir miruši.

ManaBalss pieredze liecina, ka iniciatīvām, kuru atbalstā nav paredzami liela dalījuma starp sabiedrības latviešu un krievvalodīgo daļu un kuru atbalsta vākšana nav ilgusi daudzus gadus, parakstu drošības rezerve ir 300 līdz 350 balsis.

Piemēram, iniciatīva "Par Latvijas mežu saglabāšanu" atbalstu vāca kopš 2011. gada jūnija, un iesniegta tika 2020. gada janvārī. Pārbaudes iznākumā tai tika atsijātas 362 balsis. Laimīgā kārtā drošības rezervei bija savāktas 437 balsis virs noteiktā 10’000 sliekšņa. Pretējā gadījumā Saeima šo iesniegumu būtu tiesīga neizskatīt, un gadiem ilgusī kampaņa ar plašo tautas atbalstu varētu būt velta.

Jānorāda gan, ka Latvijas politiķiem un amatpersonām ir vērojama liela cieņa pret kolektīvajiem iesniegumiem vispār. Piemēram, 2016. gadā iesniegums "Par izdienas pensijas noteikšanu arī pašvaldības policistiem" izrādījās ar nepietiekamu parakstu skaitu. Paraksti šai iniciatīvai tika vākti gan ManaBalss platformā, gan "uz papīra", kā tas dažkārt notiek, un autori izšķīrās par riskantu soli – iesniegšanu bez pietiekamas parakstu drošības rezerves.

Parlamentārieši bija tik pretimnākoši, ka, izbeidzot iesnieguma sākotnējo izvērtēšanu un konstatējot, ka tas nekvalificējas nodošanai plenārsēdes balsojumam, tomēr izdarīja politisku lēmumu un to uzreiz nodeva nākamajai instancei – atbilstīgajai Sociālo un darba lietu komisijai.

Iznākumā šis jautājums nonāca politiskajā dienaskārtībā, un ministrijām bija jāiesniedz komisijai izvērsts viedoklis par izdienas pensiju sistēmas pārskatīšanu, pilnveidošanu, saņēmēju loku nepaplašināšanu un vienotas sistēmas izveidi, rodot kopīgu vienlīdzīgu un taisnīgu risinājumu, kas būtu saprotams visai Latvijas sabiedrībai.

Šis un līdzīgie tomēr ir izņēmuma gadījumi. Tāpēc lūdzam ar izpratni attiekties pret aicinājumiem iniciatīvām savākt rezerves parakstus.

Ja Tu atbalsti šīs iniciatīvas virzīto priekšlikumu, dalies ar to ar saviem draugiem un sekotājiem sociālajos tīklos!

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 60 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS