Iniciatīva ir iesniegta Saeimā; nodota izskatīšanai Tautsaimniecības komisijā

Pārstāvis: Konstantīns RozinsPublicēta: 08. Sep (2016)

PAR BISFENOLU A SATUROŠA PĀRTIKAS IEPAKOJUMA AIZLIEGŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
10'853
Jau parakstījuši 10'853

Mums šobrīd ir visattīstītākās medicīnas tehnoloģijas pasaules vēsturē, bet nāvējošo slimību skaits nesamazinās, tas turpina pieaugt. Kādēļ tā? Mēs cīnamies ar sekām – slimībām un cenšamies likvidēt simptomus, bet pārāk maz aizdomājamies, kas ir šo slimību cēloņi. Mūsu veselības cēlonis primāri ir meklējams veselīgā dzīvesveidā. Viens no lielākajiem slimību cēloņiem ir toksiskās vielas, kuras mēs uzņemam ikdienas kopā ar pārtiku. Mūsdienās gandrīz katrs pārtikas produkts ir iepakots kādā plastmasas iepakojumā: kārbā, plēvē vai pudelē. Bistamākā viela, kas sastopama plastmasā ir bisfenols A (BPA). Bisfenols A ir cilvēka radīta ķimikālija. No tās izgatavo lielās, vairākkārt lietojamās ūdens pudeles, kompaktdiskus, virtuves piederumus, nesenā pagātnē arī bērnu pudelītes un vēl citas lietas. Tāpat bisfenolu A pievieno pārklājumam konservu kārbās, lai metāls nesaskartos ar ēdienu un nebojātu to. Bisfenols A spēj atdarināt cilvēka dabisko hormonu estrogēnu un, nonākot organismā, iejaukties mūsu hormonālajā sistēmā. Vairāk kā 130 pētījumi pēdējo 10 gadu laikā uzrādījuši, ka bisfenols A var izraisīt diabētu, aptaukošanos, krūts un prostatas vēzi u.c. slimības. Skaidrs arī, ka tieši bērniem bisfenols A pat niecīgās devās var nodarīt lielāku kaitējumu, jo tas iejaucas hormonālajā sistēmā tās aktīvākās attīstības posmā. 2003. un 2004. gada pētījumā ASV, ko veica Slimību kontroles un novēršanas centrs (CDC), šī viela tika atrasta 93% no 2517 urīnparaugiem, kurus nodeva gan pieaugušie, gan bērni. Vairāk kā 130 pētījumi, kas ir veikti pēdējo desmit gadu laikā, parādījuši, ka pat zems BPA līmenis var radīt nopietnas veselības problēmas.

Gan Eiropas Savienībā, gan ASV BPA ir aizliegts izmantot bērnu pudelīšu sastāvā, taču tas joprojām sastopams daudzos citos pārtikas iepakojumos. Francijā kopš 2015. gada bisfenols A ir aizliegts pārtikas iepakojumā vispār - gan bērniem, gan pieaugušajiem. Latvijai būtu jāseko Francijas piemēram un pilnībā jāaizliedz kaitīgā plastmasa ar bisfenolu A lietošanai visu pārtikas produktu iepakojumā. Francijā bisfenols A atļauts tikai dzīvnieku barības iepakošanai. Kamēr tiek vākti paraksti un gaidam oficiālu aizliegumu vienīgais veids, kā samazināt bisfenola A uzkrāšanos mūsu organismā, ir izvēlēties pārtiku, kas nav iepakota plastmasā, vai plastamsā, kura nesatur BPA. Svarīgi ir pastāstīt par bisfenola A bīstamību saviem draugiem un kolēģiem. Izvēloties produktus plastmasas iepakojumos, izvairies no savienojumiem - "PC", "PVC", "PC-7", "7-OTHER", kas norādīti iepakojuma apakšā. Šie plastmasas izstrādājumi satur BPA. Mēs saprotam cik mūsdienās grūti ir pilnībā atteikties no plastmasas iepakojuma. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas ražotāji, kuri piedāvā BPA free pārtikas iepakojumu būtiskākajās kategorijās: (a) 18,9l lielajām ūdens pudeles – Memory Water (www.memorywater.com) (b) virtuves piederumi - Tupperware (www.tupperware.lv) (c) konservu kārbas – diemžēl šobrīd visi ražotāji Latvijā izmanto BPA. Aicinām arī citus ražotājus parūpēties par mūsu sabiedrības veselību un piedāvāt savu produkciju pārtikas iepakojumā, kas nav kaitīgs cilvēka veselībai un nesatur bisfenolu A jeb BPA.

Sabiedrība iegūs pašu galveno – veselību!

Iniciatīvas jaunumi

Par gaisa kvalitāti Rīgā un Eiropā – iesaisties!13. Jan (2022)

Tā kā esi parakstījis šo iniciatīvu un Tev visdrīzāk rūp sakoptas, atbildīgas un veselīgas vides jautājumi, lūdzam pievērst uzmanību šai organizācijas ManaBalss ziņai un aicinājumam līdzdarboties!

Proti, Rīga ir viena no piecām Eiropas pilsētām, kur iedzīvotāji šogad kopīgi meklēs risinājumus gaisa kvalitātes uzlabošanai savas pilsētas un Eiropas līmenī.

Kā viena no piecām pilsētām Rīga ir izvēlēta dalībai starptautiskajā projektā "CODE Europe". Šis projekts ir mēģinājums kopīgi radīt risinājumus Eiropas gaisa kvalitātes jomā, ļaujot sabiedrībai norādīt uz konkrētām problēmām un piedāvāt savas idejas to risināšanai. Projekta iznākums būs lokāla, nacionāla un Eiropas līmeņa likumdošanas iniciatīvas, lai risinātu gaisa piesārņojuma problēmas un ikvienam nodrošinātu veselīgu gaisa kvalitāti.

Projektā savu artavu var sniegt ikviens, kuram ir viedoklis par Rīgas gaisa kvalitāti un ir vēlme iesaistīties šīs problēmas reālā risināšanā. Projekta mājaslapā aicinām aizpildīt īsu anketu un raksturot problēmas, ar kurām nācies saskarties galvaspilsētas gaisa kvalitātes dēļ. Tas paredzami neprasīs vairāk par piecām minūtēm.

Katra pieredze un paustais viedoklis ir vērtība, kas palīdzēs uzlabot gaisa kvalitāti visiem Rīgas, Latvijas un Eiropas iedzīvotājiem!

Gaisa kvalitātes tēma kļūst arvien aktuālāka tās pārrobežu rakstura un ar to saistīto problēmu dēļ. Tiek lēsts, ka katru gadu apmēram 400’000 priekšlaicīgas nāves gadījumu Eiropā izraisa tieši gaisa piesārņojuma radītās problēmas. Lai panāktu veselīgu gaisa kvalitāti, jāmeklē visaptveroši un problēmas mērogam piemēroti risinājumi. Tāpēc šī projekta ietvaros tiks izmēģināts Eiropā vēl nebijuša mēroga ideju pūļa iesaistes metode jeb crowdsourcing.

Projekta gaitā savāktās idejas un ieteikumi tiks mērogoti. Projekta sākumā tie aptvers tikai vietējo (pilsētas) līmeni, bet projekta noslēgumā tie sasniegs Eiropas Savienības līmeni.

Tas notiks sekojoši:

- Vispirms iedzīvotāji iezīmēs tās gaisa kvalitātes radītās problēmas, ar kurām viņi savā galvaspilsētā saskaras ikdienā.

- Tad iedzīvotāji piedāvās risinājumus izceltajām gaisa kvalitātes problēmām.

- Iedzīvotāji atlasīs idejas un prioritātes, kas būtu aktuālas ne vien Rīgā, bet arī plašākā mērogā.

- Pamatojoties uz iepriekš apkopoto informāciju, iedzīvotāji kopā ar ekspertiem – Eiropas Vides Biroju – formulēs politikas priekšlikumus par gaisa kvalitāti.

Rīgā projektu vada organizācija ManaBalss un Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS. Projekta aktualitātēm un vērtīgai informācijai par pilsētas gaisa kvalitātes jautājumiem var sekot "Par tīru gaisu Rīgā" Facebook kontā!

***

Projekts CODE Europe 2022. gada garumā norisināsies piecās Eiropas pilsētās – Rīgā, Tallinā, Atēnās, Lisabonā un Burgasā. Tā ievaros tiek ieviests arī inovatīvs sociālās ieklausīšanās rīks, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību spēj ievākt internetā pieejamo informāciju par iedzīvotāju nostāju gaisa kvalitātes jautājumos. Projekta gaitā norisinās arī pētnieciskā darbība par digitālo līdzdalību un tiek izstrādāta vispārēji pielietojama metodoloģija tās izvērtēšanai, kā arī ētikas vadlīnijas turpmākajām sociālās ieklausīšanās kampaņām.

AUTORS: MANA BALSS

Diskusija par pesticīdu lietošanu un bisfenolu A pārtikas iepakojumā parlamenta uzraudzībā tiek pārcelta uz ministrijām12. Feb (2021)

Pēc politiķu, nozaru ekspertu un pilsoniskās sabiedrības pārstāvju spraigas diskusijas par ekonomiskajām un sabiedrības veselības un informētības prioritātēm šonedēļ Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē tika nolemts jautājumu par pesticīdu lietojumu apdzīvoto vietu tuvumā un par bisfenola A lietojumu pārtikas iesaiņojumā turpmāk izskatīt valdības līmenī.

Ar septiņām balsīm par un piecām pret komisija par atbildīgo turpmākajai iniciatīvas "Par aizliegumu lietot pesticīdus apdzīvoto lauku māju tuvumā" izskatīšanai nozīmēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM).

Savukārt iniciatīvas "Par bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizliegšanu" turpmāko izskatīšanu Saeimas uzraudzībā turpmāk vadīs Veselības ministrija.

Ļoti spraigajā komisijas sēdē bija vērojama "par" un "pret" alianšu veidošanās attiecīgajos jautājumos. Tai skaitā, deputātiem balsojot par vienu un otru jautājumu, klātesošie pilsoniskās sabiedrības un organizāciju pārstāvji aktīvi pauda savu nostāju komisijas sēdes platformas tērzētuvē.

Abos gadījumos šo jautājumu izskatīšana galu galā tika deleģēta ministrijām, kuras vislabāk atbilda tieši pilsoniskās sabiedrības pārstāvju viedokļiem par šo diskusiju vēlamo turpmāko gaitu.

Seko mums Facebook un arī Intagram!

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Bisfenola A iniciatīvas jautājumu iestrādās Saeimas jau esošajā darbakārtībā14. Jan (2021)

Pēc gandrīz divu gadu ilgās kolektīvā iesnieguma izskatīšanas dažādās instancēs par bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizliegšanu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija ir nolēmusi šo jautājumu rekomendēt iekļaut Tautsaimniecības komisijas jau esošajā darbā pie Iepakojuma likuma grozījumiem.

Pēc vairāku institūciju veiktajiem priekšdarbiem un šā jautājuma analīzes, kas ietvēra arī Ekonomikas, Zemkopības un Tieslietu ministriju, komisijas sēdē 13. janvārī šis lēmums tika pieņemts kā sava veida kompromiss attiecībā pret radikālāku soli – eventuālu bisfenola A aizliegumu Latvijā, riskējot ar ES sankcijām par šādu vienpusēju regulējumu.

Arī šāds variants komisijas sēdē tika izskatīts, un Tieslietu ministrijas vērtējumā, ja šādu lēmumu pavadītu savlaicīga konsultēšanās ar Eiropas Komisiju (EK), tas nenozīmētu automātisku pārkāpuma procedūras uzsākšanu pret Latviju un paredzamas sankcijas. Tika minēts Francijas gadījums, kur šādam vienpusējam nacionālajam lēmumam sankcijas nav sekojušas. Attālinātajā sēdē klātesošs eksperts gan norādīja, ka Francija ir "tikusi cauri" pārpratuma dēļ. Proti, pēc "iekšpusnieku" informācijas var spriest, ka pārkāpuma procedūra pret Franciju netika sākta ES institūciju sliktās savstarpējās koordinācijas dēļ, un ar tā atkārtošanos Latvija nevar spekulēt.

Politiķi, ierēdņi un industrijas pārstāve arī norādīja, ka Latvijas vienpusējs lēmums aizliegt bisfenolu A iepakojumos vispār negatīvi ietekmētu Latvijas ražotājus. Nebūtu arī skaidrs, kā šo regulējumu attiecināt uz ārvalstu ražotājiem. Kopumā Latvijas biznesa pozīcija šai jautājumā ES kopējā tirgū paredzami būtu vājināta.

Tika aicināts ņemt vērā arī to, ka bisfenola A lietojums iepakojumos ir stingri reglamentēts, tas pastāvīgi tiek kontrolēts, un tendence ir tā izmantošanu pastāvīgi samazināt. Tā no 2002. līdz 2018. gadam bisfenola A pieļaujamais daudzums iepakojumā ES tirgus apritē ir samazināts 50 reizes. Latvijā veiktā uzraudzība liecina, ka bisfenola A klātbūtne iepakojumos dažkārt ir pat zemāka par ES regulējuma noteikto zemāko slieksni. Industrija pašlaik arī brīvprātīgi veic atzīmes uz iepakojumiem, informējot pircējus par bisfenola A klātbūtni.

Tieši šis noteikums, tikai jau kā obligāts, visdrīzāk tad arī tiks iestrādāts Iepakojuma likuma grozījumos.

Deputāti vienojās arī par interpretāciju attiecībā uz izskatāmā kolektīvā iesnieguma statusu. Proti, ka iesnieguma galējais mērķis ir rūpes par sabiedrības veselību. Tāpēc var uzskatīt, ka šā iesnieguma un tam pamatā esošās iniciatīvas prasība ir ņemta vērā un tiek iestrādāta likumdošanā.

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

AUTORS: MANA BALSS

Bisfenola A dilemma: patērētāju drošība pret ES regulējumu07. Oct (2020)

Ja Latvijā tiktu aizliegts bisfenols A, tas nozīmētu, ka tiek pārkāpta Regula par materiāliem un izstrādājumiem, kas paredzēti saskarei ar pārtiku. Tā par iniciatīvas "Par bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizliegšanu" virzību valdībā un Saeimā raksta "LVportāls".

Savu regulējumu ES dalībvalstis nacionālajos tiesību aktos var noteikt tikai par tiem materiāliem, par kuriem nav pieņemts regulējums ES līmenī. Par bisfenolu A šāds regulējums ir noteikts.

Jānorāda, Francija ir jau atļāvusies savu nacionālo regulējumu, aizliedzot bisfenolu A iepakojumos. Pagaidām pret to oficiālo soda sankciju nav, tomēr briest tiesas darbi.

Izvērstā ziņojumā Saeimai "Par pārtikas iepakojuma sastāvā esošo ķīmisko vielu ietekmi uz sabiedrības veselību un vidi, bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizlieguma ietekmi uz konkurētspēju, kā arī Eiropas Savienības un nacionālo tiesību regulējumu par bisfenolu A" Zemkopības ministrija izvērtē attiecīgā kolektīvā iesnieguma un bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizlieguma ietekmi.

Ziņojumā ir izklāstīts ES normatīvais regulējums, kas atļauj bisfenola A izmantošanu, ražojot saskarei ar pārtiku paredzētus noteiktus materiālus. Tomēr, kā akcentē zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, bisfenols A ir atzīts par endokrīnās sistēmas grāvējvielu, pieejami arī dati par tā toksisko ietekmi uz reproduktīvo sistēmu. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA), sākot no 2006. gada, regulāri vērtē riskus, kas saistīti ar bisfenola A izmantošanu. Pamatojoties uz šīs organizācijas atzinumiem, Eiropas Komisija jau vairākkārt ir samazinājusi bisfenola A pieļaujamo migrācijas limitu materiālos, kas paredzēti saskarei ar pārtiku.

Kā zināma dilemma tiek izcelts apstāklis, ka, aizliedzot bisfenolu A, pastāv ķīmiski ļoti līdzīgi savienojumi – bisfenols S un bisfenols F, ar kuriem ir iespējams aizstāt bisfenolu A. Tas nozīmē, ka viena bīstama savienojuma aizliegšana var novest pie tā aizstāšanas ar citu tikpat bīstamu savienojumu.

Ja Latvijā tiktu aizliegts bisfenols A, tas nozīmētu, ka tiek pārkāpta Regula par materiāliem un izstrādājumiem, kas paredzēti saskarei ar pārtiku. Savu regulējumu ES dalībvalstis nacionālajos tiesību aktos var noteikt tikai par tiem materiāliem, par kuriem nav pieņemts regulējums ES līmenī.

Ministrija rekomendē, ka gan cilvēku veselības aizsardzību, gan uzņēmumu konkurētspēju veicinātu nevis tūlītējs bisfenola A izmantošanas aizliegums Latvijā, bet gan plašāka sabiedrības informēšana par šīs vielas ietekmi uz veselību, lai patērētājs nosvērtos par labu materiāliem bez bisfenola A, stimulētu ražotāju pakāpenisku pielāgošanos pieprasījumam normālos tirgus apstākļos bez mākslīgiem šķēršļiem ar negatīvu ietekmi. Ziņojums prognozē, ka agrāk vai vēlāk ES nonāks pie kāda nopietnāka lēmuma. Taču, ja lēmums par aizliegumu tiktu pieņemts tagad, tad tas būtu regulas pārkāpums.

Ir skaidrs, ka tiesiski Latvija nevarēs būt no bisfenola A brīva zona, kamēr citviet ES tas netiks aizliegts. Tomēr praktiski konkrēti Francijā jau kopš 2015. gada 1. janvāra ar nacionālo normatīvo aktu ir noteikts aizliegums izmantot bisfenolu A jebkuros materiālos.

Francija nacionālo aizliegumu noteica, neievērojot Eiropas Komisijas iebildumus. Savukārt EK izskatīja prasību pret Franciju saistībā ar tās lēmumu un norādīja, ka tas "ir pilnīgi nesamērīgs un rada ievērojamu tiesisko nenoteiktību gan iekšējā tirgū, gan attiecībā uz ES tirdzniecības attiecībām ar trešajām valstīm". Eiropas Komisijas soda sankcijas pret Franciju vēl nav noteiktas, taču tās ir iespējamas.

ES nozares asociācija “Plastics Europe” ir aprēķinājusi, ka Francijas aizliegums citu ES dalībvalstu materiālu ražotājiem ik gadu rada zaudējumus 1,5 miljardu eiro apmērā, un apsver iespējamu tiesvedību pret Francijas valsti.

Ziņojumā izteikts vērtējums, ka, Latvijā ieviešot pilnīgu un tūlītēju bisfenola A aizliegumu, finansiāli negatīvi tiks ietekmēti tieši Latvijas uzņēmumi, kas bisfenolu A nelielā daudzumā izmanto ne tikai polikarbonāta pudeļu un konservu kārbu pārklājumu ražošanā, bet arī daudzslāņu (kompozīta) materiālos. Tādējādi, būtiski mainot nosacījumus un paredzot pilnīgu un tūlītēju bisfenola A aizliegumu, var tikt nozīmīgi ietekmēta Latvijas uzņēmumu konkurētspēja.

Vērtējot Latvijas uzņēmumu konkurētspēju salīdzinājumā ar citu dalībvalstu uzņēmumiem, kas arī ražošanā izmanto bisfenolu A, tiek secināts, ka citu dalībvalstu uzņēmumi tik lielu finansiālo ietekmi no Latvijas ieviestā bisfenola A aizlieguma varētu neizjust, jo būs zaudējuši vien iespēju realizēt savu produkciju Latvijas tirgū, kas nav no lielākajiem Eiropā.

Tikmēr Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) turpina pētījumus par bisfenola A kaitīgumu. Vēl šogad ir plānots sagatavot atzinumu, kurā būs ņemti vērā arī ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (USFDA) Nacionālās toksikoloģijas programmas pētījuma rezultāti par ilglaicīgo bisfenola A toksiskumu.

Galvenais instruments sabiedrības veselības aizsardzībai, lai novērtētu bīstamo ķīmisko vielu reālo ekspozīcijas līmeni, ir cilvēku biomonitorings – ķīmisko vielu koncentrācijas noteikšana cilvēka organismā, norādīts ziņojumā Saeimai. 2016. gada 13. decembrī ir izveidota Cilvēku biomonitoringa padome – koordinējoša institūcija, kuras darbības mērķis ir veicināt cilvēku biomonitoringa attīstību Latvijā un noteikt tā prioritātes, kā arī koordinēt Latvijas līdzdalību ES biomonitoringa projektos. Ar biomonitoringu saistīto pētījumu īstenošanai pašlaik nav valsts budžeta līdzfinansējuma.

Jānorāda, ka no 2020. gada bisfenols A ir aizliegts termopapīrā – kases čekos, bankas termināļu izdrukās, etiķetēs, biļetēs, rēķinos un medicīnisko iekārtu un faksa aparātu izdrukās, ja tā koncentrācija ir 0,02% masas vai lielāka.

Avots: portāls "LVportāls"

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Bisfenola A iniciatīva ir nodota tālākai izskatīšanai14. Mar (2019)

Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegums “Par Bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizliegšanu” ir nodots tālākai izvērtēšanai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā. Tā pēc 14. marta Saeimas plenārsēdes ziņo Saeimas Preses dienests.

Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šā gada 6. martā izskatīja 10 226 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu un lūdza Saeimas Prezidiju iekļaut Saeimas kārtējās sēdes darba kārtībā Saeimas lēmuma projektu par šīs iniciatīvas tālāko virzību.

Cita starpā vērā ņemams fakts ir samērā lielais kolektīvajam iesniegumam neatbilstīgo parakstu skaits – 280 jeb virs 2,6% no visiem. Par derīgiem tiek atzīti tikai Saeimas kārtības ruļļa 131. pantam atbilstīgie paraksti – tie, kurus devuši Latvijas pilsoņi virs 16 gadu vecuma. Ļoti iespējams, ka liela daļa no tiem, kas tika atzīti par nederīgiem, ir Latvijas nepilsoņu paraksti. Tāpēc mēs iedrošinām nepilsoņus apsvērt naturalizāciju – lai arī jūsu balsīm ir nozīme Latvijas politiskas veidošanā!

Avots: Saeima; ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS

Bisfenola A aizliegšanas iniciatīva ir iesniegta Saeimā!04. Feb (2019)

Iniciatīvas „Par bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizliegšanu” pārstāve Ilze Roze kopā ar ManaBalss.lv pārstāvi piektdien, 1. februārī, Saeimas Apmeklētāju un informācijas centrā iesniedza kolektīvo iesniegumu – šo iniciatīvu ar to pavadošajiem elektroniskajiem parakstiem.

Nākamie soļi ir šā iesnieguma izskatīšana Saeimas Prezidijā un tā nodošana Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai, lai veiktu kolektīvā iesnieguma sākotnējo izvērtēšanu. Tam ir jānotiek tuvākā mēneša laikā.

AUTORS: MANA BALSS

Bisfenola A aizliegšanas iniciatīva ir iesniegta Saeimā!04. Feb (2019)

Iniciatīvas „Par bisfenolu A saturoša pārtikas iepakojuma aizliegšanu” pārstāve Ilze Roze kopā ar ManaBalss.lv pārstāvi piektdien, 1. februārī, Saeimas Apmeklētāju un informācijas centrā iesniedza kolektīvo iesniegumu – šo iniciatīvu ar to pavadošajiem elektroniskajiem parakstiem.

Nākamie soļi ir šā iesnieguma izskatīšana Saeimas Prezidijā un tā nodošana Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai, lai veiktu kolektīvā iesnieguma sākotnējo izvērtēšanu. Tam ir jānotiek tuvākā mēneša laikā.

AUTORS: MANA BALSS

Bisfenols A mūs nogalina lēni un mokoši. Pieņemti stingrāki ierobežojumi!05. Jun (2017)

Ir pagājuši pieci mēneši, kopš Eiropas Savienībā bisfenols A tika klasificēts kā viela, kas atstāj toksiskas sekas uz cilvēka reproduktīvo sistēmu. Pētījumi rāda, ka BPA izraisa krūts un prostatas vēzi, spontāno abortu, diabētu, sirds un asinsvadu slimības, kā arī smadzeņu darbības un uzvedības traucējumus. Eiropas komisija ir lēmusi, ka no 2020. gada tiks aizliegti kaitīgo vielu saturošie termočeki visā Eiropas Savienībā. Tas nozīmē, ka stingrāki un plašāki aizliegumi tikai sekos. Pagaidām mēs ikdienā saskaramies ar bīstamo vielu.

Kustība «Par veselīgu Latviju» 2016. gada nogalē portālā «Manabalss.lv» sāka parakstu vākšanu par ķīmiskās vielas un hormonālā traucētāja - bisfenola A aizliegšanu pārtikas iepakojumos. Iniciatīvu ir rosinājuši desmitiem gadu ilguši pētījumi zinātnes centros, kas veicinājuši bisfenola A ierobežošanu.

Jau 2011. gadā bisfenols A tika aizliegts visā Eiropas Savienībā izmantošanai bērnu pudelītēs. Vēlāk Beļģija, Zviedrija, Francija un Dānija aizliedza bisfenola A izmantošanu visos pārtikas iepakojumos, kas domāti bērniem līdz triju gadu vecumam. 2015. gadā Francijā noteikts pilnīgs bisfenola A aizliegums visām vecuma grupām.

Bisfenols A kā hormonālais traucētājs ir atzīsts par vienu no galvenajiem vēža cēloņiem. Latvijā vēža statistika ir biedējoša. Pēdējo 15 gadu laikā, no 2000. līdz 2015. gadam, Latvijā vēža pacientu skaits ir gandrīz dubultojies.

Tātad jāatzīst, ka veselības nozare un sabiedrība kopumā nav sapratusi un risinājusi īstos šīs nāvējošās slimības cēloņus, uzskata kustība «Par veselīgu Latviju».

Onkologu profesionālās asociācijas jau brīdinājušas, ka vēža izplatība drīzumā sasniegs epidēmijas apmērus. «Diemžēl veselības nozares centieni «cīņā ar vēzi» ir pilnīgi izgāzušies. Problēma rodas, jo visas pūles veltītas cīņai ar sekām, bet netiek pietiekami risināti šīs milzīgās problēmas īstie cēloņi,» uzskata kustības vadītāja Ilze Roze.

«Tehnoloģijas mums nepalīdz atbrīvoties no cēloņiem, tikai palīdz labāk cīnīties ar sekām. Nav saprotams pamatojums, kādēļ veselības nozare katastrofāli maz uzmanības pievērš tieši slimību cēloņiem.»

Zaļi domājošie kustības pārstāvji uzskata, ka viens no galvenajiem slimību cēloņiem ir toksiskās vielas, ko mēs uzņemam ikdienā kopā ar pārtiku.

Mūsdienās gandrīz katrs pārtikas produkts ir iepakots kādā plastmasas iepakojumā: kārbā, plēvē vai pudelē. Bīstamākā viela, kas sastopama plastmasā, ir bisfenols A (BPA).

Tiklīdz BPA nonāk pārtikas produktos, šī kaitīgā viela ļoti ātri iesūcas audos, kas ir īpaši bīstami grūtniecēm, kā arī bērna zīdīšanas periodā. Īpaši bīstama tā ir auglim, jo BPA izraisītās anomālijas ir neatgriezeniskas.

Ziņas avots: tvnet.lv

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Eiropas Ķimikāliju aģentūra iekļāvusi bisfenolu A īpaši bīstamu vielu kandidātu sarakstā!14. Feb (2017)

Mīļie atbalstītāji un domubiedri!

Ir ļoti svarīgi jaunumi - 12. janvārī Eiropas Ķimikāliju aģentūra iekļāvusi bisfenolu A īpaši bīstamu vielu kandidātu sarakstā.

2016.g decembrī Eiropas komisija pieņēmusi lēmumu par termočeku aizliegšanu visā ES.

Visos iepakojumos bērniem līdz 3 g.v. bisfenols A aizliegts Dānijā, Beļģijā, Zviedrijā. Francijā, kā zināms, aizliegts visām vecuma grupām.

Vairāk informācijas preses relīzē, kura atrodama šeit:
https://drive.google.com/file/d/0B9EM2dOqDP_VUVIxT245RG41Tl9YWWotZldIT3YyNnE2NU9N/view?usp=sharing

Ar cieņu,

Konstantīns Rozins

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Profesora Ivara Kalviņa viedoklis par bisfenolu A28. Sep (2016)

Bisfenola A (BPA) lietošana pārtikas iepakojumos nopietni apdraud mūsu veselību un dzīvību. Šīs vielas saturs polikarbonāta vai epoksīdu materiālos, kur tas izmantots kā viena no izejvielām, var sasniegt 0,1% un vairāk, un no šiem materiāliem, kas tiek lietoti gan trauku ražošanā (tai skaitā - zīdaiņu barošanas pudelītēs), gan skārdeņu pārklājumos u.t.t. tas nokļūst pārtikas produktos.

Noteiktās nekaitīguma normas (50 mkrogrami uz kilogramu ķermeņa masas dienā) var izrādīties pārāk augstas, lai pasargātu mūs no audzējiem un citām dzīvībai bīstamām slimībām, ko šī viela spēj izraisīt. Manuprāt, nepieciešams BPA saturošos materiālus aizliegt lietot Latvijā kā iepakojuma materiālos pārtikai un dzērieniem, kā arī virtuves piederumu un trauku izgatavošanā.

Ar cieņu
profesors Ivars Kalviņš

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Vēl viens uzņēmums pievienojas BPA FREE sarakstam!26. Sep (2016)

No labajiem uzņēmumu piemēriem latvijā, sarakstam pievienojas arī SIA ADE AQUALAR pH9+, kas jau kopš 2014.gada izplata 19L iepakojumus no PET1 materiāla un šobrīd ir vienīgie, kas to dara.

"Mēs arī cīnāmies par šo tēmu jau vairākus gadus un panācām to, ka varam izplatīt PET1 iepakojumos ūdeni 19L," ziņo uzņēmuma pārstāvji.

AUTORS: ANNIJA EMERSONE