Pārstāvis: Olga PetkevičaPublicēta: 06. Mar (2021)

IESIM ZVIEDRIJAS CEĻU COVID-19 APKAROŠANĀ!
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
6'375
Jau parakstījuši 6'375
3'625

Līdz šim pieņemtie ierobežojumi cīņai pret Covid-19 izplatību nav sevi attaisnojuši. Ekonomika, izglītība un sociālā dzīve ir praktiski "ciet", bet saslimstība turpina augt. Tas nozīmē, ka kurss ir jāmaina kardināli - par visiem 180 grādiem. Ir jāseko nevis to valstu piemēram, kuras visu ierobežo, bet gan to, kur dzīve turpinās arī ar visu Covid-19. Labs piemērs šai ziņā ir Zviedrija, kur praktiski nekas nav slēgts, darbojas pulcēšanas ierobežojums līdz astoņiem cilvēkiem vienuviet, kafejnīcas stādā līdz noteiktam laikam, un publiskajās vietās ir jāparedz vien 10 m2 uz vienu apmeklētāju (skat. http://bit.ly/3bi1mC5). Tāpat - lielākajai daļai ierobežojumu Zviedrijā ir rekomendējošs raksturs, bet saslimstība ir praktiski tāda pati kā Latvijā (https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea). Tiesa, mirstība no Covid-19 Zviedrijā gada laikā ir lielāka (1261 mirušo uz miljonu iedzīvotāju; Latvijā – 870 mirušo uz miljonu iedzīvotāju), tomēr iniciatīvas publicēšanas laikā operatīvie dati arī šai ziņā Latvijā ir uz pusi sliktāki (https://www.statista.com/statistics/1104709/coronavirus-deaths-worldwide-per-million-inhabitants/). Jebkurā gadījumā šāda iespējamā rīcībpolitika jau pēc analizējamiem datiem gada garumā politiķiem Latvijā būtu jāizvērtē.

Kā saka Zviedrijas premjerministrs Stēfans Levēns, nevar zināt, kādi tieši ierobežojumi patiešām dod pienesumu Covid-19 izplatības apkarošanā. Tikmēr cilvēki sēž ieslogoti mājās, bērni neapmeklē skolu, bet pensionāri - tie, kas ir visaugstākajā riska grupā - tā arī turpina staigāt pa veikaliem un poliklīnikām. Var skaidri redzēt, ka līdz šim Latvijā īstenotais nav spējis samazināt saslimstību, bet gan ir atņēmis cilvēkiem darbu, un dažiem arī vēlmi dzīvo vispār. Šobrīd Latvijas slimnīcās ir pāri par 700 Covid-19 slimnieku; zem simta no viņiem - smagā stāvoklī. Nav samērīgi apturēt visas valsts dzīvi 100 cilvēku dēļ. Tāpēc rosinām: 1) visus aizsargpasākumus pasludināt par brīvprātīgiem: tas, kurš grib, var valkāt masku, vakcinēties, neapmeklēt publiskās vietas, negriezt matus, nevest bērnus uz skolu u.tml.; 2) nekavējoties vērt vaļā veikalus un izklaides vietas, paredzot vien 10 m2 uz vienu apmeklētāju; 3) ļaut strādāt veikaliem un pakalpojumu sniedzējiem; 4) atvērt skolas un citas izglītības iestādes; 5) atļaut sporta un interešu izglītību; 6) atcelt pulcēšanas ierobežojumus, gan paredzot veikaliem izdalīt dažas stundas dienā, lai iepērkas tie, kuri grib tikt laisti veikalā pa vienam (10 m2 uz vienu pircēju); 7) atcelt ierobežojumus sabiedriskajā un privātajā transportā; 8) atcelt ārkārtas stāvokļa laikā ieviestos bargos sodus; 9) atjaunot starptautiskos pasažieru pārvadājumus (jaunās vīrusa mutācijas tik un tā sasniedz Latviju, neraugoties uz visiem ierobežojumiem).

Šādu izmaiņu rezultātā sabiedrība varēs atgriezties pie normālas dzīves un nepārkāpt likumus, kad cilvēki grib izdarīt vienkāršas lietas: nopirkt bērnam zābakus, tos pielaikojot, vai nogriezt matus. Cilvēki tik un tā apmierina šādas savas vajadzības, bet ir spiesti to darīt, pārkāpjot likumu. Tas ir neticami un nepieļaujami demokrātiskā valstī. Mēs sakām savai valdībai: "PIETIEK!"

Iniciatīvas jaunumi

Palīdzi Tevis atbalstītajām idejām nokļūt Saeimā vēl PIRMS vasaras brīvdienām!12. May (2021)

Tavs paraksts un dalīšanās ar iniciatīvām sociālajos tīklos palīdzēs sabiedrībā populārām idejām nonākt parlamenta dienaskārtībā PIRMS vasaras brīvdienām.

Ņemot vērā Saeimas darba un iniciatīvu izskatīšanas kārtību, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija ziņo, ka jaunus ManaBalss autoru kolektīvos iesniegumus, lai tie politiskajā dienaskārtībā nonāktu vēl šajā vasarā, ir nepieciešams iesniegt jau maijā.

Pašlaik ievērojams sabiedrības atbalsts ir šādām iniciatīvām, kuras paredzami varētu pretendēt uz nokļūšanu Saeimā vēl šovasar:

Samaksā sodu par ceļu satiksmes pārkāpumu pirmajās 15 dienās, un maksā šo sodu divreiz mazāku;

Par migrēnas iekļaušanu kompensējamo diagnožu sarakstā;

Nepilsoņiem – tiesības balsot pašvaldību vēlēšanās;

Par datu nesēju nodevas datu nesēju nodevas atcelšanu;

Par iespēju autovadītājiem salīdzināt OCTA cenas bez starpnieku līdzdalības un nepārmaksāt par OCTA;

Valsts un pašvaldību autotransportu aprīkot ar GPS izsekošanas ierīcēm;

Par minimālo mēnešalgu 630 eiro apmērā;

Apmaksāt bērniem zobārstniecību akūtos gadījumos;

Pandēmijas ierobežojumi – ieteikuma formā jeb iesim Zviedrijas ceļu Covicd-19 krīzes risinājumos;

Par bezmaksas sabiedrisko transportu 3. grupas invalīdiem;

Par garantētu minimālo ienākumu virs nabadzības sliekšņa 330 EUR;

Par vienkāršotu mazās uzņēmējdarbības nodokļu režīmu.

ManaBalss autoru iniciatīvas, kas Saeimā nonāk kā kolektīvie iesniegumi, tiek izskatīti mēneša laikā. To nosaka Saeimas kārtības rullis.

Zināms laiks paiet, kamēr iesniegtie paraksti pēc Saeimas Prezidija prasības tiek analizēti Pilsonības un migrācijas pārvaldes iedzīvotāju reģistrā. Kad ir iegūts apstiprinājums par leģitīmo parakstu skaitu – cik Latvijas pilsoņu vecumā no 16 gadiem ir parakstījuši attiecīgo iniciatīvu –, iesnieguma sākotnējā izskatīšana notiek Mandātu komisijā.

Šai sākotnējā izskatīšanā iniciatīvas autoram/-ei ir iespēja izklāstīt visu frakciju pārstāvjiem savu ideju, un vajadzības gadījumā vārds tiek dots arī autora un komisijas pieaicinātajiem ekspertiem. Iepazīstoties ar likumdošanas priekšlikuma ideju un tās kontekstu, pirmajā izskatīšanā Mandātu komisija dod savu vērtējumu par iesnieguma vēlamo turpmāko ceļu parlamentā, piemēram, kurai atbildīgajai komisijai tas tālāk būtu jāizskata.

Palīdzi Tevis atbalstītajām idejām nokļūt Saeimā vēl PIRMS vasaras brīvdienām! Dalies ar šo ierakstu sociālajos tīklos!

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS