Iniciatīva ir apstiprināta un ieviesta

Pārstāvis: Romāns OstrovskisPublicēta: 07. Nov (2016)

MAKSĀT TIKAI PAR PATĒRĒTO ELEKTROENERĢIJU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija

10'000
12'278
Jau parakstījuši 12'278

Ierosinu ATCELT 01.08.2016. SPRK apstiprinātos AS “Sadales tīkls”sadales pakalpojuma tarifus un OIK. Mājsaimniecība lietotāja ikmēneša kopējo maksājumu par elektroenerģijas piegādi veido: 1) Maksa par elektroenerģiju – līgumā ar tirgotāju noteiktā elektroenerģijas cena  (euro/kWh) reizināta ar patēriņu (kWh); 2) Maksa par elektroenerģijas sadales (transportēšanas) pakalpojumiem  – Regulatora apstiprinātais sadales pakalpojumiem tarifs, kas ietver maksu par elektroenerģijas pārvadīšanu (euro/kWh) reizināts ar patēriņu (kWh) un, atkarībā no pieslēguma veida, maksu par pieslēguma nodrošināšu vai ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu(euro/gadā) (spēkā no 2016.gada 1.augusta); 3) Obligātā iepirkuma komponente (OIK) – Regulatora apstiprinātā komponente (euro/kWh) reizināta ar patēriņu (kWh). Faktiski jau ieviešot OIK 2013.gadā tikai palielināti Latvijas iedzīvotāju izdevumi par elektroenerģiju (OIK - Atbalstāmie elektroenerģijas ražotāji pārdod elektroenerģiju par Ministru Kabineta noteiktu cenu, kas pārsniedz tirgus cenu. Šīs elektroenerģijas cenas daļa virs tirgus cenas katru gadu tiek uzskaitīta atsevišķi un nākamajā gadā iekļauta OIK) tādējādi katrs Latvijas iedzīvotājs, kurš maksā par elektrību, gribot vai negribot uztur un sponsorē HES īpašniekus. Turklāt izvērtējot un izmainot pieslēguma jaudas objektos VAS "Latvenergo" un VAS "Sadales Tīkls" neinformē par iespējamajiem izdevumiem - http://www.la.lv/661441/ Jāsecina, ka Latvijas iedzīvotāji arī pēc abonēšanas maksas ieviešanas saņems tos pašus pakalpojumus tādā pašā kvalitātē, vien maksājot vairāk. Lūdzu parakstīt šo iniciatīvu, ja piekrītat šeit paustajam viedoklim. http://sadalestikls.lv/files/newnode/tarifieur/ST_Tarifu_pielietosanas_kartiba_2016.pdf http://sadalestikls.lv/files/tarifi/Jaunie_tarifi_LV.pdf https://www.vestnesis.lv/op/2016/88.19 https://www.vestnesis.lv/op/2016/95.8 http://www.irlv.lv/2016/5/5/jaunie-lidzsvarotie-elektroenergijas-sadales-tarifi-stasies-speka-augusta

Direktīva 2012/27/ES neparedz HES un citu elektroenerģijas ražotāju atbalstu uz galapatērētāja rēķina, bet norāda uz lielāku valsts atbalstu elektroenerģijas ražošanai, patēriņa samazināšanu un energoefektivitātes palielināšanu. Atbalstam atjaunojamās elektroenerģijas ražotājiem jānāk no valsts un tā to paredz ES direktīvas. Tāpēc jārosina šos izdevumus pilnībā uzņemties valstij, jo tas ir valsts pienākums atbalstīt atjaunojamās elektroenerģijas ražotājus. Šobrīd elektroenerģijas ražošanu ir uzsākušas 416 no 460 elektrostacijām un līdz 2020.gadam ir noteikts moratorijs jaunu tiesību izdošanai. Par atbalsta sniegšanu lēmumu ir pieņēmusi valdība, bet izpildījums, kā šis atbalsts tiek sniegts nav iedzīvotāju interesēs. No 2014.gada valsts jau daļēji kompensē no valsts budžeta, lai OIK nepieaugtu. Pērn saņemtais atbalsts virs tirgus cenas pirms elektroenerģijas nodokļa ieturēšanas 254.9 milj.eur. Valsts budžeta kompensētā OIK daļa 2015.gadā bija 20 milj.eur (10%) un 2016.gadā tie būs 78.9 milj.eur (30%). http://m.lvportals.lv/visi/likumi-prakse/280639-atjaunojamas-energijas-nozarei-ierobezo-pelnu-un-apstadina-oik-maksas-kapumu/

Patērētāji maksās tikai par reāli patērēto elektrību un nepārmaksās par valsts pārmaksāto atjaunojamās elektroenerģijas obligāto iepirkumu virs tirgus cenas

Iniciatīvas jaunumi

OIK iedzīvotājiem atcels no 1. oktobra17. Aug (2022)

Tā vēsta premjera Krišjāņa Kariņa ieraksts mikroblogošanas vietnē Twitter.

Premjers raksta, ka blakus atbalsta pasākumiem uzņēmējiem būs obligātā iepirkuma komponentes jeb OIK "ātrāka likvidēšana arī iedzīvotājiem", proti, no 1. oktobra.

Krievijas kara Ukrainā izraisīto augsto energoresursu cenu dēļ valdība ir vienojusies par atbalstu uzņēmējiem, kas 100% kompensēs OIK izmaksas. 100% tiks kompensētas arī sadales tīkla tarifa izmaksas uzņēmējiem. Papildus atbalsts ir paredzēts arī energointensīviem uzņēmumiem.

Šī ziņa sasaucas ar pasenu ManaBalss.lv autora iniciatīvu "Maksāt tikai par patērēto elektroenerģiju". Iniciatīva praktiski "karājās gaisā" kopš 2020. gada, kad Saeima "konceptuāli atbalstīja" OIK atcelšanu mājsaimniecībām un uzņēmumiem.

Ko tāds konceptuāls atbalsts nozīmē praktiski, ManaBalss.lv komandai visu šo laiku nav bijis skaidrs. Tāpēc pretēji Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas optimistiskajam vērtējumam par iniciatīvas statusu (šeit 37. punkts), iekrāsojot to zaļu jeb kā apstiprinātu, mūsu mājaslapā tās statuss līdz šim bija – "Iniciatīva ir noraidīta".

Līdz ar jaunumiem no valdības mājas ar prieku labojam šo statusu uz pretējo. Apsveicam iniciatīvas autoru un visus parakstītājus!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Saeima komentē izskatīšanā esošo iniciatīvu statusu10. Feb (2020)

Lūdzam ziņu, kurā ir runa arī par šo iniciatīvu, skatīt šeit.

AUTORS: MANA BALSS

OIK atcelšanas iniciatīva turpinās ceļu19. Oct (2018)

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti skatīs iedzīvotāju iniciatīvu, kas paredz iespēju maksāt tikai par patērēto elektroenerģiju un obligātās iepirkuma komponentes jeb OIK atcelšanu, ziņo LSM.

Platformā ManaBalss.lv 2016. gada rudenī rosinātā iniciatīva „Maksāt tikai par patērēto elektroenerģiju” ir savākusi 11683 parakstus un ir iesniegta Saeimā, kur turpinās tās virzīšana.
Iniciatīvas autors Romāns Ostrovskis argumentē, ka ES direktīva 2012/27/ES neparedz HES un citu elektroenerģijas ražotāju atbalstu uz galapatērētāja rēķina. Turpretī direktīva norāda uz lielāku valsts atbalstu elektroenerģijas ražošanai, patēriņa samazināšanu un energoefektivitātes palielināšanu. „Atbalstam atjaunojamās elektroenerģijas ražotājiem jānāk no valsts un tā to paredz ES direktīvas. Tāpēc jārosina šos izdevumus pilnībā uzņemties valstij, jo tas ir valsts pienākums atbalstīt atjaunojamās elektroenerģijas ražotājus.”
Saeima 27.septembrī konceptuāli atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas ierobežos OIK.
Augusta sākumā speciāli izveidota darba grupa nāca klajā ar plānu OIK atcelšanai. Patlaban Ekonomikas ministrijā tiek vērtēti dažādi risinājumi ‒ atjaunot subsidētās elektroenerģijas nodokli, OIK jaudas maksājumu iekļaut pārvades tarifā un dažādos veidos ierobežot OIK saņēmēju peļņu, tā samazinot obligātā iepirkuma apjomu. Savukārt pēc trim gadiem OIK varētu aizstāt “zaļie sertifikāti”.
Pret visām darba grupas iecerēm izskanēja virkne iebildumu, un premjers Māris Kučinskis (ZZS) paziņoja, ka no OIK reformu plāna izņems priekšlikumu par „zaļajiem sertifikātiem”. Tomēr vēl septembrī Ekonomikas ministrija plānoja atkārtoti valdībai piedāvāt OIK maksājumu aizstāt ar „zaļajiem sertifikātiem”.
Paralēli šim virkne investoru – enerģētikas uzņēmumi Fortum, 4Energia, Graanul Invest, Winergy, HoSt Holding B.V. un BaltCap Infrastruktūras fonds ‒ ir brīdinājuši, ka gadījumā, ja Ekonomikas ministrijas risinājumi tiks ieviesti, viņi būs spiesti vērsties tiesā, raksta Dienas Bizness. Izmaiņu gadījumā investori prasīs atlīdzību ne tikai par jauniem eventuāliem zaudējumiem, ko radīs izmaiņas AER atbalsta mehānismu regulējošos tiesību aktos, bet arī par aizskārumiem, kas veikti ar līdzšinējām izmaiņām un investoriem jau radījuši zaudējumus.

AUTORS: MANA BALSS

Iniciatīva iesniegta Saeimā!24. May (2018)

Šodien Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā iesniegta pilsoņu iniciatīva par to, lai varētu maksāt tikai par patērēto elektroenerģiju.

Dalies ar jaunumiem un seko līdzi iniciatīvas attīstībai!

AUTORS: ZIŅAS MB