Iniciatīva noraidīta!

Pārstāvis: Donats BlaževičsPublicēta: 23. Jan (2012)

MARIHUĀNAS DEKRIMINALIZĀCIJA
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
11'077
Jau parakstījuši 11'077

Atcelt sodu par neliela daudzuma marihuānas audzēšanu, glabāšanu, nēsāšanu un smēķēšanu, kas paredzēta personiskām vajadzībām personām, kuras ir sasniegušas 18 gadu vecumu. Tas ļautu tiesu sistēmai nodarboties ar nodarījumiem, kuriem ir reāla negatīva ietekme uz sabiedrību.Valstis, kur marihuāna ir legāla vai dekriminalizēta lielos vai mazos daudzumos: Argentīna, dažviet Austrālijā, Beļģija, Brazīlija, Kambodža, Kostarika, Horvātija, Kipra, Čehija, Ekvadora, Igaunija, Indija, Meksika, Nīderlande, Pakistāna, Peru, Polija, Portugāle, Spānija, Šveice, ASV 14 štatos, Urugvaja.

Pieņemt atbilstošus likumus vai veikt likumu grozījumus, lai 18 gadu vecumu sasniegušām personām par marihuānas audzēšanu, glabāšanu un nēsāšanu nelielos apjomos nedraudētu sods un, lai par lietošanu sabiedriskā vietā draudētu tikai administratīvais sods.Marihuānu atļaut audzēt priekš savām vajadzībām, ne vairāk par 2 vai 3 stādiem.Atļaut mājās uzglabāt 20-30 gramus žāvētas un 200-300 gramus neizžāvētas marihuānas.Atļaut nēsāt līdzi marihuānas daudzumu, kas nepārsniedz 5 gramus. Līdzīgi daudzumi ir atļauti vai dekriminalizēti arī iepriekš minētajās valstīs.Par marihuānas uzglabāšanu, audzēšanu un līdzi nēsāšanu vairāk par atļauto daudzumu, un, par marihuānas pārdošanu nepieciešams sodīt ar kriminālatbildību.

Ievērojami samazināsies cilvēku skaits, kuri pārmērīgi lietos alkoholu.Daudziem jauniešiem vairs nebūs sabeigtas dzīves ar nesamērīgi lieliem cietumsodiem.Samazināsies to cilvēku skaits, kuri lietos nekvalitatīvu, uz ielas nopirktu marihuānu, jo katrs varēs audzēt priekš sevis un, līdz ar to daudziem būs mazāks kontakts ar narkotiku dīleriem, kuri gribēs pārvilināt uz stiprākām narkotikām.Daudz mazāk jaunieši lietos ar ķīmijām apsmidzinātas ''legālās'' narkotikas. Marihuānai ir plašs pielietojums medicīnā, un lai arī eksistē ķīmiski analogi, dabiskam, ekoloģiskam, lētam produktam ir saprotamas priekšrocības.

Iniciatīvas jaunumi

Saeima drīzumā varētu sākt diskusijas par narkotiku lietošanas dekriminalizāciju12. Apr (2019)

Tā, atsaucoties uz Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretāra vietnieka Jāņa Bekmaņa žurnālistiem sacīto, raksta portāls TVNET.

Patlaban Administratīvo pārkāpumu kodekss par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu lietošanu paredz brīdinājumu vai naudas sodu līdz 280 eiro. Savukārt Krimināllikums par šādu vielu neatļautu lietošanu, ja to izdarījusi persona, kura brīdināta par kriminālatbildību, kas draud par to neatļautu iegādāšanos, glabāšanu un lietošanu, paredz brīvības atņemšanu līdz trīs mēnešiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Bekmanis skaidroja, ka nākotnē kopējai valsts politikai narkomānijas problēmas risināšanai vēl vairāk jākoncentrējas uz sabiedrības veselības veicināšanu un preventīviem pasākumiem, tāpēc viens no IeM priekšlikumiem cita starpā ir nodot virsvadību par narkotiku politikas koordināciju Veselības ministrijas pārziņā.

Tajā pašā laikā atbildīgo iestāžu eksperti uzskata, ka patlaban ir no jauna jāpārvērtē, vai valsts ir gatava pieņemt atbildīgus lēmumus attiecībā uz narkotiku lietošanas atbildību un sodu politiku. Patlaban Tieslietu ministrijas vadībā notiek diskusijas par to, vai kriminālatbildība par narkotiku lietošanu "dod sabiedrībai savu atturošo efektu", viņš teica.

"Cik man zināms, tuvākajā laikā šīm diskusijām beidzoties, ir iecere atjaunot diskusiju parlamentā. Šajā sakarā mēs nopietni vērtējam citu valstu pieredzi, proti, vai Latvijas sistēma būs gana noturīga, lai tiktu galā ar iespējamām sekām," norādīja Bekmanis.

Viņš minēja, ka vairākās ES valstīs, piemēram, Portugāle ir izšķīrušās par kriminālatbildības atcelšanu, bet vienlaikus ar šo soli valsts ir veikusi ļoti nopietnas investīcijas veselības sektorā, profilaksē un tiesībsargājošo iestāžu sektorā.

Patlaban Latvijas IeM pozīcija par kriminālatbildības atcelšanu narkotiku lietotājiem ir ļoti piesardzīga, "lai neteiktu vairāk," piebilda Bekmanis. Tajā pašā laikā IeM uzskata, ka jautājums ir aktuāls, jo ministrija nevar neievērot sodu politikas izmaiņas pārējā Eiropas Savienībā.

"Šis ir jautājums, kas jāvērtē, proti, vai mūsu sabiedrība ir praktiski un psiholoģiski gatava uzņemties atbildību par narkotiku lietotājiem," viņš norādīja, piebilstot, ka patlaban tiekot cerēts, ka narkotiku lietotājus izlabos cietuma sistēma.

IeM pieejamā informācija gan apliecinot pretējo, proti, Latvijas cietumos ir ļoti augsts apreibinošo vielu lietošanas recidīvs. Piemēram, 2016.gadā no aptuveni 9000 notiesāto 14% notiesāti par narkotiku nelegālo apriti vai lietošanu.

Tāpat Bekmanis minēja, ka Eiropā ir ļoti augsts narkotiku pārdozēšanas skaits starp bijušajiem ieslodzītajiem. "Tas par kaut ko liecina un liek aizdomāties," viņš pauda.

Attiecībā uz iepriekš izskanējušām diskusijām par marihuānas atļaušanu medicīniskai lietošanai, Bekmanis norādīja, ka IeM viedoklis nav mainījies, proti, ja ir pierādījumi, ka medikaments pacientam palīdz, tad diskusijas ir iespējamas ar piebildi, ka šādas atļaujas došanā IeM un Valsts policijas galvenais mērķis būtu turpināt novērst nelegālo apriti. Tāda pati analoģija kā ar dažādiem opioīdu medikamentiem. Savukārt attiecībā uz marihuānas smēķēšanu vai augu audzēšanu it kā medicīniskos nolūkos IeM nostāja nav mainījusies un ministrija to neatbalsta.

"Arī šis jautājums ir nopietni jāizdiskutē, jo kā redzams pēc pētījumiem, tad katrs ceturtais skolēns vismaz reizi ir pamēģinājis narkotikas. Visbiežāk tieši marihuānu. Jebkurā gadījumā ministrija minētajā jautājumā paļausies uz mediķu viedokli," piebilda Bekmanis.

Pagājušajā gadā Latvijā konstatēts 51 marihuānas audzēšanas gadījums un kopumā izņemti 1215 aizliegtie augi. Gadu iepriekš konstatēti 49 audzēšanas gadījumi, kuros izņemti 864 augi. 2016.gadā likumsargi konstatējuši 41 audzēšanas gadījumu un kopumā izņēmuši 635 augus. Izņemtajos augos rekords bija 2013.gadā, kad izņemti 14 579 augi, taču konstatēti tikai 18 audzēšanas gadījumi.

Avots: TVNET

AUTORS: MANA BALSS

Ir politiskā griba apsvērt medicīnisko marihuānu19. Feb (2019)

Pasaules tendence ir medicīniskās marihuānas legalizēšana un regulēšana, tāpēc tas ir arī Latvijai ejamais ceļš, intervijā TVnet.lv saka veselības ministre Ilze Viņķele (A/P!). Tas sasaucas ar ManaBalss platformā virzīto iniciatīvu „Medicīniskās marihuānas legalizācija”.

„Latvijas ārsti var būt vieni, kas to rosina. Bet tikpat labi to var rosināt, vienalga, iniciatīvu portālā ManaBalss.lv,” uz TVnet žurnālista Iļjas Kozina jautājumu, no kā ir jānāk iniciatīvai par medicīniskās marihuānas legalizāciju, atbild ministre.

„Tas, ko es gribēju teikt, ka šī tendence pasaulē par medicīniskās marihuānas regulētu, legālu lietojumu – tā ir realitāte,” komentē I. Viņķele. „Tā ir vienkārši realitāte. Mums kaimiņos Lietuvā tūlīt arī tas būs. Es neredzu nevienu argumentu, kādēļ mēs šo nevērtētu. Vismaz izvērtēt.”

Iepriekš, 2015. gadā, Saeimā jau tika iesniegta iniciatīva saistībā ar marihuānas tiesisku regulēšanu – par tās dekriminalizēšanu, bet šis priekšlikums parlamentā tika noraidīts, to neizskatot pēc būtības. Iniciatīvas pārstāvji ManaBalss ir komentējuši, ka tas ir noticis aizspriedumaini un bez pienācīgas analīzes.

Līdzīgi vienkāršoti argumenti figurē arī ap iniciatīvu par medicīnisko marihuānu, tās legalizēšanu un regulēšanu. Šai tēmai pērnruden, 4. novembrī, tika veltīts arī RīgaTV 24 raidījums „Mana Balss”. Tajā klātesošie eksperti – pat marihuānas legalizācijas pretinieki – ļoti drīz vienojās, ka līdz ar sakārtotu, reglamentētu un uzraudzītu vidi medicīniskās marihuānas atļaušana Latvijā būtu visnotaļ iespējama. Raidījuma video var skatīt RīgaTV 24 arhīvā.

Avots: TVnet.lv; ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS

ES politikā redzama atvērtība medicīniskajai marihuānai14. Feb (2019)

Eiropas Parlaments (EP) ir nobalsojis par rezolūciju, aicinot Eiropas Komisiju (EK) turpināt pētījumus par medicīniskās marihuānas izmantošanu zāļu sastāvā, no Briseles ziņo TVnet.lv. Latvijā medicīniskās marihuānas legalizāciju aktualizē platformā ManaBalss kopš 2015. gada virzīta attiecīga iniciatīva.

Šai tēmai pērnruden, 4. novembrī, tika veltīts arī RīgaTV 24 raidījums „Mana Balss”. Tajā klātesošie eksperti – pat marihuānas legalizācijas pretinieki – ļoti drīz vienojās, ka līdz ar sakārtotu, reglamentētu un uzraudzītu vidi medicīniskās marihuānas atļaušana Latvijā būtu visnotaļ iespējama.

Viena no rezolūcijas autorēm, EP deputāte no Horvātijas Dubravka Šuica apgalvo, ka jau šobrīd ir dažādi zinātniski pētījumi, kas pierāda marihuānas sastāvā esošo aktīvo vielu pozitīvu ietekmi uz pacientiem, kas cieš no HIV/AIDS, multiplās sklerozes, dažādiem vēža veidiem un neiroloģiskām saslimšanām.

Kā portālam TVNET pastāstīja Šuica, rezolūcijas pamatdoma ir harmonizēt medicīniskās marihuānas izmantošanu visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

„Pirmkārt, mēs gribam definēt, kas ir medicīniskā marihuāna. Otrkārt, lai visiem pilsoņiem tai būtu līdzvērtīga pieeja. Tāpat mēs vēlamies, lai visās valstīs tiktu noteiktas vienādas diagnozes, [ko ārstē ar medicīnisko marihuānu]. Dažās valstīs ārsti var izrakstīt šādas zāles, citās ne.”

Tajā pašā laikā ir precīzi jānodala medicīniskās marihuānas lietošana no šīs vielas lietošanas rekreācijas mērķiem, pārliecināta Šuica.

Vienlaikus politiķe atzīmē, ka ir precīzi jādefinē termins „medicīniskā marihuāna”. Šeit, pēc viņas vārdiem, nav runa par marihuānas smēķēšanu medicīniskos nolūkos, bet gan par aktīvo vielu lietošanu zāļu sastāvā.

Eiropas Parlamenta deputātu rezolūcijā par marihuānas lietošanu medicīniskos nolūkos tāpat ir uzsvērta nepieciešamība labot situāciju ar nepietiekamo finansējumu pētījumiem par potenciālo labumu no marihuānas izmantošanas zāļu sastāvā.

Iepriekš ManaBalss platformā kopš 2012. gada tika savākts nepieciešamais atbalsts arī priekšlikumam par neliela daudzuma marihuānas jeb kanabisa audzēšanas dekriminalizāciju. 2015. gada vasarā šī iniciatīva tika iesniegta Saeimā, bet komisiju locekļi, pēc priekšlikuma autoru vārdiem, „iniciatīvu sauca par muļķībām un sliktu ideju”, neizskatot pēc būtības un noraidot.

„Kāpēc šis jautājums par dekriminalizāciju ‒ un īpaši medicīniskajām vajadzībām – nav politiskajā dienaskārtībā? Vairāk vai mazāk, bet tāpēc, ka bieži vien politisko dienaskārtību veido sabiedrības noskaņojums. Politiķi spriež pēc socioloģiskajām aptaujām – ko sabiedrība domā par šo vai to jautājumu,” iepriekšminētajā TV24 raidījumā norādīja Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars. Viņa vērtējumā politiķiem ir bail vēlētāju acīs izskatīties pēc tādiem, kas „atbalsta narkomānus”.

„Tomēr pasaulē tendence ir pretēja, un es arī Latvijā esmu rosinājis par to diskusiju. Pirms lēmuma par vai pret ir jābūt diskusijai un objektīviem argumentiem, un ir jāskatās uz pasaules pieredzi. Nule kā par šo jautājumu pozitīvi ir lēmusi Lielbritānija un Lietuva, arī Kanāda un daudzas ASV pavalstis.”

Sāpju medicīnas jeb algoloģijas vadošais eksperts Latvijā Dr. Mihails Arons raidījumā norādīja, ka virknei pacientu medicīniskā marihuāna acīmredzami ir vienīgā alternatīva. Viņš piekrita E. Tavara teiktajam, ka „ja mēs Latvijā kaut vienam cilvēkam varam ar šo mazināt sāpes un ciešanas, tad tas ir tā vērts.” Raidījuma video var skatīt TV24 arhīvā.

Avots: TVnet.lv; ManaBalss.lv; xtv.lv/rigatv24

AUTORS: MANA BALSS

Ziņa no iniciatīvas autora "Laba diena, iniciatīvas atbalstītāji!"25. Jul (2018)

Laba diena, iniciatīvas atbalstītāji!

Ir pāris jautājumi.

Kā jau Jūs zināt, iniciatīva par kanabisa dekriminalizāciju 2015. gada vasarā nonāca Saeimā.
Komisiju locekļi iniciatīvu sauca par muļķībām un sliktu ideju. Ārsti un narkologi, lai pārliecinātu komisijas locekļus balsot pret iniciatīvas atbalstīšanu, tendenciozi izmantoja interpretējamus datus un stāstus par sintētiskajiem kanabinoīdiem. Iniciatīva būtībā tika noraidīta balstoties uz subjektīviem viedokļiem, pieņēmumiem un interpretējamiem datiem no apšaubāmiem pētījumiem.

Šobrīd ir jau 2018. gads un tuvojas jaunas Saeimas vēlēšanas, kurās parādījušies vairāki jauni politiskie spēki. Rakstu tagad, jo ir arī tādas partijas, kuras sola dekriminalizēt narkotisko vielu lietošanu, kā arī virzīt sabiedrības diskusiju medicīnisko kaņepju lietošanas virzienā. Viens no šiem politiskajiem spēkiem ir partija “Progresīvie”, viņi savā programmā ir iekļāvusi piedāvājumu mainīt ar kaņepju augu saistīto politiku Latvijā. Mums saistošie "Progresīvo" solījumi vai piedāvājumi: "4.7. Veiksim izmaiņas arī ārpus veselības aprūpes sistēmas: atbilstoši ANO Globālās narkotisko vielu komisijas ieteikumiem, dekriminalizēsim narkotisko vielu lietošanu, tādējādi kāpinot iespējas efektīvi apkarot ar narkotisko vielu izplatīšanu saistīto organizēto noziedzību un palīdzot cilvēkiem, kas cieš no atkarības. 4.9. Virzīsim sabiedrības diskusiju uz medicīnisko kaņepju lietošanu speciālista kontrolētā pacientu ārstēšanā."
Laigan "Progresīvo" izredzes tikt ievēlētiem un ko ietekmēt, saskaņā ar šā brīža statistikas datiem, ir mazas - patīkami, ka ir cilvēki, kuri ir patiesi ieklausījušies mūsu teiktajā un ņēmuši tautas sacīto vērā.

Rodas jautājumi Jums, cienījamie iniciatīvas atbalstītāji. Kā Jums šķiet, kas tad ir tie, kuri nav gatavi legālām visām kaņepju šķirnēm un visiem audzēšanas apstākļiem? Mēs, tauta vai deputāti un ministri? Kāpēc ir tā, ka Kanādā cilvēki var legāli, regulēti, cilvēcīgi audzēt un izmantot šo vērtīgo augu, bet pie mums, Latvijā, cilvēkiem, lai izaudzētu kanabisa ziedus ir jājūtās kā kriminālās ekselences fonda filmas personāžam? Kas mums, Jūsuprāt, būtu jādara, lai mainītu stagnējošos uzskatus un ievestu reālas izmaiņas normatīvajos aktos un kaņepes skarošos likumos? Vai mums, vai jums jāstājas politiskajās partijās, lai mainītu viedokli? Vai mums visiem kopā būtu jāorganizē publiskus pasākumus, kuros izteikt mūsu viedokli? Vai mums visiem būtu jāsūta vienādas vēstules ministrijām ar lūgumiem atļaut mums, godprātīgiem pilsoņiem darīt to, ko un kā vēlamies darīt savā dzimtajā zemē? Iedzīvotāji, manuprāt, vienmēr ir bijuši gatavi tam, lai viņus NEsodītu un NEliktu cietumā par viņiem nepieciešamo augu audzēšanu, izmantošanu savas un sev tuvo cilvēku labklājības nodrošināšanai! Audzēt, lietot un pat tirgoties ar augiem un to produktiem, manuprāt, nekādīgi nevar būt noziegums. Latvijas sabiedrība vienmēr, manuprāt, ir bijusi gatava visām kaņepju šķirnēm, tikpat ļoti, cik gatava visām pasaulē pieejamajām tomātu vai gurķu šķirnēm. Aizliegums, manuprāt, bērniem un jauniešiem rada tikai lieku interesi par šo, pašlaik, neveiksmīgi regulēto augu un tā produktiem.

Manuprāt, visām kaņepju šķirnēm un visiem kaņepju audzēšanas apstākļiem būtu jābūt atļautiem. Kā tā drīkst ierobežot auga audzēšanu un potenciālu sniegt labumu visai sabiedrībai?! Sūtiet savas atbildes, atsauksmes, ierosinājumus vai ieteikumus - [email protected]

Un, lūdzu, atbalstiet Manabalss.lv darbību!!!
Jo kopībā mīt mūsu spēks!

Iniciatīvas pārstāvis Donats Blaževičs

AUTORS: DONATS BLAŽEVIČS

Kanādā legalizē marihuānu izklaidei!21. Jun (2018)

Urugvaja legalizēja marihuānu jau 2013. gadā un tagad Kanāda ir otrā valsts, kura pieņem likumu par marihuānas legalizāciju.
Kanādas premjerministrs norādīja, ka "līdz šim bērniem ir bijis pārāk vienkārši dabūt marihuānu un tādā veidā arī noziedziniekiem iegūt milzīgu peļņu. Ar šo lēmumu tas tiks mainīts."

Ar likuma stāšanos spēkā, pilngadīgām personām būs atļauts publikā pārnēsāt 30 g marihuānas, kā arī tiks legalizēta maksimums četru marihuānas augu audzēšana mājas apstākļos. Tomēr būs ierobežota marihuānas iegāde un tā būs atļauta tikai no tirgošanas atļauju ieguvušiem tirgotājiem. Marihuānas iegādes, uzglabāšanas un lietošanas ierobežojumi tiek plānoti ļoti līdzīgi tiem, kādi ir tabakai vai alkoholiskajiem izstrādājumiem.

Dalies ar ziņu savos sociālajos tīklos!

Ziņas avots: cnn.com

AUTORS: ZIŅAS MB

INICIATĪVAS ''MARIHUĀNAS DEKRIMINALIZĀCIJA'' GARAIS UN GRŪTAIS CEĻŠ LATVIJĀ02. Dec (2015)

2012. GADA JANVĀRIS - INICIATĪVAS IZVEIDE
2012. gada 23. janvārī sabiedrības iniciatīvu platformā - ManaBalss.lv tika uzsākta parakstu vākšana iniciatīvai „Marihuānas dekriminalizācija”, kas paredz pieņemt atbilstošus likumus vai veikt likumu grozījumus, lai 18 gadu vecumu sasniegušām personām par marihuānas lietošanu, audzēšanu, glabāšanu un pārnēsāšanu personiskām vajadzībām nelielos apjomos nedraudētu kriminālsods un, lai par lietošanu sabiedriskā vietā draudētu administratīvais sods.

2015. GADA MARTS - 10 000 PARAKSTU
2015.gada 24. martā iniciatīva „Marihuānas dekriminalizācija” portālā ManaBalss.lv savāca 10005 iedzīvotāju parakstus. Katra iniciatīva, ko paraksta vismaz 10 000 pilsoņu, un kas atbilst Saeimas juridiskajiem kritērijiem, nonāk Saeimā.

2015. GADA MAIJS - 100ARGUMENTI.LV IZVEIDE
2015. gada 18. maijā jaunais iniciatīvas pārstāvis Donats Blaževičs uzsāka sabiedrības informēšanas kampaņu par marihuānas dekriminalizācijas ieguvumiem, publicējot 100 argumentus vietnē 100argumenti.lv. Pārstāvis pauda cerību, ka vietnē apkopotā informācija palīdzēs iegūt gan amatpersonām, gan sabiedrībai kopumā pietiekamu priekšstatu par marihuānas pozitīvajiem aspektiem un tās dekriminalizācijas ieguvumiem. Tas ļautu šo jautājumu turpmāk risināt konstruktīvā veidā un argumentus pamatot ar konkrētiem pētījumiem, kas atrodami vietnē.

2015. GADA JŪNIJS - IESNIEGŠANAUN IZSKATĪŠANA SAEIMĀ
1. Jūnijā ar 10 373 parakstiem iniciatīva tika iesniegta Saeimas Prezidijam.
Prezidijs pēc parakstu nodošanas pārbaudei Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) un pārliecināšanās, ka 10 000 parakstu tiešām ir derīgi lēma par tās nodošanu tālākai izskatīšanai Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai. Komisijas sastāvā bija Vitālijs Orlovs (Priekšsēdētājs), Janīna Kursīte-Pakule (Priekšsēdētāja biedre), Ainārs Latkovskis (Sekretārs), Aldis Adamovičs, Inga Bite, Raivis Dzintars, Gunārs Kūtris, Dainis Liepiņš, Aivars Meija, Andris Siliņš, Zenta Tretjaka un Jānis Vucāns.
Komisijai turpmāko triju mēnešu laikā bija jāsagatavo ziņojums par kolektīvā iesnieguma izvērtēšanu. Komisija to izdarīja ātrāk, protams, pētījumus un argumentus izveidotajā vietnē 100argumenti.lv neizlasīja un tajos neiedziļinājās. No tā var secināt cik ļoti deputātiem interesē pilsoņu uzskati un ieteikumi.

2015. GADA JŪLIJS - IZŠĶIROŠĀ SĒDE
2015. gada 7. jūlija sēdē Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija noraidīja kolektīvo ‘’Marihuānas dekriminalizācija’’. To noraidīja nepamatoti. Pieaicināto''ekspertu'' izteiktie viedokļi, mūsuprāt, bija balstīti uz neobjektīvi interpretētiem datiem un seniem mītiem par kaņepēm. Vitālijs Orlovs (Priekšsēdētājs) solīja dot vārdu un iespēju parādīt ''ekspertiem'' un klātesošajiem prezentāciju, bet beigās izrādijās, ka sameloja. Ne vārdu neļāva piebilst, ne arī deva laiku mūsu prezentācijai. Garlaicīgi nebija. Tika minēts, ka kaņepju lietošana ved pie citu, smagāku narkotiku atkarībām, taču šāds, angļu valodā par “gateway theory” sauktais, mīts atspoguļo to, kā datus var interpretēt atbilstoši vajadzībām. Tā pamatā ir subjektīva datu interpretācija, apskatot datus par to, cik smago narkotiku lietotāji ir iepriekš mēģinājuši kaņepes, un tā kā kaņepe indica ir visizplatītākā aizliegtā psihoaktīvā substance pasaulē, ir liela iespēja, ka to ir mēģinājuši arī gandrīz visi smago narkotiku lietotāji tāpat kā arī citas legālas psihoaktīvas substances kā, piemēram, kafiju, tabaku, alkoholu.

Taču šādi dati nenorāda uz to, ka tieši marihuāna vai, piemēram, kafija ir iemesls, kāpēc šie cilvēki kļūst par smago narkotiku lietotājiem un citi ne. Ticam, ka katrs saprātīgs cilvēks piekritīs šādam apgalvojumam.

Vēl viens izteikts ''gadījums'' bija ar datiem, kas tika salīdzināti - valstis, kurās marihuāna ir dekriminalizēta, un valstis, kur par to piemēro kriminālatbildību. Šādu datu salīdzināšana arī, mūsuprāt, ir bezmērķīga, jo tie neparāda tiešu saikni starp kriminālsoda atcelšanu un lietošanu.
Mēs, savukārt, piedāvājām datus, kur tika salīdzināts marihuānas lietotāju skaits valsts ietvaros pirms un pēc dekriminalizācijas, objektīvi uzrādot to, ka lietotāju skaits nepalielinās.
Šie dati, diemžēl, tika ignorēti. Tāpat kā tika ignorēts arī daudz, kas cits, kas citur pasaulē jau ir pieņemta prakse medicīnā. Papildus šim argumentam piedāvājām vēl arī citus - 99 argumentus, kas arī, kā jau teicām tika ignorēti.

Radās iespaids, ka komisijas locekļi un eksperti tīši nebija ieinteresēti, pat lasīt un iedziļināties, mūsu drukāti un digitāli iesniegtajos argumentos un tiem pievienotajos pētījumos.
Piemēram, Mandātu, ētikas un komisijas vadītājs, V.Orlovs, godīgi pateica, ka tas nav viņa darba pienākumos lasīt iesniegtos 100 argumentus un pētījumus dekriminalizācijas atbalstam, laigan pats dienu pirms sēdes bija personīgi zvanījis iniciatīvas pārstāvim, lai pārliecinātos vai viņš varēs ierasties uz sēdi, kurā viņam tikšot dots vārds. Vārds iniciatīvas pārstāvim sēdē netika dots.

NĀKOTNĒ
Tiek apskatītas iespējas apstrīdēt vai pārsūdzēt Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēmumu, kā arī ir uzsākts darbs pie nākamo iniciatīvu izveides, lai turpinātu risināt šo jautājumu.
Nākotnē arī gaidāmas eirpas un pasaules līmeņa sarunas šajā jautājumā 2016. gadā.
Cerēsim, ka pavisam drīz jau varēsim audzēt kaņepes mājās legāli.
Nākotnē ir plānoti arī vairāki pasākumi gan Rīgā, gan citviet Latvijā, kas būs saistīti tieši ar kaņepju jautājumiem. Aicinām Jūs sekot līdzi jaunumiem, kas saistīti ar kaņepēm internetā, jo īpaši manabalss.lv, 100argumenti.lv un Donata Blaževiča facebook kontos!

Aicinām arī Jūs biežāk lasīt un izglītot savus tuviniekus, mīlēt viņus un darīt to, kas ir pareizi, būt sabiedriski aktīviem un iestāties par to, kam ticat, jo tikai kopā mēs spēsim Latviju padarīt par attīstītāku, veselāku un smaidīgāku zemi.
Kopā mēs spējam vairāk!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Komisijas sēdes ieraksts apskatāms šeit - http://cdn.tiesraides.lv/saeima.lv/20150707140701_saeima.lv.3_1

Televīzijas kanālā RīgaTV 24 norisinājās diskusijas par marihuānas dekriminalizāciju, kas ir apskatāma te - http://www.tvnet.lv/online_tv/50244-pilsetas_pulss_20150826

Argumenti PAR - http://100argumenti.lv/

Jautājumiem, idejām, kontaktiem - [email protected], [email protected]

100argumenti.lv

AUTORS: DONATS BLAŽEVIČS

Iniciatīvas jaunais pārstāvis ar domubiedriem publicē 100 argumentus idejas aizstāvībai!18. May (2015)

Ar prieku ziņojam, ka iniciatīvai par marihuānas dekriminalizāciju ir jauns pārstāvis, kurš arī turpmāk uzņēmies virzīt iniciatīvu tālāk iesniegšanai Saeimā! Iniciatīvas pārstāvis Donats Blaževičs kopā ar domubiedriem ir arī apkopojuši un publicējuši 100 argumentus idejas aizstāvībai - tos aicinām aplūkot šeit: www.100argumenti.lv Šobrīd iniciatīvas pārstāvji gatavojas tās iesniegšanai Saeimā - tas tiek plānots 1.jūnijā! Sekojiet līdzi jaunumiem, noteikti ziņosim!

AUTORS: MADARA PEIPIŅA

Marihuāna vienā sarakstā ar heroīnu u.t.t.02. Dec (2012)

Ja cilvēkam tiek ieskaidrots, ka marihuāna ir tāda pati narkotika kā heroīns, un tam cilvēkam gadās pamēģināt marihuānu un redz, ka tas nav nekas briesmīgs, tad tas cilvēks sāk domāt, ka arī heroīns nav nekas briesmīgs jo to taču klasificē kā tādas pašas bīstamības narkotiku kā marihuāna. Secinājumus izdariet paši.

AUTORS: ĀRIS ĀBELE

Tiesības dēļ marihuānas var zaudēt arī tad, ja pats nekad mūžā neesi pīpējis marihuānu.22. Nov (2012)

Punkts uz ''i'' - nu ko, tagad parakstīties par marihuānas dekriminalizāciju iesaku pilnīgi visiem šoferiem, jo tiesības dēļ marihuānas var zaudēt arī tad ja pats nekad mūžā neesi pīpējis marihuānu. Sīkāk par to - http://tv.delfi.lv/video/7d3GibXp/

AUTORS: ĀRIS ĀBELE

Spie uz linka, lai izlasītu visu par marihuānas iedarbību un pētījumiem par marihuānu18. Nov (2012)

http://zalaissprojekts.blogs.lv/

AUTORS: ĀRIS ĀBELE

Narkologiem nav reāla pamata būt pret marihuānas dekriminalizāciju14. Nov (2012)

Kas ir izdevīgāk, maksāt tūkstošus latu, par simtiem jauniešu, kuri gadiem sēž cietumā dēļ marihuānas vai arī dekriminalizēt un tērēt daudz mazāk naudu kaut vai tiem pašiem, tik 'ļoti' nepieciešamajiem rehabilitācijas procesiem? ja marihuānu vairs neuzskatīs par narkotiku, cilvēki kuri pārmērīgi lietos marihuānu vairs nebaidīsies meklēt palīdzību. Neviens vairs netirgos marihuānu un nezags dēļ marihuānas jo marihuāna atšķirībā no alkohola neizraisa pilnīgi nekādu agresiju un tieksmi zagt.

AUTORS: ĀRIS ĀBELE

6. novembrī Vašingtonā un Kolorādo referendumos atbalstīta marihuānas legalizācija07. Nov (2012)

Vairākos ASV štatos otrdien notika referendums par marihuānas legalizēšanu. Kolorādo šis ierosinājums atbalstīts ar 54% balsu par un 46% pret, Vašingtonas vēlētāji marihuānas legalizēšanu apstiprināja ar 55% pret 45% balsu.Avots: http://www.diena.lv/pasaule/papildinata-15-00-asv-veletaji-referendumos-atbalstijusi-viendzimuma-laulibu-un-marihuanas-legalizes-13976623

AUTORS: ĀRIS ĀBELE