Pārstāvis: Daniels KristapsPublicēta: 05. Mar (2019)

MARIHUĀNAS DEKRIMINALIZĒŠANA
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
1'186
Jau parakstījuši 1'186
8'814

Atcelt sodu par neliela daudzuma kanabisa audzēšanu, glabāšanu, nēsāšanu un smēķēšanu, kas paradzēta TIKAI personiskām vajadzībām. Tas attiecināms uz personām, kas sasniegušas 18 gadu vecumu, un daudzumos, kas nepārsniedz 200 gramus izžāvētas marihuānas un 1 augošu stādu. Ar šiem likumu grozījumiem marihuānas tirdzniecība atļauta netiktu.

Veikt atbilstīgus likumu grozījumus, lai 18 gadu vecumu sasniegušām personām par marihuānas audzēšanu, glabāšanu un nēsāšanu nelielos apjomos nedraudētu sods un lai par lietošanu sabiedriskā vietā draudētu tikai administratīvais sods. Nepilngadīgām personām, kuras lietojušas marihuānu, tiek piespriests tāds pats administratīvais sods, kāds tiem draud par alkohola lietošanu.

Sabiedrība no šādiem likuma grozījumiem būtu ieguvēja, jo: 1) samazinātos to jauniešu skaits, kam pašreizējo likuma pantu dēļ būtu sabojāta turpmākā dzīve; 2) samazinātos alkohola lietošana, kā ar citu apreibinošu vielu lietošana; 3) policija, tiesu sistēma utt. varētu vairāk koncentrēties un novērst noziegumus, kuriem patiešām ir negatīvas sekas; 4) cilvēkiem, kas izvēlas lietot marihuānu, nebūtu vairs jāmeklē "dīleri", kas tiem var pārdot nekvalitatīvu marihuānu', un lietotājs varētu būt pārliecināts par to, vai šai marihuānai nav pievienotas kādas ķīmiskas, atkarību izraisošas vielas vai citas narkotikas; 5) samazinātos arī cilvēku skaits, kas uzsāk lietot cita veida narkotikas, jo samazinātos nevēlamais kontakts ar "dīleriem"; 6) veicot marihuānas dekrimnalizāciju, arī ļoti lielā skaitā samazinātos "dīleri," jo šis rūpals vairs nebūtu izdevīgs.

Iniciatīvas jaunumi

ASV marihuānu smēķē vairāk par tabaku09. Sep (2022)

Sveiks! Tu saņem šo ziņu, jo esi parakstījis/-usi kādu no iniciatīvām par marihuānas legalizāciju. Ja esi parakstījis vairākas tematiski līdzīgas ManaBalss.lv iniciatīvas, tad Tu šo ziņu e-pastā vari saņemt vairākkārt. Atvainojamies par sagādāto neērtību un lūdzam Tavu sapratni – šī nav "nospamošana", bet gan mēģinājums turēt Tevi lietas kursā. Lai novērstu šādu ziņu dublēšanos vienam adresātam, ir nepieciešams programmēšanas darbs, ko pašlaik nevaram atļauties. Solām pie pirmās iespējas to paveikt.

Šovasar veiktā Gallup aptauja uzrāda, ka pirmo reizi vēsturē vairāk amerikāņu smēķē marihuānu (16%), nekā tabakas cigaretes (11%), raksta biznesa ziņu portāls Quartz.

Tas ir iznākums gadiem ilgajām kampaņām pret tabakas smēķēšanu un marihuānas legalizācijai aizvien vairākās ASV pavalstīs un liecina par marihuānas industrijas nostiprināšanos iepretī tradicionāli spēcīgajai tabakas industrijai.

Cita starpā tas sasaucas arī ar pāris ManaBalss.lv platformā publicētajām iniciatīvām par šo tēmu – "Medicīniskās marihuānas legalizācija" un "Marihuānas dekriminalizēšana".

Cigarešu lietošana ASV ir kritusies jau kopš 1960. gadiem, kad tika publiskoti pētījumi par smēķēšanas izraisīto atkarību un saistību ar ļaundabīgajiem audzējiem. Nākamajās desmitgadēs sekoja valdības finansētas pretsmēķēšanas kampaņas, nodokļu celšana tabakas industrijai, regulējumi par smēķētāju obligātu informēšanu par riskiem utt., kas noturīgi mazināja tabakas izstrādājumu pārdošanas apjomus. Iznākumā tādi industrijas giganti, piemēram, Philip Morris, pārorientē savu biznesu uz smēķēšanas alternatīvu – vapošanu.

1970. gados ASV marihuānas lietošana pieauga, tomēr tā atkal kritās jau 1980. gadu beigās un 1990. gados vadības veiktā kara pret narkotikām laikā. Pēdējā desmitgadē daudzās ASV pavalstīs dažāda veida marihuānas lietošana tomēr ir legalizēta, un jau puse valsts iedzīvotāju aptaujās atbild, ka ir vismaz reizi to pamēģinājuši.

Medicīniska marihuānas lietošana ir atļauta 19 pavalstīs, četrās no piecām ASV pakļautībā esošajām teritorijām, kā arī Vašingtonā, Kolumbijas apgabalā. Marihuānas lietošana atpūtai ir legāla 19 pavalstīs, un vēl 12 pavalstīt marihuānas lietošana ir dekriminalizēta.

Sabiedrības noskaņojums ir attiecīgi mainījies jau kopš 1990. gadiem, ieskaitot tā laika prezidenta publisko atzīšanos, ka arī viņš ir smēķējis marihuānu. 2011. gadā pirmo reizi par marihuānas legalizāciju iestājās jau vairāk par pusi amerikāņu, un nākamajā gadā Kolorado kļuva par pirmo pavalsti, kurā marihuāna ir legāla, raksta Quartz. Vismaz divās pavalstīs – Dienviddakotā un Merilendā – pilsoņu balsojums par marihuānas legalizāciju notiks novembrī notiekošo vidustermiņa vēlēšanu ietvarā.

Pašreizējais ASV marihuānas tirgus tiek lēsts 30–40 miljardu USD apmērā. Quartz norāda, ka attiecīgo kompāniju akciju tirgū gan ir noticis kritums kopš akciju cenu pīķa 2019. gadā, jo investori lielāku vērību pievērš šīs industrijas kompāniju reālajai pelnīt spējai. Paredzams, ka ASV marihuānas industrija konsolidēsies un fokusēsies tieši uz ienesīgumu, raksta Quartz.

Avots: Quartz

Ja atbalsti šai ziņā minēto iniciatīvu prasības, dalies ar tām sociālajos tīklos!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Ņujorkā legalizē marihuānas lietošanu31. Mar (2021)

ASV Ņujorkas štata likumdevēji šonedēļ ir pieņēmuši likumprojektu, kas paredz legalizēt marihuānu rekreācijas mērķiem, savukārt štata gubernators Endrū Kuomo jau apsolījis, ka likumprojektu parakstīs, ziņo Delfi.

Ņujorka pievienosies 14 ASV štatiem un Kolumbijas apgabalam, kur atļauta marihuānas lietošana.

Likumdevēju sapulcē, kur E. Kuomo demokrātiem ir pārliecinošs vairākums, priekšlikumu atbalstīja abas palātas.

"Pārāk ilgi ar marihuānas aizliegumu notikusi neproporcionāla vēršanās pret krāsaino kopienām, piespriežot bargus cietumsodus," paziņojumā norādīja E. Kuomo.

"Šis nozīmīgais likumdošanas akts nodrošina taisnīgumu ilgu laiku marginalizētajām kopienām, tas atbalsta jaunu industriju, kas sekmēs ekonomikas augšanu, un rada būtiskas drošības garantijas sabiedrībai," skaidroja gubernators.

Pateicoties izmaiņām, nodokļu ieņēmumu apjoms gadā varētu pieaugt par 350 miljoniem dolāru, turklāt tiks radīti tūkstošiem jaunu darba vietu, norādīja E. Kuomo birojs.

Ar jauno likumu 21 gadu vecumu sasniegušie varēs iegādāties marihuānu un audzēt mājās marihuānas stādus. Paredzēts, ka daļa finanšu tiks novirzīta atkarību ārstēšanai un izglītībai par narkotiku jomas tēmām.

Ņujorkas štats automātiski dzēsīs sodāmību cilvēkiem, kuri notiesāti par pārkāpumiem, kas saistīti ar marihuānu.

Jau līdz šim pastāvējusī medicīniskās marihuānas programma tiks paplašināta.

Štats plāno marihuānas tirdzniecībai noteikt 9% nodokli. Vēl 4% nodoklis tiks sadalīts starp vietējām un apgabalu administrācijām.

Avots: Delfi

Apsver savu atbalstu tematiski saistītām iniciatīvām –

"Medicīniskās marihuānas legalizācija"

un

"Marihuānas dekriminalizēšana"

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Legālā marihuāna velk laukā no ēnu ekonomikas25. Jun (2019)

Marihuānas lietotāji Kalifornijā – ASV lielākajā legālajā marihuānas tirgū – drīzumā saņems ziņas no regulatora, kas aicinās viņus pilnībā legalizēties, atsaucoties uz aģentūru AP, raksta TVNET.

Šīs ASV pavalsts sabiedrības informēšanas kampaņas mērķis ir samazināt nelegālās marihuānas tirdzniecību un nodrošināt, ka cilvēku iegādātā marihuāna ir pārbaudīta un licencēta, vēsta AP.

Attiecīgas reklāmas tiks izvietotas gan uz ielām, gan sociālajos tīklos, informējot sabiedrību par štata uzturētu tīmekļa vietni CApotcheck, ar kuras palīdzību cilvēki var pārliecināties, vai attiecīgā marihuānas tirdzniecības vieta tiešām ir legāla.

Šī reklāmas kampaņa izvirza vienkāršu argumentu – ja patērētājs iegādājas nelicencētu produktu, viņš nezina, ko saņem. Vienā no reklāmām teikts: „Tam, kas ir jūsu zālē, nevajadzētu būt noslēpumam. Iepērcieties tikai pie licencētiem marihuānas tirgotājiem”. Kampaņa oficiāli tika sākta 22. jūnijā Losandželosā notiekošajā marihuānas forumā, kurā piedalījās nozares un regulatoru pārstāvji, kā arī štata amatpersonas.

Kā norāda Kalifornijas marihuānas kontroles birojs, šī kampaņa tiešā veidā attiecas uz patērētāju drošību, uzsverot, ka tikai pie licencētiem tirgotājiem pirkta marihuāna atbilst štata noteiktiem drošības standartiem. Kampaņas mērķis ir arī izteikt publisku brīdinājumu nelegālajiem tirgotājiem un pagrīdes marihuānas audzētājiem, aicinot viņus legalizēt savu darbību vai pārtraukt to.

Marihuāna izklaides nolūkiem Kalifornijā ir legāla kopš 2018. gada 1. janvāra. Neskatoties uz legalizāciju, nelegālās marihuānas tirgus Kalifornijā joprojām plaukst, galvenokārt pateicoties tam, ka pagrīdes tirgotāji savu produktu piedāvā lētāk, jo viņiem nav jāmaksā nodokļi. Tomēr zemākām cenām ir arī savas ēnas puses – atšķirībā no legālās marihuānas, nelegāli pārdotā nav tikusi pārbaudīta atbilstoši štata prasībām, un tāpēc tajā var būt visādi nevēlami „blakusprodukti” – pelējums, pesticīdi, smagie metāli un pat cilvēku ekskrementi.

Informatīvās kampaņas īstenošanai Kalifornijas štats sākotnēji ir atvēlējis 1,7 miljonus dolāru. Legālās marihuānas nozare jau ilgstoši aicinājusi štatu darīt vairāk, lai ierobežotu nelegālo tirdzniecību. Saskaņā ar atsevišķām aplēsēm, tikai Losandželosā un tās apkaimē joprojām darbojas simtiem nelegālu audzētavu un tirdzniecības vietu.

Protams, ka nozares pārstāvji un kampaņas rīkotāji necer, ka kampaņa pilnībā izskaudīs nelegālo tirgu, tomēr tā tiek uzskatīta par kārtējo soli Kalifornijas centienos palīdzēt legālajiem uzņēmumiem, štatam turpinot pāreju no reiz pagrīdes ekonomikas sektora un miljardiem dolāru vērtu un kontrolētu nozari.

Avots: TVNET

AUTORS: MANA BALSS

Saeima drīzumā varētu sākt diskusijas par narkotiku lietošanas dekriminalizāciju12. Apr (2019)

Tā, atsaucoties uz Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretāra vietnieka Jāņa Bekmaņa žurnālistiem sacīto, raksta portāls TVNET.

Patlaban Administratīvo pārkāpumu kodekss par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu lietošanu paredz brīdinājumu vai naudas sodu līdz 280 eiro. Savukārt Krimināllikums par šādu vielu neatļautu lietošanu, ja to izdarījusi persona, kura brīdināta par kriminālatbildību, kas draud par to neatļautu iegādāšanos, glabāšanu un lietošanu, paredz brīvības atņemšanu līdz trīs mēnešiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Bekmanis skaidroja, ka nākotnē kopējai valsts politikai narkomānijas problēmas risināšanai vēl vairāk jākoncentrējas uz sabiedrības veselības veicināšanu un preventīviem pasākumiem, tāpēc viens no IeM priekšlikumiem cita starpā ir nodot virsvadību par narkotiku politikas koordināciju Veselības ministrijas pārziņā.

Tajā pašā laikā atbildīgo iestāžu eksperti uzskata, ka patlaban ir no jauna jāpārvērtē, vai valsts ir gatava pieņemt atbildīgus lēmumus attiecībā uz narkotiku lietošanas atbildību un sodu politiku. Patlaban Tieslietu ministrijas vadībā notiek diskusijas par to, vai kriminālatbildība par narkotiku lietošanu "dod sabiedrībai savu atturošo efektu", viņš teica.

"Cik man zināms, tuvākajā laikā šīm diskusijām beidzoties, ir iecere atjaunot diskusiju parlamentā. Šajā sakarā mēs nopietni vērtējam citu valstu pieredzi, proti, vai Latvijas sistēma būs gana noturīga, lai tiktu galā ar iespējamām sekām," norādīja Bekmanis.

Viņš minēja, ka vairākās ES valstīs, piemēram, Portugāle ir izšķīrušās par kriminālatbildības atcelšanu, bet vienlaikus ar šo soli valsts ir veikusi ļoti nopietnas investīcijas veselības sektorā, profilaksē un tiesībsargājošo iestāžu sektorā.

Patlaban Latvijas IeM pozīcija par kriminālatbildības atcelšanu narkotiku lietotājiem ir ļoti piesardzīga, "lai neteiktu vairāk," piebilda Bekmanis. Tajā pašā laikā IeM uzskata, ka jautājums ir aktuāls, jo ministrija nevar neievērot sodu politikas izmaiņas pārējā Eiropas Savienībā.

"Šis ir jautājums, kas jāvērtē, proti, vai mūsu sabiedrība ir praktiski un psiholoģiski gatava uzņemties atbildību par narkotiku lietotājiem," viņš norādīja, piebilstot, ka patlaban tiekot cerēts, ka narkotiku lietotājus izlabos cietuma sistēma.

IeM pieejamā informācija gan apliecinot pretējo, proti, Latvijas cietumos ir ļoti augsts apreibinošo vielu lietošanas recidīvs. Piemēram, 2016.gadā no aptuveni 9000 notiesāto 14% notiesāti par narkotiku nelegālo apriti vai lietošanu.

Tāpat Bekmanis minēja, ka Eiropā ir ļoti augsts narkotiku pārdozēšanas skaits starp bijušajiem ieslodzītajiem. "Tas par kaut ko liecina un liek aizdomāties," viņš pauda.

Attiecībā uz iepriekš izskanējušām diskusijām par marihuānas atļaušanu medicīniskai lietošanai, Bekmanis norādīja, ka IeM viedoklis nav mainījies, proti, ja ir pierādījumi, ka medikaments pacientam palīdz, tad diskusijas ir iespējamas ar piebildi, ka šādas atļaujas došanā IeM un Valsts policijas galvenais mērķis būtu turpināt novērst nelegālo apriti. Tāda pati analoģija kā ar dažādiem opioīdu medikamentiem. Savukārt attiecībā uz marihuānas smēķēšanu vai augu audzēšanu it kā medicīniskos nolūkos IeM nostāja nav mainījusies un ministrija to neatbalsta.

"Arī šis jautājums ir nopietni jāizdiskutē, jo kā redzams pēc pētījumiem, tad katrs ceturtais skolēns vismaz reizi ir pamēģinājis narkotikas. Visbiežāk tieši marihuānu. Jebkurā gadījumā ministrija minētajā jautājumā paļausies uz mediķu viedokli," piebilda Bekmanis.

Pagājušajā gadā Latvijā konstatēts 51 marihuānas audzēšanas gadījums un kopumā izņemti 1215 aizliegtie augi. Gadu iepriekš konstatēti 49 audzēšanas gadījumi, kuros izņemti 864 augi. 2016.gadā likumsargi konstatējuši 41 audzēšanas gadījumu un kopumā izņēmuši 635 augus. Izņemtajos augos rekords bija 2013.gadā, kad izņemti 14 579 augi, taču konstatēti tikai 18 audzēšanas gadījumi.

Avots: TVNET

AUTORS: MANA BALSS