Iniciatīvas prasība ir izpildīta neatkarīgi no pašas iniciatīvas

Pārstāvis: Biedrība "Krievu balss Latvijai"Publicēta: 12. Mar

NEATZĪT DIKTATORA VLADIMIRA PUTINA PĀRVĒLĒŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
402
Jau parakstījuši 402
9'598

2024. gada martā Krievijā notiks elektorāla procedūra, kuras mērķis ir diktatora un kara noziedznieka Vladimira Putina pārvēlēšana uz piekto prezidenta termiņu. Šī elektorālā procedūra pēc savas būtības nav tiesiskumā balstītas, leģitīmas un atklātas vēlēšanas, un tā pārkāpj arī starptautiskās tiesības un Latvijas nostāju. 1. Elektorālā procedūra notiek tostarp Krievijas okupētajās un anektētajās Ukrainas teritorijās, balsošanā iesaistot šajā teritorijā dzīvojošos Ukrainas pilsoņus. 2. Politisko sistēmu, plašsaziņas līdzekļus un sabiedrisko dzīvi Krievijā pilnībā kontrolē represīvais totalitārais režīms, reālie oponenti netika pielaisti, ir nogalināti vai atrodas ieslodzījumā. 3. Visas pēdējo desmitgažu elektorālās procedūras Krievijā tika masveidā falsificētas, tāpēc noskaidrot Krievijas pilsoņu reālo viedokli šādi nav iespējams. 4. Vladimirs Putins un viņa režīms ir noziedzīgs. Viņa leģitimizācija nav pieļaujama.

Tāpēc mēs aicinām neatzīt gan šo vēlēšanu rezultātus, gan Vladimiru Putinu kā leģitīmu Krievijas Federācijas prezidentu.

Ar šo lēmumu Latvija demonstrēs savu uzticību tiesiskas valsts, demokrātijas un brīvības principiem, uzsvērs diktatora Putina režīma nepieņemšanu un savu solidaritāti ar Ukrainu.

Iniciatīvas jaunumi

Saeima kategoriski nosoda Krievijas prezidenta vēlēšanu rīkošanu okupētajās un anektētajās Ukrainas teritorijās14. Mar

Ņemot vērā, ka šīs nedēļas nogalē notiks Krievijas prezidenta vēlēšanas, Saeima ceturtdien, 14. martā, pieņēma paziņojumu, kurā kategoriski nosoda to rīkošanu pagaidām okupētajās un nelikumīgi anektētajās Ukrainas teritorijās.

Šādas Krievijas darbības Ukrainas starptautiski atzītajās robežās ir nelikumīgas, un attiecīgo vēlēšanu rezultāti netiks atzīti, pauž parlamentārieši.

Līdz ar to iniciatīvas "Neatzīt diktatora Vladimira Putina pārvēlēšanu" prasība ir izpildīta neatkarīgi no pašas iniciatīvas.

Saeima paziņojumā stingri nosoda Krievijas imperiālistiskās darbības un tās pašreizējo agresiju pret Ukrainu un pieprasa, lai Krievijas valdība izbeidz politieslodzīto pakļaušanu jebkāda veida spīdzināšanai, ievēro necilvēcīgas un pazemojošas izturēšanās aizliegumu, atceļ visas nepamatotās apsūdzības un nekavējoties, bez nosacījumiem atbrīvo visas politisku motīvu dēļ ieslodzītās personas.

Paziņojumā Saeima atkārtoti uzsver, ka Eiropas Savienībai, tās dalībvalstīm un sabiedrotajiem visā pasaulē ir jāturpina sniegt Ukrainai visaptverošu atbalstu, ieskaitot politisko, ekonomisko, finansiālo un militāro palīdzību, kā arī atbalstu pilsoniskajai sabiedrībai un valsts atjaunošanai.

Parlamentārieši solidarizējas ar Ukrainu tās centienos aizstāvēt savu neatkarību, suverenitāti un teritoriālo vienotību starptautiski atzītajās robežās.

Deputāti uzskata, ka prezidenta vēlēšanas arī pašā Krievijā nebūs nedz brīvas, nedz godīgas, jo opozīcija un neatkarīgie plašsaziņas līdzekļi tiek apspiesti, nav ticamas politiskās konkurences, kā arī neatkarīgu starptautisko novērotāju klātbūtnes, līdz ar to šīm vēlēšanām trūkst jebkādas demokrātiskas leģitimitātes.

Kopš pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Krievija ir īpaši pastiprinājusi politisko disidentu, plašsaziņas līdzekļu un pilsonisko brīvību apspiešanu, nežēlīgi apslāpējot jebkādu opozīciju un kriminalizējot jebkādu pret karu vērstu izpausmi, paziņojumā norāda Saeima. Deputāti uzsver, ka šodienas Krievijā valda autoritārs režīms, un atgādina, ka tās valdība ir atbildīga par smagiem cilvēktiesību pārkāpumiem un politiskajām represijām, tostarp par opozicionāra Alekseja Navaļnija nāvi.

Depatēs Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols (NA) sacīja: “Kolēģi, es varu jums arī tagad paziņot, ka šodien tiks publicēts praktiski līdzvērtīgs paziņojums, kuru parakstījuši 23 valstu Ārlietu komisiju vadītāji, kuru starpā ir ārlietu komisiju vadītāji no ASV, no Kanādas, no Vācijas, no Itālijas, no Spānijas, no Skandināvijas valstīm, no Beļģijas un vēl – jums par pārsteigumu – arī Izraēlas kolēģis ir parakstījis šo paziņojumu. Un, ja jums liekas, ka tas ir tukšs papīrs, lai tā būtu, bet tas ir vēstures nospiedums konkrētu valstu nostājai par fikcijām, par manipulācijām, par brutāliem cilvēktiesību pārkāpumiem, par brīvību ierobežošanu. Protams, autoritāriem režīmiem nekas vairāk nepatīk kā klusums.”

Saeimas paziņojuma teksts ir lasāms šeit.

Avots: Saeimas Preses dienests; Saeimas 14.03.2024. sēdes stenogramma

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 75 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Saeimas komisija neatzīst Krievijā gaidāmo prezidenta vēlēšanu leģitimitāti; paredzami tam pievienosies daudzu citu valstu parlamenti13. Mar

Saeimā ceturtdien, 14. martā, plānots skatīt lēmuma projektu par šīs nedēļas nogalē plānotajām Krievijas prezidenta vēlēšanām, ko sēdes darba kārtībā lūgusi iekļaut Ārlietu komisija.

Saziņā ar Ārlietu komisijas vadītāju Rihardu Kolu (NA) noskaidrojām, ka iniciatīvai "Neatzīt diktatora Vladimira Putina pārvēlēšanu" šai procesā gan nav bijis nekādas lomas. Attiecīgi – pagaidīsim vēl Saeimas balsojumu, bet paredzami iniciatīvas statuss tiks traktēts kā "izpildīta neatkarīgi no pašas iniciatīvas".

Saziņā ar ManaBalss R. Kols kā izceļamu uzsver to, ka paralēli Saeimas darbam šai jautājumā norit koordinējošais darbs ar vairāku valstu parlamentiem. Paredzami visas Baltijas valstis un vēl vairākas Eiropas un pasaules valstis vienosies kopējā nostāja un neatzīs Krievijas prezidenta vēlēšanas par leģitīmām.

Paredzami šis būs vēl viens no gadījumiem, kad iniciatīvas autors un uzstādītās idejas atbalstītāji ir domājuši un darbojušies paralēli parlamentā un/vai valdībā notiekošajam, vienam par otru nezinot. ManaBalss vērtējumā tas ir pozitīvi un izceļami. Mūsu praksē ir vairāki šādi gadījumi, kad politisko lēmumu pieņēmēju un plašākas sabiedrības intereses un centieni ir pierādījušies kā ļoti saskanīgi. Mūsuprāt, tam vajadzētu vairot savstarpējo uzticību.

Jebkurā gadījumā – paldies gan iniciatīvas autoram, gan ikvienam šīs iniciatīvas atbalstītājam!

Līdztekus Delfi ziņo, ka Latvijas atbildīgie dienesti pārbaudīs Krievijas prezidenta "vēlēšanu" dalībnieku tiesības uzturēties Latvijā.

Latvijas Valsts policija un Valsts robežsardze šajā nedēļas nogalē gaidāmo Krievijas prezidenta "vēlēšanu" laikā Rīgas ielās savu iespēju robežās veiks Krievijas vēstniecībā izvietotā balsošanas iecirkņa apmeklētāju skrīningu, lai pārliecinātos, vai viņiem ir tiesības uzturēties Latvijā, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Viņš aicināja Latvijā dzīvojošos Krievijas pilsoņus, kuri vēlas piedalīties tā sauktajās Krievijas prezidenta vēlēšanās, rēķināties ar šīm iespējamām pārbaudēm uz ielas. "Pieeja vēstniecībai attiecīgi tiks kontrolēta, veidojot pārbaudes punktus kopā ar Valsts robežsardzi, pārbaudot uzturēšanās atļaujas vai vīzas," sacīja A. Ruks.

Policijas priekšnieks piebilda, ka tādas pašas pārbaudes veic arī Krievijas dienesti, kad Latvijas pilsoņi dodas balsot uz vēlēšanu iecirkņiem Krievijā.

Viņš informēja, ka šodien šāda Latvijas pieeja darbam Krievijas prezidenta "vēlēšanu" laikā tiks prezentēta kolēģiem no Lietuvas, kuri pēc saviem ieskatiem varbūt īstenos līdzīgas aktivitātes. "Tā ir katras valsts pašas iekšēja izvēle, [bet] mēs pie sevis šādus soļus paredzam," sacīja A. Ruks.

Avots: Saeimas Preses dienests; ManaBalss.lv; Delfi/TV3

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 75 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS