Iniciatīva ir iesniegta Saeimā!

Pārstāvis: Linda SlejaPublicēta: 19. Dec (2019)

PALĪDZI NOVĒRST ILGGADĪGU KOKU IZCIRŠANU UN IZVEIDOT PARKU BIJUŠĀ VELOTREKA “MARSS” VIETĀ!
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
12'615
Jau parakstījuši 12'615

Izšķiras jautājums, vai mūsu apkaimē būs parks, vai biroju ēka! Brīvības gatvē 207 jau kopš pagājušā gadsimta sākuma ir bijusi zaļa, publiski pieejama teritorija – sporta biedrības „Marss” velotreks. Šis zemes gabals, uz kura aug vairāki desmiti simtgadīgu koku, ir valsts īpašumā, un tā ir vienīgā vieta plašā apkārtnē, kur par minimāliem līdzekļiem var ierīkot parku. Rīgas dome atbalsta šo ieceri. Tomēr VAS „Valsts nekustamie īpašumi” vēlas tur būvēt biroju ēku. Kaut gan nekāds finansējums biroju ēkai nav piešķirts, un nav zināms, kad tas varētu notikt, VAS „Valsts nekustamie īpašumi” vēlas izcirst ilggadīgos kokus jau tuvākajā laikā! Tagad ir brīdis, kad Teikas un VEF apkaimes iedzīvotāji var izcīnīt sev parku un apturēt koku izciršanu!

Teikas apkaimes biedrība un inovāciju kustība VEFRESH aicina līdz 15. janvārim parakstīties par parka izveidi un par koku saglabāšanu.

Zaļās zonas pilsētā ir vietas pastaigām, atpūtai un mieram pēc pilsētas burzmas. Šī Teikas un VEF apkaimes daļa ir viena no nedaudzajām Rīgā, kur iedzīvotājiem sasniedzamā attālumā nav neviena parka. Labas un dzīvošanai patīkamas pilsētas būtiska sastāvdaļa ir iedzīvotājiem viegli sasniedzamas, labiekārtotas zaļās zonas un parki. Tas risina vienu no lielākajām Rīgas problēmām – cilvēku pārcelšanos uz dzīvi ārpus Rīgas, jo dzīvošana Rīgā nav patīkama. Tas savukārt palielina satiksmes intensitāti jau tā noslogotajās Rīgas maģistrālajās ielās un vēl vairāk pasliktina dzīves apstākļus pilsētā.

Pievienots dokuments

Būvvaldes_lēmums.pdf 60 KB (atvērt)

Iniciatīvas parakstītāji 12'615

Iniciatīvas jaunumi

Ap "Marsa" velotreku ir izvietotas videonovērošanas kameras pirms 15 dienām

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) apsver iespēju uzstādīt novērošanas kameras Brīvības ielā 207 ap bijušā velotreka "Marss" teritoriju Teikā, aģentūra LETA noskaidroja VNĪ. Savukārt ManaBalss saņemtie fotoatttēli liecina, ka kameras ir jau izvietotas.

VNĪ aģentūrai norādīja, ka būvdarbu aktivitātes Brīvības ielā 207 šobrīd nav uzsāktas. Pagājušajā nedēļā, teritorijas sakārtošanas nolūkos notika zemesgabalu norobežojošā žoga sakopšanas darbi. "Piektdien teritorija tika apsekota un tika vērtētas novērošanas kameru uzstādīšanas iespējas," norādīja VNĪ.

VNĪ arī atgādināja, ka šobrīd spēkā esošais 2017. gada valdības lēmums par Valsts drošības dienesta ēkas celtniecību Brīvības ielā 207 VNĪ ir saistošs. Vienlaikus VNĪ norādīja, ka respektē sabiedrības izteikto velmi pēc sakārtotas vides sev apkārt, ja Saeimā vai valdībā tiks lemts citādi, VNĪ rīkosies saskaņā ar pieņemtajiem lēmumiem.

Piektdien sociālajos tīklos Teikas apkaimes aktīvisti pauda satraukumu par aktivitātēm šajā teritorijā. Teikas apkaimes biedrības valdes priekšsēdētāja Selīna Vancāne pastāstīja, ka aktīvistu satraukumu izraisījusi vairāku cilvēku darbošanās bijušā velotreka teritorijā, kā arī kabeļu vilkšana no blakus esošās daudzdzīvokļu ēkas jumta.

Tāpat satraukumu raisījis tas, ka Ropažu ielā blakus bijušajam velotrekam slēgta auto stāvēšanas iespēja, kas iepriekš bijusi atļauta.

Jau vēstīts, ka Rīgā, bijušā velotreka "Marss" vietā, plānots būvēt jaunu ēku Valsts drošības dienestam (VDD), tādējādi varētu nebūt lemts piepildīties VEF rajona nekustamo īpašumu attīstītāju un iedzīvotāju iecerei šajā teritorijā izveidot parku.

Patlaban iedzīvotāju iniciatīva ManaBalss portālā par parka izveidi tiek skatīta Saeimas Nacionālās drošības komisijā.

Avots: DELFI; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Ēkai "Marsa" parka vietā tomēr ir bijušas piedāvātas vairākas alternatīvaspirms 29 dienām

Kaut Valsts drošības dienesta (VDD) pārstāvji līdz šim publiski apgalvojuši, ka tā jaunā ēka tiks celta Brīvības gatvē 207, jo citas izvēles nemaz neesot bijis, Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) jau pirms vairākiem gadiem dienestam piedāvājuši izvēlēties starp septiņām vietām Rīgas centrā un dažādos rajonos.

Tā raksta portāls Delfi. VNĪ komentāri portālam ir sniegti pēc "Delfi TV ar Jāni Domburu" prasības pēc informācijas.

Kad pēc iniciatīvas "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā" nonākšanas Saeimā janvāra beigās tika atklāts VDD ēkas celtniecības plāns, dienesta vadītājs Ēriks Cinkus intervijās komentēja, ka vietai Teikā kā vienīgā alternatīva tikusi piedāvāta vien bijušā Vieglās rūpniecības tehnikuma ēka, kura kas VDD neder pēc platības un apkārtnes.

Tomēr "Delfi" žurnālisti ir noskaidrojuši, ka VNĪ 2016. un 2017. gadā VDD ir piedāvājuši septiņas vietas ēkas būvniecībai. Dienests portālam "Delfi" komentē, VDD kritērijiem neatbilstīgi. "Būtībā VNĪ varēja piedāvāt tikai vienu kritērijiem atbilstīgu zemesgabalu – teritoriju Brīvības gatvē 207," portālam komentē VDD.

No VNĪ atbildes uz "Delfi" iesniegumu gan izriet, ka tās ieskatā visi septiņi sākotnēji piedāvātie īpašumi atbilduši VDD izvirzītajiem kritērijiem. Tāpat jāpiebilst, ka no VDD sniegtās atbildes neizriet skaidra atbilde, kādēļ līdz šim dienests publiski runājis tikai par divām, nevis visām septiņām alternatīvām, kas tam tika piedāvātas.

Avots: Delfi

Apsver savu atbalstu jaunākajām ManaBalss autoru iniciatīvām!

AUTORS: MANA BALSS

"Koki pārdzīvojuši okupāciju" – kolektīvo iesniegumu par parku Teikā nodod Nacionālās drošības komisijai20. Feb

"Koki pārdzīvojuši okupāciju" – arī šāds arguments izskanēja Saeimas debatēs par parku Teikā, ziņo portāls Delfi.

Pēc vairāk nekā stundu ilgām debatēm, kur piesaukta tika gan priekšvēlēšanu kampaņa Rīgā, gan iezīmējās asumi valdošās koalīcijas iekšienē, Saeima ceturtdien nodeva 11 189 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā!" Saeimas Nacionālās drošības komisijai tālākai izvērtēšanai, jo jautājums saistīts ar Valsts drošības dienesta jaunās ēkas būvniecību.

Komisijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis (ZZS) no Saeimas tribīnes apsolīja, ka komisija pie šī uzdevuma ķersies jau nākamajā nedēļā un iespēju robežās komisijas darbs būs atklāts.

Šonedēļ bārā "Trompete Taproom" Vecrīgā notika arī šīs iniciatīvas autoru, citu iesaistīto pušu un interesentu sarunu vakars (attēlu galeriju var skatīt šeit). Klātesošie vairāku partiju politiķi, eksperti un paši autori izteica viedokli, ka liels ieguvums ir panākts jau tagad, jo šīs publiskās diskusijas gaitā acīmredzami mainās veids, kā valsts iestādes komunicē ar pilsonisko sabiedrību.

Avots: Delfi; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Saziņa ar sabiedrību par agrāk noslepenotajiem projektiem kļūst atklātāka17. Feb

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) jauno ēku būvēs blakus bijušajam Brasas cietumam Rīgā, Upes ielā 1A, ziņo aģentūra LETA. Tas kļuvis zināms līdz ar Tieslietu ministrijas atslepenoto informāciju, lai uzlabotu saziņu ar sabiedrību pēc ažiotāžas par Valsts drošības dienesta (VDD) jauno ēku un sabiedrības prasību attiecīgajā vietā Teikā izveidot parku.

Par to, vai un kā sabiedrības spiediens maina publiskā sektora saziņas paradumus, pārrunāsim arī ManaBalss autoru sarunu vakarā otrdien, 18. februārī, bārā Trompete Taproom (Vecrīgā).

SAB izvietošanas projekts pie bijušā Brasas cietuma konceptuāli ir atbalstīts jau 2016. gada maijā. Šis nekustamais īpašums zemesgrāmatā ir ierakstīts uz valsts vārda Tieslietu ministrijas (TM) personā.

Tieslietu ministrija aģentūrai LETA ir apstiprinājusi, ka Valsts kanceleja slepenības statusu minētajai informācijai ir noņēmusi, lai novērstu turpmākās spekulācijas ap TM piedāvāto alternatīvo risinājumu Valsts drošības dienesta (VDD) jaunās ēkas atrašanās vietai. Jāatgādina, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) atbalsta parka izveidi Teikā VDD plānotās ēkas vietā un piedāvā tai rast citu novietojumu.

Adresē pie bijušā Brasas cietuma atradīsies administratīvās ēkas tieslietu nozares iestādēm. Būvdarbi ir jau sākušies, raksta LETA. Tāpat zināms, ka šajā adresē būs telpas SAB, Ieslodzījuma vietu pārvaldes centrālajam aparātam un Valsts tiesu ekspertīžu birojam un tā laboratorijai. SAB patlaban ir izvietots Miera ielā, iepretim Rīgas Lielajiem kapiem, savukārt Ieslodzījuma vietu pārvaldes centrālais aparāts ir izvietots Stabu ielā. Upes, Invalīdu un Hospitāļu ielas rajonā – bijušā kara hospitāļa teritorijā – jau patlaban ir izvietots Valsts tiesu ekspertīžu birojs, taču tā telpas neatbilst nepieciešamajām prasībām.

TM pārstāvis aģentūrai komentē ka pēc teritorijas pārņemšanas 2016. gadā šajā īpašumā ir apzināts apstādījumu stāvoklis, veikta dendroloģiskā izpēte un sagatavoti teritorijas apsaimniekošanas priekšlikumi. Atbilstīgi teritorijas un parka sakopšanas projektam esot arī notikušas tikšanās ar dažādu sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem un iedzīvotājiem, lai iepazīstinātu ar teritoriju, projekta plāniem un atzinumiem par koku stāvokli.

Avots: LETA; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Saeima komentē izskatīšanā esošo iniciatīvu statusu10. Feb

Lūdzam ziņu, kurā ir runa arī par šo iniciatīvu, skatīt šeit.

AUTORS: MANA BALSS

Sabiedrības aktivitāte pierāda savu ietekmi; izredzes ir arī Teikas kokiem23. Jan

Pagaidām sabiedrības aktivitātes ar prasību saglabāt senos kokus bijušā velotreka "Marss" teritorijā un izveidot tur parku ir panākušas šīs teritorijas būvprojekta atslepenošanu.

Jau tā ir laba ziņa par Latvijas demokrātiju un par sabiedrības spiediena svarīgumu! Un zināmas izredzes ir arī pašai parka idejai un senajiem kokiem, jo tieslietu ministrs ir gatavs diskutēt par alternatīvu Valsts drošības dienesta (VDD) jaunās ēkas atrašanās vietu, ziņo LETA.

Kā lasāms virknē Latvijas mediju par atslepenoto projektu, šai teritorijā jau kādu laiku ir ieplānots būvēt Valsts drošības dienesta jauno ēku, kas arī paskaidro līdzšinējo darbību necaurskatāmību, un ko ir norādījuši Teikas apkaimes aktīvisti.

Iniciatīva "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā" platformā ManaBalss ļoti strauji – mazāk nekā mēneša laikā – guva atbalstu un ir iesniegta Saeimā. Šim 11 277 iedzīvotāju parakstītajam kolektīvajam iesniegumam Saeimai ir pievienoti arī klātienē VEF Kultūras pilī savāktie 4278 iedzīvotāju paraksti.

Paredzams, ka pēc to pārbaudes iedzīvotāju reģistrā daļa atbirs, jo Saeimas kārtības rullis nosaka, ka kolektīvajiem iesniegumiem leģitīmi ir tikai paraksti no Latvijas Republikas pilsoņu virs 16 gadu vecuma. Tomēr ir skaidrs, ka to ir vairāk nekā nepieciešams, lai Saeimai šis iesniegums būtu obligāti jāizskata un jādod oficiāla atbilde.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) jau ir izteicies, ka past viņš labprāt attiecīgajā teritorijā redzētu parku un sola kādā no tuvākajām koalīcijas sadarbības padomes sēdēm piedāvāt alternatīvu jaunās VDD ēkas atrašanās vietu. Pēc J. Bordāna teiktā var saprast, ka šādu piedāvājumu viņš ir izteicis jau iepriekš, un, viņaprāt, tas ir labs gan no organizatoriskā un finansiālā aspekta, gan arī šāds risinājums būtu laba atbilde sabiedrībā izskanējušajam sašutumam par koku izciršanu un sabiedrības interesēm atjaunot zaļo zonu.

Avots: LETA; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Pirms iniciatīva "iet uz Saeimu", ir notikusi konstruktīva tikšanās ar nosacīto pretējo pusi13. Jan

Teikas apkaimes biedrība, Rīgas Apkaimju alianse, "Pilsēta cilvēkiem" un inovāciju kustība VEFRESH 13. janvārī tikās ar Brīvības gatves 207 zemes apsaimniekotāju - Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ).

Tikšanās reizē tika pārrunāta iniciatīvā "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā" aktualizētā problēma un risinājums, un abas puses pauda interesi sadarbībai par tālāku šī jautājuma risināšanu.

Teikas apkaimes aktīvisti pozitīvi vērtē VNĪ pausto viedokli, ka sabiedrības viedoklis ir jāņem vērā un solījumu, ka apbūves darbi, tai skaitā koku ciršana, teritorijā nenotiks līdz brīdim, kad būs skaidrība un atbilstīgs lēmums no atbildīgajām institūcijām.

Īpaši būtiski ir tas, ka VNĪ ir gatavi tikties ar Rīgas domi un pārrunāt iespējamo zemes maiņu. Tā kā no Rīgas domes līdz šim ir izskanējis atbalsts parka izveidei minētajā teritorijā, tad parka idejas autori sekos līdzi sarunas gaitām un solījumu izpildei, lai tas nebūtu prasts priekšvēlēšanu sauklis.

VNĪ komunikāciju vadītāja Inta Plūmiņa: "Pilnībā izprotam sabiedrības rūpes un vēlmi veidot sev tīkamu apkārtnes vidi. Kā valsts interešu pārstāvis VNĪ darbojas tikai likuma ietvaros un saskaņā ar kapitālsabiedrības deleģētajiem uzdevumiem. Ja savāktie iedzīvotāju paraksti tiks iesniegti tālākai izskatīšanai Saeimā, respektēsim aktīvistu izvēlēto tiesisko ceļu un kā atbildīga kapitālsabiedrība rīkosimies atbilstīgi pieņemtajam lēmumam."

Jautājums par teritorijas nākotni un parka attīstību tagad ir atbildīgo institūciju ziņā.

Iniciatīvas autori tuvākā laikā tiksies ar Finanšu ministriju, kas ir VNĪ kapitāldaļu turētāja. Tāpat paralēli savāktās balsis tiks iesniegtas Saeimai, lai lemtu par turpmāko attīstību šajā jautājumā.

Teikas apkaimes biedrības pārstāve Selīna Vancāne uzsvēra, ka šis gadījums ļaus saprast, cik patiesi ir valsts nodomi attīstīt klimatam neitrālu politiku, nepieļaujot koku ciršanu pilsētā, kur gaisa kvalitāte ir īpaši problemātiska, kā arī to, cik vērts ir sabiedrības viedoklis.

Avots: iniciatīvas autori

AUTORS: MANA BALSS

Ministrs tiksies ar iniciatīvas virzītājiem11. Jan

Finanšu ministrs Jānis Reirs ir izteicis vēlmi satikties ar Teikas apkaimes aktīvistiem saistībā ar iniciatīvu "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā". Tikšanās reizē piedalīsies Teikas Apkaimes biedrība, Rīgas apkaimju alianse, apvienība "Pilsēta cilvēkiem" un inovāciju kustība VEFRESH. Tā ManaBalss ziņo iniciatīvas virzītāji.

Tikšanās ar ministru notiks pēc jau minēto organizāciju pārstāvju tikšanās ar VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ). Iepriekš Rīgas Apkaimju alianse Facebook publicēja ziņu, ka, izrādās, jau kopš 2019. gada 29. septembra VNĪ ir izsniegta būvatļauja būvniecībai Brīvības gatvē 207, kur sabiedrība patlaban aizvien cīnās par parka izveidi.

Rīgas Apkaimju alianse norāda, ka Rīgas pilsētas būvvaldē ir izsniegto būvatļauju reģistrs, un šajā reģistrā šī būvatļauja nav iekļauta, kas ir acīmredzams likuma pārkāpums.

Problemātiskās situācijas risināšanai tad arī notiks tikšanās starp publiskā sektora un sabiedrības pārstāvju pusēm.

Saziņā ar ManaBalss iniciatīvas virzītāji pateicas daudzajiem atbalstītājiem, kas ir parakstījuši aicinājumu saglabāt vecos kokus bijušā velotreka "Marss" vietā un izveidot parku.

AUTORS: MANA BALSS