Iniciatīva nav atbalstīta.

Pārstāvis: Linda SlejaPublicēta: 19. Dec (2019)

PALĪDZI NOVĒRST ILGGADĪGU KOKU IZCIRŠANU UN IZVEIDOT PARKU BIJUŠĀ VELOTREKA “MARSS” VIETĀ!
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
13'496
Jau parakstījuši 13'496

Izšķiras jautājums, vai mūsu apkaimē būs parks, vai biroju ēka! Brīvības gatvē 207 jau kopš pagājušā gadsimta sākuma ir bijusi zaļa, publiski pieejama teritorija – sporta biedrības „Marss” velotreks. Šis zemes gabals, uz kura aug vairāki desmiti simtgadīgu koku, ir valsts īpašumā, un tā ir vienīgā vieta plašā apkārtnē, kur par minimāliem līdzekļiem var ierīkot parku. Rīgas dome atbalsta šo ieceri. Tomēr VAS „Valsts nekustamie īpašumi” vēlas tur būvēt biroju ēku. Kaut gan nekāds finansējums biroju ēkai nav piešķirts, un nav zināms, kad tas varētu notikt, VAS „Valsts nekustamie īpašumi” vēlas izcirst ilggadīgos kokus jau tuvākajā laikā! Tagad ir brīdis, kad Teikas un VEF apkaimes iedzīvotāji var izcīnīt sev parku un apturēt koku izciršanu!

Teikas apkaimes biedrība un inovāciju kustība VEFRESH aicina līdz 15. janvārim parakstīties par parka izveidi un par koku saglabāšanu.

Zaļās zonas pilsētā ir vietas pastaigām, atpūtai un mieram pēc pilsētas burzmas. Šī Teikas un VEF apkaimes daļa ir viena no nedaudzajām Rīgā, kur iedzīvotājiem sasniedzamā attālumā nav neviena parka. Labas un dzīvošanai patīkamas pilsētas būtiska sastāvdaļa ir iedzīvotājiem viegli sasniedzamas, labiekārtotas zaļās zonas un parki. Tas risina vienu no lielākajām Rīgas problēmām – cilvēku pārcelšanos uz dzīvi ārpus Rīgas, jo dzīvošana Rīgā nav patīkama. Tas savukārt palielina satiksmes intensitāti jau tā noslogotajās Rīgas maģistrālajās ielās un vēl vairāk pasliktina dzīves apstākļus pilsētā.

Pievienots dokuments

Būvvaldes_lēmums.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Aicinājums iestāties par iedzīvotāju līdzdalību pašvaldībās un parakstīt iniciatīvu "Atveram pašvaldības!"30. Oct (2020)

Tā kā esi parakstījis šo pašvaldībai adresēto iniciatīvu, uzrunājam Tevi ar aicinājumu atbalstīt patiesi spēcīgas un efektīvas kolektīvo iesniegumu sistēmas izveidi Latvijas pašvaldībās!

Organizācija ManaBalss kopā ar četrām citām NVO ir publicējusi iniciatīvu "Atveram pašvaldības!" un aicina arī Tevi to parakstīt un dalīties ar to savos sociālo mediju kontos.

Lūdzam iepazīties arī ar iniciatīvas pielikumā izklāstītajiem apsvērumiem, kāpēc šis ir ļoti svarīgs jautājums un nepieciešams risinājums.

Ja atbalsti iniciatīvu "Atveram pašvaldības!", tad dalies ar to Facebook u.c. sociālajos tīklos!

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Uzlabot sabiedriskās apspriešanas procedūru: viens no secinājumiem pēc Marsa parka sāgas03. Sep (2020)

Politiskās gribas trūkums, finanšu apsvērumi pāri citām vērtībām un nopietni sabiedrības iesaistes trūkumi lēmumu izstrādes gaitā – tie ir daži no negatīvajiem secinājumiem pēc Rīgā Teikas rajonā tā arī neīstenotās Marsa parka iniciatīvas sāgas.

Varas mijkrēslī pirms jaunās Rīgas domes izveidošanās 31. augustā ir izcirsti senie koki Latvijas sporta un pilsoniskajai sabiedrībai nozīmīgajā bijušā velotreka "Marss" teritorijā. Vairāki "Marsa parka" aktīvisti ir arī jaunievēlētie domnieki.

"Pirmais, ko es darīšu, mēs mēģināsim skatīt zaļās zonas, likt tās datu kartē, lai varam saprast, kur ir potenciāls no citām zaļajām zonām," portālam "Delfi" saka Selīna Vancāne, Teikas apkaimes biedrības dibinātāja un viena no aktīvām Brīvības gatvē iecerētās jaunās Valsts drošības dienesta (VDD) ēkas būvniecības pretiniecēm un parka idejas aizstāvēm. Domē viņa ir ievēlēta no "Attīstībai/Par!" un partijas "Progresīvie" apvienotā saraksta.

Tāpat S. Vancāne vēlas uzlabot sabiedriskās apspriešanas procedūru. Ir "jāizveido sistēma, kur sabiedrība uzzina par dažādiem procesiem ļoti savlaicīgi, lai spētu iesaistīties un sekot līdzi pēc būtības," viņu citē "Delfi".

Pesimistisks par esošo situāciju gan ir pilsētplānotājs Viesturs Celmiņš. "Nav pamata domāt, ka līdzīga situācija nebūs arī ar citām apzaļumotām Rīgas vietām," viņš norāda un piebilst, ka pats ir viens no tūkstošiem, kas iestājās par to, lai bijušā velotreka vietā koki paliktu.

Lai gan koki jau ir izcirsti, pilsētvides aktīvisti nu uzskata, ka jābūt kompensējošam mehānismam. Proti, V. Celmiņš atgādināja par Rīgas domes iepriekš izteikto gatavību izveidot parku dažus kvartālus tālāk no bijušā sporta biedrības "Marss" velotreka – Rīgas 45. vidusskolas tuvumā. "Būtu labi, ja šie vārdi pārtaptu par darbiem, jo šie koki vienas dienas laikā tika nolīdzināti uz vietas."

Avots: Delfi

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Sabiedrības intereses ir jāaizstāv profesionāli26. Jun (2020)

Lai cik pareizas un labas būtu dabas draugu un labvēlīgas pilsētvides prasības, tās nav pašsaprotamas – tām ir jābūt pienācīgi argumentētām īstajā brīdī un piemērotā iestādē. Citiem vārdiem sakot – sabiedrības interesēm, ieskaitot vides un pilsētplānošanas politiku, ir jābūt pārstāvētām profesionāli.

Šāds secinājums izriet no juristes Dārtas Ūdres komentāra portālā Delfi. Tas sasaucas ar divām ManaBalss autoru iniciatīvām – "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā" un "Par apdraudētas ekosistēmas saglabāšanu pilsētvidē". Tās abas ir iesniegtas adresātiem – Saeimai, VARAM un Rīgas domei, un to abu pārstāvji aizvien turpina iestāties par savām prasībām.

Sabiedrības interese par dažādām būvniecības iecerēm un to iekļaušanos pilsētvidē arvien pieaug, Delfi rakstā norāda D. Ūdre. Pilsoniski aktīvākie iedzīvotāji un organizācijas savus iebildumus izsaka dažādi – gan protesta akcijās, gan publiskajās apspriešanās, gan arī, apstrīdot būvvaldēs un pārsūdzot tiesā dažādus teritorijas plānošanu un būvniecības procesu virzošus lēmumus.

Par šā brīža spilgtāko piemēru juriste uzskata Valsts Drošības dienesta ēkas projektu. Pret tās būvniecību ir rīkota gan protesta akcija, gan arī par attiecīgu iniciatīvu ManaBalss ir parakstījušies vairāk nekā 13’000 iedzīvotāju. Savukārt pagājušajā gadā aktīvi tika apspriesta būvniecības iecere, kuras īstenošanai būtu jāizcērt vairāki desmiti koku pie Botāniskā dārza.

Raksta autore atturas no sava vērtējumu par abiem piemēriem ar platformas ManaBalss iesaisti, bet pauž dažus ieteikumus par interešu pārstāvniecību vides aizsardzības jomā. ManaBalss komanda tiem pilnīgi piekrīt un iesaka tos ņemt vērā jebkuru iniciatīvu autoriem. Jūs iestājaties par labām un pareizām lietām, bet arī jādara tas ir pareizi.

Šeit tālāk – juristes D. Ūdres ieteikumi no portāla Delfi publikācijas.

1. Vides aizsardzība būvniecības kontekstā neaprobežojas tikai ar koku saglabāšanu. Ar vidi saprotamas gan dabas vērtības, gan arī, piemēram, kultūrvēsturiskais mantojums un iedzīvotājiem droša apbūve.

Būtiski ir saprast, ka viedoklis par to, kādai būtu jābūt videi, kurā dzīvojam, dažādās sabiedrības grupās var būt atšķirīgs, un ka vide var būt mainīga. Proti, ja vien nav runa par kādu mikroliegumā vai citā aizsargājamā zonā esošu teritoriju, neviens nevar paļauties, ka konkrēta teritorija uz mūžīgiem laikiem paliks nemainīga un netiks apbūvēta.

2. Visiem patīkamas dzīves vides veidošanai pašvaldībās ir paredzēts teritorijas plānošanas process. Tas sevī ietver arī iedzīvotāju uzklausīšanu.

Teritorijas plānojumam un detālplānojumam būtu jābūt kā zināmam kompromisam un garantam, ka, no vienas puses, noteiktās vietās vidi varēs mainīt un pārveidot, t.i., attīstīt, bet, no otras puses, tiks saglabātas arī dabas, kultūrvēsturiskās un citas vērtības.

Atsevišķu apjomīgu būvniecības ieceru īstenošanai likumā ir noteikta arī publiskā apspriešana pirms būvatļaujas izsniegšanas. Tātad parastā situācijā sabiedrībai ir vairākas iespējas sava viedokļa paušanai, kad tas var arī reāli ietekmēt vides attīstību.

Konstruktīva dialoga veidošanai īpaši svarīgi pilsoniski aktīvajiem iedzīvotājiem ir paust savu viedokli iespējami ātrāk – īpaši – teritorijas plānošanas dokumentu izstrādes procesā, nevis tikai vēlākās teritorijas attīstības stadijās vai jau pašu būvdarbu veikšanas priekšvakarā.

3. Tāpat jāatceras, ka tas, kādi argumenti par konkrētas vides saglabāšanu vai veidošanu ir efektīvi, ir atkarīgs no procesa veida un stadijas, kurā tos izsaka. Piemēram, sauklis "Necērtiet Rīgas kokus!" protesta akcijā varētu būt veiksmīgs, bet pats par sevi bez plašāka pamatojuma tas nebūs pietiekams, ja lieta par konkrētu būvniecību tiktu izskatīta tiesā.

Augstākās tiesas Senāts savā judikatūrā pēdējos gados ir visai konsekventi norādījis uz nepieciešamību konkretizēt un rūpīgāk pamatot pieteikumus, kas tiesā iesniegti vides aizsardzības nolūkā. Vides aizstāvjiem ir jāpamato, kāpēc plānotās būvniecības ietekme uz vidi ir nelabvēlīga. Citiem vārdiem sakot – kādas būs tās sliktās sekas, kas iestāsies pēc koku nociršanas.

Tostarp šāda pamatojuma trūkuma dēļ Senāts divās lietās, kurās bija runa par attiecīgi 44 un vairāk nekā 20 koku izciršanu, neatzina personu tiesības iebilst pret būvniecību. Tāpat tiesas jau laikus cenšas identificēt un atsijāt pieteikumus, kurus vides aizsardzības interešu aizsegā personas ir iesniegušas pavisam citos nolūkos.

Proti, strīdam par vides aizsardzību pāraugot tiesvedībā, tai skaitā arī vides aizstāvju argumentācijai, ir jāatbilst attiecīgiem standartiem gan kvalitātes, gan sasniedzamā mērķa ziņā. Nav pieļaujams vides tiesību argumentus izmantot, piemēram, konkurentu uzņēmējdarbības attīstības traucēšanai.

Lai teritorijas attīstība nenovestu pie asām reakcijām un publiskiem strīdiem, ir svarīgi veidot dialogu. Vienlaikus ir jāsaprot, ka vide un tās veidošana katram indivīdam var nozīmēt ko citu, tāpēc konfliktējošas intereses ir saskaņojamas.

Lai panāktu labāko risinājumu visiem ieinteresētajiem, dialogā ir jāiesaistās savlaicīgi, uzrādot apsvērumus, kas pamato nepieciešamību vidi attīstīt konkrētā virzienā. Tieši spēja sarunāties un uzklausīt ir tā, kas visām iesaistītajām pusēm joprojām ir jāmācās.

Avots: Delfi

Tā kā esi ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk - iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

ManaBalss.lv komanda

AUTORS: MANA BALSS

Aizvien uztur spēkā prasību pēc kvalitatīva dialoga ar sabiedrību18. May (2020)

No rūpēm par iedzīvotājiem labvēlīgu pilsētvidi līdz komerciālām interesēm un partiju intrigām, un tad vēl šis tas arī pa vidu – tik plašu motīvu spektru diskusijā par parka izveidi bijušā velotreka “Marss” vietā atklāj LTV7 analītiskais raidījums “Personas lieta” (krievu val.).

Tai pašā laikā ManaBalss platformā atbalstu guvušās iniciatīvas līdzautori arī pēc attiecīgajam kolektīvajam iesniegumam nelabvēlīgā lēmuma Saeimas atbildīgajā komisijā rokas nenolaiž un aicina uz protesta pasākumu.

28. maijā no Brīvības pieminekļa līdz Marsa parkam (Brīvības gatvē 207) notiks šā gada vērienīgākais pikets, saziņā ar ManaBalss saka viena no pasākuma rīkotājām Gunita Piterāne. Visa ceļa garumā līdz parkam stāvēs piketētāji ar plakātiem rokās. 

Lai ievērotu ar Covid-19 noteiktos ierobežojumus – pulcēties ne vairāk kā 25 cilvēku, piketus pieteikuši 16 organizatori. Piketētāji stāvēs vairāk nekā desmit metrus atstatus un ievēros visas noteiktās distancēšanās prasības.

Piketa mērķis ir vērst uzmanību pilsoniskajai aktivitātei par Marsa parku. Tiks pausts sabiedrības viedoklis par Saeimas Nacionālās drošības komisijas cinisko lēmumu un pieprasīts glābt kokus, saglabājot kultūrai un vēsturei nozīmīgo teritoriju, pasākuma iemeslu komentē G. Piterāne. “Marsa parks mums ir svarīgs, un nepieļausim, ka pilsēta zaudē vēl vienu zaļu teritoriju Rīgā!”

Viena no pasākuma rīkotājām Lolita Tomsone ManaBalss komentē, ka ideja ir nepadoties publisko institūciju cinismam, “ka iedzīvotāju viedoklis ir tikai emocijas, un paši jau sen visu ir nolēmuši. Mēs nepadodamies, pat ja šis ir pēdējais žests, ka “Marsa” parks mums ir svarīgs un ja pilsēta tiešām zaudē vēl vienu dabas stūri piesārņotajā Brīvības ielā.”

Avots: LTV7; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Ap "Marsa" velotreku ir izvietotas videonovērošanas kameras 24. Mar (2020)

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) apsver iespēju uzstādīt novērošanas kameras Brīvības ielā 207 ap bijušā velotreka "Marss" teritoriju Teikā, aģentūra LETA noskaidroja VNĪ. Savukārt ManaBalss saņemtie fotoatttēli liecina, ka kameras ir jau izvietotas.

VNĪ aģentūrai norādīja, ka būvdarbu aktivitātes Brīvības ielā 207 šobrīd nav uzsāktas. Pagājušajā nedēļā, teritorijas sakārtošanas nolūkos notika zemesgabalu norobežojošā žoga sakopšanas darbi. "Piektdien teritorija tika apsekota un tika vērtētas novērošanas kameru uzstādīšanas iespējas," norādīja VNĪ.

VNĪ arī atgādināja, ka šobrīd spēkā esošais 2017. gada valdības lēmums par Valsts drošības dienesta ēkas celtniecību Brīvības ielā 207 VNĪ ir saistošs. Vienlaikus VNĪ norādīja, ka respektē sabiedrības izteikto velmi pēc sakārtotas vides sev apkārt, ja Saeimā vai valdībā tiks lemts citādi, VNĪ rīkosies saskaņā ar pieņemtajiem lēmumiem.

Piektdien sociālajos tīklos Teikas apkaimes aktīvisti pauda satraukumu par aktivitātēm šajā teritorijā. Teikas apkaimes biedrības valdes priekšsēdētāja Selīna Vancāne pastāstīja, ka aktīvistu satraukumu izraisījusi vairāku cilvēku darbošanās bijušā velotreka teritorijā, kā arī kabeļu vilkšana no blakus esošās daudzdzīvokļu ēkas jumta.

Tāpat satraukumu raisījis tas, ka Ropažu ielā blakus bijušajam velotrekam slēgta auto stāvēšanas iespēja, kas iepriekš bijusi atļauta.

Jau vēstīts, ka Rīgā, bijušā velotreka "Marss" vietā, plānots būvēt jaunu ēku Valsts drošības dienestam (VDD), tādējādi varētu nebūt lemts piepildīties VEF rajona nekustamo īpašumu attīstītāju un iedzīvotāju iecerei šajā teritorijā izveidot parku.

Patlaban iedzīvotāju iniciatīva ManaBalss portālā par parka izveidi tiek skatīta Saeimas Nacionālās drošības komisijā.

Avots: DELFI; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Ēkai "Marsa" parka vietā tomēr ir bijušas piedāvātas vairākas alternatīvas10. Mar (2020)

Kaut Valsts drošības dienesta (VDD) pārstāvji līdz šim publiski apgalvojuši, ka tā jaunā ēka tiks celta Brīvības gatvē 207, jo citas izvēles nemaz neesot bijis, Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) jau pirms vairākiem gadiem dienestam piedāvājuši izvēlēties starp septiņām vietām Rīgas centrā un dažādos rajonos.

Tā raksta portāls Delfi. VNĪ komentāri portālam ir sniegti pēc "Delfi TV ar Jāni Domburu" prasības pēc informācijas.

Kad pēc iniciatīvas "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā" nonākšanas Saeimā janvāra beigās tika atklāts VDD ēkas celtniecības plāns, dienesta vadītājs Ēriks Cinkus intervijās komentēja, ka vietai Teikā kā vienīgā alternatīva tikusi piedāvāta vien bijušā Vieglās rūpniecības tehnikuma ēka, kura kas VDD neder pēc platības un apkārtnes.

Tomēr "Delfi" žurnālisti ir noskaidrojuši, ka VNĪ 2016. un 2017. gadā VDD ir piedāvājuši septiņas vietas ēkas būvniecībai. Dienests portālam "Delfi" komentē, VDD kritērijiem neatbilstīgi. "Būtībā VNĪ varēja piedāvāt tikai vienu kritērijiem atbilstīgu zemesgabalu – teritoriju Brīvības gatvē 207," portālam komentē VDD.

No VNĪ atbildes uz "Delfi" iesniegumu gan izriet, ka tās ieskatā visi septiņi sākotnēji piedāvātie īpašumi atbilduši VDD izvirzītajiem kritērijiem. Tāpat jāpiebilst, ka no VDD sniegtās atbildes neizriet skaidra atbilde, kādēļ līdz šim dienests publiski runājis tikai par divām, nevis visām septiņām alternatīvām, kas tam tika piedāvātas.

Avots: Delfi

Apsver savu atbalstu jaunākajām ManaBalss autoru iniciatīvām!

AUTORS: MANA BALSS

"Koki pārdzīvojuši okupāciju" – kolektīvo iesniegumu par parku Teikā nodod Nacionālās drošības komisijai20. Feb (2020)

"Koki pārdzīvojuši okupāciju" – arī šāds arguments izskanēja Saeimas debatēs par parku Teikā, ziņo portāls Delfi.

Pēc vairāk nekā stundu ilgām debatēm, kur piesaukta tika gan priekšvēlēšanu kampaņa Rīgā, gan iezīmējās asumi valdošās koalīcijas iekšienē, Saeima ceturtdien nodeva 11 189 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā!" Saeimas Nacionālās drošības komisijai tālākai izvērtēšanai, jo jautājums saistīts ar Valsts drošības dienesta jaunās ēkas būvniecību.

Komisijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis (ZZS) no Saeimas tribīnes apsolīja, ka komisija pie šī uzdevuma ķersies jau nākamajā nedēļā un iespēju robežās komisijas darbs būs atklāts.

Šonedēļ bārā "Trompete Taproom" Vecrīgā notika arī šīs iniciatīvas autoru, citu iesaistīto pušu un interesentu sarunu vakars (attēlu galeriju var skatīt šeit). Klātesošie vairāku partiju politiķi, eksperti un paši autori izteica viedokli, ka liels ieguvums ir panākts jau tagad, jo šīs publiskās diskusijas gaitā acīmredzami mainās veids, kā valsts iestādes komunicē ar pilsonisko sabiedrību.

Avots: Delfi; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Saziņa ar sabiedrību par agrāk noslepenotajiem projektiem kļūst atklātāka17. Feb (2020)

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) jauno ēku būvēs blakus bijušajam Brasas cietumam Rīgā, Upes ielā 1A, ziņo aģentūra LETA. Tas kļuvis zināms līdz ar Tieslietu ministrijas atslepenoto informāciju, lai uzlabotu saziņu ar sabiedrību pēc ažiotāžas par Valsts drošības dienesta (VDD) jauno ēku un sabiedrības prasību attiecīgajā vietā Teikā izveidot parku.

Par to, vai un kā sabiedrības spiediens maina publiskā sektora saziņas paradumus, pārrunāsim arī ManaBalss autoru sarunu vakarā otrdien, 18. februārī, bārā Trompete Taproom (Vecrīgā).

SAB izvietošanas projekts pie bijušā Brasas cietuma konceptuāli ir atbalstīts jau 2016. gada maijā. Šis nekustamais īpašums zemesgrāmatā ir ierakstīts uz valsts vārda Tieslietu ministrijas (TM) personā.

Tieslietu ministrija aģentūrai LETA ir apstiprinājusi, ka Valsts kanceleja slepenības statusu minētajai informācijai ir noņēmusi, lai novērstu turpmākās spekulācijas ap TM piedāvāto alternatīvo risinājumu Valsts drošības dienesta (VDD) jaunās ēkas atrašanās vietai. Jāatgādina, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) atbalsta parka izveidi Teikā VDD plānotās ēkas vietā un piedāvā tai rast citu novietojumu.

Adresē pie bijušā Brasas cietuma atradīsies administratīvās ēkas tieslietu nozares iestādēm. Būvdarbi ir jau sākušies, raksta LETA. Tāpat zināms, ka šajā adresē būs telpas SAB, Ieslodzījuma vietu pārvaldes centrālajam aparātam un Valsts tiesu ekspertīžu birojam un tā laboratorijai. SAB patlaban ir izvietots Miera ielā, iepretim Rīgas Lielajiem kapiem, savukārt Ieslodzījuma vietu pārvaldes centrālais aparāts ir izvietots Stabu ielā. Upes, Invalīdu un Hospitāļu ielas rajonā – bijušā kara hospitāļa teritorijā – jau patlaban ir izvietots Valsts tiesu ekspertīžu birojs, taču tā telpas neatbilst nepieciešamajām prasībām.

TM pārstāvis aģentūrai komentē ka pēc teritorijas pārņemšanas 2016. gadā šajā īpašumā ir apzināts apstādījumu stāvoklis, veikta dendroloģiskā izpēte un sagatavoti teritorijas apsaimniekošanas priekšlikumi. Atbilstīgi teritorijas un parka sakopšanas projektam esot arī notikušas tikšanās ar dažādu sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem un iedzīvotājiem, lai iepazīstinātu ar teritoriju, projekta plāniem un atzinumiem par koku stāvokli.

Avots: LETA; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Saeima komentē izskatīšanā esošo iniciatīvu statusu10. Feb (2020)

Lūdzam ziņu, kurā ir runa arī par šo iniciatīvu, skatīt šeit.

AUTORS: MANA BALSS

Sabiedrības aktivitāte pierāda savu ietekmi; izredzes ir arī Teikas kokiem23. Jan (2020)

Pagaidām sabiedrības aktivitātes ar prasību saglabāt senos kokus bijušā velotreka "Marss" teritorijā un izveidot tur parku ir panākušas šīs teritorijas būvprojekta atslepenošanu.

Jau tā ir laba ziņa par Latvijas demokrātiju un par sabiedrības spiediena svarīgumu! Un zināmas izredzes ir arī pašai parka idejai un senajiem kokiem, jo tieslietu ministrs ir gatavs diskutēt par alternatīvu Valsts drošības dienesta (VDD) jaunās ēkas atrašanās vietu, ziņo LETA.

Kā lasāms virknē Latvijas mediju par atslepenoto projektu, šai teritorijā jau kādu laiku ir ieplānots būvēt Valsts drošības dienesta jauno ēku, kas arī paskaidro līdzšinējo darbību necaurskatāmību, un ko ir norādījuši Teikas apkaimes aktīvisti.

Iniciatīva "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā" platformā ManaBalss ļoti strauji – mazāk nekā mēneša laikā – guva atbalstu un ir iesniegta Saeimā. Šim 11 277 iedzīvotāju parakstītajam kolektīvajam iesniegumam Saeimai ir pievienoti arī klātienē VEF Kultūras pilī savāktie 4278 iedzīvotāju paraksti.

Paredzams, ka pēc to pārbaudes iedzīvotāju reģistrā daļa atbirs, jo Saeimas kārtības rullis nosaka, ka kolektīvajiem iesniegumiem leģitīmi ir tikai paraksti no Latvijas Republikas pilsoņu virs 16 gadu vecuma. Tomēr ir skaidrs, ka to ir vairāk nekā nepieciešams, lai Saeimai šis iesniegums būtu obligāti jāizskata un jādod oficiāla atbilde.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) jau ir izteicies, ka past viņš labprāt attiecīgajā teritorijā redzētu parku un sola kādā no tuvākajām koalīcijas sadarbības padomes sēdēm piedāvāt alternatīvu jaunās VDD ēkas atrašanās vietu. Pēc J. Bordāna teiktā var saprast, ka šādu piedāvājumu viņš ir izteicis jau iepriekš, un, viņaprāt, tas ir labs gan no organizatoriskā un finansiālā aspekta, gan arī šāds risinājums būtu laba atbilde sabiedrībā izskanējušajam sašutumam par koku izciršanu un sabiedrības interesēm atjaunot zaļo zonu.

Avots: LETA; ManaBalss

AUTORS: MANA BALSS

Pirms iniciatīva "iet uz Saeimu", ir notikusi konstruktīva tikšanās ar nosacīto pretējo pusi13. Jan (2020)

Teikas apkaimes biedrība, Rīgas Apkaimju alianse, "Pilsēta cilvēkiem" un inovāciju kustība VEFRESH 13. janvārī tikās ar Brīvības gatves 207 zemes apsaimniekotāju - Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ).

Tikšanās reizē tika pārrunāta iniciatīvā "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā" aktualizētā problēma un risinājums, un abas puses pauda interesi sadarbībai par tālāku šī jautājuma risināšanu.

Teikas apkaimes aktīvisti pozitīvi vērtē VNĪ pausto viedokli, ka sabiedrības viedoklis ir jāņem vērā un solījumu, ka apbūves darbi, tai skaitā koku ciršana, teritorijā nenotiks līdz brīdim, kad būs skaidrība un atbilstīgs lēmums no atbildīgajām institūcijām.

Īpaši būtiski ir tas, ka VNĪ ir gatavi tikties ar Rīgas domi un pārrunāt iespējamo zemes maiņu. Tā kā no Rīgas domes līdz šim ir izskanējis atbalsts parka izveidei minētajā teritorijā, tad parka idejas autori sekos līdzi sarunas gaitām un solījumu izpildei, lai tas nebūtu prasts priekšvēlēšanu sauklis.

VNĪ komunikāciju vadītāja Inta Plūmiņa: "Pilnībā izprotam sabiedrības rūpes un vēlmi veidot sev tīkamu apkārtnes vidi. Kā valsts interešu pārstāvis VNĪ darbojas tikai likuma ietvaros un saskaņā ar kapitālsabiedrības deleģētajiem uzdevumiem. Ja savāktie iedzīvotāju paraksti tiks iesniegti tālākai izskatīšanai Saeimā, respektēsim aktīvistu izvēlēto tiesisko ceļu un kā atbildīga kapitālsabiedrība rīkosimies atbilstīgi pieņemtajam lēmumam."

Jautājums par teritorijas nākotni un parka attīstību tagad ir atbildīgo institūciju ziņā.

Iniciatīvas autori tuvākā laikā tiksies ar Finanšu ministriju, kas ir VNĪ kapitāldaļu turētāja. Tāpat paralēli savāktās balsis tiks iesniegtas Saeimai, lai lemtu par turpmāko attīstību šajā jautājumā.

Teikas apkaimes biedrības pārstāve Selīna Vancāne uzsvēra, ka šis gadījums ļaus saprast, cik patiesi ir valsts nodomi attīstīt klimatam neitrālu politiku, nepieļaujot koku ciršanu pilsētā, kur gaisa kvalitāte ir īpaši problemātiska, kā arī to, cik vērts ir sabiedrības viedoklis.

Avots: iniciatīvas autori

AUTORS: MANA BALSS

Ministrs tiksies ar iniciatīvas virzītājiem11. Jan (2020)

Finanšu ministrs Jānis Reirs ir izteicis vēlmi satikties ar Teikas apkaimes aktīvistiem saistībā ar iniciatīvu "Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka "Marss" vietā". Tikšanās reizē piedalīsies Teikas Apkaimes biedrība, Rīgas apkaimju alianse, apvienība "Pilsēta cilvēkiem" un inovāciju kustība VEFRESH. Tā ManaBalss ziņo iniciatīvas virzītāji.

Tikšanās ar ministru notiks pēc jau minēto organizāciju pārstāvju tikšanās ar VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ). Iepriekš Rīgas Apkaimju alianse Facebook publicēja ziņu, ka, izrādās, jau kopš 2019. gada 29. septembra VNĪ ir izsniegta būvatļauja būvniecībai Brīvības gatvē 207, kur sabiedrība patlaban aizvien cīnās par parka izveidi.

Rīgas Apkaimju alianse norāda, ka Rīgas pilsētas būvvaldē ir izsniegto būvatļauju reģistrs, un šajā reģistrā šī būvatļauja nav iekļauta, kas ir acīmredzams likuma pārkāpums.

Problemātiskās situācijas risināšanai tad arī notiks tikšanās starp publiskā sektora un sabiedrības pārstāvju pusēm.

Saziņā ar ManaBalss iniciatīvas virzītāji pateicas daudzajiem atbalstītājiem, kas ir parakstījuši aicinājumu saglabāt vecos kokus bijušā velotreka "Marss" vietā un izveidot parku.

AUTORS: MANA BALSS