Iniciatīvas prasība ir noraidīta

Pārstāvis: Nora FreimanePublicēta: 20. Oct (2022)

PAR ALGU IESALDĒŠANU VALSTS PREZIDENTAM, MINISTRIEM, U.C. TAUTAS KALPIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
18'494
Jau parakstījuši 18'494

Aicinām valsts vadošajām amatpersonām un tautas priekšstāvjiem iesaldēt algas to līdzšinējā apmērā un algu pacelšanu atlikt līdz brīdim, kamēr stabilizējas ekonomiskā situācija valstī – ir apturēts inflācijas kāpums, kā arī inflācija samazināta līdz samērīgam līmenim, ir pārvarēta krīze, kas saistīta ar gāzes un elektrības cenu kāpumu. Vēlamies no tautas kalpiem vispirms sagaidīt konkrētu rīcību tautas labā – izvest valsti un tās iedzīvotājus cauri šim sarežģītajam un izaicinājuma pilnajam laikam, un tikai tad spriest par nepieciešamību celt savas algas. Jāņem vērā, ka valsts jau hroniski nerespektē pati savas ar likumu uzņemtās finanšu saistības, piemēram, pret augstāko izglītību (skat. https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/fm-likumos-ierakstito-finansejuma-solijumu-izpildei-vajadzigs-miljards-eiro.a338027/). Visas sabiedrības un valsts ilgtspējai būtiska nozare nesaņem tās pilnvērtīgai esamībai nepieciešamo un pat ar likumu noteikto finansējuma pieaugumu, un ir maz ticams, ka tas mainīsies pašlaik – krīzes laikā. Tad nu lai valdošā elite solidarizējas ar tautu un veselām nozarēm un arī atturas no savu personīgo ienākumu pieauguma, pat ja to paredz likums.

Tāpēc aicinu līdz pašreizējās daudzpusējās krīzes beigām iesaldēt algas Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājam, ministru prezidentam, parlamentārajiem sekretāriem, ministriem un Saeimas deputātiem. Pie jautājuma par to pacelšanu atgriezties tikai pēc krīzes perioda un ar attiecīgu argumentētu diskusiju.

Ar šo grozījumu stiprināsies apziņa par varas solidaritāti ar sabiedrību. Algu pacelšanai paredzētos līdzekļus (trīs miljonu eiro apmērā) novirzīt 1) atbalsta programmām mazturīgajiem iedzīvotājiem, 2) algu pielikumam tām profesiju grupām, kurām jau sen tas tiek solīts, 3) skolu, bērnudārzu apsildīšanai, ceļu remontdarbiem u.tml.

Iniciatīvas jaunumi

Augstāko amatpersonu algas nesamazinās; autore turpina iestāties par to lielāku izsvērtību13. Apr (2023)

Reaģējot uz kolektīvo iesniegumu, kas prasa atteikties no politiķu algu straujā kāpuma, Saeima uzdeva valdībai izvērtēt atalgojuma sistēmu. Valdība ir palikusi pie sava sākotnējā viedokļa, tomēr kolektīvā iesnieguma autore ar jaunu iniciatīvu turpina prasīt valsts pārvaldes algu lielāku izsvērtību un reformas labāku argumentāciju.

Kopš gada sākuma politiķu algas kāpušas par vairākiem desmitiem procentu. Visvairāk – par 74% – Saeimas priekšsēdētājam Edvardam Smiltēnam (AS). Trīs valsts augstāko amatpersonu mēnešalga pirms nodokļu nomaksas ir gandrīz 8000 eiro, ziņo TV3.

Tik strauju kāpumu par nesamērīgu uzskata kolektīvā iesnieguma "Par algu iesaldēšanu valsts prezidentam, ministriem, u.c. tautas kalpiem" autore Nora Freimane, prasot politiķu algu iesaldēšanu pagājušā gada līmenī. Saeima to izskatīja decembrī un nolēma, ka iniciatīva jāizvērtē valdībai. Tas ir noslēdzies ar lēmumu algas tomēr nesamazināt. Gatavojoties šādam iznākumam, N. Freimane jau ir sākusi vākt atbalstu jaunai, precizētākai, iniciatīvai "Par kārtību, kādā īstenot valsts pārvaldes algu reformu".

Valdība ir secinājusi, ka hierarhiskā atlīdzības sistēma, kurā lielāko algu saņem augstākās amatpersonas un pārējo darbinieku atlīdzība ir pakārtota, jāsaglabā bez izmaiņām un jāstiprina. "Tas bija viens no Satversmes tiesas uzstādījumiem, ka jāizveido skaidrs hierarhisks modelis, kas ir arī izdarīts. Un tāda atbildes vēstule šodien ir pieņemta valdībā un nosūtīta Saeimai," komentē Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

"Tāda tā arī bija sagaidāma, ka valdības pārstāvji neuzskatīs, ka, palielinot vispirms algas sev, viņi ir darījuši kaut ko nepareizi," TV3 sižetā savukārt komentē N. Freimane.

"Aiz skaistos vārdos ietērpta aizsega "atalgojuma reforma valsts pārvaldē" tika būtiski paceltas algas tiem, kam tās nav bijušas kritiski zemas gadiem ilgi," saziņā ar ManaBalss.lv saka N. Freimane. "Tā rezultātā pēc būtības nekas īsti netika atrisināts: kā nebūs iespējams valsts pārvaldē piesaistīt un noturēt kvalificētus speciālistus, tā nebūs."

"Valdības atbildē nav skaidru datu: kuras amatu kategorijas un par cik atpaliek no algu reformā paredzētā," viņa turpina. "Korekti būtu, ka vispirms visi sasniedz minimumu, un tikai pēc tam proporcionāli arī notiek algu pārskatīšana visām amatu kategorijām, liekot uzsvaru uz procesu vienkāršošanu, automatizēšanu un kopējās birokrātijas mazināšanu."

"Attiecībā uz otro iniciatīvu – "Par kārtību, kādā īstenot valsts pārvaldes algu reformu", es joprojām aicinu sabiedrību to parakstīt, tā dodot vēl vienu iespēju valdībai pierādīt ar darbiem, ka šī algu reforma patiešām ir domāta valsts pārvaldes darba efektivitātes paaugstināšanai un kvalificētu speciālistu piesaistei, nevis tikai savu maku papildināšanai," saka iniciatīvas autore.

Avots: TV3; ManaBalss.lv

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Saeima uzdod valdībai atkārtoti vērtēt plānoto algu pieaugumu politiķiem22. Dec (2022)

Ar nedaudz neordināru lēmumu nodot kolektīvo iesniegumu izskatīšanai nevis kādai atbildīgajai Saeimas komisijai, bet gan Ministru kabinetam, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija ir uzlikusi valdībai atkārtoti vērtēt plānoto algu pieaugumu politiķiem.

Iniciatīvas "Par algu iesaldēšanu valsts prezidentam, ministriem, u.c. tautas kalpiem" sākotnējā izskatīšanā iniciatīvas ideju – uzstādīto problēmu un prasīto risinājumu – prezentēja iniciatīvas autore, finanšu eksperte un uzņēmēja Nora Freimane. Pēc parakstu analīzes iedzīvotāju reģistrā par leģitīmiem Saeimā ir atzīti 10'434 par iniciatīvu nodotie Latvijas pilsoņu vecumā virs 16 gadiem paraksti.

Uzreiz uzsveram nākamo soli iniciatīvas ceļā: līdz nākamā gada 15. aprīlim Ministru kabinetam ir uzlikts sniegt ziņojumu Saeimai par attiecīgo iesniegumu un tā prasību.

"No nākamā gada saskaņā ar atlīdzības likumā noteikto gaidāms atalgojuma pieaugums augstākajām amatpersonām, tostarp deputātiem. Būtiski, ka pirms trim gadiem 13. Saeima bija lēmusi līdz savu pilnvaru termiņa beigām deputātu algas nepaaugstināt un saglabāt 2019. gada līmenī. Taču no jaunā gada atbilstoši likumam atalgojums 14. Saeimas deputātiem automātiski pieaugs. Tāpēc komisija vienojās aicināt valdību izvērtēt līdzšinējo atalgojuma sistēmu atbilstoši pašreizējiem ekonomiskajiem apstākļiem valstī un par to sniegt ziņojumu parlamentam," sēdē pauda Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS).

Pērn pieņemtās atlīdzības reformas rezultātā budžeta izdevumos papildu aptuveni trīs miljoni eiro novirzīti algu celšanai politiskajiem amatiem, iepriekš vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "De facto". Savukārt ministriju ierēdņu un citu valsts pārvaldē strādājošo algām, kuru celšana bija atlīdzības reformas galvenais nolūks, budžetā nauda nav iedalīta.

Iedzīvotāji, kas zem iniciatīvas likuši savu parakstu, aicina politiķus vispirms pildīt solīto pret citām nozarēm, pārvarēt pašlaik pieaugošo cenu kāpumu un tikai pēc tam lemt par algu celšanu pašiem sev.

"Tur, kur algas ir zemas, piemēram, ministriju darbiniekiem, tur šādi algu pielikumi nav dzirdēti, bet tur, kur konkurences nav, algas ir gatavi tik nenormāli pacelt. Un no kurienes šo [plānotā palielinājuma] līdzekļu izcelsme? Uzņēmējdarbībā pierasts, ka, ja kaut kam grib tērēt vairāk, atrodam, kur ietaupīt. Vai būs kādi efektīvāki valsts pārvaldes procesi?" vaicāja N. Freimane.

Atalgojumam jābūt motivējošam arī politiskajos amatos, lai deputātiem nebūtu jāmeklē citas peļņas iespējas. Tas kādos gadījumos var novest arī neceļos, vērtēja "Progresīvo" Saeimas frakcijas vadītājs Kaspars Briškens.

Taču atalgojuma reformā ačgārna ir pieeja sākt ar algu pieaugumu tieši politiķiem, nevis darbiniekiem ministrijās un Saeimā, uzskata deputāts.

"Saeimas darbinieku atalgojuma līmenis kopumā neatbilst tam atbildības un darba apjoma līmenim. Tas, ko mēs gribētu, noteikti ir stiprināt atalgojumu un darba novērtējumu šiem cilvēkiem, kuri strādā, lai Saeima un ministrijas varētu darboties. Otrkārt, mēs noteikti nebūsim starp tām partijām, kas populistiski iestāsies par to, ka Saeimas deputātiem un ministriem būtu jāstrādā bez maksas," sacīja K. Briškens.

Paredzēts, ka Valsts prezidenta alga augs par 27%, Saeimas priekšsēdētājam – par 75%, premjeram – par 53%. Tādējādi trīs augstāko valsts amatpersonu atalgojums būs vienāds – teju 8000 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tāpat par trešdaļu līdz teju 4000 eiro kāps Saeimas deputātu algas, ministru – līdz 7000 eiro, bet parlamentāro sekretāru algas – par 63% līdz vairāk nekā 6000 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Valsts kancelejā (VK) skaidroja, ka, palielinot vadītāju algas, varēšot kāpināt atlīdzības arī ierēdniecībai. "Valsts pārvaldē nevar saņemt vairāk kā Ministru prezidents, un, īstenojot šo reformu, visām augstākajām valsts amatpersonām tika nolemts noteikt vienu koeficientu, lai viņi būtu vienā līmenī. Un attiecīgi tas ļautu valsts pārvaldei un arī pašvaldībām, kas ir arī būtiski, – paaugstināt atalgojumu," teica VK Valsts pārvaldes departamenta juriskonsulte Kristīne Stone.

K. Briškens vērtēja, ka ne visas izmaiņas šķiet samērīgas. "Tas, par ko noteikti jārunā, ir atsevišķas pozīcijas, kurās paredzamais atalgojuma pieaugums nav līdz galam pamatots. Piemēram, atalgojuma pieaugums parlamentārajiem sekretāriem nešķiet pamatots, jo diez vai parlamentāro sekretāru pienesums ir salīdzināms ministru līmenim. Par to šaubāmies. Jāapskata paredzamais atalgojuma pieaugums visā spektrā," uzskata deputāts.

Nepieciešamību diskutēt par atalgojuma sistēmas izmaiņām atzina arī koalīcijā ietilpstošo partiju pārstāvji. Atalgojuma izmaiņas ir jāspēj pamatot, norādīja "Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas vadītājs Edgars Tavars.

"Šis jautājums mums ir palicis no pagājušās Saeimas. Es teikšu tā, ka tas mums ir plašāk jāizvērtē, līdzīgi kā tas prasīts šajā iniciatīvā. Pašlaik es neņemos minēt, kāds būs šo sarunu iznākums, taču uzskatu, ka par to ir jārunā un šo iniciatīvu nekādā gadījumā nevajadzētu norakt," sacīja E. Tavars.

Atalgojums politiķiem no nākamā gada pieaugs automātiski, jo to paredz pērn apstiprinātais budžeta ietvara likums. Tas paliek spēkā, jo saistībā ar iekavēto valdības izveidošanu nākamā gada budžets un to pavadošais ietvara likums vēl nav izstrādāts. To plānots pieņemt līdz martam, lai tas stātos spēkā aprīlī.

LTV Ziņu dienesta sižetu par iniciatīvas izskatīšanu vari skatīties šeit.

Avoti: LSM; ManaBalss.lv

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Amatpersonu algu iesaldēšanas iniciatīva ir iesniegta Saeimā06. Dec (2022)

Pēc papildus drošības parakstu savākšanas, iniciatīvas "Par algu iesaldēšanu valsts prezidentam, ministriem, u.c. tautas kalpiem" autore to ir iesniegusi Saeimā.

Iniciatīvas prasība ir par atalgojuma apmēra iesaldēšanu Valsts prezidentam, ministriem, deputātiem "un citiem tautas kalpiem".

Nākamie soļi: Saeimas Prezidijs ManaBalss.lv iesniegtos parakstus analizēs Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes iedzīvotāju reģistrā, lai noteiktu likumam atbilstīgo parakstu skaitu – lai tas ir vismaz 10’000 Latvijas pilsoņu vecumā no 16 gadiem. Tad tuvākā mēneša laikā ir jānotiek iniciatīvas sākotnējai izskatīšanai Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, klātesot rosinātā grozījuma idejas autorei.

Iniciatīvas autore Nora Freimane mudina iesaldēt valsts vadošo amatpersonu un tautas priekšstāvju algas to līdzšinējā apmērā un algu pacelšanu atlikt līdz brīdim, kamēr stabilizējas ekonomiskā situācija valstī – ir apturēts inflācijas kāpums, kā arī inflācija samazināta līdz samērīgam līmenim, ir pārvarēta krīze, kas saistīta ar gāzes un elektrības cenu kāpumu.

Pērn pieņemtās atlīdzības reformas rezultātā 2023. gada valsts budžeta projektā, kurš vēl būs jāizskata jaunajai Saeimai, papildus aptuveni trīs miljoni eiro novirzīti algu celšanai politiskajiem amatiem, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

Rezultātā no 2023. gada premjera alga kāps par 52%, pārējiem ministriem – par 42%, savukārt Saeimas priekšsēdētājam – pat par 75%. Tikmēr ministriju ierēdņu algām, kuru celšana bija atlīdzības reformas galvenais mērķis, budžetā nauda nav iedalīta, vēstīja raidījums.

Nākamgad Valsts prezidents, premjers un Saeimas priekšsēdētājs saņems gandrīz 8000 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas. Visiem tas ir kāpums par vairākiem desmitiem procentu, salīdzinot ar šo gadu, bet Saeimas priekšsēdētājam algas pieaugums ir pat par 75%, ņemot vērā, ka deputātu algas pēdējos gados bijušas iesaldētas.

Valsts prezidents pašreizējo 6260 eiro vietā nākamgad saņems 7962 eiro, kas ir pieaugums par 27%. Saeimas priekšsēdētājs 4565 eiro vietā saņems 7962 eiro (+75%), Ministru prezidenta alga pieaugs no 5216 līdz 7962 eiro (+53%), parlamenta deputāti 2963 eiro vietā nākamgad saņems 3981 eiro (+34%), ministriem alga pieaugs no 4952 eiro līdz 7052 eiro (+42%), bet parlamentārajiem sekretāriem – no 3841 līdz 6256 eiro (+63%), vēstīja raidījums.

Nākamā gada budžetā Saeimas deputātu algām paredzētā summa pieaugusi no 4’406’436 eiro līdz 6’482’055 eiro jeb par diviem miljoniem eiro. Savukārt Valsts kancelejai ministru un premjera parlamentārā sekretāra algas kāpums izmaksās nepilnu pusmiljonu eiro. Pieskaitot atlīdzības kāpumu pārējiem parlamentārajiem sekretāriem un Valsts prezidentam, sanāk, ka politisko amatu algu celšana nākamā gada budžetā izmaksās aptuveni trīs miljonus eiro, aprēķinājis "de facto".

Algu celšanu paredz valdībā un Saeimā pagājušajā gadā pieņemtā atlīdzības reforma, kas stājās spēkā pirms trim mēnešiem un deva tiesības iestādēm celt algas. Amatu kategorijas likumā sarindotas skalā, piemēram, zemākajiem amatiem alga šogad drīkst būt robežās no 543 līdz 799 eiro, savukārt augstākajā līmenī, kas atbilst iestāžu vadītājiem, alga drīkst būt robežās no 3898 līdz 6403.

Avots: LTV; RETV

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS