Iniciatīva Saeimā ir izskatīta un atstāta bez tālākas virzības

Pārstāvis: Sandra MinakovskaPublicēta: 30. Apr (2015)

PAR BEZMAKSAS ĒDINĀŠANU BĒRNUDĀRZOS!
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
11'785
Jau parakstījuši 11'785

Ar šo iniciatīvu vēlamies panākt, lai visos Latvijas bērnudārzos tiktu nodrošināta bezmaksas ēdināšana sākot no 2016. gada 1. septembra, to sedzot no paaugstināta akcīzes nodokļa noteiktām preču grupām.Tikai dažās Latvijas pašvaldībās ēdināšanas bērnudārzos izdevumus sedz no pašvaldības budžeta, bet vairumā gadījumu par bērna ēdināšanu bērnudārzā jāmaksā pašiem vecākiem. Situācijā, kad valsts tikko pārtraukusi maksāt bērna kopšanas pabalstu un vecāki vēl nav atgriezušies darbā, šādi izdevumi ir būtisks slogs ģimenes budžetam, kavē vecākus pieņemt lēmumu par bērna laišanu uz bērnudārzu un apgrūtina vecāku atgriešanos darba tirgū.

Mēs rosinām sākot no 2016. gada 1. septembra no valsts budžeta piešķirt dotācijas pašvaldībām, lai Latvijas bērnudārzos nodrošinātu bezmaksas ēdināšanu. Nepieciešamais finansējums piešķirams pakāpeniski, sākotnēji ar bezmaksas ēdināšanu nodrošinot jaunākos bērnus un bērnus, kuri nāk no daudzbērnu ģimenēm. Četru gadu laikā bezmaksas ēdināšana jānodrošina visiem bērniem, kuri apmeklē pirmsskolas izglītības iestādes. Nepieciešamos līdzekļus valsts budžetā iespējams rast, piemēram, palielinot nodokļu slogu tabakas izstrādājumiem, alkoholam un azartspēlēm. Ilgtermiņā valsts budžets gūtu papildus ienākumus arī no ekonomiski aktīviem vecākiem, kuriem būtu iespēja atgriezties darba tirgū.

Būtiskākie iemesli, kādēļ šāds atbalsts nepieciešams un ko tas dotu: • valsts jau nodrošina bezmaksas ēdināšanu skolās no 1. – 4. klasei, to pamatojot ar rūpēm par jaunāko klašu bērnu veselību. Būtu tikai loģiski, ka arī pirmsskolas vecuma bērniem tiktu nodrošināta ēdināšana izglītības iestādēs neatkarīgi no viņu materiālā stāvokļa; • šobrīd ir izveidojusies situācija, kad daļā pašvaldību jau tiek nodrošināta bezmaksas ēdināšana bērnudārzos, bet citur nē. Tas ģimenes ar bērniem daļā novadu nostāda būtiski labākā stāvoklī un tādējādi palielina nevienlīdzību starp dažādos reģionos dzīvojošām ģimenēm. Bērns ir pelnījis līdzvērtīgu atbalstu neatkarīgi no pašvaldības, kurā dzīvo; • šāds atbalsts būtu krietni efektīvāks nekā finansiāls pabalsts. Galvenais ieguvējs būtu bērns, kurš neatkarīgi no ģimenes materiālā stāvokļa saņemtu un regulāru un pilnvērtīgu uzturu; • šāds atbalsts pamudinātu vecākus ātrāk atgriezties darba tirgū. Tas ir īpaši būtiski, ņemot vērā to, ka Latvijā arvien vairāk saskaramies ar darbaspēka deficītu; • tas būtu būtisks atbalsts daudzbērnu ģimenēm, kam vienlaikus bērnudārzu apmeklē vairāki bērni. Ilgtermiņā šāds atbalsts valstij atmaksātos. Pirmkārt, tas būtu tieši mērķēts atbalsts ģimenēm ar bērniem - un būtiskākie ieguvēji būtu paši bērni. Otrkārt, tiktu likvidēts viens no šķēršļiem, kas apgrūtina un kavē vecāku atgriešanos darba tirgū. Treškārt, tas būtu ieguldījums bērna veselībā, kas mazinātu nākotnes valsts izdevumus veselības aprūpei. Ceturtkārt, tas būtu motivējošs faktors tām ģimenēm, kas vēl tikai domā par ģimenes pieaugumu.

Pievienots dokuments

edinasana_bernudarzos.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Savelkam "galus" – iniciatīva Saeimā diemžēl ir atstāta bez tālākas virzības25. Oct (2023)

Dažkārt ir grūtības laikus noteikt vienas vai otras iniciatīvas aktuālo statusu, un tā ir noticis arī ar iniciatīvu "Par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos". Ejot cauri Mandātu, ētikas un komisijas datiem, tikai tagad secinām un darām zināmu arī šīs iniciatīvas parakstītājiem, ka prasība par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos Saeimā jau kādu laiku ir izskatīta un praktiski noraidīta.

Proti, iniciatīvas prasība Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā jau 2021. gada septembra beigās ir izskatīta un atstāta bez tālākas virzības.

Iniciatīvai ir gara priekšvēsture – Saeimā tā ir iesniegta jau 2016. gadā. Veselos divos Saeimas sasaukumos tā ir pakāpeniski analizēta un apspriesta, tomēr – bez pozitīva rezultāta.

2016. gada rudenī iniciatīvas prasība ar Saeimas vienbalsīgu atbalstu tika nodota izskatīšanai Pārresoru koordinācijas centra sadarbības platformai "Demogrāfisko lietu centrs". Pamatojoties uz Latvijas Republikas tiesībsarga, Labklājības ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas vecāku organizācijas mammamuntetiem.lv un citiem viedokļiem, Centram bija jāizvērtē iespēja nodrošināt bērnu bezmaksas ēdināšanu pirmskolas izglītības iestādēs un jāsniedz informatīvais ziņojums Saeimai un Ministru kabinetam.

2017. gada martā šāds informatīvais ziņojums Mandātu komisijā tika arī saņemts. Tajā eksperti norāda, ka kopumā iniciatīva ir atbalstāma, vienlaikus akcentējot, ka šis jautājums risināms kompleksi, primāri nodrošinot pilnīgi pieejamu pirmsskolas izglītību.

Jau nākamajā Saeimā 2020. gada sākumā Mandātu komisija, veicot kolektīvā iesnieguma virzības kontroli, uzklausīja platformas "Demogrāfisko lietu centrs" vadītāju un nolēma nodot kolektīvo iesniegumu Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai turpmākajai virzībai.

Budžeta komisijai ar Saeimas plenārsēdes lēmumu iniciatīvas izskatīšana tika nodota tikai 2021. gada sākumā. Un vien rudenī – 28. un 29. septembrī, kad jautājums komisijā beidzot nonāca līdz izvērtēšanai – komisija šo iesniegumu izskatīja un nolēma atstāt to bez tālākas virzības.

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 66 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Pievērs uzmanību – Tevis atbalstītā iniciatīva ir Saeimas dienaskārtībā!12. Jan (2021)

Kā iepriekš ziņojām, iniciatīva "Par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos" beidzot tomēr ir sākusi tālāku virzību Saeimā. Pēc tās atjaunotās izskatīšanas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā nu jau plenārsēdē ceturtdien, 14. janvārī, notiks balsojums par tās tālāko nodošanu Budžeta komisijai.

Dari zināmu deputātiem savu viedokli par to, balsojot par vai pret iniciatīvas turpmāko virzību Saeimā! Iepriekš autorizējies platformā, lai ar šo un citiem balsojumiem veidotu savu profilu un noskaidrotu atbilstību starp Taviem ieskatiem un politiķu balsojumiem Saeimā.

Ja Tev ir viedoklis par šo iniciatīvu un Saeimas gaidāmo balsojumu, dalies ar ParvaiPret aicinājumu sociālajos tīklos!

Avots: platforma ParvaiPret.lv

AUTORS: MANA BALSS

Bezmaksas ēdināšana bērnudārzos atgriežas Saeimas dienaskārtībā (papildināta)06. Jan (2021)

Papildināta ar tekstu nobeigumā.

Pēc gandrīz četru gadu pārtraukuma Saeima turpina izskatīt pilsoņu iniciatīvu ar prasību panākt, lai Latvijas bērnudārzos būtu bezmaksas bērnu ēdināšana.

Tā liecina Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas 6. janvāra dienaskārtībā iekļautais punkts par 10’213 Latvijas pilsoņu kolektīvā iesnieguma "Par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos" tālāko virzību.

Cerot panākt, lai visos Latvijas bērnudārzos tiktu nodrošināta bezmaksas ēdināšana, iniciatīvas pieteicēja Sandra Minakovska parakstu vākšanu platformā ManaBalss sāka jau 2015. gada 30. aprīlī, publikācijā norāda portāls Zemgales Ziņas. Pēc aptuveni gada un viena mēneša iniciatīvu bija parakstījuši 10’515 cilvēki, un tā tika iesniegta Saeimā, kur to sāka izskatīt Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija.

Komisijas pēdējais ieraksts par iniciatīvas izskatīšanu ir 2017. gada 14. martā, kad tika saņemts informatīvais ziņojums no “Demogrāfisko lietu centra". Tajā eksperti norāda, ka kopumā iniciatīva ir atbalstāma, vienlaikus akcentējot, ka šis jautājums risināms kompleksi, primāri nodrošinot pilnīgi pieejamu pirmsskolas izglītību.

Vēl 2016. gada septembrī Saeima nolēma uzdot šai Pārresoru koordinācijas centra sadarbības platformai – "Demogrāfisko lietu centrs" – izvērtēt iespēju nodrošināt bērnu bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos un līdz 2017. gada 1. martam sagatavot informatīvu ziņojumu par to parlamentam un Ministru kabinetam.

2017. gada martā Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija konstatēja, ka informatīvais ziņojums Saeimai un valdībai nav iesniegts, tādēļ komisija vērsās pie toreizējā Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS), prasot sniegt informāciju par parlamenta lēmuma izpildes gaitu.

Tagad, pēc nepilniem četriem gadiem, minētais jautājums atkal ir nonācis komisijas darba kārtībā, un sēdi trešdien, 6. janvārī, uzaicināts arī Demogrāfisko lietu centra vadītājs Imants Parādnieks (NA).

Iniciatīvas atbalstītāji pirms vairākiem gadiem Saeimas komisijas sēdē norādīja, ka uz bezmaksas ēdināšanas ieviešanu bērnudārzos varētu virzīties pakāpeniski.

Komisijas sēdē tolaik raisījās diskusijas par jautājumu, vai izmaiņu veikšana paredzētu segt izdevumus arī par to bērnu ēdināšanu, kas mācās privātajos bērnudārzos vai kas neapmeklē bērnudārzu.

Iniciatīvas autore S. Minakovska cita starpā uzsvēra, ka bezmaksas ēdināšana jāievieš, lai samazinātu izmaksas, kas vecākiem veidojas, bērnus sūtot bērnudārzā.

Iniciatīvas autore un tās atbalstītāji paredzējuši, ka ēdināšanas izdevumi tiks segti no paaugstinātā akcīzes nodokļa noteiktām preču grupām. Viņi arī norādīja, ka nepieciešamais finansējums piešķirams pakāpeniski, sākotnēji ar bezmaksas ēdināšanu nodrošinot jaunākos bērnus un bērnus, kuri nāk no daudzbērnu ģimenēm. Savukārt četru gadu laikā bezmaksas ēdināšana jānodrošina visiem bērniem, kuri apmeklē pirmsskolas izglītības iestādes.

Tāpat tika norādīts, ka šāds atbalsts pamudinātu vecākus ātrāk atgriezties darba tirgū un veicinātu demogrāfiskās situācijas uzlabošanos.

Avots: portāls Zemgales Ziņas

Papildinājums:

Komisija nolēma nodot iniciatīvu tālākai virzībai Budžeta komisijai.

Saziņā ar ManaBalss uz sēdi uzaicinātais Demogrāfisko lietu centra vadītājs Imants Parādnieks (NA) pauda, ka ir pozitīvi nosakņots par iniciatīvas tālāko virzību.

Viņš arī interesējās par tematiski radniecīgās iniciatīvas "Aukles līdzfinansējums arī vecākiem" turpmāko gaitu, jo to Saeimai būtu vēlams skatīt kontekstā ar jautājumu par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos.

Saziņā ar iniciatīvas autori ManaBalss noskaidroja, ka tā tuvākajā lakā tiks iesniegta Saeimā.

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

AUTORS: MANA BALSS

Iniciatīva noslēgusies - tā panākusi bezmaksas ēdināšanas nodrošināšanu daudzbērnu un maznodrošināto ģimenēm Rīgā!30. Aug (2018)

Paldies, ka atbalstījāt iniciatīvu “Par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos”!

Lai arī iniciatīvas autorei nav izdevies izcīnīt to, lai bezmaksas ēdināšana bērnudārzos būtu iespējama visā Latvijā, ir panākta neliela uzvara. Pateicoties iniciatīvas autorei un visiem parakstītājiem, Rīgā ir piešķirta bezmaksas ēdināšana daudzbērnu un maznodrošināto ģimenēm, kas ir solis pretī uz labām pārmaiņām!

AUTORS: ZIŅAS MB

“Demogrāfisko lietu centrs” sniegtais informatīvais ziņojums par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos28. Jan (2018)

Par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos partiju viedokļi:

No sirds Latvijai – pašlaik dažas pašvaldības jau nodrošina bezmaksas ēdināšanu pirmsskolas izglītības iestādēs (PII). Tas rada nevienlīdzīgu situāciju starp dažādās pašvaldībās dzīvojošajiem.

Vienotība – aicina sadarboties VARAM un FM, lai rastu iespējas finansējumu meklēt valsts pamatbudžetā un neradīt deficītu.

VL-TB/LNNK – ir jāparedz t.s. “zaļais iepirkums”, lai produkti tiktu iegādāti, izmantojot īsāku ceļa posmu, tādējādi maksimāli nodrošinot to, ka tie tiktu iegādāti no vietējiem zemniekiem un ražotājiem.

Latvijas Reģionu apvienība – bezmaksas ēdināšana jānodrošina 5-6 gadus veciem bērniem, kuri uzsākuši obligāto pirmsskolas izglītības posmu.

Kā prioritātes iniciatīvas īstenošanai tika izvirzītas:
1. Bezmaksas ēdināšana PII daudzbērnu ģimenēm;
2. Bezmaksas ēdināšana PII 5-6 gadus veciem bērniem;
3. Bezmaksas ēdināšana PII 3-4 gadus veciem bērniem.

Priekšnosacījums bezmaksas ēdināšanas ieviešana PII ir nodrošināt bērnu uzraudzību vai vietas bērnudārzos no 1,5 gadu vecuma visām ģimenēm, neierobežojot vecākus, turklāt ir jānosaka vienots bezmaksas ēdināšanas apmaksas tarifs gan pašvaldību, gan privātajās PII.

Dalies ar ziņu savos sociālajos tīklos!

AUTORS: ZIŅAS MB

Saeima uzdod izvērtēt iespēju nodrošināt bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos 22. Sep (2016)

Saeima ceturtdien, 22.septembrī, nolēma uzdot Pārresoru koordinācijas centra sadarbības platformai “Demogrāfisko lietu centrs” izvērtēt iespēju nodrošināt bērnu bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos.

Saeima arī uzdeva līdz nākamā gada 1.martam sagatavot informatīvu ziņojumu Saeimai un Ministru kabinetam.

Saeima lēmumu pieņēma, pamatojoties uz tiesībsarga, Labklājības ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Darba devēju konfederācijas, vecāku organizācijas “mammamuntetiem.lv” viedokļiem, kā arī ņemot vērā kolektīvo iesniegumu “Par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos”.

Iniciatīvas autori iepriekš par kolektīvā iesnieguma virzību atbildīgajā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā uzsvēra, ka patlaban valsts jau nodrošina bezmaksas ēdināšanu skolās pirmo četru klašu audzēkņiem, un būtu pareizi, ja arī pirmsskolas vecuma bērniem tiktu nodrošināta ēdināšana izglītības iestādēs. Tāpat būtiski, ka bezmaksas ēdināšana pirmsskolas izglītības iestādēs ļautu palaist vairāk bērnu bērnudārzos un vecāki varētu ātrāk atgriezties darbā, teikts kolektīvajā iesniegumā.

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Komisijas sēdē par iniciatīvu deputāti noskaņoti pozitīvi!04. Aug (2016)

Šī gada 3. augustā notika kārtējā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde, kurā atkārtoti (kopsummā jau trešo reizi) tika izvērtēts Latvijas pilsoņu kolektīvais iesniegums "Par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos", kurš tika iesniegts Saeimai 3. jūnijā ar 10515 pilsoņu parakstiem.

Iniciatīvas autori ar to vēlas panākt, lai visos Latvijas bērnudārzos tiktu nodrošināta bezmaksas ēdināšana, sākot no 2016. gada 1. septembra, to sedzot no paaugstināta akcīzes nodokļa noteiktām preču grupām. Nepieciešamais finansējums piešķirams pakāpeniski, sākotnēji ar bezmaksas ēdināšanu nodrošinot jaunākos bērnus un bērnus, kuri nāk no daudzbērnu ģimenēm. Četru gadu laikā bezmaksas ēdināšana jānodrošina visiem bērniem, kuri apmeklē pirmsskolas izglītības iestādes.

Komisijas sēdē piedalījās viesi no valsts iestādēm un organizācijām: Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāre Karina Korna, Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Līga Āboliņa, Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere, Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālo lietu un sociālās drošības
eksperts Pēteris Leiškalns, Latvijas vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, biedrības "PROGRESĪVIE" valdes priekšsēdētājs Ansis Dobelis un pārstāvji no biedrības "Latvijas Pašvaldību savienība".

Priecīgā ziņa ir tā, ka iniciatīvu kā tādu atbalstīja visi klātesošie. Tomēr gandrīz katram bija savs redzējums, kā to īstenot.

Jāatzīmē arī, ka Līga Āboliņa pirms ierašanās uz sēdi bija veikusi plašāku pašvaldību aptauju, un izrādījās, ka daļa no tām jau sedz pusdienu izmaksas bērnudārzos - vai pilnīgi, vai 50% apmērā, vai tikai daudzbērnu un maznodrošinātām ģimenēm. Šajā gadījumā tas nozīmē, ka summa, kura būtu vajadzīga, lai visiem bērniem vienlīdzīgi nodrošinātu šo iespēju, varētu krietni samazināties.

Pēteris Leiškalns, vērtējot iniciatīvu, uzsvēra - ideja ir laba, taču ir vēl virkne citu jautājumu, kas būtu jāpārskata bērnu un vecāku atbalstam. Arī Karina Korna atzīmēja, ka iniciatīva pēc būtības ir atbalstāma, taču ierosinājums jāskata saistīti ar citiem jautājumiem, arī ar bērnudārzu pieejamības nodrošināšanu visiem bērniem.

Patlaban valsts jau nodrošina bezmaksas ēdināšanu skolās pirmo četru klašu audzēkņiem, un būtu pareizi, ja arī pirmsskolas vecuma bērniem tiktu nodrošināta ēdināšana izglītības iestādēs, deputātiem akcentēja kolektīvā iesnieguma autori. Tāpat būtiski ir apzināties, ka bezmaksas ēdināšana pirmsskolas izglītības iestādēs ļautu palaist vairāk bērnu bērnudārzos - un vecāki varētu ātrāk atgriezties darbā.

Izskatās, ka šī iniciatīva tiks atbalstīta no valsts puses un pakāpeniski īstenota. Plānotais realizācijas datums varētu būt 2017. gada septembris - pakāpeniski nodrošinot brīvpusdienas vispirms daudzbērnu un maznodrošinātām ģimenēm, pēc tam pārējiem, paralēli risinot jautājumu par vietām valsts bērnudārzos, lai iespēja apmeklēt tos būtu visiem bērniem bez izņēmuma.

Ceram, ka viss iecerētais piepildīsies!

Iniciatīvas autore Sandra Minakovska, www.progresivie.lv.

AUTORS: SANDRA MINAKOVSKA

Partijas atbalsta iniciatīvu! Lasi tālāk!26. Apr (2016)

Kāds būs iniciatīvas turpmākais ceļš Saeimā? Vai tā gūs atbalstu ne tikai iedzīvotāju, bet arī deputātu vidū?

PARTIJAS VIEDOKĻI!

LATVIJAS REĢIONU APVIENĪBA

Latvijas Reģionu apvienība atbalsta bezmaksas ēdināšanu 5 un 6 gadu veciem bērniem, kuriem tiek nodrošināta obligātā pirmskolas izglītība. Uzskatām, ka kvalitatīva bezmaksas ēdināšana atvieglotu bērnu sagatavošanu skolai un attiecīgi paaugstinātu izglītības līmeni.

NACIONĀLĀ APVIENĪBA “VISU LATVIJAI!” – “TĒVZEMEI UN BRĪVĪBAI/LNNK”

Valstij un pašvaldībai kopīgiem spēkiem ir jānodrošina bezmaksas ēdināšana visās izglītības iestādēs, sākot no pirmsskolas, pēc šādas sistēmas – valsts nodrošina produktu izmaksas, savukārt pašvaldība – visu pārējo: infrastruktūru (virtuves iekārtojumu, traukus), pavāru algas. Īpaši svarīgi ir uzsvērt, ka ir jānodrošina bezmaksas uztura augstā kvalitāte, kā arī šim uzturam ir jābūt pareizam. Tāpat arī nepieciešama ēdiena kvalitātes kontroles tūlītēja nodrošināšana jau iestādē – par to atbildīgs būtu konkrētās izglītības iestādes vadītājs. Arī izglītības iestādes vadītājiem, pedagogiem, un bērnudārzu auklītēm būtu jānodrošina bezmaksas ēdināšana kopā ar bērniem pēc tiem pašiem principiem.

Noteikumus ir nepieciešams izstrādāt tādus, kuru pamatā ir t.s. “zaļais iepirkums”, lai produkti tiktu piegādāti, izmantojot īsāku ceļa posmu, tādējādi maksimāli nodrošinot to, ka tie tiktu iegādāti no vietējiem zemniekiem un ražotājiem.

ZAĻO UN ZEMNIEKU SAVIENĪBA

ZZS deputāti norāda, ka jau šobrīd daudzas pašvaldības nodrošina bērnu ēdināšanu savās pirmsskolas izglītības iestādēs. Attiecībā par valsts budžeta dotācijas piešķiršanu pašvaldībām šādiem mērķiem, nepieciešams izvērtēt valsts budžeta iespējas kontekstā ar citām prioritātēm, tai skaitā ģimeņu atbalstam. ZZS Saeimas frakcija detalizētu iniciatīvas sociālekonomisko novērtējumu veiks, kad tā nonāks Saeimas dienaskārtībā un balstoties uz atbildīgo ministriju sniegtiem atzinumiem.

VIENOTĪBA

Iniciatīva nodrošināt bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos ir atbalstāma. Atzinīgi vērtējam idejas autoru ieceri šo iniciatīvu īstenot pakāpeniski, vispirms atbalstu sniedzot daudzbērnu ģimenēm, kā arī mazākajiem pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem. Tāpat pozitīvi vērtējams ierosinājums brīvpusdienas finansēt, piešķirot pašvaldībām mērķdotācijas, tādējādi neradot novadiem papildus finansiālu slogu. Ņemot vērā to, ka finansējums šai programmai būtu meklējams valsts pamatbudžetā un budžeta deficīta palielināšana nav pieļaujama, svarīga būtu FM un VARAM aktīva iesaiste un līdzdalība idejas īstenošanai dzīvē.

PIE FRAKCIJĀM NEPIEDEROŠS DEPUTĀTS ARTUSS KAIMIŅŠ

Atbalstīšu iniciatīvas virzību Saeimā, jo to ir parakstījuši 10 000 nodokļu maksātāji, un viņi ir pelnījuši, ka viņu viedoklis tiek ņemts vērā. Kopienas “Kam pieder valsts” programmā kā prioritārās nozares valsts izaugsmei ir minētas izglītība, inovācijas un pētniecība, demogrāfija, kultūra un uzkrājumu veidošanas politika. Šī konkrētā iniciatīvā par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos vistiešākajā veidā pozitīvi ietekmēs gan izglītību, gan demogrāfiju, gan uzkrājumu veidošanu ģimenēs, tādēļ uzskatu, ka to būtu nepieciešams īstenot. Tomēr diskusija par labāko mehānismu, kā to izdarīt būtu nepieciešama, bet tas jau ir Saeimas deputātu darbs un kompetence.

NO SIRDS LATVIJAI

Frakcija “No sirds Latvijai” atbalsta “Mana balss” virzīto iniciatīvu – no valsts budžeta piešķirt dotācijas pašvaldībām, lai Latvijas pirmsskolas izglītības iestādēs nodrošinātu bezmaksas ēdināšanu, un, ja tas tiks iesniegts Saeimā, balsos PAR.

Nodrošinot bezmaksas ēdināšanu pirmskolās, tiks veicināta ģimeņu ar bērniem labklājības paaugstināšanās, radot drošus un labvēlīgākus apstākļus dzimstības veicināšanai Latvijā. Valsts dotācija ēdināšanai pirmsskolas izglītības iestādēs samazinātu finansiālo slogu, kas šobrīd ir uz ģimeņu ar bērniem pleciem. Atbrīvojot ģimenes no šiem izdevumiem, tām būs iespēja finanses novirzīt citu, ar bērnu veselību, attīstību vai ģimenes labklājību saistītu jautājumu risināšanai.

Atstājot pašvaldību ziņā izvēli nodrošināt vai nenodrošināt bezmaksas ēdināšanu pirmsskolā, netiek nodrošināta vienlīdzīga attieksme pret visām ģimenēm. Ja šobrīd no valsts tiek dotēta bezmaksas ēdināšana sākumskolā, nav pamata, kāpēc šāda valsts apmaksāta ēdināšana netiek nodrošināta vismaz obligātās izglītības apguvē (bērni no 5-6 gadu vecumam) pirmsskolas izglītības iestādēs, kā arī pārējiem pirmsskolas vecuma bērniem.

SASKAŅA
Vēl domā, vai ir viedoklis!

AUTORS: ANNIJA EMERSONE