Iniciatīva iesniegta Saeimā!

Pārstāvis: Barteckis DenissPublicēta: 26. Oct (2017)

PAR BILINGVĀLĀS IZGLĪTĪBAS SAGLABĀŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

14'000
14'650
Jau parakstījuši 14'650

Cienījamie Latvijas iedzīvotāji, aicinu Jūs parakstīt iniciatīvu par bilingvālās izglītības saglabāšanu!

Iebildīsim pret Izglītības un zinātnes ministrijas nodomiem visās nacionālo minoritāšu vidusskolās ieviest mācības latviešu valodā. Ja tiks īstenoti izglītības ministra Kārļa Šadurska plāni, mēs riskējam nodarīt nelabojamu kaitējumu izglītības kvalitātei. Mūsu bērnu izglītībai. Mūsu bērniem. Pieņemu, ka viņiem būs grūtāk apgūt mācību materiālu, tāpēc viņu zināšanas, salīdzinot ar latviešu bērniem, kuri mācīsies savā dzimtajā valodā, pasliktināsies. Apgūt zinātņu pamatus, piemēram, ķīmijā vai fizikā, valodā, kas nav dzimtā, ir grūtāk. Tāpat nav saprotams, kā un kurš krievu tautības bērnam latviešu valodā skaidros angļu valodas gramatiku.

Izglītības ministrijai un Kārlim Šadurskim joprojām nav skaidra un sabiedrībai izklāstīta plāna šīs reformas īstenošanai, kā arī nav cilvēkresursu. Pat Latvijas valsts vadītājs Raimonds Vējonis atzīst - ja reforma tiks ieviesta tūlīt, var rasties problēmas skolotāju sagatavošanā. Taču gan mums, gan Jums ir pilnīgi skaidrs, ka jautājumi par valodu vienmēr parādās dienaskārtībā tieši pirms vēlēšanām. Neļausim padarīt mūsu bērnus par sīknaudu politiķu rokās!

Iniciatīvas parakstītāji 14'650

Iniciatīvas jaunumi

Skaties diskusiju par bilingvālo izglītību Latvijā jaunajā RīgaTV 24 raidījumā “Mana Balss” šo svētdien ( 18. februārī) 18:00!pirms 29 dienām

Pirmajā raidījumā “Mana Balss”, kas tapis sadarbībā ar RīgaTV 24, aplūkosim šobrīd sabiedrībā aktuālo tēmu – bilingvālo izglītību Latvijā. Uz diskusiju par šī brīža situāciju un iniciatīvām, to aizliegt vai paturēt, studijā spriedīs Izglītības un zinātnes ministrs K. Šadurskis, Eiroparlamenta deputāts no Saskaņas A. Mamikins, Rīgas domes deputāte un latviešu valodas skolotāja I. Ratinīka un Saiemas deputāts no Nacionālās apvienības A. Kiršteins. Diskusiju moderēs Māris Zanders un raidījumā jautājumus diskusijas dalībniekiem varēs uzdot arī raidījuma auditorija.

Skatieties raidījuma ierakstu jau šo svētdien plkst. 18:00 RīgaTV 24! Nākamais raidījums tiks ierakstīs 23. februārī 19:00 RīgaTV 24 studijā, Blaumaņa ielā 32 un būs vēltīts diskusijai par Stambulas konvencijas ratificēšanu Latvijā, aicināti ir ierasties visi interesenti, jo atkal tiks dota iespēja auditorijai uzdot jautājumus diskusijas
viesiem.

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

14. februāra sēdē Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija noraidīja iniciatīvu ar 14 206 parakstiem!15. Feb

ManaBalss.lv iniciatīvu platforma sazināsies ar Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju, kā arī Juridisko komisiju, lai noskaidrotu, vai 14. februāra sēdes laikā deputāti ir ievērojuši kārtības ruļļa 5.3. nodaļu par kolektīvajiem iesniegumiem un 3. nodaļu par patstāvīgo priekšlikumu izskatīšanu.

Sēdes sākumā parlamentārietis Raivis Dzintars (NA) atgādināja, ka trešdien Izglītības, kultūras un zinātnes komisija sāka darbu pie likumu grozījumiem, kas paredz no 2019. gada 1. septembra vispārējās izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā. Viņš aicināja diskusijas turpināt izglītības komisijas ietvaros. Tāpat viņš, kā arī Janīna Kursīte-Pakule (NA) aicināja Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju trešdien šo iniciatīvu noraidīt.

Komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs (S) pauda, ka gadījumā, ja iniciatīva tiks noraidīta, tad tas būs pirmais gadījums parlamentā, kad Saeimā iniciatīva tiek noradīta tikai pēc tās pieteicēja uzklausīšanas.

Dzintars gan uzsvēra, ka komisijas lēmums neietekmēs diskusiju esamību, jo par šiem jautājumiem jau norisinās sarunas izglītības komisijā. Parlamentārietis uzsvēra, ka tas ir simbolisks balsojums.

Sēdē piedalījās arī Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs (V), arī viņš aicināja komisiju iniciatīvu noraidīt, jo diskusijas jau risinās viņa vadītājā komisijā. Viņš atgādināja, ka uz otro lasījumu būs iespējams iesniegt priekšlikumus likumu grozījumos, kas paredz sākt pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā.

Deputāts Andris Siliņš (ZZS) uzsvēra, ka iniciatīvas iesniedzēju "vilciens jau ir aizgājis", jo Saeimas vairākums ir lēmis nodot komisijai izskatīšanai iepriekš valdības atbalstu guvušos grozījumus, kas paredz pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā.

Deputāti atgādināja, ka grozījumi paredz, ka grozījumos paredzēts saglabāt mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.

Deputātu vairākums lēma iniciatīvu noraidīt. Pret iniciatīvas noraidīšanu balsoja komisijas priekšsēdētājs Orlovs un deputāte Zenta Tretjaka (S).

Pastāsti par jaunumiem sociālajos tīklos!

Ziņas avots: delfi.lv

AUTORS: MANA BALSS.LV

20. novembrī piedalies ManaBalss.lv organizētajā diskusijā "Bilingvālā izglītība Latvijas skolās?" plkst. 19:00 Kaņepes Kultūras centrā!19. Nov (2017)

Otrā tēma ciklā “ManaBalss diskutē” būs par bilingvālo izglītību Latvijas valsts
finansētās izglītības iestādēs. Kā šobrīdējā sistēma strādā, vai tā ir vajadzīga un kādi
varētu būt risinājumi vai uzlabojumi?

Šobrīd sabiedrībā notiek aktīvas diskusijas par vajadzību pēc bilingvālas izglītības
sistēmas saglabāšanu Latvijā. Pēc valsts prezidenta R. Vējoņa izvirzītās iniciatīvas
piešķirt Latvijas pilsonību visiem jaundzimušajiem bērniem, Nacionālā apvienība
atkārtoti pacēla jautājumu par valsts finansētu izglītību tikai valsts valodā 1 . Tas
mainītu līdzšinējo praksi ar mazākumtautību skolām, kur pamatskolās jāapgūst 40%
mācību priekšmetu, vidusksolās - 60% no priekšmetiem valsts valodā.

“2015./2016.mācību gadā valsts finansējumu saņēma 811 izglītības iestādes. No tām
12% bija mazākumtautību skolas, jeb 104. No tām 94 īsteno mācību programmu
krievu valodā. Tāpat 26 % no kopējā skolēnu skaita šajā laika periodā mācījās
mazākumtautību skolās.

Šobrīd iniciatīvu portālā ManaBalss.lv ir iesniegta iniciatīva “Par bilingvālās
izglītības saglabāšanu”, kas jau divu nedēļu laikā ir sasniegusi nepieciešamo parakstu
skaitu (10 000) lai tiktu izskatīta Saeimā. Reizē ir arī iesniegta pretēja iniciatīva –
“Par bilingvālās izglītības izskaušanu valsts un pašvaldību izglītības iestādēs” , kas
nepilnu trīs nedēļu laikā ir sasniegusi 398 parakstu.

Diskusijā piedalīsies:
Moderators – Juris Šteinbergs
Iveta Ratinīka – skolotāja un Rīgas Domes deputāte
Filips Lastovskis – Delfi žurnālists, politologs
Kārlis Martinsons – iniciatīvas autors PAR BILINGVĀLĀS IZGLĪTĪBAS IZSKAUŠANU VALSTS UN PAŠVALDĪBU IZGLĪTĪBAS IESTĀDĒS
Irina Fedorova – iniciatīvas pārstāve PAR BILINGVĀLĀS IZGLĪTĪBAS SAGLABĀŠANU

Diskusijas beigu daļā laidīsim mikrofonu publikā un uzklausīsim arī Jūsu viedokļus
un jautājumus diskusijas dalībniekiem!

Lasi vairāk un dalies ar pasākumu savos sociālajos tīklos: https://www.facebook.com/events/1483908638391033/

AUTORS: MANA BALSS.LV

IZM plānotās reformas16. Nov (2017)

– Pirmsskolā, sākot no piecu gadu vecuma 2018./2019. mācību gadā – jaunā izglītības standarta ieviešana, kas pirmsskolas izglītību beidzot, nodrošinās latviešu valodas prasmi, lai mazākumtautību bērni varētu sekmīgi uzsākt sākumskolas izglītību latviešu valodā;

– 12.klases centralizētie eksāmeni no 2017./2018. mācību gada tikai latviešu valodā;

– 9. klases centralizētie valsts pārbaudījumi no 2019./2020. gada tikai latviešu valodā;

– No 2019/2020. mācību gada 7. klasē notiek pāreja uz jauno kompetenču pieejā balstīto standartu, kas nodrošinās, ka, pamatskolu beidzot, 80% mācību vielas tiek pasniegta latviešu valodā;

– No 2020./2021. mācību gada vispārizglītojošajā vidusskolā visi vispārizglītojošie priekšmeti tiek pasniegti latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Dalies ar informāciju!

Ziņas avots: labdien.lv

AUTORS: MANA BALSS.LV

ManaBalss.lv labās ziņas - Tavā e-pastā!

Mums ir daudz labu jaunumu - gribam par tiem pastāstīt arī Tev! Ieraksti savu e-pastu, un mēs ik mēnesi Tev tos nosūtīsim.

e-pasta adrese ** Obligātie lauki
JAUNUMI

"Bailes no viendzimuma pāriem liedz daļai sabiedrības saskatīt ieguvumus visai sabiedrībai no Kopdzīves likuma pieņemš...

Posted by ManaBalss.lv on piektdiena, 2017. gada 22. decembris


Iniciatīvas autore Liāna Hiršone, kopā ar atbalstītāju grupu, iesniedz sūdzību Satversmes tiesā par NĪN prettiesisko būt...

Posted by ManaBalss.lv on pirmdiena, 2017. gada 18. decembris


🇱🇻 Dārgais ManaBalss.lv lietotāj, 💵 ManaBalss.lv mājaslapā netiek izvietotas reklāmas, taču vienlaikus mums ir...

Posted by ManaBalss.lv on pirmdiena, 2017. gada 18. decembris


INICIATĪVAS ATTĪSTĪBA Par spīti sabiedrības neapmierinātībai, Saeima atkal virza grozījumus, ar kuriem tiktu aizliegts...

Posted by ManaBalss.lv on trešdiena, 2017. gada 13. decembris


Saeimas komisija lēma atlikt reformas izskatīšanu, taču liela daļa vecāku norāda, ka vēl joprojām neatbalsta IZM ideju. 🖋️Lasi pilnu rakstu un paraksties: https://manabalss.lv/i/1235#news

Posted by ManaBalss.lv on piektdiena, 2017. gada 8. decembris