Iniciatīva ir iesniegta adresātiem

Pārstāvis: Artūrs ZagorskisPublicēta: 28. Nov (2023)

PAR BIOLOĢISKĀS DAUDZVEIDĪBAS SAGLABĀŠANU ZIEMEĻVIDZEMES BIOSFĒRAS REZERVĀTĀ
Iniciatīva tiks iesniegta Vides pārraudzības valsts birojā un Limbažu domē

10'000
873
Jau parakstījuši 873
9'127

Ar šo iniciatīvu aicinām apturēt pašreizējo plānu par vēja parka "Limbaži" izbūvi meža teritorijā Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā Limbažu novada Salacgrīvas un Viļķenes pagastos, kas būtiski un neatgriezeniski var ietekmēt šā reģiona bioloģisko daudzveidību. Iniciatīvas atbalstītāju paraksti tiks iesniegti Vides pārraudzības valsts birojā sabiedriskās apspriešanas ietvarā (https://www.enviro.lv/index.php/2023/11/09/pazinojums-par-ves-parka-limbazi-ivn-sakotnejo-sabiedrisko-apspriesanu/), kas notiek līdz 30. novembrim. LAIKA VAIRS NAV DAUDZ - BALSOJAM! Nav pieņemama arī turpinošā aizbildināšanās ar Covid-19, neveicot pilnvērtīgu sabiedrisko apspriešanu šāda apjoma un tik ilglaicīgas ietekmes projektiem.

Šobrīd Latvijā šādu VES būvniecība ir tikai attīstības sākuma stadijā, tāpēc nav iespējams pilnīgi objektīvi novērtēt to būvniecības un turpmākās darbības ietekmi uz šādām īpaši aizsargājamajām tuvumā esošām teritorijām, dzīvnieku, putnu, kukaiņu, augu sugām. Esošie pētījumi liecina, ka šādu VES apkārtnē esošā fauna un flora izmainās. (Plašāk – skat. pielikumā.)

Novērtējam pašreizējos centienus panākt maksimālu energoneatkarību un ilgtermiņa atjaunojamās enerģijas palielināšanu Latvijā, bet vēlamies arī, lai tas ilgtermiņā neatstātu iespaidu uz augu, putnu un dzīvnieku daudzveidību saglabāšanu, kas tomēr ir starp klimata politikas prioritātēm. Dabas pētnieki, ieskaitot ornitologus, ir bažīgi par šādu parku izvietošana mežu teritorijās. Šādu VES būvniecība un izmantošana ir jāparedz apvidos, kur ir vismazākā ietekme uz vides daudzveidību, piemēram, atklātās teritorijās, kas nepieprasa lielu iejaukšanos jau esošajā vidē.

Pievienots dokuments

Pielikums__VES_Limbaži.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Ziemeļvidzemnieki pievienojas Kurzemes jūrmalas "cepienam" par vēja parkiem30. Nov (2023)

Sveiks! Tu saņem šo ziņu, jo esi parakstījis/-usi kādu no iniciatīvām par vēja parku projektiem un to sabiedrisko apspriešanu. Ja esi parakstījis/-usi vairākas šādas ManaBalss.lv iniciatīvas, tad Tu šo ziņu e-pastā vari saņemt vairākkārt. Atvainojamies par sagādāto neērtību un lūdzam Tavu sapratni – šī nav "nospamošana", bet gan mēģinājums turēt Tevi lietas kursā. Lai novērstu šādu ziņu dublēšanos vienam adresātam, ir nepieciešams programmēšanas darbs, ko pašlaik nevaram atļauties. Solām pie pirmās iespējas to paveikt.

Plānotie vēja parki (VES) pie Valmieras, Valkas un Limbažiem ir jau kārtējie gadījumi, kad iedzīvotāji ne vien nešķiet pārliecināti par plānoto būvju ilgtermiņa ietekmi uz vietējo ekosistēmu, bet arī ir nemierā par nepietiekamo sabiedrības līdzdalību tik vērienīgu projektu apspriešanā.

Gan VES "Valmiera–Valka", gan VES "Limbaži" sabiedriskā apspriešana notiek attālināti, argumentējot ar piesardzību pret Covid-19 izplatību. Arī organizācijas ManaBalss vērtējumā šī nav laba prakse – aizbildināties ar ne gluži pārliecinošiem ieganstiem un izvairīties no diskusijas ar iedzīvotājiem klātienē.

Jānorāda, ka aizbildināšanās ar Covid-19, veidojot ierobežotas pieejamības un arī ne tās kvalitatīvākās iespējamās diskusijas telpu, tieši VES projektiem ir kļuvusi jau simptomātiska. Pret to sakarā ar atkrastes VES pie Jūrkalnes iebilda arī iniciatīvas "Par Latvijas jūras teritorijas izmantošanu Latvijas iedzīvotāju interesēs" autori. Šī iniciatīva ir adresēta Saeimai un prasa valsts līmeņa regulējumu tieši par atkrastes VES un tiesiskai, demokrātiskai valstij atbilstīgu sabiedrības iesaisti visā projekta procesā jau no pašiem tā pirmsākumiem.

Līdzīgi ar dubultu mērķi – gan par konkrēto "Valmiera–Valka" projektu, gan par valsts līmeņa regulējumu, aizliegt būvēt VES augstvērtīgu mežu teritorijās, izcērtot mežus, jo īpaši tuvumā esošajām aizsargājamām Latvijas valsts mežu teritorijām – iestājas iniciatīva "Par labāku praksi vēja parku izbūvei Latvijas mežos". Pēc sabiedriskās apspriešanas, kas beidzas 30. novembrī un kuras ietvarā iniciatīvas paraksti ir iesniegti Vides pārraudzības valsts birojā, iniciatīva paliek atvērta parakstīšanai, lai sasniegtu Saeimā iesniedzamo parakstu mērķi.

Savukārt iniciatīvas "Par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā" paraksti ir iesniegti tikai Vides pārraudzības valsts birojā izsludinātās sabiedriskās apspriešanas ietvarā.

Summējot līdzšinējo organizācijas ManaBalss pieredzi par iniciatīvām saistībā ar VES projektiem, ir skaidrs, ka sevišķi "klibo" šo projektu pilnvērtīga izdiskutēšana ar sabiedrību. Ir dīvaini, ka līdz pat šim nav dzirdēts arī par attīstītāju skaidriem solījumiem pašvaldību iedzīvotājiem finansiāli kompensēt eventuālo VES sagādāto diskomfortu, kas citviet pasaulē ir ierasta prakse.

Tikai pavisam nesen – kad pilsoņu "cepieni" par VES projektiem un to bēdīgi nekvalitatīvo sabiedrisko apspriešanu ir jau notikuši daudzviet – Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs sarunā ar portālu "Lasi" norāda, ka saistībā ar vēja ģenerāciju arī Latvijā top regulējums, paredzot komforta nodevas ieviešanu vietējām kopienām. Līdztekus izsvērtai un pacietīgai argumentācijai par vides un ekoloģijas bažām VES sakarā finanšu kompensācijas apsolījums vietējai sabiedrībai par šādu vai tādu, tomēr paredzami neizbēgamu diskomfortu VES sakarā būtu tikai normāls.

"Ja kāds ir nolēmis šeit attīstīt biznesu, ieguvējai ir jābūt vietējai sabiedrībai," portālam "Lasi" komentē D. Straubergs. Viņš paredz, ka šāda komforta nodeva tiktu novirzīta pašvaldību budžetā, taču pēc viņa ziņām šis jautājums patlaban ir iestrēdzis un uz priekšu nevirzās. "Pavisam nesen biju Polijā, kur par vēja parku ar 70 ģeneratoriem pašvaldība saņem aptuveni vienu miljonu eiro gadā," saka pašvaldības vadītājs.

Lai sabiedrības dialogu ar projektu attīstītājiem un publisko sektoru par VES projektiem padarītu patiesi demokrātisku, caurskatāmu un izsvērtu, aicinām sevišķi iniciatīvu "Par Latvijas jūras teritorijas izmantošanu Latvijas iedzīvotāju interesēs" un "Par labāku praksi vēja parku izbūvei Latvijas mežos" atbalstītājus dalīties ar šo ziņu sociālajos tīklos. Abu šo iniciatīvu mērķis ir Saeima un nacionāla līmeņa regulējums, lai vietējiem iedzīvotājiem katra konkrētā VES projekta ietvarā nebūtu jābūt tik ļoti aizdomu pilniem un nepārliecinātiem par savas tuvākās dzīves vides kvalitātes ilgtspēju. Viegli un vienkārši tas acīmredzot nebūs, tomēr ar kaut ko ir jāsāk.

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 68 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS