Pārstāvis: Konstantīns RozinsPublicēta: 08. Sep (2016)

PAR BISFENOLU A SATUROŠA PĀRTIKAS IEPAKOJUMA AIZLIEGŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
6'005
Jau parakstījuši 6'005
3'995

Mums šobrīd ir visattīstītākās medicīnas tehnoloģijas pasaules vēsturē, bet nāvējošo slimību skaits nesamazinās, tas turpina pieaugt. Kādēļ tā? Mēs cīnamies ar sekām – slimībām un cenšamies likvidēt simptomus, bet pārāk maz aizdomājamies, kas ir šo slimību cēloņi. Mūsu veselības cēlonis primāri ir meklējams veselīgā dzīvesveidā. Viens no lielākajiem slimību cēloņiem ir toksiskās vielas, kuras mēs uzņemam ikdienas kopā ar pārtiku. Mūsdienās gandrīz katrs pārtikas produkts ir iepakots kādā plastmasas iepakojumā: kārbā, plēvē vai pudelē. Bistamākā viela, kas sastopama plastmasā ir bisfenols A (BPA). Bisfenols A ir cilvēka radīta ķimikālija. No tās izgatavo lielās, vairākkārt lietojamās ūdens pudeles, kompaktdiskus, virtuves piederumus, nesenā pagātnē arī bērnu pudelītes un vēl citas lietas. Tāpat bisfenolu A pievieno pārklājumam konservu kārbās, lai metāls nesaskartos ar ēdienu un nebojātu to. Bisfenols A spēj atdarināt cilvēka dabisko hormonu estrogēnu un, nonākot organismā, iejaukties mūsu hormonālajā sistēmā. Vairāk kā 130 pētījumi pēdējo 10 gadu laikā uzrādījuši, ka bisfenols A var izraisīt diabētu, aptaukošanos, krūts un prostatas vēzi u.c. slimības. Skaidrs arī, ka tieši bērniem bisfenols A pat niecīgās devās var nodarīt lielāku kaitējumu, jo tas iejaucas hormonālajā sistēmā tās aktīvākās attīstības posmā. 2003. un 2004. gada pētījumā ASV, ko veica Slimību kontroles un novēršanas centrs (CDC), šī viela tika atrasta 93% no 2517 urīnparaugiem, kurus nodeva gan pieaugušie, gan bērni. Vairāk kā 130 pētījumi, kas ir veikti pēdējo desmit gadu laikā, parādījuši, ka pat zems BPA līmenis var radīt nopietnas veselības problēmas.

Gan Eiropas Savienībā, gan ASV BPA ir aizliegts izmantot bērnu pudelīšu sastāvā, taču tas joprojām sastopams daudzos citos pārtikas iepakojumos. Francijā kopš 2015. gada bisfenols A ir aizliegts pārtikas iepakojumā vispār - gan bērniem, gan pieaugušajiem. Latvijai būtu jāseko Francijas piemēram un pilnībā jāaizliedz kaitīgā plastmasa ar bisfenolu A lietošanai visu pārtikas produktu iepakojumā. Francijā bisfenols A atļauts tikai dzīvnieku barības iepakošanai. Kamēr tiek vākti paraksti un gaidam oficiālu aizliegumu vienīgais veids, kā samazināt bisfenola A uzkrāšanos mūsu organismā, ir izvēlēties pārtiku, kas nav iepakota plastmasā, vai plastamsā, kura nesatur BPA. Svarīgi ir pastāstīt par bisfenola A bīstamību saviem draugiem un kolēģiem. Izvēloties produktus plastmasas iepakojumos, izvairies no savienojumiem - "PC", "PVC", "PC-7", "7-OTHER", kas norādīti iepakojuma apakšā. Šie plastmasas izstrādājumi satur BPA. Mēs saprotam cik mūsdienās grūti ir pilnībā atteikties no plastmasas iepakojuma. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas ražotāji, kuri piedāvā BPA free pārtikas iepakojumu būtiskākajās kategorijās: (a) 18,9l lielajām ūdens pudeles – Memory Water (www.memorywater.com) (b) virtuves piederumi - Tupperware (www.tupperware.lv) (c) konservu kārbas – diemžēl šobrīd visi ražotāji Latvijā izmanto BPA. Aicinām arī citus ražotājus parūpēties par mūsu sabiedrības veselību un piedāvāt savu produkciju pārtikas iepakojumā, kas nav kaitīgs cilvēka veselībai un nesatur bisfenolu A jeb BPA.

Sabiedrība iegūs pašu galveno – veselību!

Iniciatīvas parakstītāji 6'005

Iniciatīvas jaunumi

Eiropas Ķimikāliju aģentūra iekļāvusi bisfenolu A īpaši bīstamu vielu kandidātu sarakstā!14. Feb

Mīļie atbalstītāji un domubiedri!

Ir ļoti svarīgi jaunumi - 12. janvārī Eiropas Ķimikāliju aģentūra iekļāvusi bisfenolu A īpaši bīstamu vielu kandidātu sarakstā.

2016.g decembrī Eiropas komisija pieņēmusi lēmumu par termočeku aizliegšanu visā ES.

Visos iepakojumos bērniem līdz 3 g.v. bisfenols A aizliegts Dānijā, Beļģijā, Zviedrijā. Francijā, kā zināms, aizliegts visām vecuma grupām.

Vairāk informācijas preses relīzē, kura atrodama šeit:
https://drive.google.com/file/d/0B9EM2dOqDP_VUVIxT245RG41Tl9YWWotZldIT3YyNnE2NU9N/view?usp=sharing

Ar cieņu,

Konstantīns Rozins

AUTORS: MANA BALSS

Profesora Ivara Kalviņa viedoklis par bisfenolu A28. Sep (2016)

Bisfenola A (BPA) lietošana pārtikas iepakojumos nopietni apdraud mūsu veselību un dzīvību. Šīs vielas saturs polikarbonāta vai epoksīdu materiālos, kur tas izmantots kā viena no izejvielām, var sasniegt 0,1% un vairāk, un no šiem materiāliem, kas tiek lietoti gan trauku ražošanā (tai skaitā - zīdaiņu barošanas pudelītēs), gan skārdeņu pārklājumos u.t.t. tas nokļūst pārtikas produktos.

Noteiktās nekaitīguma normas (50 mkrogrami uz kilogramu ķermeņa masas dienā) var izrādīties pārāk augstas, lai pasargātu mūs no audzējiem un citām dzīvībai bīstamām slimībām, ko šī viela spēj izraisīt. Manuprāt, nepieciešams BPA saturošos materiālus aizliegt lietot Latvijā kā iepakojuma materiālos pārtikai un dzērieniem, kā arī virtuves piederumu un trauku izgatavošanā.

Ar cieņu
profesors Ivars Kalviņš

AUTORS: MANA BALSS

Vēl viens uzņēmums pievienojas BPA FREE sarakstam!26. Sep (2016)

No labajiem uzņēmumu piemēriem latvijā, sarakstam pievienojas arī SIA ADE AQUALAR pH9+, kas jau kopš 2014.gada izplata 19L iepakojumus no PET1 materiāla un šobrīd ir vienīgie, kas to dara.

"Mēs arī cīnāmies par šo tēmu jau vairākus gadus un panācām to, ka varam izplatīt PET1 iepakojumos ūdeni 19L," ziņo uzņēmuma pārstāvji.

AUTORS: MANA BALSS

Kā strādā ManaBalss.lv?

Parādi video arī draugiem:  

ManaBalss.lv labās ziņas - Tavā e-pastā!

Mums ir daudz labu jaunumu - gribam par tiem pastāstīt arī Tev! Ieraksti savu e-pastu, un mēs ik mēnesi Tev tos nosūtīsim.

e-pasta adrese ** Obligātie lauki
JAUNUMI

Lielu sabiedrības uzmanību piesaistījusi iniciatīva, kas rosina Latvijā legalizēt eitanāciju! 3 dienu laikā par šo ideju...

Posted by ManaBalss.lv on pirmdiena, 2017. gada 13. marts


"Deputātu iespēja atturēties faktiski ir viņu iespēja melot vēlētājam!" uzsver iniciatīvas par deputātu atturēšanos...

Posted by ManaBalss.lv on piektdiena, 2017. gada 10. marts


Finanšu ministrija pretojas ierosinājumam ceļa nodokli iekļaut degvielas cenā! Lai gan iniciatīva "Atcelt pastāvošā ceļ...

Posted by ManaBalss.lv on piektdiena, 2017. gada 10. marts


Saeima šodien uzdeva Finanšu ministrijai vērtēt iniciatīvu, kas rosina "ceļa nodokli" iekasēt atkarībā no reālā...

Posted by ManaBalss.lv on ceturtdiena, 2017. gada 9. marts


Iniciatīvai "3. grupas invalīdiem - sabiedrisko transportu bez maksas!" savākti jau vairāk nekā 1300 paraksti! Paldies...

Posted by ManaBalss.lv on pirmdiena, 2017. gada 6. marts