Pārstāvis: Māris AntonsPublicēta: 22. Dec (2020)

PAR DATU NESĒJU NODEVAS ATCELŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
8'362
Jau parakstījuši 8'362
1'638

Kultūras ministrija papildus citām ierīcēm, kas jau tiek apliktas ar datu nesēja nodevu, ierīču sarakstam plāno pievienot arī mobilos telefonus – https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/datu-neseju-atlidzibu-plano-ieviest-ari-viedtalruniem.a386315/. Taču datu nesēju nodeva vienmēr jau tā ir bijusi absurda – visu datu nesēju aplikšana ar nodokli, kas paredz, ka datu nesējs tiek izmantots mūzikas failu kopiju veidošanai, nav taisnīgs. Ja kādreiz cilvēki vēl tiešām izmantoja mp3 failus un veidoja savas izlases mūzikas atskaņošanai auto vai citās skaņu sistēmās un šis apsvērums kaut daļēji atbilda īstenībai, tad mūsdienās, kad cilvēki izmanto straumēšanas servisus (Spotify u.c), tas vienkārši neatbilst realitātei. Arī šīs nodevas piemērošanas kārtība nav taisnīga, jo datu nesējus visvairāk iegādājas tieši profesionālām vajadzībām, kuros drošības, arhivēšanas u.c. iemeslu dēļ pārsvarā glabā sevis pašu veidotus failus. Arī cilvēki, kas biežāk maina tehniku, šai nodoklī samaksā vairāk par citiem. Bet nav tā, ka biežāka telefona mainīšana nozīmē, ka cilvēks veidos vairāk mūzikas ierakstu kopiju. Tas neatbilst īstenībai, tāpēc arī šī nodeva strauji zaudē savu daļējo pamatotību un ir atceļama.

Ja Kultūras ministrija vēlas atbalstīt mūziķus, tas ir jādara citādi. Tas var būt kāds tiešmaksājums vai kāda cita metode, kas jānoskaidro savstarpējās sarunās starp mūziķiem, sabiedrību un piedaloties patērētāju pārstāvjiem. Bet datu nesēju nodeva ir jālikvidē kā arhaiska, jo neatbilst laika garam. Ja šis ir veids, kā tiek iekasēta nauda par tiesībām veidot faila rezerves kopiju, tad tai ir jābūt iekļautai paša faila cenā. Arī ceļa nodokli maksā tikai tie, kas brauc ar auto, nevis visi, kuru pagalmā ir vieta auto novietošanai.

Tiktu atcelta grūti pamatojama nodeva un viesta skaidrāka izpratne, par ko mēs maksājam savus nodokļus, kad iegādājamies elektroniku.

Iniciatīvas jaunumi

Palīdzi Tevis atbalstītajām idejām nokļūt Saeimā vēl PIRMS vasaras brīvdienām!12. May (2021)

Tavs paraksts un dalīšanās ar iniciatīvām sociālajos tīklos palīdzēs sabiedrībā populārām idejām nonākt parlamenta dienaskārtībā PIRMS vasaras brīvdienām.

Ņemot vērā Saeimas darba un iniciatīvu izskatīšanas kārtību, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija ziņo, ka jaunus ManaBalss autoru kolektīvos iesniegumus, lai tie politiskajā dienaskārtībā nonāktu vēl šajā vasarā, ir nepieciešams iesniegt jau maijā.

Pašlaik ievērojams sabiedrības atbalsts ir šādām iniciatīvām, kuras paredzami varētu pretendēt uz nokļūšanu Saeimā vēl šovasar:

Samaksā sodu par ceļu satiksmes pārkāpumu pirmajās 15 dienās, un maksā šo sodu divreiz mazāku;

Par migrēnas iekļaušanu kompensējamo diagnožu sarakstā;

Nepilsoņiem – tiesības balsot pašvaldību vēlēšanās;

Par datu nesēju nodevas datu nesēju nodevas atcelšanu;

Par iespēju autovadītājiem salīdzināt OCTA cenas bez starpnieku līdzdalības un nepārmaksāt par OCTA;

Valsts un pašvaldību autotransportu aprīkot ar GPS izsekošanas ierīcēm;

Par minimālo mēnešalgu 630 eiro apmērā;

Apmaksāt bērniem zobārstniecību akūtos gadījumos;

Pandēmijas ierobežojumi – ieteikuma formā jeb iesim Zviedrijas ceļu Covicd-19 krīzes risinājumos;

Par bezmaksas sabiedrisko transportu 3. grupas invalīdiem;

Par garantētu minimālo ienākumu virs nabadzības sliekšņa 330 EUR;

Par vienkāršotu mazās uzņēmējdarbības nodokļu režīmu.

ManaBalss autoru iniciatīvas, kas Saeimā nonāk kā kolektīvie iesniegumi, tiek izskatīti mēneša laikā. To nosaka Saeimas kārtības rullis.

Zināms laiks paiet, kamēr iesniegtie paraksti pēc Saeimas Prezidija prasības tiek analizēti Pilsonības un migrācijas pārvaldes iedzīvotāju reģistrā. Kad ir iegūts apstiprinājums par leģitīmo parakstu skaitu – cik Latvijas pilsoņu vecumā no 16 gadiem ir parakstījuši attiecīgo iniciatīvu –, iesnieguma sākotnējā izskatīšana notiek Mandātu komisijā.

Šai sākotnējā izskatīšanā iniciatīvas autoram/-ei ir iespēja izklāstīt visu frakciju pārstāvjiem savu ideju, un vajadzības gadījumā vārds tiek dots arī autora un komisijas pieaicinātajiem ekspertiem. Iepazīstoties ar likumdošanas priekšlikuma ideju un tās kontekstu, pirmajā izskatīšanā Mandātu komisija dod savu vērtējumu par iesnieguma vēlamo turpmāko ceļu parlamentā, piemēram, kurai atbildīgajai komisijai tas tālāk būtu jāizskata.

Palīdzi Tevis atbalstītajām idejām nokļūt Saeimā vēl PIRMS vasaras brīvdienām! Dalies ar šo ierakstu sociālajos tīklos!

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS