Iniciatīva ir atbalstīta un ir ieviešanas procesā

Pārstāvis: Dilāne SimonaPublicēta: 17. Mar (2021)

PAR GRŪTNIEČU TIESĪBĀM UZ BEZMAKSAS EPIDURĀLO ANESTĒZIJU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
13'424
Jau parakstījuši 13'424

Jebkurai sievietei, kura dzemdē, būtu jābūt pieejamai dzemdību sāpju remdēšanas iespējai par velti, taču pašlaik izvēle taisīt epidurālo anestēziju ir tikai tām sievietēm, kurām tam ir pietiekami daudz finanšu līdzekļu.

Tāpēc epidurālai anestēzijai ir jābūt valsts apmaksātam pakalpojumam.

Eksperti atzīst, ka ilgstošas dzemdību sāpes var radīt pacientes veselības problēmas un skābekļa trūkumu bērnam. Lielai daļai sieviešu kontrakciju sāpes ir ļoti spēcīgas un rada sarežģījumus dzemdību procesā, jo tiek patērēts daudz spēka. Dzemdību nami sāpju mazināšanai piedāvā epidurālo anestēziju. Problēma ir, ka ne visas sievietes šo pakalpojumu var atļauties, jo summa uz Latvijas minimālās algas fona ir gana augsta. Piemēram, Rīgas Dzemdību namā šis pakalpojums maksā 285 eiro; arī Jūrmalas dzemdību namā pakalpojumam ir tāda pati cena. Sievietei tomēr būtu jābūt brīvai izvēlei, veikt vai neveikt epidurālo anestēziju augstu sāpju gadījumā. Ja sieviete nolemj, ka viņai šī anestēzija ir nepieciešama, šim pakalpojumam vajadzētu būt valsts apmaksātam.

Iniciatīvas jaunumi

Izmanto to, ko esi sasniegusi! Iniciatīvai pa pēdām: dzemdības bez sāpēm04. Oct (2022)

Epidurālā analgēzija (EA) ir iespēja atvieglot dzemdību sāpes. Kopš 2022. gada 1. augusta Latvijā tā ir pieejama dzemdībās bez maksas un pēc sievietes pašas vēlēšanās. Agrāk tā bija bezmaksas tikai, ja atbilda medicīniskām indikācijām, publikācijā atgādina portāls Delfi.

Iespēja to izvēlēties dzemdībās ir ļoti svarīga, un vienlaikus ir labi, ja šī izvēle ir informēta, t.i., izsvērta un ar zināšanām arī par iespējamajām blakusparādībām un riskiem. Tāpēc Delfi skaidro, kas ir jāzina, pirms pieņemt lēmumu par EA izmantošanu dzemdībās, kā tā var palīdzēt un kādas var būt sekas, un ko par to saka mediķi un pētījumi.

Pirmām kārtām – paldies par savulaik izvirzīto prasību un par sasniegto iniciatīvas "Par grūtnieču tiesībām uz bezmaksas epidurālo anestēziju" autorei! Paldies arī visiem iniciatīvas parakstītājiem! Un ļoti svarīgi ir pateikt paldies arī lēmuma pieņēmējiem – 13. Saeimas politiķiem: paldies!

Vienvārdsakot, iniciatīvas īstenošanai no 2022. gada valdība no budžeta izdalīja vairāk nekā 1,3 miljonus eiro. Tātad – šo atsāpināšanu var saņemt 7390 sievietes.

Salīdzinājumam: agrāk EA pēc pašu vēlēšanās Rīgas Dzemdību namā maksāja 285 eiro, un bezmaksas to deva tikai pēc medicīniskām indikācijām vai pēc vēlēšanās nepilngadīgām dzemdētājām.

Norādām, ka Delfi šī publikācija ir pieejama tikai abonentiem, un tajā ir arī daudz noderīgu saišu padziļinātai informācijai, kuras šeit nepārpublicējam.

Kas ir epidurālā analgēzija

Ir divu veidu epidurālā atsāpināšana – anestēzija (kas bloķē jūtīgumu, kā arī par kustībām atbildīgos nervus) un analgēzija (samazina sāpes un mazāk bloķē par kustībām atbildīgos nervus, jūtīgums pēc tās ir individuāls). Dzemdību atsāpināšanai Latvijā parasti izmanto otro variantu. Bieži vien nemedicīniski to dēvē par "epidurālo anestēziju" un izmanto abreviatūru "EA", ar to domājot gan anestēziju, gan analgēziju vai to kombināciju.

Vēl ir spinālā anestēzija, kas pēc tehnikas ir līdzīga, bet iedarbojas ātrāk. Kā arī kombinētā anestēzija – spināli epidurālā. Dzemdībās šos anestēzijas veidus izmantot retāk, piemēram, ķeizargrieziena operācijas laikā.

Pirms procedūras anesteziologs piemeklē medikamentu devu un kombināciju, atkarībā no individuālās situācijas. Parasti Latvijā izmanto vietējos anestētiķus kombinācijā ar opiātiem nelielās devās.

EA un iespēja kustēties

Iespējas kustēties, saņemot EA, saglabājas, bet var būt arī ierobežotas. Protams, anesteziologi aprēķina medikamentu devu katrā konkrētajā situācijā, bet tas, kāds kustīgums saglabāsies ķermeņa lejasdaļā, ir atkarīgs ne tikai no devas un medikamentu koncentrācijas, bet arī no individuālas reakcijas. EA saņemšanas laikā ir nekustīgi jāsēž vai jāguļ, pēc tam var kustēties, bet pat tajā gadījumā, ja sieviete jūt kājas un var kustēties, viņai var būt nepieciešama palīdzība, lai aizietu uz tualeti vai mainītu pozu. Tad partnera palīdzība ir vajadzīga nebūt ne mazāk kā dzemdībās bez atsāpināšanas.

"Vecmātes ir ieinteresētas, lai sievietes kustētos arī pēc EA saņemšanas, taču ne vienmēr viņas to var darīt pilnā mērā, pirms tam nav iespējams prognozēt, cik kustīgums saglabāsies," saka vecmāte Aiga Zakevica. "Gadās, ka sieviete vēlas dzemdēt bērniņu noteiktā pozā, bet pēc EA tas nav iespējams, bet citos gadījumos kustīgums saglabājas un sieviete var pozu izvēlēties. Taču ne visas sievietes vēlas izmantot šo iespēju pēc EA. Kāda dod priekšroku guļus pozai vai pat kārtīgai pagulēšanai."

Tāpat pēc EA sievietei ir pievienota ne tikai EA katetrs, bet arī karditokogrāfs (bērna sirdstoņu mērītājs), asinsspiediena mērītājs, tāpat var būt uzlikts katetrs intravenozai (sistēmas) ievadīšanai – ir iespējamība, ka vajadzēs iekšēji ievadīt papildus medikamentus. Lai gan Pasaules Veselības Organizācija rekomendē veicināt kustīgumu un vertikālas pozas dzemdību laikā arī sievietēm, kurām izmanto EA (ņemot vērā dzemdētājas vēlmes), ir gadījumi, ka pat tad, ja sieviete vēlas, ar tādu caurulīšu un vadu skaitu, un ja nav nepieciešamā patstāvīgā atbalsta, to var būt apgrūtinoši īstenot.

Vecmātes atzīmē, ka sievietes mēdz būt nesagatavotas tam, ko īsti nozīmē EA un reizēm tas var likt vilties un būt neapmierinātām ar dzemdībām.

Vai EA var uzlikt jebkurā brīdī?

Lai arī EA var izmantot jebkurā dzemdību periodā, parasti to liek jau aktīvajā radību fāzē, t.i., kad dzemdes kakla atvērums ir vismaz četri pieci centimetri. Pētījumi rāda, ka tādā gadījumā ir mazāk EA blakusparādību – nepieaug medicīnisko iejaukšanās un ieilgušu dzemdību riski.

Uz izstumšanas periodu EA var noņemt (jāņem vērā, ka tad kontrasts starp sāpju neesamību un to spēju rašanos ir ļoti intensīvs, tādēļ, ka sāpes nepieaug pakāpeniski, kā tas ir, dzemdējot bez EA) vai atstāt (šajā gadījumā ir iespējamība, ka sieviete nejutīs vēlmi bērniņu stumt pilnā mērā). Tādēļ bieži vien preparātu devu tuvāk izstumšanas periodam samazina.

Cik ilgi darbojas EA?

EA parasti uzliek aptuveni desmit minūtēs, efekts sāk parādīties pēc pāris minūtēm, bet pēc 20 minūtēm jau sasniedz maksimālo punktu. Vienas medikamenta devas iedarbība ir individuāla, parasti tā darbojas 60 līdz 90 minūtes.

Kad sieviete jūt, ka kontrakcijas atjaunojas, anesteziologs pievieno medikamentu devu. Viņš neatrodas visu laiku blakus sievietei, bet nāk pēc vajadzības.

Sievietes apmierinātība ar dzemdībām atkarīga ne tikai no tā, cik viegli viņa tiek galā ar sāpēm. T.i., pat efektīvas EA gadījumā dzemdību pieredzi ietekmē arī citi faktori, piemēram, komunikācija ar medicīnisko personālu, partnera atbalsts dzemdībās. Saskaņā ar pētījumiem nepārtraukts atbalsts samazināja atsāpinātāju lietošanu.

Ir pētījumi, kas apliecina, ka sievietēm bez atsāpināšanas dzemdībās, ir lielāka apmierinātība ar pieredzi, ja bijis nepārtraukts atbalsts dzemdībās.

Kad EA nedrīkst lietot

Ir gadījumi, kad EA nedrīkst lietot:

- smagas sirds saslimšanas vai defekti,
- aknu saslimšanas,
- nervu sistēmas patoloģijas,
- slikta asinsrece,
- alerģijas uz vietējiem anestētiķiem,
- infekcija vietā, kur jāievada katetrs.

Parasti par šīm slimībām vai īpatnībām sieviete jau zina vai uzzina grūtniecības laikā. Tādā gadījumā var izmantot alternatīvās sāpju mazinošās metodes.

Alternatīvās sāpju mazinošās metodes

Alternatīvas metodes ir mazāk efektīvas nekā EA, taču dažām no tām nav blakusparādību un ierobežojumu lietošanai.

Uzzināt vairāk par šīm metodēm ir vērts pat tad, ja ir nolemts dzemdībās izmantot EA. Tad tās varēs izmantot gadījumā, ja, ierodoties dzemdību iestādē, EA būs par vēlu pielietot vai tā neiedarbosies cerētajā veidā, vai arī, ja nāksies ilgāk gaidīt anesteziologu vai viņš nebūs pieejams (šobrīd Latvijā trūkst šo speciālistu). Alternatīvās metodes var izmantot visos dzemdību periodos, piemēram, kad kontrakcijas ir ciešamas, lai paildzinātu laiku, kad liks EA. Ir sievietes, kas dod priekšroku izmantot šī metodes visu dzemdību garumā.

Ūdens izmantošana kontrakciju laikā un dzemdības ūdenī
Pētījumi liecina, ka sievietes jūtas atslābinātākas un izjūt mazāk sāpju, kad izdzīvo kontrakcijas ūdenī.

Aromterapija
Pētījumu ir maz, bet ir rādītāji par to, ka aromterapijas eļļas mazina trauksmi un sāpju sajūtas dzemdībās.

Hipnodzemdības
Metode ir ļoti populāra, bet viss nav tik viennozīmīgi. Kohreina pētījums rāda, ka sievietes, kuras dzemdībās izmantoja hipnotehnikas, nevērtēja savas dzemdības kā mazāk sāpīgas salīdzinājumā ar tām dzemdētājām, kuras laida pasaulē bērnus bez minētajām tehnikām.

Vienlaikus, saskaņā ar citu pētījumu, sievietes, kuras dzemdībās izmantoja hipnotehnikas, bija ar rezultātu apmierinātas. Viņas juta mazāk baiļu un trauksmes nekā gaidīja, kaut sākumā bija noskaņotas skeptiski.

Apzinātā elpošana
Šī ir pati pieejamākā metode, kaut mazāk efektīva.

Smieklu gāze
Atšķirībā no iepriekšējām EA alternatīvajām metodēm, šis ir medicīnisks sāpju mazināšanas veids, tomēr tas ir mazāk efektīvs atsāpināšanai nekā, piemēram, iegremdēšanās siltā ūdenī.

Starp citu, EA var nenostrādāt (tā nesniedz atsāpinošu efektu 10 līdz 15 procentos) vai tikai daļēji noņemt sāpes, piemēram, tikai vienā ķermeņa pusē.

Kad EA iesaka

EA mēdz būt ieteicama ne tikai atsāpināšanai, bet arī noteiktu veselības stāvokļu gadījumā. Piemēram, ja ir sirds vai nieru saslimšanas, cukura diabēts ar paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu u.c. gadījumos.

Reizēm tā nepieciešama medicīnisku iemeslu dēļ, kas atklājas dzemdībās. EA var palīdzēt diskoordinētu kontrakciju gadījumā (ja tās ir neregulāras, biežas, ļoti sāpīgas vai neproduktīvas, tādas, kas sievieti ļoti nomoka, bet nevirza bērniņu pa dzemdību ceļiem). Tā kā EA normalizē tonusu un dzemdes saraušanos, kontrakcijas kļūst regulārākās un produktīvākas.

Kad sievietes spēki izsīkst un viņai šķiet, ka vajadzīga atelpa no dzemdībām uz pāris stundām, EA var palīdzēt atpūsties un sakopot spēkus.

Ietekme uz dzemdībām
"Jā, EA veic, lai mazinātu sāpes, taču tā ir medicīniska iejaukšanās ar savām iespējamām sekām un ietekmi uz dzemdību norisi," saka Zakevica.

- EA var paildzināt dzemdības: pirmo dzemdību periodu, t.i., kontrakcijas tajā par 26 minūtēm, otro jeb izstumšanas periodu – par 15 minūtēm. Tādēļ pieaug citu medicīnisko iejaukšanās riski – iespējamība lietot oksitocīnu, šķēres iegriezumam un vakuuma izmantošanu.
- Pēc EA trīs reizes paaugstinās iespējamība izmantot oksitocīnu, jo analgēzija samazina šī dabiskā hormona izdalīšanos.
- Nav skaidra EA ietekme uz ķeizargriezienu skaitu. Saskaņā ar dažiem pētījumiem, risks nepalielinās, bet, piemēram, šis pētījums liecina, ka nav pietiekamu datu viennozīmīgai atbildei.
- Kontrasta dēļ kontrakcijas (pēc EA pārtraukšanas) var būt jūtamākas.
- Pēc EA uzlikšanas nevar turpināt dzemdības ūdenī.

Ja sieviete var izmantot EA un padarīt sajūtas dzemdībās mazāk sāpīgas, tad bērnam, kuram tas arī nav vienkāršs process, šādas izvēles nav. Reizēm sievietes izvēlas dzemdības bez atsāpināšanas, lai justu šo pieredzi kopā ar bērnu, bet dažkārt arī pēc šāda lēmuma izvēlas EA, tā ir brīva sievietes izvēle.

Iespējamās blakusparādības

Pēc PVO datiem, "EA ir viens no spilgtiem normālu dzemdību medikamelizācijas piemēriem, pārvēršot fizioloģisku notikumu medicīniskā procedūrā". Biežāk blakusparādības saista ar mātes, nevis bērna veselību, lai gan viennozīmīgas atbildes pētījumi nesniedz.

Sievietei:
- Bieži novērots straujš arteriālā asinsspiediena kritums, pat pusē gadījumu.
- Tāpat novēro ādas niezi, drebuļus, sliktu dūšu, galvassāpes, sāpes mugurā, zvanīšanu ausī, var paaugstināties ķermeņa temperatūra, būt apgrūtināta urinēšana (tādā gadījumā urīnizvadkanālā liek katetru).
- Starp ilglaicīgām EA sekām, saskaņā ar pētījumiem, pieaug hronisku muguras sāpju iespējamība, galvas sāpju un migrēnas risks pēc dzemdībām.

Nopietni sarežģījumi ir ļoti reti (krampji, sirdslēkme, alerģiskais šoks, elpošanas orgānu paralīze).

Bērnam:
- Pēc dažiem datiem, bērni, kuri dzimuši, mammai izmantojot EA, ir ar noslieci grūtāk satvert krūti un efektīvi zīdīt.
- Sievietes, kuras saņēmušas EA dzemdībās, biežāk (33 procentos) beidz bērnu zīdīt pirmajā mēnesī pēc dzemdībām un pāriet uz jaukto barošanu (44 procenti) pirmajās 14 dienās pēc bērna dzimšanas.
- Ir pētījumi, kas liecina, ka medikamentozā slodze uz bērnu ir tik minimāla, ka neietekmē bērna stāvokli, ko vērtē sākotnēji pēc Apgares skalas.
- Savukārt šajā lielajā pētījumā (pētīts viens miljons dzimušo), tās autori atraduši saikni starp EA un zemiem Apgares rādītājiem.
- Pēc EA paaugstinās iespējamība, ka būs jālieto citi medikamenti, un tas nozīmē, ka ir risks, ka bērns arī gūs zāļu slodzi.
- Bērna stāvokli var ietekmēt mātes asinsspiediena izmaiņas, hormonālais fons un ķermeņa temperatūra, kas reizēm ir sekas pēc EA. Piemēram, bērni, kas dzimst mammai ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru, biežāk dzimst ar zemiem Apgares rādītājiem, viņiem biežāk ir krampji jaundzimušā vecumā un biežāk nepieciešama reanimēšana.
- Bērnam var būt izjaukts sirdsritms.
- Tāpat bērniem pēc mātes lietotas EA, bija novērota biežāka jaundzimušo dzelte.

Rīgas Dzemdību nama galvenā neonatoloģe Inese Bļodniece pārliecināta, ka EA dzemdībās jaundzimušajiem ir droša metode: "EA tieša ietekme uz jaundzimušo nav. Jā, ir izpētīts, ka EA lietotie medikamenti iet caur placentu, taču medikamentu koncentrācija, kas nonāk līdz jaundzimušajam, ir tik minimāla, ka neietekmē bērna stāvokli.

Pētījumos vairāk tiek runāts par EA netiešu ietekmi uz jaundzimušo, tas saistīts, ar to, ka EA var pagarināt dzemdību izstumšanas periodu un ir lielāks instrumentālu dzemdību t.i. vakuumekstrakcijas risks, un sekojoši bērniņam dzemdībās biežāk varētu attīstīties distress un būt mekoniāli augļūdeņi. Pēdējo gadu pētījumi pierādījuši, ka jaundzimušā Apgares skalas vērtējums būtiski neatšķiras atkarībā no EA pielietošanas, taču šie jaundzimušie biežāk nonāk intensīvās terapijas nodaļā dēļ tranzitorām elpošanas problēmām.

Savukārt par EA pozitīvo ietekmi uz jaundzimušo tiek runāts kontekstā, ka EA samazina pēcdzemdību depresijas risku mātei un līdz ar to sekojoši bērnam ir labāka kognitīvā attīstība."

Ko laikus izrunāt ar ārstu un/vai vecmāti

Ja plānojat laist pasaulē bērniņu kopā ar līgumvecmāti vai līgumārstu, svarīgi atrast speciālistu, ar kuru jums sakrīt skatījums par dzemdību atvieglošanu. Precizējiet, piemēram, vai viņi izmanto alternatīvās sāpju mazināšanas metodes, ja vēlaties kādas no tām kādā dzemdību periodā izmantot. Jo speciālistu arsenālā ir atšķirīgas prasmes un zināšanas. Tāpat var painteresēties, cik procentuāli no dzemdībām, ko aprūpē šis speciālists, tiek izmantota EA.

EA ir efektīvākais dzemdību atsāpināšanas veids, taču, kā jebkura medicīniskā iejaukšanās, tai ir savi riski un iespējamās sekas.

Lēmums par tās izmantošanu paliek sievietes ziņā. Viņa var izvēlēties, kādā veidā tikt galā ar sāpēm.

Nav iespējams paredzēt, kādas būs sajūtas dzemdībās, bet var sagatavoties dažādiem radību attīstības scenārijiem un pieņemt lēmumu jau pašās dzemdībās – izmantot EA, pat ja iepriekš nebija domāts to ņemt vai sajust, ka pēc tās nav vajadzības, pat ja iepriekš likās, ka bez tās būs sarežģīti.

Avots: Delfi

Apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Pilnīga iniciatīvas uzvara – epidurālā anestēzija dzemdībās turpmāk būs pieejama visām sievietēm11. Jul (2022)

No 1. augusta ārstniecības iestādēm epidurālā anestēzija dzemdībās ir jāsniedz par valsts līdzekļiem, tajā skaitā, ja vēlmi par atsāpināšanas pielietošanu izteikusi pati sieviete, ziņo Latvijas oficiālais "LV portāls".

Šis ir praktisks iznākums pirms gada Saeimā atbalstītajai iniciatīvai "Par grūtnieču tiesībām uz bezmaksas epidurālo anestēziju", tāpēc varam apgalvot – to panācāt arī jūs! Parlamenta diskusiju laikā ietekme bija arī iedzīvotāju aktīvajai iesaistei, piemēram, komentējot šo problēmu sociālajos tīklos. Tā rezultātā ir panākta indikāciju saraksta atcelšana anestēzijas pieejamībai. Tomēr pamatā šai likumdošanas pārmaiņai ir iniciatīva, kas pērn martā Saeimā tika iesniegta ar 10’792 parakstiem.

Par iniciatīvas statusu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas mājaslapā lasāms, ka epidurālās anestēzijas pakalpojumiem no 2022. gada valsts budžeta piešķirti 1’379’800 eiro, kas nozīmē 7’390 epidurālās anestēzijas gadījumus gadā. "LV portāls" uzsver, ka nav pieļaujams, ka atsāpināšana tiek sniegta kā maksas pakalpojums, jo tā ir valsts apmaksāta.

Lēmumu par to, vai konkrētajā dzemdību gadījumā atsāpināšanai nav kontrindikāciju jeb medicīniska iemesla atsāpināšanas neveikšanai (iespējams ļoti retos gadījumos), pieņems dzemdību iestādes speciālists vai anesteziologs. Vienlaikus sieviete varēs atteikties no atsāpināšanas pielietošanas.

Lai izslēgtu jebkādas interpretācijas iespējas par valsts apmaksātas epidurālās anestēzijas pielietošanu atbilstīgi noteiktām medicīniskajām indikācijām (tostarp interpretācijas par šogad iekļauto indikāciju ‒ sāpju radītu paniku (uztraukumu un bailēm)), no 1. augusta medicīnisko indikāciju saraksts valsts apmaksātas dzemdību epidurālās anestēzijas saņemšanai tiek atcelts.

Par to, vai konkrētajā iestādē tiek veikta epidurālā anestēzija, grūtniecei ieteicams noskaidrot vēl pirms dzemdībām, kad plāno un izvēlas ārstniecības iestādi dzemdību palīdzības saņemšanai. Ja ārstniecības iestāde anesteziologa trūkuma dēļ valsts apmaksātu epidurālo anestēziju nevar piedāvāt, par to kliente pirms pakalpojuma sniegšanas ir jāinformē.

Epidurālā anestēzija dzemdībās par valsts līdzekļiem tiek sniegta arī pārējās Baltijas valstīs, kurās līdzīgi kā Latvijā ir nepietiekams anesteziologu skaits. Anesteziologu trūkums nozarē risināms ar citām metodēm, nevis sašaurinot pakalpojuma saņēmēju skaitu. Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests kopīgi ar ārstniecības iestādēm strādās pie tā, lai novērstu gadījumus, kad anesteziologs nav pieejams atsāpināšanas veikšanai dzemdībās aizņemtības dēļ operāciju zālē vai citos neatliekamos gadījumos.

Gadījumā, ja līdz 1. augustam sievietei ir atteikta valsts apmaksāta epidurālā atsāpināšana un pakalpojums ir sniegts kā maksas pakalpojums, bet ir aizdomas, ka maksājums ticis pieprasīts nepamatoti (ir bijusi kāda no medicīniskajām indikācijām, iespējams vērsties ar iesniegumu Nacionālajā veselības dienestā. Ja pēc pacientes medicīniskās dokumentācijas un iestādes paskaidrojuma izvērtēšanas tiks konstatēts, ka sievietei bija medicīniskās indikācijas valsts apmaksātas atsāpināšanas veikšanai, ārstniecības iestādei tiks uzdots atmaksāt nepamatoti iekasēto samaksu.

Atbalstu valsts apmaksātas epidurālās anestēzijas pielietošanai pauduši arī nozares pārstāvji no Rīgas Dzemdību nama, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas, Vidzemes slimnīcas, Liepājas Reģionālās slimnīcas, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas un Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas.

Avots: LV portāls; Saeima

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Iniciatīva ir atbalstīta un ir ieviešanas procesā23. Nov (2021)

Turpinoties valsts budžeta un ar to saistīto likumprojektu izskatīšanai Saeimā, vēršam uzmanību uz trijām ManaBalss.lv autoru iniciatīvām, kuru prasību īstenošanai finansējums jaunajā budžetā noteikti būs.

Jau šogad pēc iniciatīvas "Par valsts apmaksātu pakalpojumu ieviešanu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem" iesniegšanas Saeimā tika atrasti līdzekļi, kurus pārvirzīt bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (AST), saziņā ar ManaBalss.lv par iniciatīvas statusu komentē Bērnu slimnīcas fonds (BSF).

Tiesa, BSF nav precīzas informācijas, kam un cik lielā mērā ir novirzīts apstiprinātais finansējums.

Likumā par 2020. gada budžeta pārdali neparedzētiem gadījumiem ir lasāms, ka šogad 20'494 eiro ir piešķirti, lai laikposmā no 22. septembra līdz 31. decembrim nodrošinātu valsts apmaksātu pakalpojumu ieviešanu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.

Un Veselības ministrijā nākamā gada budžetā ir ieplānojusi bezmaksas diagnostiku bērniem ar AST, speciālistu apmācību un nodrošināšanu ar nepieciešamo aprīkojumu diagnostikas veikšanai.

Iniciatīvas autore un BSF pateicas ikvienam iniciatīvas atbalstītājam un vērtē, ka iniciatīvai ir pozitīvs virziens – tā ir vērtējama kā atbalstīta un ieviešanas procesā esoša iniciatīva, lai gan tās prasība vēl nav pilnībā īstenota.

Lai iekļautu bērnus ar autiskā spektra traucējumiem (AST) valsts atbalsta sistēmā, ir nepieciešami kompleksi darba pasākumi, kurā ir iesaistītas trīs ministrijas – Labklājības, Izglītības un zinātnes un Veselības ministrija.

Tai pašā laikā vēl nav pieejama informācija par ABA terapiju apmaksu, kas ir tik ļoti svarīga bērniem ar AST, komentē BSF.

Runājot par jau sasniegto, svarīgākais un būtiskākais solis BSF vērtējumā ir Labklājības ministrijas izveidotā darba grupa, lai kompleksi risinātu jautājumu par valsts apmaksātu pakalpojumu pilnveidošanu bērniem ar AST un nodrošinātu iesaistīto institūciju sadarbību.

Darba grupas uzdevums ir:

1. Līdz 2022. gada 1. aprīlim sagatavot un iesniegt Labklājības ministrijas vadībai priekšlikumus par valsts apmaksātu pakalpojumu pilnveidi bērniem ar AST, tai skaitā par:

1.1. autiskā spektra traucējumu diagnosticēšanas procesa pilnveidošanu;

1.2. agrīnas intervences un atbalsta pasākumiem, tai skaitā bērnu ar AST pilnvērtīgai iekļaušanai pirmsskolas un vispārējās izglītības iestādēs;

1.3. valsts finansēto pakalpojumu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un to ģimenes locekļiem klāsta paplašināšanu;

1.4. atbalsta pasākumu un pakalpojumu bērniem ar AST īstenošanas uzraudzību;

1.5. iesaistīto institūciju atbildību, sadarbības un informācijas aprites pilnveidošanu starp veselības aprūpes, izglītības un sociālo pakalpojumu jomu pārstāvošām institūcijām;

1.6. prioritāri ieviešamajiem pasākumiem, to ieviešanas laika grafiku, atbildīgajām institūcijām un finansējumu;

1.7. nepieciešamajām izmaiņām tiesību aktos.

Plašsaziņā par 2021. gada budžeta debatēm līdz šim ir lasāms, ka AST diagnostikai bērniem un paplašinātas epidurālās anestēzijas pieejamībai dzemdībās nodrošināšanai kopā ir atvēlēti 2,2 miljoni eiro.

Šo visai atšķirīgo problēmjautājumu kopīgā pozicionēšana vienuviet acīmredzot ir saistāma ar abām Saeimā iesniegtajām un apstiprinātajām ManaBalss.lv iniciatīvām, kuru prasību finansēšanu politiķi ir solījuši jaunajā veselības aprūpes budžetā virzīt starp prioritātēm.

Tajā pašā septembra beigās pieņemtajā likumā par 2020. gada budžeta pārdali ir lasāms, ka valsts apmaksātas epidurālās anestēzijas pieejamības nodrošināšanai dzemdību procesā no 2021. gada 22. septembra līdz 31. decembrim šogad ir atvēlēti 402’558 eiro.

Nākamgad arī līdz 2500 vēzi uzveikušo sieviešu saņems krūts rekonstrukciju par valsts naudu. Tas savukārt ir iniciatīvas "Par valsts finansētām rekonstrukcijas operācijām krūts vēža pacientēm" sasniegums. Ar neatlaidīgu un konstruktīvu šīs prasības uzturēšanu spēkā un virzīšanu jeb, citiem vārdiem sakot, pilsonisko lobiju, šo pārmaiņu ir panākusi iniciatīvu pārstāvošā organizācija Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls. Veselības ministrija lēš, ka šīs nepieciešamības nodrošināšanai būs nepieciešami 800’000 eiro.

Avots: ManaBalss; Latvijas Republikas tiesību aktu portāls; Apollo.lv; LSM

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS

Divi miljoni eiro jau šogad – pilsoņu iniciatīvas ietekmē budžeta pārdali un plānošanu26. May (2021)

Iniciatīvu aktualizētās problēmas veselības aprūpē iekustina daudz plašāku šīs jomas sakārtošanu un starpresoru sadarbību.

Pakalpojumiem iedalītā nauda vien problēmas neatrisinās, jo trūkst speciālistu, kas šos pakalpojumus sniedz. Tā par atbalstu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (AST) un par epidurālo anestēziju dzemdībās trešdien, 26. maijā, secināja Saeimas deputāti Sociālo un darba lietu komisijas sēdē.

Abus šos jautājumus Saeima valdībā virza kā prioritārus nākamā gada veselības budžetā, un jau šogad tiem provizoriski tiek lēsts 2,1 miljona eiro atbalsts. Tas būtu iespējams, pārdalot XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem paredzēto un neizmantoto finansējumu.

Klātesot iniciatīvu autorēm, kopā ar Veselības ministrijas (VM), Nacionālā veselības dienesta (NVD) un Finanšu ministrijas pārstāvēm, kā arī ar nozares ekspertu loku komisijas sēdē izvērsti tika analizēta jau pirms tam šo iniciatīvu sākotnējā izskatīšanā Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā ieskicētā situācija. Proti, Latvijā ir strukturālas problēmas gan pilnvērtīgam atbalstam bērniem ar AST, jo trūkst klīnisko un veselības psihologu, gan epidurālās anestēzijas nodrošināšanai dzemdībās, jo veselības aprūpes iestādēs trūkst anesteziologu.

Apspriežot kolektīvo iesniegumu "Par valsts apmaksātu pakalpojumu ieviešanu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem", komisijas locekļi un izpildvaras amatpersonas kopā ar ekspertiem vienojās par tūlītējiem un par turpmākajiem soļiem, lai Latvijā izveidotu pilnvērtīgu valsts finansētu atbalsta sistēmu bērniem ar AST. Tūlītējais risinājums būtu valsts finansējums sevišķi AST agrīnai diagnostikai, ko pašlaik Latvijā iespēju robežās no ziedojumiem sedz Bērnu slimnīcas fonds.

Pērn fonds prioritizēja diagnostiku bērniem līdz septiņu gadu vecumam, kad palīdzība ir visefektīvākā. Arī ar šādu prioritizāciju un 270'000 eiro saņemtajiem ziedojumiem fonds tomēr nespēja nodrošināt nepieciešamo diagnostiku visiem 238 bērniem, kuru vecāki un tuvinieki 2020. gadā atbalstu bija lūguši.

Pasaulē AST līdz nesenam laikam ir konstatēta apmēram 1% bērnu, un šī proporcija pieaug, sasniedzot jau vienu AST diagnozi uz 60 bērniem. Nav pamata domāt, ka Latvijā situācija būtu atšķirīga.

Tūlītējais nepieciešamais risinājums ir diagnostika, kuru Latvijas apstākļos ne visi vecāki paši spēj apmaksāt. Pēc tam ir nepieciešama agrīna intervence, kurai ir labi sekmīguma rādītāji citviet pasaulē. Un pēc tam – jau atbalsts iekļaušanai pirmsskolas un skolas izglītībā un darba tirgū.

Šis ir pārresoru jautājums, un pilnvērtīgā AST pacientu atbalstā dažādos tā posmos ir jāpiedalās Veselības, Izglītības un zinātnes un Labklājības ministrijai, tomēr primāra ir VM. Attiecīgi komisija nolēma lūgt Pārresoru koordinācijas centra pārraudzību šīs atbalsta sistēmas izveidei, paredzami par atbildīgo izvirzot VM.

Tūlītēja problēma ir klīnisko un veselības psihologu trūkums, kuri AST diagnostiku vispār spēj veikt. Latvijā nav arī attiecīga profesijas standarta, un šīs jomas profesionāļi vadās pēc ASV standarta. Ja būs attiecīgs prioritāruma uzstādījums un licencēšanas un akreditācijas kārtība no valsts puses, tad atbilstīgu maģistra programmu ir gatava izstrādāt Latvijas Universitāte, un komisijas debatēs pieļāvuma formā izskanēja arī Rīgas Stradiņa universitātes vārds.

Ir skaidrs, ka atbalsts AST pacientiem institucionāli ir sarežģīts pārresoru uzdevums, un Latvija, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, tajā ir pat nedaudz priekšā, vērtēja komisijas sēdē klātesošie profesionāļi. Būtisks šā procesa veicinātājs ir Bērnu slimnīcas fonda iniciatīva, un "ManaBalss iniciatīvām ir prioritāte kā tādām", komentējot šā gada budžeta pārdales un nākamā gada budžeta prioritātes, sacīja komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (A/P).

Gan par atbalsta pasākumiem bērniem ar AST, gan par otru komisijas sēdē apspriesto iesniegumu – "Par grūtnieču tiesībām uz bezmaksas epidurālo anestēziju" – komisija rakstīs vēstules Ministru prezidentam, prasot konkrētajām vajadzībām jau šogad novirzīt pārdalīto budžeta finansējumu un noteikt tās kā prioritāras veselības budžeta jomas nākamajā gadā.

Arī epidurālās anestēzijas sakarā ir sistēmiski risināma problēma – anesteziologu trūkums. Atsāpināšana dzemdībās prasa arī īpašu pieeju un salīdzinoši ilgu tam veltīto laiku. Pēc NVD aptaujas datiem 43% no Latvijas veselības aprūpes iestāžu dzemdību nodaļām epidurālo anestēziju kā pastāvīgu pakalpojumu pēc pieprasījuma nespētu nodrošināt tieši anesteziologu trūkuma dēļ.

Tāpēc sevišķi slimnīcās reģionos šis pakalpojums ir ļoti problemātisks. Iznākumā pašlaik, kad epidurālo anestēziju sedz klienti paši un tā maksā 285 eiro, reģionos šā pakalpojuma izmantojums ir ļoti nevienmērīgs. Ja Valmierā 2020. gadā šo pakalpojumu izmantoja 21 reizi, tad Ventspilī tie bija vien divi gadījumi.

Klātesošie eksperti arī norādīja, ka pieejama atsāpināšanas iespēja dzemdībās paredzami mazinātu ķeizargriezienu skaitu, kas Latvijā ir augsts – no 16% līdz pat 37% no kopējā dzemdību skaita. Tai pašā laikā epidurālās anestēzijas proporcija pret kopējo dzemdību skaitu ir no 0% vai tuvu tam sevišķi Latvijas austrumu daļā līdz apmēram 13% Rīgā un Vidzemē.

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS