Iniciatīva ir sekmīga!

Pārstāvis: Dzīvnieku brīvībaPublicēta: 28. Jan (2013)

PAR KAŽOKZVĒRU AIZSARDZĪBU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
11'826
Jau parakstījuši 11'826

Mūsdienu zinātniskie pētījumi liecina, ka zvēraudzētavās nav iespējams audzēt savvaļas dzīvniekus — lapsas, ūdeles un šinšillas —, nesagādājot viņiem nopietnas fiziskās un psihiskās veselības problēmas. Zvēraudzētavās dzīvnieki tiek audzēti ļoti šauros drāšu sprostos. Savvaļā ūdeles dzīvo savrupi plašā teritorijā pie ūdenstilpēm, lielu dzīves daļu pavadot ūdenī. Lapsas veido sociālas grupas, aktīvi pārvietojas un rok alas. Zvēraudzētavās šīs un citas instinktīvās uzvedības iespējas ir liegtas, radot dzīvniekos hronisku stresu, kas pielīdzināms dzīvnieku turēšanai badā un pēc laika pāraug nopietnos psihes un uzvedības traucējumos. Tas neatbilst Dzīvnieku aizsardzības likuma prasībai nodrošināt dzīvnieku fizioloģiskās un etoloģiskās vajadzības. Sprostu šaurībā dzīvnieki neizbēgami ir pakļauti mokpilnai eksistencei, kas tiek izbeigta jau pirmsreproduktīvā vecumā — ūdeles nosmacē gāzes kamerā, bet lapsas nosit ar strāvu, ievietojot vienu vada galu dzīvnieka mutē, bet otru — anālajā atverē.

Jāveic likuma grozījumi, nosakot pilnīgu kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Latvijā.

Kā rāda ārvalstu pieredze — vienīgā iespēja izturēties humāni pret lapsām, ūdelēm un citiem tā sauktajiem “kažokzvēriem”, ir neaudzēt viņus vispār. Sabiedrībai uzzinot patiesību par dzīvnieku turēšanas apstākļiem audzētavās, nozares popularitāte strauji krīt. Pieņemot likuma grozījumus, Latvija pievienosies to civilizēto valstu pulkam, kur šāda nežēlība pret dzīvniekiem ir aizliegta. No nevajadzīga kaitējuma ik gadu tiks pasargātas ap 300 000 ūdeļu, 9000 lapsu un 3000 šinšillu. Sabiedrība rīkosies saskaņā ar mūsdienīgām dzīvnieku aizsardzības nostādnēm un savu morālo intuīciju. Tas ne tikai vairos izpratni par dzīvnieku tiesībām, bet arī humānu attieksmi un iejūtību citās dzīves jomās, kas nepieciešams ikvienai ētiski tālredzīgai sabiedrībai. Paraksties, lai palīdzētu izbeigt šo nežēlību!

Iniciatīvas jaunumi

Kažokzvēru aizsardzība: mainām iniciatīvas statusu uz sekmīgu22. Dec (2022)

Visai sarežģītajā iniciatīvas "Par kažokzvēru aizsardzību" dzīves ciklā ar patiesu prieku secinām, ka tā ir uzskatāma par sekmīgu. Proti, tās prasība šogad ir ieviesta likumdošanā.

Tiesa, vēl pamatīgs laiks paies, līdz prasības īstenošana stāsies spēkā. Tomēr tas ir noteikts, paredzams laiks un perspektīva.

Pēc Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas datiem atgādinām no likumdošanas aspekta būtiskākos šīs iniciatīvas gaitas pieturpunktus. Protams, ļoti būtiski un acīmredzot arī izšķirīgi bija citi, šeit neizcelti, pieturpunkti – daudzās un neatlaidīgās sabiedriskās akcijas par iniciatīvas prasības izpildi. Paldies autoriem un viņu domubiedriem pilsoniskajā sabiedrībā par darbu un neatlaidību! Tā ir izceļama, lieliska un ievērojama.

Bet tad nu īsumā – likumdošanas pieturpunkti iniciatīvas gaitā:

28.01.2013. Iniciatīva ir publicēta platformā ManaBalss.lv.

04.12.2014. Pēc 10'654 pilsoņu parakstu savākšanas iniciatīva tiek iesniegta Saeimā.

15.12.2014. Saeimas Prezidijs iniciatīvu nodod tālāk Mandātu komisijai.

28.01.2015. Iniciatīvas sākotnējā izskatīšana Mandātu komisijā. Uzaicināts plašs ekspertu loks:
kolektīvā iesnieguma iniciatīvas pārstāvis Aivars Andersons;
nodibinājuma "Dzīvnieku drauga fonds" valdes locekle Solvita Vība;
Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas valdes locekle Sandra Vilciņa;
Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas pārstāve Aija Liepiņa;
Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktora vietnieks Kristaps Soms;
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs;
Pārtikas un veterinārā dienesta Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga;
Latvijas Veterinārārstu biedrības priekšsēdētāja Māra Viduža;
Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Liene Ansone;
Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta Lopkopības un ciltsdarba nodaļas vadītāja Gita Jansone;
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvis.

12.02.15. Mandātu komisija nosūtīja Ministru kabinetam un Zemkopības ministrijai vēstuli ar aicinājumu kopā ar attiecīgās nozares ekspertiem piedalīties normatīvo aktu pilnveidošanas, izstrādes un ieviešanas procesā. Vienlaikus komisija vienojas Saeimai ieteikt iniciatīvas turpmāko izskatīšanu noraidīt.

19.02.15. Saeima iniciatīvu noraidīja. Šeit stenogrammā ir lasāma Mandātu komisijas lēmuma projekta prezentācija plenārsēdei un debates.

23.03.15. Saņemta Ministru kabineta vēstule Mandātu komisijai par situācijas izvērtējumu Latvijā un Eiropā, kurā norādīts, ka Latvijas normatīvie akti būtu jāpārskata pēc Eiropas Savienības normatīvo aktu pilnveidošanas labturības jomā (bet ne aizliegšanas).

22.09.2022. Saeima pieņem grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas no 2028.gada 1.janvāra aizliedz audzēt un turēt lauksaimniecības dzīvniekus, ja to audzēšanas vai turēšanas vienīgais vai galvenais nolūks ir kažokādu ieguve.

Avoti: Saeima.lv; ManaBalss.lv

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Atkārtoti rosina aizliegt kažokzvēru audzēšanu10. Jul (2020)

Biedrība "Dzīvnieku brīvība" plāno Saeimā aktualizēt aizliegumu Latvijā audzēt kažokzvērus, ziņo LSM.

Platformā ManaBalss atbalstu savākusī iniciatīva " Par kažokzvēru aizsardzību" 2015. gadā Saeimā tika noraidīta, tomēr ar aicinājumu Ministru kabinetam un Zemkopības ministrijai kopā ar attiecīgās nozares ekspertiem piedalīties normatīvo aktu pilnveidošanas, izstrādes un ieviešanas procesā.

Ministru kabinets 2015. gada martā vēstulē Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai par situācijas izvērtējumu Latvijā un Eiropā norāda, ka Latvijas normatīvie akti būtu jāpārskata pēc Eiropas Savienības normatīvo aktu pilnveidošanas labturības jomā, tomēr neparedzot kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Latvijā.

LSM publikācijā norādīts, ka šovasar kažokzvēru audzēšanas jautājums ir nonācis dienaskārtībā arī Igaunijas parlamentā, savukārt Nīderlandē lemts par paātrinātu visu zvēraudzētavu slēgšanu Covid-19 izplatības risku dēļ. Tikmēr Zvēraudzētāju asociācija apstiprina, ka nozare Latvijā sarukusi līdz septiņām audzētavām, taču šī industrija aizvien tiek vērtēta kā perspektīva.

Biedrības "Dzīvnieku brīvība" valdes loceklis Aivars Andersons ir pārliecināts, ka tas ir pietiekams iemesls, lai demokrātisku diskusiju par kažokādu industrijas slēgšanu sāktu arī šajā Saeimā. "Darbs ir atjaunojies, un mēs esam sagatavojuši ekonomisku analīzi par šo industriju Latvijā, arī par dzīvnieku labturību un vides piesārņojumu jeb kaitējumu iedzīvotājiem," citē LSM.

"Galu galā tas ir demokrātijas jautājums par to, cik ilgi mēs ļaujam saujiņai uzņēmēju pelnīt veidos, kas mums kā sabiedrībai nav pieņemami," norādīja Andersons.

Zvēraudzēšana patlaban ir aizliegta 15 Eiropas valstīs. Tāpat Igaunijā šovasar daļa parlamenta deputātu iesnieguši likumprojektu, kas paredz aizliegumu audzēt un pavairot dzīvniekus kažokādu ieguvei. Savukārt Nīderlandes parlaments jūnijā nobalsojis par paātrinātu visu zvēraudzētavu slēgšanu tuvākajā laikā, negaidot tur jau senāk pieņemtā pārejas perioda beigas pēc četriem gadiem. Šāds lēmums pieņemts, jo vairākās Nīderlandes ūdeļu audzētavās konstatēts Covid-19.

Avots: LSM

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā esi ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk - iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Iniciatīvas autori aicina piedalīties gājienā "Kažokādas pagātnē"21. Nov (2019)

Sveicināti!

Biedrība "Dzīvnieku brīvība" aicina jūs sestdien, 30. novembrī, kopā ar līdzpilsoņiem piedalīties vērienīgā gājienā par dzīvniekiem, lai panāktu pārmaiņas dzīvniekiem.

Sadarbībā ar lielākajām dzīvnieku un vides aizsardzības organizācijām biedrība "Dzīvnieku brīvība" aicina ikvienu sestdien, 30. novembrī piedalīties vērienīgā "Gājienā par dzīvniekiem". Gājiena nosaukums ir "Kažokādas pagātnē" un tas ir veltīts dzīvnieku aizstāvēšanai no kažokādu industrijas – cietsirdīgas pagātnes paliekas, kurai nav vietas mūsdienu sabiedrībā.

Latvijas zvēraudzētavās vēl joprojām katru gadu ar elektrošoku vai gāzes kamerās nogalina vairāk nekā pusmiljonu nevainīgu dzīvnieku – lapsas, šinšillas un ūdeles. Šo savvaļas dzīvnieku turēšana industriālo fermu cietsirdīgajos apstākļos ir nežēlīga un necienīga pret viņiem kā pret dzīvām būtnēm.

Statistikas dati liecina, ka vairākums Latvijas iedzīvotāju neatbalsta dzīvnieku audzēšanu un nogalināšanu kažokādu ieguvei. Tieši pateicoties aktīvai sabiedrības līdzdalībai, zvēraudzēšana ir aizliegta jau 15 Eiropas Savienības valstīs.

Ir pienācis laiks mainīt likumu arī Latvijā! Ar spēcīgu gājienu mēs panāksim pārmaiņas!

"Gājiens par dzīvniekiem: Kažokādas pagātnē" notiks 30. novembrī, plkst. 12:00 Esplanādē.

12.30 Gājiena atklāšana

13.00 Gājiena sākums

Gājiena maršruts: https://ej.uz/gajiena_karte2019

Atzīmē savu dalību un aicini līdzi ģimeni, draugus un kolēģus!

Paldies, ka parakstījāt iniciatīvu "Par kažokzvēru aizsardzību", rosinot Saeimu izbeigt dzīvnieku audzēšanu un nogalināšanu kažokādām!

Dzīvniekiem ir nepieciešama ikviena mūsu balss. Paldies, ka esi dzīvnieku pusē!

Ar cieņu,

Amālija Švarckopfa
Projektu vadītāja
Tālr. 28699801

AUTORS: MANA BALSS

ManaBalss piedalīsies Sarunu festivālā “LAMPA”, kur mēs rīkosim pasākumu “ManaBalss.lv iniciatīvu autoru pieredzes stāsti”!18. Jun (2018)

ManaBalss.lv, domājot par sabiedrības līdzdalību un pilsoņu iespējām mainīt likumdošanu Latvijā, piedalīsies Sarunu festivālā “LAMPA”, kur mēs rīkosim pasākumu “ManaBalss.lv iniciatīvu autoru pieredzes stāsti”. Skatītājiem būs iespējams dzirdēt dažādus iniciatīvu autoru stāstus gan par iniciatīvu attīstības gaitu, gan par to, kāda ir veiksmes formula, lai iniciatīva kļūtu par likumprojektu Saeimā, kā arī citi ieteikumi, kā uzlabot politiku Latvijā.

Pasākumā piedalīsies:

-Kristaps Kaugurs (Iniciatīvas "Par dzīvi bez C hepatīta!" autors)
-Katrīna Krīgere (Iniciatīvas "Par kažokzvēru aizsardzību" pārstāve)
-Estris Hiršsons (Iniciatīvas "Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam" līdzautors)
-Ģirts Lapškalns (Iniciatīvas "Atcelt pastāvošo ceļa nodokļa iekasēšanas modeli, ieviest pēc Igaunijas parauga" pārstāvis)
-Katrīna Kaktiņa (Iniciatīvas "Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni" līdzautore)
-Pauls Raudseps (Iniciatīvas "Likvidēsim iespēju Saeimas deputātiem balsojumos atturēties" pārstāvis)
-Imants Breidaks (ManaBalss.lv vadītājs)

Pasākums norisināsies 30.jūnijā plkst. 10:00-11:30, Darbnīcu teltī, Cēsu pils parkā. Ieeja festivālā ir bezmaksas. Gaidīsim visus interesentus!

AUTORS: ZIŅAS MB