Pārstāvis: Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrībaPublicēta: 31. Mar (2023)

PAR OGRES NOVADA DALĪBU LIELAJĀ TALKĀ
Iniciatīva tiks iesniegta Ogres novada pašvaldībā

400
368
Jau parakstījuši 368
32

OGRES NOVADS IR VIENĪGĀ PAŠVALDĪBA LATVIJĀ, KAS NEPIEDALĀS LIELAJĀ TALKĀ. Līdz 2019. gadam pašvaldība aktīvi piedalījās Lielajā talkā, un paziņojums to vairs nedarīt tika pieņemts, nenoskaidrojot iedzīvotāju viedokli. Šis lēmums tieši skar iedzīvotāju pilsoniskās līdzdalības iespējas, tāpēc aicinām Ogres novada iedzīvotājus balsot par šo iniciatīvu, lai jautājums tiktu pārskatīts, atbilstīgi labas pārvaldības pamatprincipiem.

Lielā talka ir kaut kas daudz vairāk par atkritumu vākšanas kampaņu. Tā ir saliedējoša un kopienu stiprinoša pilsoniskās aktivitātes forma. Jau daudzus gadus tā ir vienojošs un pozitīvs notikums ģimenēm, draugu kopām un kolektīviem, kas ir kļuvusi par vērtīgu tradīciju. Tāpat Lielā talka ir iespēja runāt par vides piesārņojumu un izglītot sabiedrību par atbildīgu attieksmi pret vidi un mūsu kopīgo dzīves telpu. Taču bez pašvaldības līdzdalības Lielajā talkā aktīvajiem iedzīvotājiem savāktie atkritumi tuvākajos atkritumu savākšanas punktos ir jānogādā pašu spēkiem un par saviem līdzekļiem. Tāpēc dalība Talkā ir apgrūtināta, un ir sagaidāms, ka aktivitāte šādā gadījumā būs ievērojami mazāka.

Lielā talka ir Latvijas lielākā nevalstiskā kustība, kas balstās uz brīvprātīgu sabiedrības līdzdalību un ir vērsta uz iedzīvotāju kopīgas atbildības uzņemšanos un kopīgās ārtelpas sakopšanu. Šajā dienā Lielās talkas organizatori aicina iziet ārpus savas sētas un rūpēties par kopējām teritorijām, kur nepieciešams pielikt roku, negaidot, kad to izdarīs sētnieks, mērs vai atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums. Dalība Lielajā talkā sniedz tikai ieguvumus. Iedzīvotājiem tas ir gandarījums par vērtīgi pavadītu laiku un kopīgā labumā ieguldītu darbu, un novads kļūst tīrāks un sakoptāks. AICINU PAR ŠO INICIATĪVU PARAKSTĪTIES OGRĒ DEKLARĒTOS LATVIJAS PILSOŅUS VECUMĀ VIRS 16 GADIEM UN ĪPAŠUMA TURĒTĀJUS PAŠVALDĪBĀ.

Iniciatīvas jaunumi

Paraksti atbildīgi – netaisi lāča pakalpojumu!14. Jun (2023)

Iniciatīvas "Par Ogres novada dalību lielajā talkā" autori aicina iniciatīvas atbalstītājus būt aizvien aktīviem un turpina vākt parakstus, lai sasniegtu apmēram 400 parakstu robežu. Tomēr – ESI ATBILDĪGS PARAKSTĪTĀJS! Neparaksti šo iniciatīvu, ja neesi vismaz 16 gadus vecs Ogres valstspilsētā vai novadā deklarēts Latvijas pilsonis/-e vai nekustamā īpašuma turētājs šai pašvaldībā. Pretējā gadījumā Tu izdari lāča pakalpojumu – iniciatīvas virzītājiem ir ļoti grūti noteikt, vai pašlaik savāktie paraksti ir pietiekami likumā noteiktā parakstu skaita sasniegšanai.

Šādu piesardzību diktē citu pašvaldībām adresēto kolektīvo iesniegumu pieredze, ieskaitot ar iniciatīvu "Par ētisku Ogres novada pašvaldību" izveidoto kolektīvo iesniegumu.

Šī iniciatīva kā kolektīvais iesniegums pašvaldībā nonāca ar 398 parakstiem. Proti, ar ievērojami lielāku parakstu skaitu, nekā Pašvaldību likumā Latvijas valstspilsētām noteikto 300 parakstu slieksni. Pēc parakstu analīzes PMLP tomēr izrādījās, ka no šiem parakstiem tikai 236 atbilst Pašvaldību likuma noteikumam – ka kolektīvā iesnieguma tiesības pašvaldībā ir Latvijas Republikas pilsoņiem, kuri iesnieguma iesniegšanas dienā ir sasnieguši 16 gadu vecumu un kuru dzīvesvieta ir deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā vai kuriem pieder likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums šajā teritorijā.

40.7% liels parakstu "atbirums" ir ārkārtīgi augsts rādītājs, ja ņem vērā, ka Saeimā iesniedzamajām iniciatīvām ManaBalss.lv paredz 3% drošības robežu parakstu pietiekamībai. Acīmredzot šie "atbirušie" parakstītāji vēl tikai labu un grib stiprināt Ogres pašvaldības darba kvalitāti, tomēr – šai gadījumā ir noticis lāča pakalpojums ar gribētajam varbūt pat pretēju efektu.

Tāpēc iniciatīvai "Par Ogres novada dalību lielajā talkā" parakstu slieksnis tiek celts uz 400 parakstiem, un gan tās autori, gan ManaBalss.lv komanda lūdz Tevi būt ne vien pilsoniski aktīvam, bet arī atbildīgam – skaties, lai nesanāk kaut kas pretējs iecerētajam.

Jebkurā gadījumā – ja saņem šo ziņu, tad acīmredzot Tu jau atbalsti šo iniciatīvu, un iniciatīvas autori aicina: padalies ar to savu sekotāju vidē sociālajos tīklos!

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 60 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS