Iniciatīvas prasība ir izpildīta

Pārstāvis: Konstantīns VoskoboiņiksPublicēta: 18. Apr (2023)

PAR PIERĪGU BEZ ATKRITUMU DEDZINĀŠANAS!
Iniciatīva tiks iesniegta Ropažu novada dome

350
11'765
Jau parakstījuši 11'765

AICINU PAR ŠO INICIATĪVU PARAKSTĪTIES ROPAŽU NOVADĀ DEKLARĒTOS LATVIJAS PILSOŅUS VECUMĀ VIRS 16 GADIEM UN ĪPAŠUMA TURĒTĀJUS PAŠVALDĪBĀ! Mēs vēlamies, lai Rīgas un Pierīgas iedzīvotāji nekļūtu par ķīlniekiem, dzīvojot potenciāli bīstamas atkritumu dedzināšanas rūpnīcas tuvumā. Ropažu novada iedzīvotāji tikai nesen uzzināja par plānoto projektu atkritumu dedzināšanas rūpnīcas būvniecībai un ar šo iniciatīvu vēlas izteikt savu kategorisko protestu pret šo nodomu un iesniegt parakstus Ropažu novada domē.

Atkritumu dedzināšanas rūpnīca tiek plānota Ropažu novadā, praktiski Rīgā, starp Dreiliņiem un Ķengaragu, ļoti tuvu Pļavniekiem un Salaspilij. Ražotne tiek plānota aptuveni 600 m attālumā no dzīvojamām mājām. Mēs vēlamies apturēt atkritumu dedzināšanas rūpnīcas būvniecību un pasargāt iedzīvotājus no veselības riskiem, kuri avārijas situācijā var skart tūkstošiem iedzīvotāju. Tāpat, ikdienas emisijas, smakas un troksnis no šādas iekārtas un smago automašīnu loģistika nav vēlamas blakus dzīvojamiem rajoniem. Aicināsim Ropažu novada pašvaldību atteikties no bīstama, veselību un dzīvību apdraudoša projekta īstenošanas pilnībā. Jānorāda, ka pret šīs atkritumu dedzināšanas rūpnīcas plānu iebilst arī Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments, norādot gan to, ka nav pieejams ietekmes uz vidi novērtējums, gan nav izstrādāta šādai paaugstināta riska rūpnīcai nepieciešamā dokumentācija, ieskaitot civilās aizsardzības plānu. Pat ja tāds plāns būtu, šādam objektam būtu jānosaka paredzamā aizsargjosla, un tas varētu nozīmēt, ka plānotā darbība un aprobežojumi var ietekmēt tuvumā esošo teritoriju tālāku izmantošanu.

Pārtraucot plānu par atkritumu dedzināšanas rūpnīcu Ropažos, sabiedrība pirmām kārtām izvairīsies no acīmredzami sasteigta un pietiekami neizdiskutēta lēmuma, kura sekas būtu ilglaicīgas un ar lieliem riskiem. Tāpat mēs saglabāsim sev drošu un tīru vidi bez papildus apdraudējuma dabai – gaisam, ko elpojam, gruntsūdeņiem utt. AICINU PAR ŠO INICIATĪVU PARAKSTĪTIES ROPAŽU NOVADĀ DEKLARĒTOS LATVIJAS PILSOŅUS VECUMĀ VIRS 16 GADIEM UN ĪPAŠUMA TURĒTĀJUS PAŠVALDĪBĀ.

Iniciatīvas jaunumi

Pēc iniciatīvas iesniegšanas aptur atkritumu dedzināšanas projektu Pierīgā19. May (2023)

Pēc neatlaidīga iedzīvotāju spiediena Ropažu novada dome trešdien, 17. maijā, atcēla iecerētos Stopiņu pagasta teritorijas plānojuma grozījumus, līdz ar to vismaz pagaidām apturēti plāni par atkritumu dedzinātavas izveidi Ulbrokā, ziņo LSM.

Lēmums seko pēc ļoti plašu atbalstu guvušās iniciatīvas "Par Pierīgu bez atkritumu dedzināšanas!" iesniegšanas pašvaldībā.

Ropažu novada dome, visiem 14 klātesošajiem deputātiem vienbalsīgi balsojot "par", nolēma apturēt teritorijas plānojuma grozījumus un līdz ar to – arī atkritumu dedzinātavas būvniecību.

No deputātu diskusijām sēdes laikā gan noprotams, ka vairums šāda objekta celtniecību atbalstītu un nesaskata tajā nekādus riskus, bet šoreiz tomēr nobalsoja pret to, lai solidarizētos ar iedzīvotāju vēlmēm.

"Sabiedrības bažas ir ārkārtīgi būtiskas. Arī šodien cilvēki ir gatavi pulcēties, lai izteiktu savu viedokli. Šis ir gadījums, kad pašvaldības deputātu domas Attīstības komitejā, kur lēmums par detālplānojuma pārtraukšanu sagatavots, ir ņemtas vērā," pauda Ropažu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Haralds Burkovskis (NA).

Tas nenozīmē, ka projekts ir apturēts pavisam. Attīstītājs pagaidām nedomā atteikties no būvniecības plāniem, tādēļ tuvākajos mēnešos mēģinās pārliecināt iedzīvotājus par šādas atkritumu dedzinātavas nekaitīgumu un pat iespējamiem ieguvumiem, piemēram, sakārtotu vidi vai ekonomiskāku siltumenerģiju, apgalvojot – rūpnīca neradīs nekādu kaitējumu ne videi, ne iedzīvotāju veselībai, un pat smakas nebūšot jūtamas.

Ieceres attīstītāja, SIA "Vides resursu centrs" valdes loceklis Guntars Levics norādīja, ka "mēs zinām, kā šādas rūpnīcas strādā". "Šīs bažas – tās ir emocionālas. Mēs esam gatavi runāt, skaidrot. Ir daudzi piemēri Eiropā, kur šādas ražotnes atrodas pilsētu centros, – Vīnē, Parīzē, Kopenhāgenā. Holandē ļoti daudz šādas ražotnes atrodas ļoti blīvi apdzīvotās vietās un nav novērojama nekāda dzīves līmeņa pasliktināšanās," sacīja Levics.

Pārliecināšanas darbs gan nebūs viegls. Vietējie iedzīvotāji, kuri arī trešdien bija sanākuši uz protestu pie Ropažu novada pašvaldības, attīstītāja apgalvojumiem netic.

"Nē, es neticu. Es pats pārliecinājos, aizbraucot nesen uz Austriju. Aizbraucu uz Vīni un apskatījos, kā tur šādā rūpnīcā ir. Es biju klāt pie šīs rūpnīcas, un tur tiešām smird. Lai kā tur kāds varētu apgalvot, ka nesmirdēs, es pats pārliecinājos. Burtiski pāris nedēļas atpakaļ," stāstīja Ropažu novada Stopiņu pagasta iedzīvotājs Raitis Čerņavskis.

"Ēka plānota 60 metru augstumā. Tās ir trīs deviņstāvu ēkas, ko varēs redzēt no visiem Dreiliņiem, Pļavniekiem, Ķengaraga un pat Salaspils. Bet tas vēl tāds sīkums. Cilvēki uztraucas par savu veselību un savu bērnu veselību," klāstīja Stopiņu pagasta iedzīvotājs Ēriks Ruzavins.

Gan pašvaldība, gan attīstītājs uzsver – agri vai vēlu Pierīgā šādi objekti būs nepieciešami, jo Latvijas iedzīvotāji gadā rada pusmiljonu tonnu atkritumu, bet Getliņu poligona ietilpība drīz būs sasniegusi maksimumu.

Avots: LSM

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 60 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Lielais pretenziju daudzums varētu mainīt Ropažu pašvaldības viedokli par atkritumu reģenerācijas rūpnīcu27. Apr (2023)

Iniciatīva "Par Pierīgu bez atkritumu dedzināšanas!" ir iesniegta pašvaldībā, un tās izskatīšana paredzami notiks maijā.

Tā atkritumu reģenerācijas rūpnīcas plānam veltītā sižetā vēsta ReTV.

Parakstu skaits pie iniciatīvas turpina augt, un jau vairāk nekā 20 reizes pārsniedz Pašvaldību likumā noteikto 300 parakstu slieksni kolektīvajam iesniegumam tādai pašvaldībai kā Ropaži.

Organizācija ManaBalss gan Latvijas iedzīvotājiem piekodina iedziļināties un būt atbildīgiem, sevišķi parakstot pašvaldībām adresētās iniciatīvas. Proti, ja Tu neesi attiecīgajā pašvaldībā reģistrēts Latvijas pilsonis vecumā virs 16 gadiem vai īpašuma turētājs šajā pašvaldībā, tad, LŪDZU, NEPARAKSTI tai adresētu iniciatīvu, jo tā tu izdarīsi lāča pakalpojumu – mēs nezināsim, vai savākto derīgo parakstu skaits ir pietiekams.

Diemžēl jau ir gadījumi, kad pēc iesniegšanas pašvaldības domē un parakstu pārbaudes PMLP ļoti liels parakstu skaits izrādās neatbilstīgi kolektīvajam iesniegumam. Ja kļūdas procents Saeimā iesniegtajiem parakstiem pēc pieredzes nepārsniedz 3%, tad zem pašvaldībai adresēta kolektīvā iesnieguma parakstos pašlaik kļūdas procents ir pat 35%! Tas ļoti traucē šo iniciatīvu autoriem sekmīgi vadīt to kampaņas un aplēst reālo likumam atbilstīgo atbalsta apmēru. Tāpēc lūdzam parakstītājus būt atbildīgiem un iedziļināties kolektīvo iesniegumu pašvaldībām specifikā.

Ir jāņem vērā ņemt vērā, ka ManaBalss.lv autoru iniciatīvas vispār un pašvaldībām adresētās konkrēti nav tikai sabiedrības vispārīgā noskaņojuma noskaidrošanai. Tie ir oficiāli dokumenti, kas pašvaldībai uzliek konkrētas saistības, tāpēc šiem iesniegumiem un to parakstiem ir obligāti jābūt atbilstīgiem likumam.

Pēc šā aicinājuma no ManaBalss komandas puses šeit tālāk jau pārpublicējam ReTV ziņu par diskusiju Ropažu novadā.

Vairāk nekā 6000 parakstu portālā Manabalss.lv un gandrīz tūkstoš iesniegumu pašvaldībai. Tik daudz iedzīvotāju iebilst pret uzņēmuma "Vides resursu centrs" plānoto atkritumu pārstrādes rūpnīcu Ropažu novada Dreiliņos. Rūpnīcā plānots ražot siltumu un elektroenerģiju, sadedzinot gandrīz pusi no kopumā Latvijā saražotajiem atkritumiem.

Plānots, ka uz Rīgas un Ropažu novada robežas jau pēc trīs gadiem varētu sākt darboties koģenerācijas rūpnīca, kas, sadedzinot atkritumus, kas nav izmantojami pārstrādē, ražos siltumu un elektrību. Projekta sākotnējā apspriešana klusiņām notikusi kovida laikā, tāpēc plānotajai atkritumu dedzinātavai vistuvāk esošie Saulīšu ciema iedzīvotāji par to uzzinājuši tikai tagad, bet nav gatavi samierināties ar šādu plānu.

Savu neapmierinātību vairāki simti iedzīvotāju bija sanākuši paust arī Ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma sabiedriskajā apspriešanā, kas gan šoreiz no organizatoru puses notika attālināti, atsaucoties uz vēl joprojām esošajiem kovida laikā pieņemtajiem noteikumiem. Saulīšu ciema iedzīvotāja Lūcija: "Atkritumus vedīs no visām apkārtējām valstīm, bet mēs elposim amonjaku. Nevarēs ne augļus, ne dārzeņus ēst. Vismaz tuvāko trīs kilometru apkārtnē noteikti nē. 600 metru attālumā ir tuvākā māja. Kā tiem cilvēkiem dzīvot, troksnis kāds būs?"

Projekta attīstītājs "Vides resursu centrs" gan cenšas atspēkot iedzīvotāju iebildumus, norādot, ka šādas rūpnīcas Eiropas pilsētvidē nav retums. Plānotajā rūpnīcā, kura aizņems piecu hektāru lielu teritoriju, būšot daudzpakāpju attīrīšana, un ražošanas procesā tikšot izmantots nevis amonjaks, bet gan 25% amonjaka šķīdums, kas nav gāze, tāpēc iedzīvotāju mieram un veselībai nekas nedraudot. Turklāt izvēlētā vieta pēc teritorijas plānojuma ir rūpnieciskā zona. "Otrs faktors vietas izvēlei – pieslēguma iespējas infrastruktūrai, kas šādām reģenerācijas stacijām ir ārkārtīgi svarīgi, lai būtu pieslēgums siltumtīkliem, kur atdot siltumu. Šajā gadījumā blakus atrodas Rīgas maģistrālā siltumtrase," norāda SIA "Vides resursu centrs" valdes loceklis Guntars Levics.

Rūpnīcai, kurai nepieciešama "A" kategorijas piesārņojuma atļauja, Ministru kabineta noteikumi paredz arī monitoringu. Tiesa gan, lai to varētu uzbūvēt, nepieciešami grozījumi lokālplānojumā, jo tā būšot vairāklīmeņu ēka, kuras augstums sasniegs 60 metrus, bet skurstenis līdz pat 80 metriem, savukārt pašreizējais novada plānojums pieļauj tikai 16 metrus augstas būves. Projekta attīstītājs, kuram zemes gabals esot īpašumā, neredz iemeslu, kāpēc grozījumi lokālplānojumā varētu netikt pieņemti. Tikmēr nebijušais pretenziju daudzums pašvaldības viedokli varētu mainīt. Ropažu novada domes priekšsēdētāja Vita Paulāne: "Es domāju, ka visdrīzāk paliks atļautais augstums – 16 metri. Uzņēmējiem diemžēl būs jādomā kāds cits variants kādai citai rūpnieciskai darbībai šajā teritorijā."

Portālā Manabalss.lv nedēļas laikā pret rūpnīcas izbūvi tika savākti 6558 paraksti. Gandrīz tūkstoti iesniegumu ar pretenzijām pašvaldība saņēmusi jau pirms tam. Lēmums par lokālplānojuma grozījumiem tikšot skatīts maijā.

Avots: ReTV

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 60 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS