Iniciatīvas prasība Saeimā nav apstiprināta

Pārstāvis: Olga VinogradovaPublicēta: 29. Oct (2021)

PAR NODOKĻU SAMAZINĀŠANU ELEKTRĪBAI UN GĀZEI VISIEM IEDZĪVOTĀJIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
24'524
Jau parakstījuši 24'524

Aicinu uz terminētu periodu – līdz cenu normalizācijai tirgū vai vismaz līdz apkures sezonas beigām – samazināt kādu no nodokļiem, kas ietekmē iedzīvotāju gala maksājumu par elektroenerģiju un gāzi – PVN vai dabas resursu nodokli.

Ir nepieciešams šādus grozījumus veikt jau tuvākajā laikā. Slogs uz Latvijas mājsaimniecībām ir jau tagad, un valstij saviem iedzīvotājiem arī šīs krīzes situācijā ir jābūt pretimnākošai.

Līdz ar šiem grozījumiem Latvijas sabiedrība gluži vienkārši varēs pārdzīvos šo ziemu. Cenu kāpumu par elektrību un gāzi jau ir grūti izturēt daudziem iedzīvotājiem.

Iniciatīvas jaunumi

Iniciatīvai pa pēdām04. Apr

Ar zināmu laika nobīdi informējam, ka iniciatīva "Par nodokļu samazināšanu elektrībai un gāzei visiem iedzīvotājiem" Saeimas atbildīgajā komisijā līdz ar lēmumu neskatīt nodokļu reformas jautājumus praktiski ir noraidīta.

Iniciatīva kā kolektīvais iesniegums Saeimā nonāca pirms diviem gadiem. Ne vienmēr ir viegli izsekot iniciatīvu statusam Saeimā un valdībā, tāpēc par to ziņojam vien tagad.

Pēc sākotnējās izskatīšanas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā iesniegums tika nodots Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai turpmākai izvērtēšanai. 09.03.2022. atbildīgā komisija izskatīja iesniegumu un nolēma aicināt Ministru kabinetu risināt strauji augošo energoresursu cenu ietekmi un informēt komisiju par to, kā turpmāk iecerēts atbalstīt valsts tautsaimniecību un iedzīvotājus.

Ministru kabinets rakstveidā informē par ieviestajiem atbalsta pasākumiem tiešai energoresursu cenu pieauguma ietekmes samazināšanai no 2022. gada 1. janvāra, sniedz vērtējumu par pievienotās vērtības nodokļa un citu nodokļu likmju samazinājuma ietekmi, kā arī citiem esošajiem un potenciāli plānotajiem ar energoresursu izmaksu samazinājumu saistītajiem atbalsta pasākumiem Latvijas iedzīvotājiem.

Diemžēl tikai tagad esam ievērojuši jau 19.06.2023. Budžeta komisijas ziņoto Saeimas iekšējā saziņā, ka tā šobrīd neplāno skatīt jautājumus, kas skar nodokļu reformas jautājumus. Līdz ar to arī šis iesniegums Mandātu komisijas mājaslapā (100. punkts).

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 76 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Aktivizējam papildus parakstu vākšanu19. Jan (2022)

Šī iniciatīva tuvojas iesniegšanas statusam Saeimā. Vēršam jūsu uzmanību, ka drošībai par likumā noteikto nepieciešamo parakstu skaitu ManaBalss vienmēr lūdz papildus parakstus – lai kopumā to būtu vismaz 10’300.

Šāda piesardzība izriet no fakta, ka pēc Saeimas veiktās kolektīvo iesniegumu parakstu pārbaudes iedzīvotāju reģistrā vienmēr zināma daļa "atbirst", jo neatbilst likumā (Saeimas kārtības rullī) atrunātajam noteikumam – ka kolektīvo iesniegumu var iesniegt "10’000 Latvijas pilsoņu, kuri iesnieguma iesniegšanas dienā ir sasnieguši 16 gadu vecumu".

Attiecīgi – atkrīt tie, kas nav sasnieguši 16 gadu vecumu, kā arī Latvijas nepilsoņi un ārvalstnieki, kuriem ir Latvijas digitālās autorizēšanās iespējas, bet kuri nav pilsoņi. Tāpat netiek ieskaitīti to cilvēku paraksti, kuri starplaikā pirms iesniegšanas ir miruši.

ManaBalss pieredze liecina, ka iniciatīvām, kuru atbalstā nav paredzami liela dalījuma starp sabiedrības latviešu un krievvalodīgo daļu un kuru atbalsta vākšana nav ilgusi daudzus gadus, parakstu drošības rezerve ir 300 līdz 350 balsis.

Piemēram, iniciatīva "Par Latvijas mežu saglabāšanu" atbalstu vāca kopš 2011. gada jūnija, un iesniegta tika 2020. gada janvārī. Pārbaudes iznākumā tai tika atsijātas 362 balsis. Laimīgā kārtā drošības rezervei bija savāktas 437 balsis virs noteiktā 10’000 sliekšņa. Pretējā gadījumā Saeima šo iesniegumu būtu tiesīga neizskatīt, un gadiem ilgusī kampaņa ar plašo tautas atbalstu varētu būt velta.

Jānorāda gan, ka Latvijas politiķiem un amatpersonām ir vērojama liela cieņa pret kolektīvajiem iesniegumiem vispār. Piemēram, 2016. gadā iesniegums "Par izdienas pensijas noteikšanu arī pašvaldības policistiem" izrādījās ar nepietiekamu parakstu skaitu. Paraksti šai iniciatīvai tika vākti gan ManaBalss platformā, gan "uz papīra", kā tas dažkārt notiek, un autori izšķīrās par riskantu soli – iesniegšanu bez pietiekamas parakstu drošības rezerves.

Parlamentārieši bija tik pretimnākoši, ka, izbeidzot iesnieguma sākotnējo izvērtēšanu un konstatējot, ka tas nekvalificējas nodošanai plenārsēdes balsojumam, tomēr izdarīja politisku lēmumu un to uzreiz nodeva nākamajai instancei – atbilstīgajai Sociālo un darba lietu komisijai.

Iznākumā šis jautājums ir politiskajā dienaskārtībā, un ministrijām šogad ir jāiesniedz komisijai izvērsts viedoklis par izdienas pensiju sistēmas pārskatīšanu, pilnveidošanu, saņēmēju loku nepaplašināšanu un vienotas sistēmas izveidi, rodot kopīgu vienlīdzīgu un taisnīgu risinājumu, kas būtu saprotams visai Latvijas sabiedrībai. Tiesa, pašreizējā ārkārtas situācija valstī šo procesu ir palēninājusi.

Šis un līdzīgie tomēr ir izņēmuma gadījumi. Tāpēc lūdzam ar izpratni attiekties pret aicinājumiem iniciatīvām savākt rezerves parakstus.

Ja Tu atbalsti šīs iniciatīvas virzīto priekšlikumu, dalies ar to ar saviem draugiem un sekotājiem sociālajos tīklos!

Cieņā,
ManaBalss komanda

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Strauji pieaug gāzes cena Eiropā. Vai Latvijā jāmazina nodokļi apkurei?05. Jan (2022)

Šonedēļ dabasgāzes cena Eiropā ir pieaugusi par 30%, un visdrīzāk tam iemesls ir Krievijas gāzes plūsmas pavēršana pretējā virzienā no Eiropas, lasāms The Guardian publikācijā.

Ar vai bez Kremļa ģeopolitiskajiem "vingrojumiem" Eiropas ietekmēšanai konkrētajā gadījumā, bet elektroenerģijas cenas straujais kāpums pēdējā apmēram pusgada laikā liek arī Latvijā vērtēt iespējas mazināt elektroenerģijas un apkurē lietotās dabasgāzes īstermiņa cenas spiedienu uz mājsaimniecībām.

Šai sakarā iniciatīvu autori virza divus priekšlikumus – "Par nodokļu samazināšanu elektrībai un gāzei visiem iedzīvotājiem" un "Par akcīzes nodokļa nepiemērošanu dabasgāzei, ko izmanto dzīvojamo telpu apkurei". Apsver savu atbalstu tām!

Jau vairāk nekā divas nedēļas Krievijas dabasgāzes plūsma Jamala-Eiropa cauruļvadā ir ievērojami pieaugusi austrumu virzienā, atsaucoties uz iecirkņa mērījumiem pie Polijas-Vācijas robežas, raksta The Guardian. Šonedēļ austrumu virzienā pārsūknētās gāzes apjoms pieaudzis līdz gandrīz 9,9 miljoniem kWh/h. Tas ir ievērojams kāpums no 5,8 miljoniem kWh/h iepriekš.

Pēc tam, kad trīs dienas pirms Ziemassvētkiem gāzes plūsma cauruļvadā mainīja virzienu uz austrumiem, Kremlis noturīgi liedzas, ka izmantotu savus dabasgāzes resursus "skrūvju piegriešanai" attiecībās ar Eiropu. Krievijas oficiālā versija ir, ka reverso plūsmu ir izraisījusi Vācija, pārpārdodot tās gāzi Polijai un Ukrainai. Vācijas valdība no komentāriem par šo versiju atturas, ziņo britu medijs.

Tikmēr gāzes, elektroenerģijas un apkures cena Eiropā vispār un Latvijā konkrēti turpina pieaugt. Vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā decembrī sasniedza 207,40 eiro par megavatstundu (MWh), kas par 65,4% pārsniedz iepriekšējā mēneša rekordu un ir nepilnas piecas reizes augstāka nekā decembrī gadu iepriekš, atsaucoties uz AS "Augstsprieguma tīkls", raksta LSM. Tāpat decembrī sasniegta jebkad augstākā elektroenerģijas stundas cena – 1000,07 eiro par MWh.

Avots: The Guardian, LSM

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS

Apsver savu atbalstu tematiski līdzīgai iniciatīvai!08. Dec (2021)

Apsver savu atbalstu tematiski līdzīgai iniciatīvai!

Iniciatīva"Par akcīzes nodokļa nepiemērošanu dabasgāzei, ko izmanto dzīvojamo telpu apkurei" prasa nepiemērot akcīzes nodokli dabasgāzei, ko izmanto tieši dzīvojamo telpu apkurei, attiecīgi mainot likumu Par akcīzes nodokli.

AUTORS: MANA BALSS

Valdība apsver iespēju samazināt PVN likmi elektroenerģijai07. Dec (2021)

Lai kompensētu straujo elektroenerģijas cenu kāpumu šajā ziemas sezonā, viens no Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātajiem atbalsta mehānismiem, kas tiek apsvērts koalīcijā, ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšana elektroenerģijai, ziņo LSM.

Koalīcija vēl par konkrētiem atbalsta mehānismiem nav vienojusies; tas varētu notikt nākamnedēļ.

Šī ziņa sasaucas ar iniciatīvu "Par nodokļu samazināšanu elektrībai un gāzei visiem iedzīvotājiem", kas paralēli valdībā un Saeimā spriestajam itin strauji gūst atbalstu ManaBalss.lv platformā.

EM priekšlikums paredz samazināt PVN likmi elektroenerģijas gala patērētājiem no pašreizējā 21% līdz 5%. To preses konferencē pēc koalīciju veidojošo politisko spēku tikšanās sacīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

PVN likmes samazināšana ļautu samazināt gala rēķinu visiem elektroenerģijas lietotājiem vidēji par 13%, skaidroja J. Vitenbergs.

"Energoresursu cenas tuvākajā laikā atstās ļoti nopietnu ietekmi uz uzņēmēju un mājsaimniecību maciņiem. Ātrs risinājums ir nepieciešams. Visticamāk, nākamajā pirmdienā koalīcija vienosies," savukārt sacīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (A/P).

Ja atbalsti iniciatīvu "Par nodokļu samazināšanu elektrībai un gāzei visiem iedzīvotājiem", dalies ar to sociālajos tīklos!

Avots: LSM

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS

Elektrības cena otrdien pēcpusdienā būs rekordaugsta30. Nov (2021)

Elektrības cena 30. novembra pēcpusdienā pārsniegs 400 eiro/Mwh, raksta NRA pārvaldītais ziņu portāls "Zini Cenu".

Elektroierīču izmantošana šajā laikā izmaksās ļoti dārgi, brīdina portāls.

Dienas vidējā cena 30. novembrī pārsniedz 263 eiro/Mwh. No pulksten 17 līdz 18 Latvijā elektrības cenā biržā būs 422 eiro/Mwh, no pulksten 18 līdz 19 – 410 eiro/Mwh.

Arī Latvenergo uzsver, ka šobrīd Eiropā, Skandināvijā un Baltijas reģionā ir rekordaugstas elektrības cenas, un to nevar ietekmēt lokāli.

Aicinām apsvērt atbalstu ManaBalss.lv autora iniciatīvai "Par nodokļu samazināšanu elektrībai un gāzei visiem iedzīvotājiem"!

Avots: NRA/ZiniCenu

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS